MojAndroid

Samsung Galaxy A80 patrí medzi najzaujímavejšie zariadenia kórejského výrobcu v tomto roku. Jeho hlavnými tromfami sú veľký bezrámikový displej, ktorý v sebe neskrýva žiadny výrez, a tiež netradičný otočný fotoaparát. Tieto prvky sa však v nemalej miere podieľajú aj na vyššej cene zariadenia. Samsung Galaxy A80 teda svojou cenovkou patrí do kategórie prémiovejších zariadení. To či do nej ale skutočne patrí, sa dozviete v práve začínajúcej recenzii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a Dizajn: Činku už nebudete potrebovať

Okrem veľkého displeja a celkovo veľkých rozmerov zariadenia, vás ako prvé upúta jeho hmotnosť. 220 gramov je poriadne veľa. A je to cítiť či už v ruke alebo vo vrecku. Samsung Galaxy A80 nie je smartfón pre každého. Skôr sa hodí do poriadnych chlapských rúk. Rozmery sú 165,2 x 76,5 x 9,3 mm. Toto zariadenie je nielenže veľké, ale aj hrubšie, ako dnes býva štandardom.

Ale aby som len nekritizoval, na veľkosť si zvyknete rýchlo. Vyššia hmotnosť tomuto telefónu celkom svedčí a pridáva na dobrom pocite z kvalitne spracovaného kusu hardvéru. Aj napriek celkovým rozmerom sa Samsung Galaxy A80 dobre drží v ruke. Jednoručné ovládanie ale, samozrejme, nie je veľmi pohodlné. Zadná strana je k okrajom zaoblená, čo určite vítam. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, použitými materiálmi je kov a sklo.

Rozmiestnenie tlačidiel je štandardné. Samsung tu nijako neexperimentoval. Zapínacie tlačidlo sa nachádza vpravo, ovládače hlasitosti zase vľavo. Nahmatanie všetkých troch tlačidiel je veľmi jednoduché, rovnako aj ich obsluha. Kladú priam ideálny odpor a ich používanie je bezproblémové. Asi najzaujímavejšia je spodná strana zariadenia. Nachádza sa tu USB-C konektor, mriežka reproduktora a slot na SIM kartu.

Horná strana je prázdna a zadná neponúka okrem zaujímavo riešeného fotoaparátu tiež nič nezvyčajné. Spomenúť musím ešte to, že zariadenie je celkom šmykľavé a zachytávanie odtlačkov prstov mu tiež nie je cudzie. Ak teda budete chcieť mať svoj smartfón stále krásne nablýskaný, každodenné čistenie bude skôr rutinou. Odporúčam vám tiež dokúpiť si k tomuto telefónu nejaký ochranný obal, keďže sklo je známe svojou krehkosťou.

Po stránke dizajnu musím A80-ku pochváliť minimálne za to, že sa nebojí byť iná. Nezapadá veľmi do dizajnového jazyka ostatných model radu A, no to nie je vôbec zlé. Kým zadná strana pôsobí na prvý pohľad decentne a nie veľmi zaujímavo, predná strana je pravým opakom. Fakt, že neobsahuje výrez a ani hrubé rámiky jej pridáva na elegancii a nadčasovosti. Na druhú stranu ale toto riešenie prináša jeden kompromis. Ten spočíva v absencii LED svetla upozornení a klasického hovorového reproduktora.

Spracovanie otočného fotoaparátu

Ako už bolo spomenuté, najväčšou pýchou tohto telefónu je celkom určite otočný fotoaparát. Jeho hlavnou výhodou je to, že vám umožní vytvárať rovnako kvalitné snímky pri normálnom fotení, ako aj v selfie režime. Vaše svojky teda môžu byť vďaka tomu kvalitnejšie a ostrejšie než tomu bolo doteraz. Narozdiel od modelu Asus Zenfone 6, ktorý taktiež obsahuje otočný snímač, sa Samsung rozhodol ísť trochu komplikovanejšou, no zato efektnejšou cestou.

Fotoaparát sa teda nepreklopí hneď, ale urobí tak až po tom, ako sa z konštrukcie vysunie posuvná časť. Tá sa posúva po koľajniciach a akonáhle dosiahne svoj najvyšší možný bod, preklopí otočný modul fotoaparátu. Celý proces trvá zhruba dve sekundy. Nie je to teda najmenej, no ide o daň za to, že si budete môcť zhotoviť extrémne kvalitné selfiečka. Mechanizmus je spracovaný dobre a nemusíte sa báť toho, že by bola výsuvná časť labilná.

Na mieste drží ako prikovaná a len tak z neho určite nevypadne. Treba ale povedať, že je proces vysúvania trochu hlučný. Ak si teda budete robiť fotky niekde na verejnosti, je celkom možné, že na seba upútate neželanú pozornosť. Inak, oceňujem bezpečnostnú fičúrku, ktorá k takémuto riešeniu konštrukcie jednoducho patrí. Reč je o automatickom skrytí fotoaparátu v prípade, že vám telefón vypadne z rúk. Takto sa teda modul fotoaparátu ochráni pred prípadným poškodením.

Ochrániť sa však veľmi nedokáže pred nečistotami a prachovými časticami, ktoré sa na posuvný mechanizmus lepia viac než by bolo pekné. Pri našom redakčnom testovaní to síce nespôsobilo žiaden mechanický problém, no ten z dlhodobého hľadiska môže veľmi jednoducho prísť. Stačí, aby sa zopár zrniek piesku dostalo tam, kam sa dostať nemajú a nešťastie je na svete. V lepšom prípade bude pri vysúvaní modulu všetko nechutne škrípať a v tom horšom sa modul nebude vedieť pohnúť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+