MojAndroid

NFC – výraz, s ktorým sa stretol už zrejme každý z nás, no len málokto vie, na čo táto technológia naozaj slúži. Viete vôbec, či vaše zariadenie podporuje NFC? Ak patríte do skupiny ľudí, pre ktorých tento pojem nie je neznámou, tak vás možno zaujme aj 10 využití NFC pre váš každodenný život. Ide o veci, ktoré robíte denne a technológia NFC by vám ich mohla zjednodušiť. Uvidíme, koľko z nich denne využívate aj vy :-)

Náš tip
Odporúčame vám seriál “Začíname s NFC”

1. Prepínač Wi-Fi / 3G signálu

Jednou z najpraktickejších vecí, na ktorú môžete využiť NFC tag, je prepínač medzi Wi-Fi a mobilnými dátami. Ten si môžete pripnúť napríklad na kľúče a jednoduchým priložením k mobilu prepnúť mobilné dáta na Wi-Fi vždy, keď prichádzate domov, prípadne urobiť naopak v prípade, že opúšťate vaše obydlie.

nfc-wifi-3G

2. Wi-Fi heslo pre hostí

Však to poznáte. Keď k vám príde niekto na návštevu, jednou z najčastejších otázok je, aké heslo máte na domácu Wi-Fi. Aby ste ho nemuseli diktovať všetkým osobitne, stačí ho raz naprogramovať na NFC tag, ktorý môžete nalepiť napríklad aj na samotný Wi-Fi router.

wifi-heslo

Náš tip
NÁVOD | Ako vytvoriť silné a jedinečné heslo vhodné pre online služby

3. Náhrada za platobnú či vernostnú kartu

Ak patríte medzi tých, čo často strácajú veci, vrátane peňaženky či dokladov, tak by pre vás mohlo byť vhodnou alternatívou zálohovanie vernostných kariet priamo do mobilu. Niektoré z nich môžete načítať priamo cez NFC, iné stačí odfotiť, aby ste si uchovali čiarový kód s vašim špecifickým číslom.

tatra-banka

Technológiu NFC dnes môžete u nás využiť aj na platbu. Vaše mobilné zariadenie so správnou SIM kartou a nastavením účtu, tak môže plnohodnotne prebrať funkciu vašej platobnej karty.

4. Odomykanie kancelárie

Používate v kancelárii RFID zámok na dverách? Načítajte si ho do mobilu a dvere môžete otvárať aj ním! Nemusíte tak so sebou stále nosiť celú peňaženku alebo kartu na odomknutie, no stačí vám mobil, ktorý pri sebe neustále máte.

nfc-zamok

5. Nastavenie telefónu na noc

Veľmi praktickou možnosťou je aj NFC tag naprogramovaný na “nočný režim”. Stačí priložiť vaše mobilné zariadenie a automaticky sa na ňom vypnú zvuky, pripojenie k internetu a nastaví sa budík na preddefinovaný čas. Rovnaký NFC tag môžete nastaviť aj tak, aby ráno vykonal reverzný postup, a teda pripravil vaše zariadenie na používanie cez deň.

NFC-2

6. Automatické párovanie s príslušenstvom

NFC je dnes veľmi rozšírené aj v príslušenstve pre naše mobilné zariadenia. Za všetky typy produktov spomenieme napríklad slúchadlá či reproduktory, ktoré dokážete spárovať s mobilom rýchlo a jednoducho.

creative-t50-wireless-4

7. Režim auto

Máte staršie auto, ktoré nemá modernú palubnú dosku a mrzí vás, že nemá navigáciu, hands-free alebo mp3 rádio? Naprogramujte si NFC tag na “režim auto”, ktorý automaticky spustí párovanie s Bluetooth slúchadlom, zapne navigáciu a začne prehrávať vaše obľúbené skladby.

