MojAndroid

NFC je pojem, ktorý sa v posledných mesiacoch skloňuje všetkými pádmi. Ide však o technológiu, ktorá je medzi nami už niekoľko rokov a len málokto jej rozumie a v lepšom prípade ju aj používa. Čo sa skrýva za touto magickou skratkou a ako vám NFC môže pomôcť vo vašom reálnom živote? To sa vám pokúsime vysvetliť v nasledujúcom článku.

NFC

NFC = Near Field Communication

Skratka NFC pochádza z anglického spojenia Near Field Communication, čo vo voľnom preklade znamená “komunikácia na krátke vzdialenosti”. Pre jednoduchosť povieme, že ide o prenos údajov podobný technológii Bluetooth alebo staršiemu štandardu infračerveného prenosu, kde jedno zariadenie “uchované” informácie ponúka inému pomocou bezdrôtového prenosu. Keď sa však na NFC pozrieme z bližšia, zistíme, že ide o úplne iný prenos, na ktorého pochopenie potrebujete základné elektrotechnické znalosti.

NFC-logo

Oficiálne logo technológie NFC.

NFC funguje medzi 2 kompatibilnými zariadeniami ktoré si v jednoduchosti označíme ako odosielateľa prijímateľa. Za odosielateľa môžeme považovať NFC tagy (vysvetlíme neskôr), inteligentné hodinky, rôzne identifikačné karty, reproduktory, slúchadlá, reklamné letáky s integrovaným NFC a ďalšie produkty, ktorých existuje naozaj niekoľko stoviek. Hoci by sme odosielateľov mohli rozdeliť ešte na aktívnych – s vlastným zdrojom energie; a pasívnych – iba pasívne prvky so statickou informáciou, v drvivej väčšine prípadov ide práve o pasívnu technológiu, ktorá sa používa v spotrebnej elektronike. Odosielateľa preto budeme automaticky považovať za pasívne zariadenie, ktoré nemá vlastný zdroj energie a informáciu “ponúka” len v blízkosti prijímateľa, ktorý mu energiu dodá priamo pri komunikácii.

NFC-2

Takto vyzerá typický NFC tag.

Prijímateľom je v tomto chápaní smartfón, tablet alebo iné zariadenie s vlastným operačným systémom, ktoré má aj vlastný zdroj energie – väčšinou vstavaný akumulátor (batériu). Energia je v prípade NFC veľmi dôležitým prvkom a bez nej by prenos údajov nebol možný. Dôležité si je však uvedomiť, že smartfón či tablet dokáže údaje nielen od pasívneho prvku získať, ale dokáže ich aj vyslať inému prijímateľovi, čoho príkladom je napríklad zasielanie vizitiek s kontaktmi medzi 2 smartfónmi.

Ako NFC funguje?

Ako sme už spomínali, technológia NFC potrebuje na prenos údajov energiu, presnejšie elektromagnetické vlnenie. To je pri prenose dodávané cievkou, ktorá sa nachádza v príjimateľovi, teda v smartfóne alebo tablete. Cievka vysiela elektromagentické vlny na určitej frekvencii, ktoré dokáže pasívny prvok, opäť formou cievky, prijať a premeniť na energiu. V praxi to teda funguje asi tak, že telefón vysiela formou elektromagnetických vĺn energiu a keď sa dostatočne priblíži k NFC tagu alebo inému pasívnemu NFC prvku, cievka v ňom elektromagnetické vlnenie pohltí a premení na energiu. Pomocou energie potom môže odosielateľ vyslať uloženú informáciu prijímateľovi a ak ste tento chaotický postup a opis pochopili, už viete, ako funguje NFC :-) Pre istotu si to ale ukážeme aj na obrázku.

NFC-ako-to-fugnuje

Pre správne fungovanie NFC musia obe zariadenia (prijímateľ aj odosielateľ) pracovať na rovnakej frekvencii. Nakoľko je pri bezdrôtových štandardoch podobných frekvencií niekoľko, pre NFC bola stanovená špecifická úroveň 13,56 MHz. Dáta na tejto frekvenčnej úrovni môžu byť posielané a prijímané rýchlosťami 106, 212 alebo 424 kbps, pričom najvyššia prenosová rýchlosť umožňuje reálny presun dát na úrovni približne 53 kB/s. To znamená, že priemernú mp3 skladbu o veľkosti 4 MB pošlete cez NFC z jedného smartfónu na druhý za približne 1 minútu a 18 sekúnd. Pri NFC tagoch sa samozrejme nemôžeme baviť o prenose mp3 skladieb, nakoľko ich kapacita je značne obmedzená, rádovo len na niekoľko kB – preto je prenos takmer okamžitý. A to je nesporne jedna z najväčších výhod NFC technológie ako takej.

