MojAndroid

Za posledné dva-tri roky sme si už tak nejako zvykli na to, že vlajkové modely jednotlivých výrobcov prichádzajú v rôznych verziách. Tie sa od seba väčšinou odlišujú veľkostne, ale aj ponúkanou výbavou. Viac-menej bolo preto len otázkou času, kedy sa dočkáme viacerých verzií smartfónu z modelového radu Galaxy Note. No a dočkali sme sa ich tento rok. Predstavené boli dve, pričom recenziu tej väčšej a zároveň lepšie vybavenej, sme vám priniesli ešte v auguste.Teraz sa k nám však dostala aj základná verzia. Tá má menšie rozmery, menší displej, menšiu batériu a o jeden snímač menej. Inak ale ide o úplne rovnaký smartfón s rovnakým dizajnom, takmer rovnakou výbavou a rovnako ikonickým perom S Pen. K tomu všetkému zaujme aj o čosi príjemnejšou predajnou cenou. Bude to však modelu Samsung Galaxy Note 10 stačíť na to, aby sme vám ho odporučili?

Predajné balenie: Niečo mu chýba

Azda nikoho neprekvapí, že predajné balenie tohto telefónu je totožné s tým, ktoré ponúkol aj väčší Samsung Galaxy Note 10+. Má už tradičný dizajn s tradičným označením zariadenia na strane prednej a popisom jeho špecifikácií na strane zadnej. Nijako nevybočuje ani svojou prezentáciou či obsahom.

Toho je inak poriadne veľa, no stále jedna celkom podstatná vec chýba. Reč je o redukcii z USB-C na 3,5 mm audio jack konektor, ktorý na samotnom telefóne nenájdete. Ak teda máte obľúbené slúchadlá s jackom a nemienite sa ich vzdať, redukciu si budete musieť dokúpiť. Taktiež stojí za zmienku to, že Note 10+ podporuje rýchlonabíjanie o výstupe 45W, pričom nabíjačka v balení má výstup “len” 25W.

Obsah balenia:

 • Telefón
 • Návody
 • Dátový USB-C kábel
 • USB-C adaptér s výstupom 25W
 • AKG USB-C štuplíkové slúchadlá
 • Redukcia z USB-C na USB-A
 • Redukcia z USB-C na microUSB
 • Hroty do pera S Pen Nástroj na výmenu hrotov
 • Spinka na otvorenie SIM slotu

Ak teda budete chcieť využiť plný potenciál rýchlonabíjania, budete si ju musieť dokúpiť. No a nakoniec, dátový kábel je z oboch strán zakončený USB-C konektorom. Prenášanie súborov z/do počítača teda môže byť trochu zložité. Na druhú stranu ale v tomto prípade oceníte redukcie, ktoré sú k zariadeniu pribalené.

Konštrukcia a dizajn: “Já jsem malej, ale šikovnej”

Kto by nepoznal túto dnes už legendárnu frázu, ktorá hneď niekoľkokrát zaznela v rozprávke Princezna ze mlejna. Hoci pôvodne bola aplikovaná na nezbedného čerta, pokojne ju môžeme aplikovať aj na tento telefón. V priamom porovnaní so svojim väčším súrodencom je totiž o poznanie spratnejší. Vďaka tomu sa omnoho jednoduchšie drží v jednej ruke a pohodlnejšie prenáša vo vrecku nohavíc.

Oba Note telefóny ponúkajú trochu hranatejšie tvary a práve preto som menšie rozmery dokázal pri manipulácii oceniť. Ďalej už ale pre konštrukciu základnej verzie platí všetko to, čo platí pre “plus” verziu. To znamená, že je veľmi kvalitne vyhotovená, pričom sa skladá z dvoch hlavných materiálov – skla a hliníka. Sklo nájdeme vzadu a vpredu, pričom hliník našiel svoje miesto v tenučkom ráme. Zadná a aj predná strana je pekne zaoblená, čo ešte trochu pomáha pri držaní.