sygic skoda mirrorlink

8. Popisy z budúcnosti

NFC tagy sa dnes dajú kúpiť za niekoľko centov, a tak nie je problém zaobstarať si ani ich väčšie množstvo. To potom môžete využiť napríklad namiesto popisov. Sťahujete sa a nechcete celý obsah škatule písať fixkou rovno na jej povrch? Napíšte zoznam v mobile, nahrajte ho na NFC tag a jednoduchšie tak v budúcnosti (pri vybaľovaní krabíc) nájdete presne to, čo hľadáte.

nfc-library

9. Check-in

Ste majiteľom firmy, ktorá má množstvo zamestnancov a neviete, ako odsledovať ich dochádzku? Skúste to pomocou NFC. Každému priraďte špeciálnu postupnosť čísiel a vaši zamestnanci môžu pri príchode alebo odchode zapisovať ich čas pomocou priloženia smartfónu na termínál, prípadne nejaký tablet či smartfón.

NFC-tag

NFC môžete využiť aj na check-in ak ste majiteľom kaviarne alebo reštaurácie. Svojich zákazníkov môžete upozorniť, že ak im jedlo a pitie chutilo, tak môžu priamo pri vchode iba priložením svojho mobilu zdieľať, že boli vo vašom podniku a pochvaľujú ho.

10. Zapnutie počítača cez NFC

Pokročilejší postup na využitie NFC je zapnutie počítača mobilom. Stačí, aby ste si naprogramovali na NFC tagu funkcionalitu Wake on LAN  a správne nastavili aj svoj počítač. Potom stačí po príchode domov priložiť k mobilu pripojenému k domácej Wi-Fi nastavený NFC tag a váš počítač sa zapne kým k nemu vôbec prídete.

pocitac

Poznáte aj vy spôsob, akým si zjednodušiť život pomocou NFC? Vaše názory radi privítame v komentároch pod týmto článkom. Napíšte nám tiež, na čo bežne využívate NFC tagy, aby sme si medzi sebou zdieľali nápady a návody na využitie NFC :-)

Zdroj: PhoneArena

18.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

98 odpovedí na “TÉMA | 10 využití NFC technológie pre váš každodenný život”

  1. Robo … aj ja by som uvital… :-(
    AndroidPS: musi to podporovat tvoja banka (zatial iba v Tatrabanke), potrebujes to mat aktivovane na ucte s taktiez to musi podporovat tvoj Operator (zatial O2 a Orange. Telekom testuje inu cestu platieb cez NFC)….potom, este potrebujes NFC SIM-kartu a mobil zo zoznamu, ktory najdes na stranke operatora.
    Simon: zalezi od typu bezkontaktnej karty a NFC cipu v mobile
    Adam: nie
    :-))

  2. rozpiste 3 a 4 bod… na pristup do skoly pouzivam isic, ako sa da nacitat? Nejake aplikacie k tomu? Ako sa potom vysiela signal? Isic je zrejme sifrovany (predpokladam ze aj 99% dalsich kariet ktore bezne pouzivame), takze velmi by ma to zaujimalo ako sa to da urobit.

    • Toto zaujímalo aj mňa, prešiel som celé XDA (NFC) ale nič poriadne som tam nenašiel iba niečo o tom, že Mirafare karty majú nejaký unikátny identifikátor ktorý je treba rozšifrovať ( nejaké CRYPTO – údajne je už prelomené) a druhý problém je, že NFC čip nedokáže emulovať tieto karty… Tak ak máte o tom lepšie info dajte vedieť :)

      • Prečítaj si bod 4:

        That depends on what type of tag you use and what level of protection against cloning you want.

        1. NFC tags (as defined by the NFC Forum) have no protection against cloning. Such tags are intended as containers for freely readable data (so called NDEF messages). Anyone could read an NDEF message from one tag and duplicate it to another tag.

