MojAndroid

Spoločnosti Huawei sa v poslednej dobe darí robiť to, kde iní zaostávajú – inovuje každým rokom a každým novým zariadením. Či už je to po stránke dizajnu, kvality alebo funkcií, každé nové zariadenie Huawei za posledné mesiace nás prekvapilo niečím výnimočným. Aj preto stála pred čínskym gigantom neľahká úloha – priniesť túto jeseň telefón, ktorý bude lepší ako jeho predchodcovia, pričom už tí patria k tomu najlepšiemu na trhu. Výsledkom tejto snahy je Huawei Mate 20 Pro, ktorý je v mnohých smeroch najlepším smartfónom na trhu.

Balenie: Nič nechýba

Huawei Mate 20 Pro prichádza v elegantnom balení, no to, ktoré sme dostali my, ešte nemusí mať svoju finálnu predajnú podobu u nás na Slovensku. Napriek tomu sme tam už našli okrem samotného telefónu rýchlu nabíjačku, USB-C kábel, USB-C slúchadlá, nástroj pre vyberanie SIM karty a ešte aj redukciu z 3,5mm jacku na USB-C. Nenašli sme tu žiaden kryt, ktorý je v prípade smartfónov Huawei už akýmsi štandardom. Ten ale môže byť súčasťou reálnych predajných balení, ktoré dostanú slovenskí distribútori.

Konštrukcia a dizajn: Inšpirovaný najlepšími

Jedna z oblastí, v ktorej sme zo strany výrobcu očakávali nejaké novinky, bol dizajn. Kvantum uniknutých informácií naznačovalo, že v tomto smere prinesie Huawei niečo nové. Výsledok však skutočne stojí za to. Krásny telefón so sklenenou konštrukciou, originálnymi farebnými prevedeniami a ladnými prvkami, ktorými sa novinka ponáša na najväčších konkurentov. Aj tak by sa dal charakterizovať Huawei Mate 20 Pro.

Nebudeme sa tomu venovať dlho, lebo to podľa nás nie je veľmi dôležité, no určite to spomenieme – Mate 20 Pro sa náramne podobá na vlajkové modely od Samsungu radu S8/S9 či Note8/Note9. Zaoblené hrany a rohy displeja, plynulo prechádzajúce do extrémne tenkého rámu, ktorý sa zasa mení v zaoblenej zadnej sklenenej strane – to všetko sú črty, ktoré nájdeme práve pri vyššie zmienených smartfónoch od Samsungu.

A naozaj – keď telefón chytíte do ruky, ihneď vám bude pripomínať práve moderné Samsungy. Či je to už pozitívna alebo negatívna vlastnosť telefónu, to necháme na vás. My môžeme zhodnotiť to, aký je výsledok. A ten je skutočne skvelý. Telefón dosahuje najvyššie možné kvality spracovania, pri každej línii je vidieť a cítiť zmysel pre detail. Okrem toho, že Mate 20 Pro vyzerá krásne, pôsobí luxusne aj na dotyk či uchopenie.

Hoci v mnohých smeroch je tento dizajn účelný, nesie so sebou aj určité negatíva. My osobne napríklad nepatríme medzi fanúšikov zahnutého displeja. Ťažšie sa nám na ňom píše a veľký prínos v ňom nevidíme. Huawei do týchto hrán síce ukryl šikovné navigačné gestá, no sme celkom zvedaví na to, ako budú fungovať pri použití rôznych druhov krytov. K tomu však neskôr.

Odhliadnuc od nami nevyhľadávaných zahnutých hrán displeja je Huawei Mate 20 Pro špičkovo spracované zariadenie. Veľký, 6,39″ natiahnutý displej pokrýva 87,9 % prednej strany. Výrez v hornej časti je doplnený o minimálnu bradu dole. Telefón tak aj napriek veľkému displeju môžete ovládať jednou rukou, a to aj vďaka pomeru strán 19,5:9 – zariadenie je tak vyššie a štíhlejšie.