O tom, že by niečo vrzgalo, škrípalo či nebodaj nedoliehalo sa ani nemá zmysel baviť. Rozloženie ovládacích prvkov je navlas rovnaké ako v prípade modelu Samsung Galaxy Note 10+. Spodná hrana teda skrýva symetricky uložený výduch reproduktora, mikrofón, USB-C konektor a pero S Pen. Vrchná strana zase obsahuje slot na NanoSIM kartu, ďalší mikrofón a ďalší výstup pre stereo reproduktor.

Pravá hrana je úplne prázdna a tá ľavá ponúka dvojicu hardvérových tlačidiel. Jedno slúži na vypnutie/zapnutie a to druhé, dvojpolohové zase využijete pri zmene hlasitosti. Vpredu okrem displeja, miniatúrneho hovorového reproduktora a selfie kamery nenájdeme nič. Predný fotoaparát bol vyriešený priestrelom, podobne, ako tomu bolo v prípade modelu S10. Tu je však priestrel umiestnený v strede a nie na boku.

Na druhú stranu, LEDka upozornení bola z tohto zariadenia odstránená. Odstránené však boli aj ďalšie veci, a to napríklad tlačidlo Bixby či 3,5 mm audio jack. Kým ja osobne som za absenciu Bixby tlačidla viac ako rád, o audio jacku to už tvrdiť nemôžem. Vzadu nájdeme hneď tri fotoaparáty, LED blesk a logo výrobcu. Za zmienku inak ešte určite stojí certifikácia IP68, ktorá zaisťuje odolnosť voči vode a prachu.

Pero S Pen: Urobí z vás Harryho Pottera

Čo sa týka pera S Pen, to sa medziročne takmer vôbec nezmenilo. Stále teda ide o malý a tenký plastový stylus s hrotom na jednom konci a s “klikacím” tlačidlom na tom druhom. Toto tlačidlo slúži len na vysunutie pera z konštrukcie a hoci jeho stláčanie pôsobí ako balzam na nervy, nič iné nerobí. Jediné funkčné tlačidlo sa nachádza v oblasti, kde pri držaní pera prirodzene sadne váš palec.

Spĺňa hneď niekoľko funkcií a zamilujete si ho rovnako rýchlo ako samotný stylus. V prvom rade stlačením tlačidla vyvoláte na displeji ponuku možností vlastných pre pero S Pen. Ide napríklad o ručné písanie poznámok (či už na zamknutej obrazovke, domovskej obrazovke alebo v aplikáciách), vytváranie orezaných screenshotov, možnosť písania na screenshot celej obrazovky, preklad textu či približovanie obsahu na obrazovke. S týmto šikovným kusom príslušenstva toho ale zvládnete ďaleko viac.

Môžete ním tiež vytvárať dynamické správy, čo je funkcia, ktorá zaznamená proces vášho kreslenia alebo písania do gifu alebo videa. Ďalej môžete s týmto nástrojom vytvárať profesionálne kresby vďaka skvelej citlivosti (S Pen rozozná až 4096 úrovní tlaku) a pre tých menej zdatných sú k dispozícii rôzne antistresové omaľovánky. K tomu všetkému pribudla aj jedna nová funkcia, ktorá vám dovolí vytvárať vlastné AR kresby. To znamená, že sa vám otvorí fotoaparát a vy si v reálnom čase budete môcť vytvoriť vlastný filter.

Najlepší nástroj pre kreslenie na telefóne

Všetky tieto funkcie fungujú veľmi dobre a aj keď ich možno nebudete všetky používať na dennej báze, je rozhodne dobre, že sa sem dostali. To ale stále nie je všetko, čo S Pen dokáže. Už v minulej generácii fungovalo toto pero aj ako diaľkový ovládač, s ktorým ste mohli na diaľku prepnúť skladbu alebo vytvoriť fotografiu. Teraz je ale takéto vzdialené ovládanie posunuté ešte o krok ďalej, keďže výrobca do pera vložil gyroskop.