        2. Many NFC tags also contain a unique identifier that is pre-programmed by the tag manufacturer and cannot be modified on normal tags because those memory segments are in read-only memory. Such a unique ID could be used to uniquely identify a tag (i.e. to match the ID against some form of database). This approach has been used by many access control systems in the past (and actually still is!). However, all data can still be extracted from the tag. Specialized hardware (e.g. Proxmark, etc) and ready-made tags are often available where an attacker can change the unique identifier. So this is certainly not perfect cloning protection. Nevertheless, some manufacturers still add new cloning protection features that rely on publicly readable (but supposed to be uncopyable) unique identifiers. One such manufacturer is NXP with their signature feature on new NTAG tags. (Basically they add a digital signature over the unique ID to the tag, but nothing prevents an attacker to create a clone that also contains a copy of that static signature.)

        3. Contactless smartcards/tags that provide communication encryption and shared-key based mutual authentication (e.g. MIFARE DESFire) exist. With this approach, cloning could be prevented by protecting certain data on the tag with a secret password. However if an attacker is able to find out that secret password, nothing prevents the attacker from creating a clone of the tag. Many modern access control systems and closed-loop payment systems use such an approach.

        4. Contactless tags/smartcards that contain a secret asymmetric key (that cannot be extracted from the card using the available communication interface) and provide a command to sign a cryptographic challenge with that key exist. Many such smartcards are built upon Java Card technology, so they contain a microcontroller that executes some custom application software (written in Java). Most modern EMV-based credit cards use this type of mechanism to prevent cloning.

    • nejak to musi fungovat. Mne telefon (sg3 mini) vysielal cislo “karty” do citaciek v praci. Vzdy to iste cislo pri kazdych dverach. Potom stacilo len dane cislo pridat v systeme medzi karty s povolenim vstupu a slo to v pohode. Ale od kedy mi v O2 vymenili SIM a v TatraBanke ide platit mobilom tak to uz nefunguje na dvere. Teraz mobil vysle vzdy ine cislo “karty”

    • Pochybujem, že by bolo možné ISIC takto používať, pretože potom by nebol problém takúto kartu mobilom x krát naklonovať a zneužiť. To isté platí pre debetné a iné vstupné karty. U nás vo firme napríklad používame RFID vstupné karty General Electric, ktoré s mobilom nespracujem.

  3. Ak naprogramujem NFC tag na prístup do domácej WiFi, tak sa znenie hesla hosťovi zobrazí pri načítaní?
    Pre hosťov vždy sprístupním na nastavený čas Free WiFi (umožňuje mi to FW Routeru) napr. aj s obmedzením rýchlosti sťahovania.

  4. to prepinanie medzi wi-fi a mobilnymi datami som asi nepochopil. Ved domacu siet mam ulozenu a vzdy ked pridem domov, tak sa mi pripoji mobil na moje wi-fi.. ked idem z domu, tak sa mi mobil pripoji na mobilny internet a ked pridem do prace, kde je dalsia znama wi-fi siet, tak mobil zacne pouzivat automaticky tu. Naco je k tomu nejaky NFC tag?

      • predstav si ze mas NFC tag pri botniku prilozis ky msa vyzuvas a kym dojdes do izby mas pc zapnuty …
        akoze ja mam PC zapnuty za 4 sekundy takze nejak to nemusim riešiť ale niekomu sa to môže hodiť … prípadne si viem predstaviť že niekto si chce ísť rovno do obyvačky a zapnuť si audiosystém ktorý má prepojený cez PC cez spotify v mobile… napríklad

  5. skusim trocha prejst tie body a kriticky zhodnotit co take sa naozaj da vyuzit:

