MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Nadstavbu One UI si zamilujete

Skúsenejším používateľom telefónov asi netreba dvakrát hovoriť, že systémová nadstavba Samsungu nikdy nebola úplne dokonalá. Musím ale povedať, že najnovšia verzia nadstavby s názvom One UI má k dokonalosti poriadne blízko. Oproti predchádzajúcim verziám je značne jednoduchšia, elegantnejšia a používateľsky prívetivejšia. Je špeciálne prispôsobená tak, aby ste toho mohli čo najviac vykonať len za pomoci jednej ruky.

Takmer všetky ovládacie prvky sú teda umiestnené v dolnej časti obrazovky, kde vám prirodzene dočiahne palec. Vďaka tomu sa aspoň z časti dalo Samsung Galaxy A80 ovládať jednou rukou. Aj keď, ako som už povedal, nebolo to veľmi pohodlné. Podstatne pohodlnejšie to bolo však po zapnutí režimu ovládania jednou rukou. Ten zmenší rozhranie k pravému alebo ľavému dolnému rohu displeja a vy tak budete obsluhovať rovnako veľké zariadenie len s menšou pracovnou plochou.

Toto však nie je ani zďaleka jediná užitočná funkcia, ktorú nadstavba One UI ponúka. Rovnako som ocenil aj Always On displej. Ten padne vhod najmä kvôli absencii LED svetla upozornení. Ďalej stojí za zmienku možnosť prispôsobenia rozhrania prostredníctvom tém, ktoré sú používateľov dobre známe. Okrem toho ale Samsung Galaxy A80 obsahuje aj nočný režim, ktorý prepne grafické rozhranie zo svetlých do tmavých farieb.

Šetrí sa tým nielen energia, ale aj váš zrak. V nastaveniach možno objaviť aj prispôsobenie navigačného panela. Ten sa dá nahradiť navigačnými gestami, ktoré po zapnutí poskytnú ešte viac voľného priestoru pre displej. V systéme je, samozrejme, obsiahnutý aj inteligentný pomocník Bixby. Ten však stále plnohodnotne funguje len v niekoľkých jazykoch a Slovenčina medzi nimi nie je.

Nadstavba od Samsungu vám umožní ešte aj naklonovať si komunikačné aplikácie pre správu viacerých účtov a život s telefónom vám zjednodušia aj rôzne gestá. Poteší zobudenie zdvihnutím  zariadenia či dvojitým poklepaním po displeji, ale aj jednoduché stíšenie. To sa dá ideálne využiť pri rannom budíku alebo v čase, kedy vám niekto zavolá nevhod. Jednoducho prevrátite telefón displejom nadol a ten následne prestane vyzváňať.

Z hľadiska stability a svižnosti tiež nedokážem systému niečo vytknúť. Počas môjho testovania bežalo všetko hladko ako po masle a nebol som svedkom žiadnych zásekov, spomalení či nebodaj pádov aplikácií. Zároveň som sa ale nedočkal ani žiadnej aktualizácie systému, ktorá by vyriešila napríklad spomínaný problém s displejom. Podľa našich informácií ale na nej už v tejto chvíli výrobca pracuje.

Multimédiá: Čím viac, tým lepšie

Najlepšie vybavený telefón modelového radu A od Samsungu je doslova predurčený na konzumáciu všakovakého multimediálneho obsahu. Je tomu tak najmä kvôli jeho obrovskému displeju, na ktorom sa filmy, videá a fotografie prezerajú parádne. Svojou troškou sa na tom podieľa aj takmer cinematický pomer jeho strán. Čo sa týka audia, tam je to už o málinko horšie. Galaxy A80 obsahuje len jeden reproduktor. Hrá dostatočne hlasno a vcelku kvalitne, no na najvyššej hlasitosti je počuť viaceré nedostatky.

Zvuk je v tejto polohe plochý a odporúčam vám teda hlasitosť nastavovať maximálne na 90 %. Do tejto úrovne sa počúva oveľa príjemnejšie, pričom v nej pozornejšie ucho zaregistruje aj nejaké tie basy a celkom slušné výšky. Stále ale platí, že vám kvalitnejší zážitok z počúvania zaistia slúchadlá. Jedny sú pribalené aj v základnom predajnom balení. Ide o štuplíkové slúchadlá s USB-C koncovkou, keďže Samsung Galaxy A80 neobsahuje 3,5 mm audio jack.

Na moje prekvapenie hrajú veľmi dobre a dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina používateľov s nimi bude viac ako spokojná. Tí ostatní si však pravdepodobne budú musieť dokúpiť redukciu z USB-C na audio jack, keďže tá sa v balení nenachádza. Rovnako ale môžete počúvať hudbu aj bezdrôtovo vďaka Bluetooth technológii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+