Ten umožňuje ovládať niektoré aplikácie gestami. V praxi to funguje tak, že vyberiete S Pen, otvoríte napríklad appku fotoaparátu a následne môžete začať čarovať ako Harry Potter so svojim prútikom. Pred vykonaním každého gesta je potrebné stlačiť hardvérové tlačidlo na styluse a po jeho vykonaní ho treba zase pustiť. Konkrétne v appke foťáku môžete gestami priblížiť/oddialiť zorné pole a prepnúť fotografické režimy či fotoaparáty. Toto ovládanie funguje veľmi dobre a existujú situácie, v ktorých vám môže reálne pomôcť, aj keď ich nie je veľmi veľa.

Osobne mi napadlo len využitie pri prezentácii (prepínanie slajdov), pri prepínaní pesničiek na diaľku a pri fotení väčšej skupinky ľudí, kedy máte svoj telefón umiestnený na statíve. Treba ale myslieť na to, že ak napríklad gesto priblíženia zorného poľa vykonáte zle, zadný fotoaparát sa vám môže prepnúť na predný bez toho, aby ste o tom čo i len vedeli. Aj z tohto dôvodu teda nepovažujem tieto funkcie za veľmi praktické. Nehovoriac o tom, že drvivú väčšinu z nich dokážete vykonať obyčajným stlačením hardvérového tlačidla bez zbytočného “čarovania”.

Bezpečnosť: Opäť najlepší skener v displeji

Posledné dva Note smartfóny boli vybavené bezpečnostným prvkom, ktorý poznáme najmä zo sci-fi filmov a seriálov. Reč je, samozrejme, o skeneri dúhovky oka. Najnovší Note už ale tento prvok neobsahuje. A je to celkom dobre. Nie ani tak preto, že by bola táto forma zabezpečenia vyložene zlá, no skôr preto, lebo nebola veľmi využívaná. Odomknutie zariadenia s jej pomocou trvalo dlho a veľakrát skončilo neúspechom.

Kým však tento prvok z modelu Galaxy Note 10 zmizol, pribudol doň iný – ultrazvukový skener odtlačkov. Ten je rovnako ako v modeloch Galaxy S10 a S10+ umiestnený pod displejom. Funguje extrémne rýchlo a až neuveriteľne spoľahlivo. Nebojím sa povedať, že Samsung Galaxy Note 10 má jeden z najlepších, ak nie práve najlepší skener odtlačkov zabudovaný v displeji. Za celý čas som sa stretol iba s jedným neúspešným pokusom o odomknutie a aj to bolo vtedy, keď som mal mokré prsty.

Okrem tohto skenera je inak možné zariadenie odomknúť aj prostredníctvom skenu tváre. Note 10 však nie je vybavený žiadnym špeciálnym skenerom na toto určeným a spolieha sa pri tom na selfie fotoaparát. Takáto forma zabezpečenia je teda menej bezpečná. Je však poriadne rýchla a bez väčších problémov funguje aj v horšom osvetlení. Je iba na vás, ktorú z týchto možností budete využívať. Ak vám ale ide o bezpečnosť, rozhodne uprednostnite skener odtlačkov, keďže je certifikovaný spoločnosťou FIDO.

Displej: Nižšie rozlíšenie mu veľmi neublížilo

Hoci som v úvode spomenul, že parametre oboch nových Note telefónov sú navlas rovnaké, nie je to úplne pravda. Menšia verzia totiž nemá len menší zobrazovač, ale má aj nižšie rozlíšenie obrazovky. To sa zastavilo na hodnote FHD+, a teda v hre je 2280 x 1080 pixelov. Pomer strán 19:9 už ale zostal nezmenený. To už ale, samozrejme, nemožno tvrdiť o uhlopriečke, ktorá je v prípade základnej verzie menšia o 0,5-palca. Vo výsledku teda Note 10 ponúka 6,3-palcovú obrazovku.

