MojAndroid

NFC – výraz, s ktorým sa stretol už zrejme každý z nás, no len málokto vie, na čo táto technológia naozaj slúži. Viete vôbec, či vaše zariadenie podporuje NFC? Ak patríte do skupiny ľudí, pre ktorých tento pojem nie je neznámou, tak vás možno zaujme aj 10 využití NFC pre váš každodenný život. Ide o veci, ktoré robíte denne a technológia NFC by vám ich mohla zjednodušiť. Uvidíme, koľko z nich denne využívate aj vy :-)

Náš tip
Odporúčame vám seriál “Začíname s NFC”

1. Prepínač Wi-Fi / 3G signálu

Jednou z najpraktickejších vecí, na ktorú môžete využiť NFC tag, je prepínač medzi Wi-Fi a mobilnými dátami. Ten si môžete pripnúť napríklad na kľúče a jednoduchým priložením k mobilu prepnúť mobilné dáta na Wi-Fi vždy, keď prichádzate domov, prípadne urobiť naopak v prípade, že opúšťate vaše obydlie.

nfc-wifi-3G

2. Wi-Fi heslo pre hostí

Však to poznáte. Keď k vám príde niekto na návštevu, jednou z najčastejších otázok je, aké heslo máte na domácu Wi-Fi. Aby ste ho nemuseli diktovať všetkým osobitne, stačí ho raz naprogramovať na NFC tag, ktorý môžete nalepiť napríklad aj na samotný Wi-Fi router.

wifi-heslo

Náš tip
NÁVOD | Ako vytvoriť silné a jedinečné heslo vhodné pre online služby

3. Náhrada za platobnú či vernostnú kartu

Ak patríte medzi tých, čo často strácajú veci, vrátane peňaženky či dokladov, tak by pre vás mohlo byť vhodnou alternatívou zálohovanie vernostných kariet priamo do mobilu. Niektoré z nich môžete načítať priamo cez NFC, iné stačí odfotiť, aby ste si uchovali čiarový kód s vašim špecifickým číslom.

tatra-banka

Technológiu NFC dnes môžete u nás využiť aj na platbu. Vaše mobilné zariadenie so správnou SIM kartou a nastavením účtu, tak môže plnohodnotne prebrať funkciu vašej platobnej karty.

4. Odomykanie kancelárie

Používate v kancelárii RFID zámok na dverách? Načítajte si ho do mobilu a dvere môžete otvárať aj ním! Nemusíte tak so sebou stále nosiť celú peňaženku alebo kartu na odomknutie, no stačí vám mobil, ktorý pri sebe neustále máte.

nfc-zamok

5. Nastavenie telefónu na noc

Veľmi praktickou možnosťou je aj NFC tag naprogramovaný na “nočný režim”. Stačí priložiť vaše mobilné zariadenie a automaticky sa na ňom vypnú zvuky, pripojenie k internetu a nastaví sa budík na preddefinovaný čas. Rovnaký NFC tag môžete nastaviť aj tak, aby ráno vykonal reverzný postup, a teda pripravil vaše zariadenie na používanie cez deň.

NFC-2

6. Automatické párovanie s príslušenstvom

NFC je dnes veľmi rozšírené aj v príslušenstve pre naše mobilné zariadenia. Za všetky typy produktov spomenieme napríklad slúchadlá či reproduktory, ktoré dokážete spárovať s mobilom rýchlo a jednoducho.

creative-t50-wireless-4

7. Režim auto

Máte staršie auto, ktoré nemá modernú palubnú dosku a mrzí vás, že nemá navigáciu, hands-free alebo mp3 rádio? Naprogramujte si NFC tag na “režim auto”, ktorý automaticky spustí párovanie s Bluetooth slúchadlom, zapne navigáciu a začne prehrávať vaše obľúbené skladby.

sygic skoda mirrorlink

8. Popisy z budúcnosti

NFC tagy sa dnes dajú kúpiť za niekoľko centov, a tak nie je problém zaobstarať si ani ich väčšie množstvo. To potom môžete využiť napríklad namiesto popisov. Sťahujete sa a nechcete celý obsah škatule písať fixkou rovno na jej povrch? Napíšte zoznam v mobile, nahrajte ho na NFC tag a jednoduchšie tak v budúcnosti (pri vybaľovaní krabíc) nájdete presne to, čo hľadáte.

nfc-library

9. Check-in

Ste majiteľom firmy, ktorá má množstvo zamestnancov a neviete, ako odsledovať ich dochádzku? Skúste to pomocou NFC. Každému priraďte špeciálnu postupnosť čísiel a vaši zamestnanci môžu pri príchode alebo odchode zapisovať ich čas pomocou priloženia smartfónu na termínál, prípadne nejaký tablet či smartfón.

NFC-tag

NFC môžete využiť aj na check-in ak ste majiteľom kaviarne alebo reštaurácie. Svojich zákazníkov môžete upozorniť, že ak im jedlo a pitie chutilo, tak môžu priamo pri vchode iba priložením svojho mobilu zdieľať, že boli vo vašom podniku a pochvaľujú ho.

10. Zapnutie počítača cez NFC

Pokročilejší postup na využitie NFC je zapnutie počítača mobilom. Stačí, aby ste si naprogramovali na NFC tagu funkcionalitu Wake on LAN  a správne nastavili aj svoj počítač. Potom stačí po príchode domov priložiť k mobilu pripojenému k domácej Wi-Fi nastavený NFC tag a váš počítač sa zapne kým k nemu vôbec prídete.

pocitac

Poznáte aj vy spôsob, akým si zjednodušiť život pomocou NFC? Vaše názory radi privítame v komentároch pod týmto článkom. Napíšte nám tiež, na čo bežne využívate NFC tagy, aby sme si medzi sebou zdieľali nápady a návody na využitie NFC :-)

Zdroj: PhoneArena

18.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+