MojAndroid

Motorola v krátkom časovom slede predstavila dve zaujímavé novinky. Staršiu Motorolu one vision si môžete kúpiť za odporúčaných 299 eur, novú akčnú Motorolu one action ešte o niečo lacnejšie. Jej cena je 269 eur. Môže sa zdať, že ide o úplne totožné zariadenia, no nejaké rozdiely sa predsalen nájdu.

Konštrukcia a dizajn: Sklo vs. plast

Keď sa na tieto dva smartfóny pozriete spredu, nemáte šancu rozoznať ich. Oba ponúkajú natiahnuté telo, v ktorom je vsadený displej s pomerom strán 21:9. Ten je v oboch prípadoch úplne rovnaký. A rovnaké sú aj diery v ňom, v ktorých sa nachádzajú selfie fotoaparáty. Rovnaká je nielen predná strana, ale aj všetky ostatné – s výnimkou tej zadnej.

Hlavný rozdielom je, že novší model (action) ponúka 3 snímače fotoaparátu, zatiaľ čo starší len dva. Práve toto je ich hlavným poznávacím a rozlišovacím znakom. Podľa počtu snímačov ihneď viete, o ktorý model ide. Líšia sa však aj farebnými vyhotoveniami.

Motorola one vision vs one action konštrukcia

  • Motorola one vision: Bronze gradient a Saphire gradient
  • Motorola one action: Denim blue, Pearl white, Aqua teal

Dôležitým rozdielom sú aj použité materiály. Zatiaľ čo Motorola one action je s výnimkou prednej strany plastová, Motorola one vision má zadnú stranu sklenenú a plastový je len rám telefónu. To znamená, že konštrukcia Motoroly one vision je o trochu hodnotnejšia. V praxi to síce spoznáte, no markantný rozdiel to naozaj nie je. Motorola one vision je o niečo tenšia (8,7 mm vs 9,2 mm), no je o 4 gramy ťažšia (180 vs 176 g).

Displej, výkon, pamäť, konektivita a systém: Navlas rovnaké

Obidve zariadenia ponúkajú veľmi pekný IPS displel s uhlopriečkou 6,3 palca a hlavne zaujímavým pomerom strán 21:9. Nechýba im ani obľúbený výrez, v ktorom je zasadený fotoaparát. Ten je v oboch prípadoch trochu hrubší, čo nepôsobí najlepším dojmom. Displeje sú teda úplne rovnaké a nie je medzi nimi žiadny rozdiel.

Motorola one vision vs one action displej

Rovnako sú na tom aj s použitým procesorom. Ten Motorole požičal Samsung a ide o model Exynos 9609. Pre beh aplikácií slúži 4 GB operačná pamäť.  Kapacita vnútorného úložiska je v oboch prípadoch 128 GB. Motorola one action podporuje pamäťové karty microSD do kapacity 512 GB, vision zvládne až 1 TB.

Kvalitná konektivita je pri kvalitnom smartfóne základom a v tomto smere nesklamal ani jeden z porovnávaných. Vlastne tu ani nie je veľmi čo porovnávať, pretože konektivitou ide o úplne totožné zariadenia. Oproti konkurencii vynikajú prítomnosťou FM rádia či 3,5 mm audio jacku. Na spodnej strane samozrejme nechýba USB-C konektor a už štandardom je prítomnosť bluetooth vo verzii 5.0 či NFC.

Motorola one vision vs one action menu aplikácií

Novinky lákajú aj na čistý operačný systém Android, ktorý bude pravidelne aktualizovaný. Nielenže dostanú pravidelné mesačné bezpečnostné záplaty, ale výrobca garantuje aj minimálne dve veľké aktualizácie samotného operačného systému.