NFC-4

Ďalšou výhodou technológie NFC je jej veľkosť. Aj napriek tomu, že NFC čip obsahuje indukčnú cievku, ktorá vyvoláva elektromagnetické vlny potrebné pre prenos energie, technológia je v takom výrobnom štádiu, že sa zmestí aj na pamäťovú kartu alebo kartu SIM. NFC je teda možné použiť takmer kdekoľvek a vďaka NFC tagom, ktoré merajú rádovo len niekoľko centimetrov na priemer, je použitie NFC praktické a nenáročné.

NFC-1

NFC sa zmestí aj na pamäťovú kartu alebo SIM. 

Pri opise vlastností a princípu fungovania NFC by sme mohli zájsť oveľa ďalej a povedať si napríklad o jeho pôvode v RFID technológii alebo o tom, ako presnejšie funguje elektromagnetická indukcia, to je však téma pre náročnejších čitateľov, ktorú v prípade záujmu môžeme konzultovať osobne. Na záver však musíme pripomenúť, že tak, ako nie je vo svete nič dokonalé, nie je dokonalé ani NFC. Reálne je nemožné dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť kvôli strate energie, ktorá vznikne pri šírení elektromagnetických vĺn vzduchom a rýchlosť je závislá aj od kompatibility zariadení, prípadne od zložitosti či kvality pasívneho prvku (odosielateľa), čo je priamo úmerné s jeho cenou.

Je lepšie NFC alebo Bluetooth?

Možno si poviete, že je NFC zbytočné, keď má takmer každé zariadenie Bluetooth, ktorý sa používa už roky. Medzi týmito dvoma technológiami však existuje niekoľko markantných rozdielov. Technológia Bluetooth je totižto oveľa energeticky náročnejšia a vyžaduje si napájanie oboch zapojených zariadení, pričom je dáta potrebné posielať na väčšiu vzdialenosť, čo znamená, že je potrebné použiť viac energie na ich prenos. NFC naopak funguje na krátke vzdialenosti, nevyžaduje si energiu v oboch zariadeniach súčasne, a tak je vhodné pre použitie v reklamných letákoch, na verejnosti alebo všade, kde nie je dostupný zdroj energie.

nfc-vs-bluetooth

Za nevýhodu NFC však môžme považovať dosah prenosu. Zatiaľ čo pri NFC je maximálna vzdialenosť zariadení zhruba 10 cm, cez Bluetooth dokážeme poslať súbor aj na vzdialenosť 10 metrov. Bluetooth víťazí aj pri porovnaní rýchlosti, pretože dokáže posielať údaje rýchlosťou až 2,1 Mbit/s, zatiaľ čo NFC zvládne prenos v rýchlosti “iba” necelých 0,5 Mbit/s. Kompenzáciou je však rýchlejšie párovanie, ktoré v prípade NFC prebehne do 0,1 sekundy, zatiaľ čo pri staršej technológii Bluetooth strávite pri párovaní aj minútu. Doteraz najrýchlejším štandardom Bluetooth je verzia 4.0, ktorá pri párovaní dosahuje rýchlosť rovnako v desatinách sekundy.

NFC-BT-logo

Obe prenosové technológie majú svoje výhody a najviac z nich vyťažíme pri ich súbežnom použití. Preto sa NFC v rôznych zariadeniach používa na párovanie, pričom samotný prenos súborov prebieha už cez Bluetooth. Príkladom je funkcia Android Beam, v zariadeniach Samsung označovaná ako S Beam, ktorú majú všetky zariadenia s NFC predinštalovanú. Reálne využitie však nachádzame aj pri bezdrôtových slúchadlách či reproduktoroch, prípadne pri párovaní so “smart” televízormi, kde prenos údajov prebieha väčšinou cez spoločnú Wi-Fi sieť.

Využitie a budúcnosť NFC

Ako sme už spomínali, využitie NFC je rôznorodé. Okrem NFC tagov sa dnes využíva aj v mobilnom príslušenstve, v tlačiarňach, identifikačných kartách, či letákoch, no jeho najväčšie využitie odborníci vidia v bezkontaktných platbách. Naše smartfóny by sa vďaka NFC mohli stať našimi plnohodnotnými peňaženkami a okrem peňazí by sme mohli v digitálnej forme nosiť aj svoje identifikačné karty ako občiansky preukaz, pas, či vodičský preukaz, čo by nám značne zjednodušilo život. Otázkou samozrejme ostáva bezpečnosť a rozšírenie NFC po svete, už dnes však môžme povedať, že ide o technológiu budúcnosti. NFC platby sú už dostupné dokonca aj na Slovensku a pomocou špeciálnej NFC SIM karty od O2 alebo Orangu môžete platiť vo vybraných slovenských obchodoch.