Z môjho pohľadu je to málo, keďže séria Note bola vždy sériou tabletofónov. No a v dnešnej dobe už 6,3-palcový telefón za tabletofón veľmi označiť nemožno. Inak ale po stránke kvality nemám zobrazovaču čo vytknúť. Ide o AMOLED panel, takže sýte a krásne farby sú samozrejmosťou. Rovnako pozitívne hodnotím aj minimálny či maximálny jas, pozorovacie uhly a jemné zaoblenie bočných hrán. K úplnej dokonalosti chýba už azda len vyššia obnovovacia frekvencia, no tej sa od Samsungu zrejme dočkáme až budúci rok.

Treba ešte povedať, že ak by vám farebné podanie obrazovky z nejakého dôvodu nevyhovovalo, v nastaveniach si ho môžete ľahko prispôsobiť. Okrem toho tu ale môžete aj zapnúť filter modrého svetla či nočný režim, ktorý prepne prostredie do tmavých farieb.

Výkon a pamäť: Nový procesor a nová dávka výkonu

Rad Galaxy Note je určený pre tých najnáročnejších používateľov. Pre tých, ktorí pri práci so svojim smartfónom nechcú na nič zbytočne dlho čakať a ktorí od svojho mobilu čakajú tie najsvižnejšie možné reakcie. No a bez zbytočného napínania vám môžem pokojne povedať, že presne toto aj po kúpe tohto zariadenia dostanete. Svižné reakcie sú samozrejmosťou a práca s doposiaľ najlepším a najnovším Note telefónom je až neuveriteľne plynulá.

Do veľkej miery za to vďačíme poriadnej hardvérovej výbave, z ktorej zaujme nepochybne najviac nový procesor Exynos 9825. Ten pochádza priamo z dielne Samsungu a je vyrobený moderným 7nm výrobným procesom. To v skratke znamená, že 8 jadier tohto čipsetu dokáže v porovnaní s minulou generáciou vyvinúť vyšší výkon pri nižšej energetickej náročnosti. Jadrá sú inak rozdelené do troch clustrov, ktoré sa prepínajú v závislosti od náročnosti procesov.

Toto prepínanie funguje veľmi dobre a pri menej náročných úkonoch tak môže byť zaťaženie podstatne nižšie ako pri tých náročnejších. V žiadnom smere sa nedá novinka zahanbiť ani po stránke grafického výkonu. Jej grafický akcelerátor Mali-G76 MP12 má výkonu na rozdávanie, čo pocítite v každej jednej náročnejšej hre. Tie bez ťažkostí spustíte na tých najvyšších detailoch a najlepších grafických nastaveniach, pričom sa nemusíte obávať žiadnych poklesov FPS. Čo sa pamätí týka, nami testovaná verzia je vybavená 8 GB operačnej pamäte a 256 GB tej vstavanej.

RAM manažment je na tom veľmi dobre, pričom za celý čas som sa ani raz nestretol s aplikáciou, ktorá by sa mi musela načítavať odznova. Procesy zostávajú otvorené na pozadí dlhé hodiny a prepínanie medzi spustenými appkami je teda rovnako svižné ako celá práca s týmto telefónom. Treba inak počítať s tým, že z úložiska si istú časť odkrojí systém a po prvom spustení tak máte k dispozícii niečo cez 225 GB voľného miesta. Ak sa vám to ale náhodou bude máliť, máte smolu. Základný model totiž postráda slot na microSD kartu.

Systém: OneUI v plnej paráde

Už je to nejaký ten piatok, čo Samsung nahradil svoj nepopulárny Samsung Experience novou a po všetkých stránkach lepšou nadstavbou s názvom OneUI. Tá je graficky omnoho čistejšia a jednotnejšia, pričom sa zároveň prejavuje neporovnateľne lepšou svižnosťou. V skutočnosti sa aj táto nadstavba nemalou mierou podieľa na tom, že Samsung Galaxy Note 10 beží svižne ako švajčiarske hodinky. Jednoducho povedané, kórejský výrobca si dal poriadne záležať na optimalizácii a je to pri práci so systémom aj patrične cítiť.