Batéria a nabíjanie: Pomalé nabíjanie dnes už nie je v móde

Oba smartfóny disponujú relatívne silnými batériami s kapacitou 3500 mAh. V spolupráci s čistým operačným systémom Android dokážu vykúzliť veľmi dobrú výdrž. Deň s nimi zvládnete bez akýchkoľvek problémov. Zatiaľ čo batérie sú totožné, nabíjanie už nie.

Motorola one vision vs one action zadná strana

Motorola one vision disponuje nabíjaním s výkonom 18 W, zatiaľ čo one action sa musí uspokojiť len s výkonom 10 W. V praxi to znamená, že sa nabíja výrazne pomalšie, trvá jej to dlhšie ako dve hodiny.

Fotoaparát: Najväčší rozdiel

Hlavným parametrom, podľa ktorého si budete vyberať medzi týmito dvomi zariadeniami, je pravdepodobne fotoaparát. Práve fotoaparát je najväčším rozdielom noviniek od Motoroly. Zatiaľ čo Motorola one vision ponúka dva snímače, model action prichádza s troma.

Motorola one vision:

  • 48 MP hlavný snímač, f/1.7, PDAF, OIS
  • 5 MP hĺbkový snímač, f/2.2

Motorola one vision vs one action fotoaparát

Motorola one action:

  • 12 MP hlavný snímač, f/1.8, PDAF
  • Ultra-širokouhlý snímač pre natáčanie videa, uhol záberu 117 stupňov, 1080p@60fps
  • 5 MP hĺbkový snímač

Pri pohľade na jednotlivé snímače je jasne vidieť, akým smerom sa modely uberajú. Motorola one vision stavia na kvalitné statické zábery, zatiaľ čo Motorola one action má eso v rukáve v podobe širokouhlého videa. To je mimochodom celkom podarené.

Kvalita fotografií

Ak by som to mal zhrnúť, lepšie fotografie dostanete z Motoroly one vision. Ponúka kvalitnejší snímač s vyšším rozlíšením, ktoré oceníte hlavne v noci. Dokáže spojiť 4 pixely do jedného. Výsledkom je fotografia s rozlíšením 12 MP, ktorá je svetlejšia. Víťazí tiež prítomnosťou optickej stabilizácie obrazu.

Fotografie na porovnanie

Fotografie počas dňa sú veľmi pekné v oboch prípadoch. Je jedno, ktorý smartfón zvolíte, stále budete spokojní. Kvality lepšieho snímača Motoroly one vision sa prejavia hlavne v ťažších podmienkach, kde svojho konkurenta jasne prekonáva. O trochu lepšie je na tom aj video v 4K rozlíšení, ktoré je opticky stabilizované. V prípade FullHD rozlíšenia sa už oba smartfóny spoliehajú na elektronickú stabilizáciu obrazu.

Fotografie Motorola one vision

Fotografie Motorola one action

Pokiaľ ide o akčné videá, v tom je ako doma zase Motorola one action. Špeciálny snímač dokáže zachytiť akčné video s uhlom záberu až 117 stupňov. Navyše, pri nahrávaní nemusíte smartfón držať naležato. Snímač je otočený o 90 stupňov. Takto je to oveľa pohodlnejšie. Videá, ktoré sú zachytené akčnou kamerou Motoroly one action sa za svoju kvalitu určite nemusia hanbiť. Sú dobre digitálne stabilizované a trochu presaturované (čo sa k akčnému videu hodí).

Záver: Rozhoduje fotoaparát, konštrukcia a cena

Vybrať si z týchto dvoch zariadení nie je ľahké a konečné rozhodnutie bude závisieť na osobných preferenciách. Ten, kto chce lepší fotoaparát a kvalitnejšiu konštrukciu, siahne po Motorole one vision. Ak dáte prednosť o niekoľko desiatok eur nižšej cene a akčnej kamere, vašou voľbou bude model action. V každom prípade, obidva modely majú čo ponúknuť a výberom hociktorého z nich chybu určite neurobíte.

  • Cena Motorola one vision: 299 eur
  • Cena Motorola one action: 269 eur

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+