NFC-mobile-pay

V ďalšej časti článku o NFC si priblížime NFC tagy, ich nastavenie a používanie. Ak máte záujem o spracovanie podobnej témy, napíšte nám komentár pod tento článok alebo nás informujte pomocou tlačidla Tip na článok, ktoré nájdete v pravej hornej časti našej stránky. 

9.10.2013
 • Len Človek

  Aj keby telekom konečne nfc platby podporoval, šlo by to len pre nerootnuté telefóny… a nfc je fajn na párovanie a rýchle mikro prenosy, inak asi na nič iné..

  • robo

   Nemá to nič spoločné s rootom.. Ide to aj s ním..

   • Zdeno

    Bezkontaktná platba na rootnutých telefónoch nefunguje z bezpečnostných dôvodov. Ale stačí v SU zakázať superusera a funguje to. Potvrdené na S3. Takže rootnutý mobil môže byť

 • Valter

  Dakujem za dobry clanok. Jednoducho a jasne vysvetlene. Zbytocne nezatazujete podrobnostami, ktore vacsinu ludi nezaujimaju. Ja nfc pouzivam na parovanie mobilu s tabletom.

 • Murino69

  Aj ja ďakujem za dobrý článok. Budem rád ak takýchto článkov bude viac :)

 • Eli

  Oplatí sa mať zapnuté NFC stále? Nežerie to veľmi batériu?

  • Flowy

   neoplati … a tiez sa neoplati mat zapnute wifi ani gps a najlepsie vypni aj telefonne signaly … ved predsa musime setrit bateriu … btw najviac ti zerie bateriu displej – odporucam ho odpojit

   • El Barto Adam Meszároš

    To aby sme nosili srobovak vo vacku s telefonom…

  • El Barto Adam Meszároš

   Nezerie to bateriu az tak, ale asi si to predsa len radsej vypni.. :)

 • humps

  tip na clanok o NFC som vam posielal snad este v marci…

 • Vlado

  Vďaka za článok, konečne už viem ako NFC funguje. Pomohol hlavne obrázok znázorňujúci prenos medzi NFC TAG a prímateľom so zdrojom energie.
  Zatiaľ som NFC použil, iba v Symbianovej NOKII na odomknutie ďaľších levelov ANGRY BIRDS (spárovaní iného NFC zariadenia, darčekovej kartičky NFC, fungovala aj platobná karta, dokonca aj biometrický pas odomkol ďaľšie levely :D ). To bolo asi pred rokom a pol a od tej doby som na NFC nenašiel využitie. Rovno ho vypínam v nastaveniach.
  Snáď niekedy v budúcnosti to bude mať význam. Napr. taký katalóg na produkty (automobily a pod.) ak by bol vybaveny NFC tagom, to by mohlo mať zmysel.

 • Zdenko Volentics

  NFC by som vedel vyuzit pokial by to fungovalo napriklad tak, ze by som si isiel zabehat. Uz pri odchode z domu by som si prilozil telefon k tagu a telefon by sam zapol software running, pripadne na bicykel.
  Dalsi tag by mohol byt v aute a tam by som si prilozil telefon k tagu a telefon by sa prpol na rezim v aute. Zapol by sa bluetooth prenos s handsfree, zapla by sa navigacia. Lenze zatial som nikde nenasiel ako dosiahnut takuto funkcnost na LG L9.

  • Flowy

   ak mas nfc v telefone a hociaky nfc tag ktory dokaze precitat (nemusi byt kompatibilny staci aby zistil jeho ID) tak si na play najdes aplikacie ktore to dokazu pripadne vecsina vie pracovat s taskerom v ktorom si mozes nastavit takmer vsetko

  • Michal Simonek

   Ale ved to ide… tie Sony tagy si kup a vies si to naprogramovat.

  • El Barto Adam Meszároš

   No Xperia ma toto premakane, Sony ponuka NFC tagy uz aj ako zabalene prislusenstvo k mobilom a ku tomu maju aj ten program, v ktorom si to vedia jednoducho nastavit… Ale kedze mas LG, tak si to musis naprogramovat sam…

   • Misisiak

    Funguje to aj s isicom takze si mozes navolit co chces aby Ti spustil ked prilozis ISIC :)

    • El Barto Adam Meszároš

     To fakt?! Tak to kazde rano prilozim ISIC k mobilu a zapnem skolsky mod :D

  • Zdenko Volentics

   ale neviem ci sa da naprogramovat aj to aby sa tie aplikacie navi, tracker automaticky zapli. ak to mam preklikavat do aplikacie tak to uz si mozem manualne zapnut aj gps :-)

 • qukler

  Super kombinácia je NFC Task Launcher+Tasker. Poprípade Tasker+Locale NFC Plugin, ktorý dokáže pracovať aj s prístupovými kartami do práce, električenkou atď…

  BTW, na Schwechatte boli asi pred dvoma rokmi NFC cestovné poriadky pri autobusových zastávkach.

