MojAndroid

Od spustenia služby Apple Pay vo svete už ubehlo poriadne veľa času. V USA bola služba spustená presne 20. októbra 2014. Konkurenčná služba Google Pay už na Slovensku nejaký ten rok je, teraz sa pridáva aj riešenie od Apple.

Čo potrebujem, aby som mohol využívať Apple Pay?

V prvom rade musí Apple Pay podporovať vaša banka. Dnes ráno službu spustili mBank, Tatra banka, J&T banka a Slovenská sporiteľňa. Môžeme očakávať, že časom sa pridajú aj ostatné banky.

V druhom rade potrebujete vlastniť iPhone, ktorý je podporovaný. Ide o model iPhone 6 a novší. Ak teda máte účet v jednej zo spomínaných bánk a vlastníte kompatibilný iPhone, nič vám nebráni v používaní Apple Pay.

„mBank patrí medzi lídrov v oblasti mobilného bankovníctva na Slovensku a je preto prirodzené, že je jednou z prvých, ktoré svojim klientom dnes prinášajú Apple Pay. Začať používať Apple Pay je veľmi jednoduché – stačí mať účet mKonto v mBank, nainštalovanú mobilnú aplikáciu v iOS zariadení a aktívnu platobnú kartu,“ 

Robert Chrištof, riaditeľ mBank na Slovensku

“Ako mobilná banka vidíme v platbách s mobilom veľký potenciál. Preto spustíme službu Apple Pay pre klientov 365.bank budúci týždeň v utorok.”

Linda Gáliková,  365.bank

V Slovenskej sporiteľni sme boli aj osobne na tlačovej konferencii, kde nám oznámili, že už od dnešného rána môžu klienti tejto banky využívať službu Apple Pay. Banka sa súčasne rozhodla umožniť všetkým Slovákom, aby si vyskúšali digitálne novinky, a preto až do konca roka ponúka novým klientom účet zadarmo.

 „Ako najväčšia digitálna banka prinášame mobilné platby cez Apple Pay hneď v deň ich príchodu na Slovensko. Veríme, že moderné Slovensko potrebuje čo najdostupnejšie digitálne služby, a preto  sme sa rozhodli dať možnosť inovatívne platiť aj tým, ktorí ešte nie sú našimi klientmi. Vďaka účtu zadarmo si to budú môcť vyskúšať všetci Slováci,“

Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo. 

Ako to nastavím?

Nastavenie služby Apple Pay je veľmi jednoduché. Všetko sa to robí v aplikácii Wallet, ktorú majú iPhony predinštalovanú.

  1. Otvorím aplikáciu Wallet
  2. Kliknem na Pridať kartu
  3. Ak už máte kartu pridanú vo svojom iCloud účte, aplikácia si vypýta len posledné trojčíslie zo zadnej časti karty, ktoré zadáte. Ak kartu nemáte, jednoducho ju pridáte
  4. Následne prichádza overenie karty. To je možné buď pomocou SMS správy alebo priamo v aplikácii
  5. Príde vám kód, ktorý následne zadáte v aplikácii Wallet (náš iPhone to urobil automaticky)
  6. Všetko je nastavené, môžete používať Apple Pay

Ako platiť v obchode?

Keď už máte kartu pridanú, platby sú aktivované a vy už môžete platiť. Aj na samotné platenie existuje postup, ktorý je veľmi jednoduchý a intuitívny.

Ak mám iPhone s Face ID (X, XS, XS Max, XR)

  1. Dvakrát stlačím talčidlo napájania (zapnutia/vypnutia)
  2. Zobrazí sa informácia o tom, že chcem zaplatiť cez Apple Pay a vyžiada si overenie
  3. Telefón namierim na seba, aby mi rozpoznal tvár
  4. Následne telefón priložím k platobnému terminálu a hotovo

Apple na svojich stránkach uvádza, že ideálne je, ak telefón priložíte k terminálu jeho vrchnou časťou. Presne tam sa totiž nachádza NFC čip. My sme to vyskúšali hneď ráno a funguje to bez problémov.

Ak mám iPhone s Touch ID (SE, 6, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus)

Postup je tiež veľmi jednoduchý. Jediným rozdielom je, že na overenie totožnosti bude potrebné nasnímať váš odtlačok prsta namiesto tváre.

  1. Telefón priložím vrchnou časťou k terminálu a podržím prst na tlačdle Touch ID
  2. Hotovo, zaplatené

Je to bezpečné?

Spoločnosť Apple si dáva na bezpečnosti svojich služieb naozaj záležať. To platí aj pre Apple Pay. Prvým znakom, že platby sú bezpečné je, že obchodník nemá šancu zistiť údaje o vašej karte. Pri každej platbe sú vygenerované náhodné údaje (náhodné čislo karty) a tiež nemôže zistiť ani vaše meno.

Platby nie je možné ani zneužiť, pretože je potrebná autentifikácia pomocou Touch ID alebo Face ID. Jednoducho pomocou Apple Pay nezaplatí nikto iný ako majiteľ smartfónu. Navyše, nikdy nezadávate PIN. Všetky overenia fungujú len na základe vyššie spomenutých Touch ID a Face ID, o ktorých bezpečnosti rozhodne nepochybujeme.

Číslo karty je náhodné, nezhoduje sa s mojím reálnym číslom

Rozdielom oproti Google Pay je, že pri Google Pay nepotrebujete mať telefón odblokovaný na to, aby ste uskutočnili platbu do 20 EUR. Je to akási obnož klasických kariet, keď  pri platbe nad 20 EUR musíte zadať PIN (pri Google Pay odlblokovať smartfón).

26.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+