Samotný výrez v displeji pritom plní svoj účel. Je tu uložená selfie kamera, skener tváre, projektor osvetľujúcich bodiek zabezpečujúci odomykanie tvárou, proximity senzor a reproduktor. Aj preto je výrez relatívne veľký a nezmestí sa vedľa neho veľa ikoniek.

Hrany zariadenia tiež ukrývajú nejednu zaujímavú konštrukčnú novinku. Napravo nájdeme všetky hardvérové tlačidlá, vrátane akcentovaného tlačidla odomykania. To je celé červené a najmä v našej modrej verzii pôsobí táto kombinácia farieb veľmi pekne. Ľavá strana telefónu je úplne prázdna, hore nájdeme mikrofón, antény a ani v tejto generácii Huawei nezabudol na IR senzor pre ovládanie spotrebičov v domácnosti.

Zaujímavá je dolná strana, kde sa presunul slot na SIM karty. Ten má jeden klasický slot a jeden hybridný, no microSD kartu by ste doň pchali zbytočne. Telefón pojme novú ND memory kartu, ktorá bola vyvinutá v Huawei a zatiaľ ju distribuuje iba táto spoločnosť.

Dole okrem toho nájdeme ďalšie dva mikrofóny a USB-C port. A to je všetko. Niečo vám tu chýba? Nie, nie je to 3,5mm jack pre slúchadlá, s ktorým sme už ani nerátali. Je to mriežka reproduktoru. Ten Huawei ukryl práve do USB-C portu. Ide o zaujímavé riešenie, ktoré je určite veľmi účelné. Výsledok však so sebou nesie niekoľko otázok – napríklad, ako bude reproduktor znieť v prípade, že telefón nabíjate káblom? Tomu sa však budeme venovať neskôr v recenzii.

Nesmieme zabudnúť ani na kontroverznú zadnú stranu telefónu. Tá ukrýva najmä veľké okienko pre tri fotoaparáty s bleskom. Táto “štvorplatnička” si na internete užila viacero posmešných komentárov, no nám od začiatku vôbec dizajnovo neprekážala. Veľmi pozitívne je, že celý pliešok vyčnieva nad telo telefónu iba minimálne a telefón sa pri položení na rovnú podložku vôbec nemyká.

Zaujímavosťou na zadnej strane je aj spracovanie. To je v niektorých farebných prevedeniach, vrátane nášho modrého, špeciálne drážkované. Na pohľad kryt vyzerá ako klasické sklo, no pri bližšom skúmaní a najmä dotyku zistíte, že povrch je drsnejší. Vďaka tomu sa telefón oveľa menej šmýka v ruke a zachytáva aj menej odtlačkov prstov. Ide o veľmi šikovné riešenie, ktoré síce neodstráni všetky nedostatky spracovania zo skla, ale určite ich dramaticky zredukuje.

 

Nezabudnime ešte na rozmery telefónu, ktoré sú 157,8 x 72,3 x 8,6 mm s hmotnosťou 189 gramov. Je tak zrejmé, že nejde o malé zariadenie, no pri tejto veľkosti displeja sú rozmery telefónu ešte relatívne kompaktné. Telefón tiež disponuje zvýšenou odolnosťou IP68, vďaka čomu sa naozaj nemusíte obávať náhodného utopenia telefónu, ba dokonca ho môžete používať aj pod vodou. Pochváliť musíme aj spracovanie, to je skutočne prvotriedne. Páčia sa nám novinky a zmeny, ktoré Huawei predstavil. Sú zväčša praktické alebo esteticky vydarené a telefón ako celok pôsobí skutočne prémiovo.

Huawei si aj v novom Mate 20 Pro dal záležať na farebných verziách. Okrem našej modrej je k dispozícii aj zelená, čierna, ružová a špeciálne Twilight prevedenie. Ešte stále nie je úplne jasné, aké farby sa u nás budú predávať. Istá je čierna, pravdepodobne aj zelená a twilight farba. Máme informácie, že k dispozícii bude aj modrá, no to sa ešte môže u jednotlivých predajcov zmeniť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
23.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+