MojAndroid

Technológiu Bluetooth, ktorá vznikla ešte v roku 1994 vďaka firme Ericsson, vtedy úspešne produkujúcej mobilné telefóny, asi pozná každý. No nie každý vie, čo je NFC, ako funguje a ako ho možno využiť. Pritom Bluetooth a NFC spolupracujú celkom bežne a platby pomocou mobilu sú čoraz populárnejšie.

Náš tip
Akcia: 8 platených Android aplikácií a hier je v obchode Google Play dočasne zadarmo

Ako funguje NFC

Táto nenápadná technológia vznikla zo štandardu ISO/IEC 14443, ktorý sa využíva v oblasti platobných kariet na bezkontaktné platby. Skratka NFC znamená Near Field Communication, takže komunikáciu s krátkym dosahom v rámci blízkeho energetického poľa. Využíva sa pritom frekvenčné pásmo 13,56 MHz a maximálny dosah by mal byť niekde medzi 10 a 20 cm. Väčšinou je to skôr menej ako viac, z bezpečnostných dôvodov.

To je zároveň odpoveď na otázku o bezpečnosti NFC – na to, aby prenos fungoval, musia byť zariadenia extrémne blízko seba. Takže prípadný hacker či útočník by sa musel k vášmu telefónu dostať so svojím zariadením na vzdialenosť niekoľkých centimetrov, aby čosi zmohol.

V prípade mobilných telefónov ide o komunikáciu medzi dvomi zariadeniami, medzi telefónom a platobným terminálom alebo medzi telefónom a príslušenstvom. Práve tu prichádza na rad spolupráca s Bluetooth. Pri spárovaní dvoch Bluetooth zariadení totiž NFC pomáha tým, že celý proces redukuje na dotyk. Napríklad pri smart hodinkách či slúchadlách vám postačí dotknúť sa zadnej časti telefónu a spojenie sa vytvorí automaticky bez nutnosti absolvovať občas zdĺhavé párovanie pomocou Bluetooth.

Keď sa dve takéto zariadenia obsahujúce čip NFC priblížia, aktivuje sa elektromagnetická indukcia. Princíp sa teda podobá tomu, ktorý sa používa v kartách s čipmi RFID na vstup do budovy či miestnosti. Zariadenia s NFC pritom môžu fungovať v dvoch režimoch – aktívnom a pasívnom. Prístroj v aktívnom režime svojím elektromagnetickým poľom naindukuje malý prúd v pasívnom zariadení a vďaka tomu sa nadviaže spojenie.

Po automatickom prepojení si prístroje vymenia údaje rýchlosťou do 848 kbit (niekedy iba 424 kbit či menej). Čo nie je síce rýchlosť blesku, no na tento účel to úplne stačí, pretože na ďalšiu komunikáciu už smartfón môže využívať Bluetooth, ktorého dosah je približne do 10 metrov a dosiahnuteľné rýchlosti prenosu dát sú vyššie. Konkrétne pri ešte stále masovo používanom Bluetooth 4.2 je to do 1 Mbit a Bluetooth 5.0 do 2 Mbit.

Android Beam

Technológia Android Beam, ktorá prišla na trh v roku 2011 s Androidom 4.0 Ice Cream Sandwich, však v tomto smere trochu zamiešala karty. Aktivuje totiž spojenie medzi dvomi smartfónmi pomocou NFC, vykoná komunikáciu pomocou Bluetooth, a ten zasa vypne. Obsah pritom môže od Androidu 4.1 Jelly Bean zahŕňať napríklad aj prenos videí, odkazov či fotiek.

Komunikácia cez Android Beam je jednosmerná. Zariadenia sa dotknú zadnými časťami a obsah na obrazovke sa po ťuknutí na príslušnú možnosť prenesie z odosielateľského do prijímacieho prístroja.

Napriek tejto jednoduchosti a podpore Google však včas ukázal, že je Beam medzi používateľmi málo obľúbený a iné komunikačné technológie ho veselo nahrádzajú. V Androide 10 preto už Beam vôbec nenájdete.

Zaujímavé je, že Samsung prišiel s vlastným variantom Beamu a nazval ho S Beam. Na prenos súborov používa Wi-Fi Direct, vďaka čomu sú prenosové rýchlosti oveľa vyššie a nie je problém ani s prenosom objemných dát, ako sú filmy. Keďže je však S Beam postavený na Android Beame, jeho budúcnosť nevidíme veľmi optimisticky.

Platby mobilom pomocou NFC na Slovensku

V poslednej dobe je čoraz populárnejším využitím NFC platba za tovar či služby v obchodoch pomocou smartfónu. Výhoda je zjavná, nemusíte so sebou nosiť debetnú či kreditnú kartu, jednoducho vytiahnete mobil z vrecka, priložíte ho k terminálu v obchode a týmto spôsobom zaplatíte. Oproti čipom v kartách, sú tie v mobiloch rýchlejšie, takže overenie platby je tiež svižnejšie.

Náš tip
Apple Pay konečne na Slovensku! Ako platiť iPhonom? | NÁVOD

Toho roku spustili slovenské banky podporu služby Apple Pay, pomocou ktorej možno platiť už nielen v aplikáciách a na weboch, ale aj za tovar a služby v obchodoch. Bezpečnosť má na starosti Face ID na identifikáciu svojho majiteľa pomocou tváre a Touch ID na odtlačok prsta. Každá transakcia pritom využíva špecifické číslo zariadenia a jedinečný kód transakcie. Číslo platobnej karty používateľa sa pri transakcii neukladá v zariadení ani na serveroch Apple. Jej údaje sú uložené v rámci aplikácie Wallet.

Náš tip
Google Pay v praxi: Vyskúšali sme bezkontaktné platby + návod ako nastaviť a používať službu

Podobná je situácia so službou Google Pay, ktorá sa u nás spustila ešte skôr – vo februári 2018. Slovenské banky ju podporujú, výnimkou je Tatra banka a ČSOB. Tieto dve finančné inštitúcie využívajú vlastné systémy. Na Google Pay potrebujete, okrem telefónu s NFC, aj Android 5.0 a vyšší. Rovnako ako pri konkurencii, aj tu máte svoje údaje bezpečne uložené v aplikácii Google Wallet.

Majitelia smartfónov Samsung by možno prijali, keby sa na Slovensku dalo platiť aj pomocou Samsung Pay. To však výrobca zatiaľ nechystá, no na Samsungoch funguje aj Google Pay, takže svoj čip NFC môžete týmto spôsobom predsa využiť.

Napokon spomenieme možnosť platenia čipom NFC v smart hodinkách. To je už asi najpohodlnejší spôsob. Nemusíte nič vyťahovať z vrecka, jednoducho priložíte hodinky k platobnému terminálu a vec je vyriešená. Tento spôsob z veľkých hráčov na trhu podporuje Apple Pay aj Google Pay. Keď sa vás teda najbližšie spýta tá milá predavačka v potravinách, či zaplatíte dotykom, zrejme neflirtuje, iba chce s vami komunikovať na frekvencii 13,56 MHz :)

Využívate NFC vo svojom mobile?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
31.10.2019

+