 • Zdenko Volentics

  nejake apky som nasiel, ale ziadna nevedela spustat samostatne aplikacie. vedelo to zapnut gps, wifi, bluetooth ale navigaciu som si uz musel preklikat sam, taktiez aj apku na tracking na bicykli.

 • robert svantner

  :))))) a tu je este jedno pouzitie NFC :) Myslel som, ze banky budu riesit bezpecnost NFC na ich paypass kartach !!!
  http://www.youtube.com/watch?v=w_vYuLyfw3E

 • valter

  Ešte raz vďaka za takýto článok a kedy asi sa dočkáme pokračovania, lebo ma veľmi zaujíma, ako programovať tagy a cez aké aplikácie ?

  • MichalChovanak

   Taký článok už pripravujeme :)

 • miro

  zdravim

  odporucam vyskusat slovensku aplikcaiu tykajucu sa danej oblasti

  https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.i2m.smart.assistant

  • Justistoff

   Noo ja mám NFC v mobile a no ta appka funguje iba na tagy.

 • Miroslav

  Dá sa aj NFC-čkom zaplatiť v autobuse namiesto čipovej karty?

  • Romanchelli

   S vhodnou aplikaciu sa da zaplatit vsetko a vsade, kde maju bezdotykovy terminal.

 • Michal

  Ahoj, mohl by mi, prosim, nekdo pekne a jednoduse vysvetlit rodily mezi NFC a RFID? Tyhle “vychytavky” me zaujaly, ale kdyz koukam na nejaka videa, prijde mi to oboji stejny.

  • Romanchelli

   Spravne. NFC technologia sa vyvinula z RFID, takze je to skoro to iste. RFID je predchodca NFC. Rozdiel je asi ako medzi USB 1.0 a USB 2.0 alebo USB 3.0. Alebo ako Bluetooth a Bluetooth 4.0.

 • peto166

  Mam Z3 compact ato prekliate NFC mi nechce fungovat.. Neustale mi zapne BT namiesto wifi.. Neviete niekto co s tym je? Pripomenem ze mam staru sim len cvaknutu a v clanku sa daco so sim spomina i ked asi nie v tejto suvislosti.. Co myslite mam telefon reklamovat ci kde je problem? Nfc je zapnute sbeam taktiez.. Nerozuniem tomu..:((

  • NFC musí fungovať bez závislosti od čohokoľvek iného, takže ak ti nefunguje, tak treba zariadenie reklamovať :-)

  • Romanchelli

   sbeam maju len telefony Samsung. Sony pouziva standardne Adroid beam. NFC sa zapina v Nastavenia > Bezdrotove pripojenia a siete > Dalsie > NFC – treba kliknut pre aktivaciu, prepinac by sa mal posunut doprava, alebo dolava pre deaktivaciu. Po aktivacii je treba zapnut funkciu Android beam, ktore funguje len pri aktivovanom NFC. Ak je NFC deaktivovane, tak pri Android Beam je aj napisane: “Nedostupne, pretoze je vypnuta technologia NFC.” Ak nie je aktivovane NFC aj Android beam, nie je mozne napriklad posielat data, ako su obrazky atd. a na prenos sa vyuziva Bluetooth, alebo Wifi pripojenie.
   Pre viac info pozrite tu: http://support.sonymobile.com/cz/xperiaz3compact/faq/NFC-file-transfer-isnt-working/

 • Marek Bednárik

  Zdravím, mám Samsung Galaxy Nexus i9250 a prednedávnom som manuálne upgradol android z Jelly Bean na KitKat a odvtedy sa nijako neviem dostať k zapnutiu/vypnutie NFC…v Nastaveniach mi síce svieti ikonka NFC, ale je akoby začiernená (priehľadná) a po ťuknutí na ňu sa nič nedeje. Robil som pri tej preinštalácii aj root telefónu, ale to by s tým asi nemalo mať nič spoločné. Viete mi niekto poradiť, čo to môže byť a ako to prekabátiť? :)

  • Marek Bednárik

   http://androidportal.zoznam.sk/2014/03/android-4-4-kitkat-nfc-nexus/

   Našiel som síce na AndroidPortali tento článok s tipom ako to obísť, ale aj tak mi to nefunguje…:/

  • Romanchelli

   Pri Rootnutych, alebo Jailbreaknutych smartphonoch nefunguje casto vela aplikacii a funkcii, mimo ine aj Wave 2 Pay. Takze ano, moze to byt aj tym.

+