MojAndroid

V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.

achnaton svk píše…

Ahojte chalani. Dostal sa mi do ruky nový Samsung (SM-G361F). Nastavil som všetko potrebné, a aj Google Pay. Ale nefunguje. Otázka znie, musím mať telefón aktivovaný pomocou SIM karty, aby mi fungovalo platenie NFC čipom? (HotSpot má)
Ďakujem

Dôležitá je aj verzia systému Android

Používateľ achnatonsvk žiaľ nešpecifikoval, ako sa prejavuje “nefungovanie” Google Pay. Keďže ale ide o staršie zariadenie, ako prvé nám zišlo na um, akú verziu systému Android má telefón nainštalovanú. Už sme sa totiž stretli s tým, že na niektorých starších verziách systému nefungovali správne NFC platby.

Google ešte v roku 2014 avizoval, že funkcia Tap & Pay nebude podporovaná na zariadeniach so systémom starším ako Android 4.3 Jelly Bean. Hoci sa nám nepodarilo pohľadať ďalšie dôkazy, je možné, že Google obmedzuje túto funkcionalitu aj na zariadeniach s novším systémom. Okrem toho, v minulosti niektoré konkrétne zariadenia Samsung mali problémy s NFC platbami, no vtedy to ešte nebolo pre nás aktuálne, keďže NFC platby využívali iba zákazníci niektorých konkrétnych bánk na Slovensku so svojimi vlastnými platobnými riešeniami.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

V moderných zariadeniach s Androidom pri NFC platbách využívame hneď niekoľko funkcií systému. Základom je aplikácia, ktorá NFC platby umožňuje, napríklad Google Pay. Potom je potrebné mať zapnuté NFC, no aby bolo možné funkciu používať naplno a pri jednoduchom priložení telefónu s rozsvieteným displejom k terminálu vykonať platbu, je potrebné mať predvolenú platobnú aplikáciu nastavenú v rámci funkcie Tap & Pay. Tú nájdete v nastaveniach telefónu v časti Pripojenie v podrobnejších nastaveniach, kde konfigurujete aj ďalšie nastavenia NFC, Bluetooth, Cast či bezdrôtovej tlače. Tu si jednoducho vyberiete, ktorú službu chcete mať predvolenú a tá bude fungovať na pozadí, aby stačilo telefón jednoducho priložiť.

Možné ďalšie príčiny a riešenia

Ako sme spomínali, ešte pred pár rokmi neboli všetky zariadenia natoľko štandardizované, aby každé jedno podporovalo bezkontaktné platby rovnako dobre. Ak aj v tomto konkrétnom prípade nefunguje služba Tap & Pay, odporúčame ešte vyskúšať pri platení manuálne otvoriť aplikáciu Google Pay.

Samozrejme, tu vychádzame z predpokladu, že pod pojmom “nefunguje” si môžeme predstaviť správne nastavenú službu. Ak sa nepodarilo ani to, problémy môžu byť aj iné. Google Pay nefunguje na zariadeniach s root-om či akokoľvek upravenou či neoficiálnou ROM. Je to z dôvodu bezpečnosti a je naozaj ťažké to obísť.

Hoci Google v obchode Play udáva, že aplikácia Google Pay je kompatibilná so zariadeniami s Androidom 5.0 a novším, nikde sme nenašli informáciu o tom, od ktorej verzie je v systéme k dispozícii funkcia Tap & Pay. Aj preto bude zrejme najvhodnejším riešením vyskúšať platenie so zapnutou aplikáciou Google Pay a, samozrejme, je potrebné mať aktívne NFC. Všetko sú to ale problémy, ktoré by sa novších zariadeniach prejavovať nemali.

Poradíme aj vám, alebo môžete poradiť aj vy!

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my, alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

7.10.2018
Zdroj: AndroidForum.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+