    1. pic*na – android sam prepina wifi a mobilny signal
    2. kolko ludi ma doma wifi? ok je ich dost. kolko % z nich ma take heslo co sa neda vyslovit alebo napisat lebo je take komplikovane? netreba dalej komentovat
    3. na odfotenie karty odkedy potrebujem nfc?? :D okrem toho bez navodu ako na ne je to uplne nanic lebo vacsina kariet je dobre chranenych prave proti tomuto
    4. to iste, bez navodu je to rada ozaj na nezaplatenie
    5. na zapinanie nocneho rezimu existuje iks aplikacii ktore to robia uplne automaticky s kopou moznosti. ti co maju motorolu assistent to maju v telefone od vyroby. a s tym budikom to je smiesne, kolko rokov uz ma android vstavane budiky co sa opakuju v danych casoch a intervaloch??
    6, 7 – OK
    8. to je tiez taka sranda ako z noveho casu alebo domacej mamicky, kolko ludi sa bude pri stahovani babrat este aj s nfc? kym to do toho mobilu natukam, mam fixkami celu skatulu pokreslenu ako od Picasa
    9. graduje to – vazne mam od vsetkych zamestnancov chciet aby si kupili mobily s nfc?? detto ako bod 4
    10. naozaj ludia potrebuju tak strasne tie pocitace doma ze minuta co trva kym sa zapne niekoho vytrhne z biedy? ze prva vec na ktoru myslim ked dojdem dom je zapnut komp, a aby som nedajboze nevykonal nejaku zbytocnu aktivitu navyse tym ze tuknem do tlacitka zapnut? :D

    ja som za nove technologie aj ich propagaciu a podporovanie ale toto je cisty grc. realna vyuzitelnost je mizerna – a nemyslite si ze som neskusal, vyse roka som mal mobil s nfc, aj tagy som si kupil a vselico som skusal. vsetko nanic

    • 1. Prepina ale nevypina a o tom to je.
      2. Vsetci maju doma wifi a naco sa x krat babrat s nastavovanim profilov pre hosti ked si nacitaju z tagu a nic nevysvetlujes?
      3. Myslene rfid a nie fotka karty. Fotka ti staci na ciarovy kod. Na rfid potrbujes nieco mudrejsie. Tak to bolo myslene ale nefunguje to v 90% pripadov.
      4.detto ako 3
      5. Automaticky je super ale raz idem spat o 22 a raz o 3. Takto si nocny rezim spustim prilozenim mobilu a netukanim. Cele NFC nic nenahradza ale ulahcuje zivot.
      6.7. Ok
      8. Je to tam debilne napisane. Ja to mam v garazi tak, ze mam na tagu linku na claud na adresar kde mam odfotene veci zo skatule. Takze ked nieco hladam hned najdem kde to je.
      9. Nie len ti co to maju to mozu vyuzivat ostatni nech nosia karticky.
      10. Nevyuzivam ale blbost. Zapinam pc cez siet.

      • 1. Existuje aj jednoduchší spôsob ako niečo prikladať ako napríklad IFTT na základe lokality.
        2. S obmedzením na MAC adresu ani NFC nepohne.
        3. Využívam a je to super, hoci je za potreby špeciálna SIM karta.
        4. Vstupná karta do kancelárie síce využíva RFID čip ale v mojom prípade inú frekvenciu. Takže nepoužiteľné
        5. Využívam ale mám to zosynchronizované nie len na NFC ale skôr na fitnes náramok a telefónu sa nemusím ani dotknúť.
        6. 7. OK – súhalsím.
        8. Zatiaľ využívam len na letiskách kde sa mi zobrazí mapa letiska a viem sa nasmerovať na správnu bránu podľa potreby.
        9. Tak isto na letisku vieš spraviť check in bez toho aby si mal v ruke letenku. Proste priložíš mobil k Check-in terminálu a máš to za sebou.
        10. Asi by som nikdy nevyužil zapnutie PC cez NFC no po nainaštalovaní IrDA ovládača do miestnosti si viem predstaviť nastavenie klímy, teploty, alebo niečoho podobného, prípadne zapnutie rádia na obľúbenú stanicu po príchode domov.

        • 1 na szmbiane to podla bts fungovalo, teraz pri zdielani bts a sa mi to neosvedcilo.
          2 naco to mam obmedzovat na mac? nfc nepohne ani s chladnickou….co to ma spolocne s tym ze navsteva si prilozi fon a je konektnuta na tvojej wifi a nepovies im heslo ani nic?
          3 SIM s tym nic nema :)
          5 naramok tiez nevie sam kedy ides spat.

Pridaj komentár

+