Nadstavba je postavená na doposiaľ najnovšej verzii systému Android, a to 9.0 Pie. S istotou sa ale toto zariadenie dočká aj pripravovaného Androidu Q a pravdepodobne pôjde o jeden z prvých smartfónov, ktorý obdrží aktualizáciu na tento nový systém. Keď už som pri aktualizáciách, tie menšie prichádzajú na Samsung telefóny pravidelne každý mesiac. Tie väčšie síce nie sú až také časté, no pri vlajkových modeloch si dáva výrobca aj v tomto smere poriadne záležať. Nové funkcie teda budú do systému tohto modelu postupne pribúdať.

Už tak je ich ale viac ako dosť. Prakticky neexistuje vec, ktorá by systému najnovšieho Note telefónu chýbala. V nastaveniach môžete aktivovať nočný režim, ktorý zahalí predvolene svetlé prostredie do tmavých farieb. Tie následne šetria nielen váš zrak, ale aj batériu telefónu, keďže pri AMOLED obrazovkách sa čierny pixel rovná vypnutému pixelu. V zobrazení si tiež môžete aktivovať bočné obrazovky, čo je funkcia, ktorá čiastočne využíva zahnutie displeja.

Ide o šikovnú skratku k najpoužívanejším aplikáciám či obľúbeným kontaktom, ku ktorým sa takto dostanete rýchlejšie. Nastavenie zobrazenia skrýva aj možnosť prispôsobenia navigačného panela. Môžete v ňom upraviť poradie tlačidiel, ale aj nahradiť klasické tlačidlá gestami na celej obrazovke. Tie vám rozhodne odporúčam vyskúšať, keďže fungujú celkom dobre a poskytnú vám priestor navyše v spodnej časti obrazovky.

Viac funkcií než budete potrebovať

Ďalej v nastaveniach nájdete aj pokročilú možnosť prispôsobenia vďaka podpore tém. Tie vám umožnia prehodiť celé grafické prostredie do úplne iného štýlu a môžete si nimi prispôsobiť všetko od písma cez ikony, až po obrazovku always on displeja (AOD). Ten inak funguje presne tak, ako sme od Samsungu zvyknutí a okrem informácií o dátume a čase vám zobrazí aj informácie o upozorneniach a aktuálnom stave batérie. Pri AOD sa vám tiež zobrazí ikona odtlačku prsta, aby ste vedeli, v akej časti obrazovky sa nachádza ultrazvukový skener.

V nastaveniach nájdete aj pokročilé funkcie, ktoré vám dovolia prispôsobiť napríklad funkčnosť pera S Pen. Taktiež tu môžete zapnúť Bixby Routines, čo je funkcia, ktorá sa snaží automatizovať procesy na základe vašej aktivity. Medzi pokročilé funkcie sa teraz dostala aj tá s názvom “bočné tlačidlo”. Umožní vám prispôsobiť akciu pre dvojité a dlhé stlačenie uzamykacieho tlačidla. To je predvolene nastavené tak, že pri dlhom podržaní spustí Bixby asistenta. Ak teda chcete pri podržaní vyvolať klasické menu vypnutia, tuto to môžete zmeniť.

Ďalej tu môžete zapnúť prepojenie s Windowsom, upraviť rozlíšenie videa pri nahrávaní obrazovky či redukovať animácie prostredia. Nechýba tu ani možnosť aktivácie rôznych pohybov a gest, pričom sa sem dostal aj užitočný režim ovládania jednou rukou. Samozrejmosťou je ďalej aj game launcher a duálny komunikátor, ktorý vám umožní naklonovať si komunikačné appky pre správu viacerých účtov.

Do systému sa tiež dostala funkcia s názvom Digitálna pohoda, ktorá vám ukáže, ako veľmi ste na svojom telefóne závislí. Taktiež vám dovolí nastaviť si časovač na používanie konkrétnych appiek. Ak si teda na Facebook nastavíte jednu hodinu denne, po jej vyčerpaní vám ho už telefón nedovolí otvoriť. No a veľmi pozitívne hodnotím aj Starostlivosť o zariadenie. Ide o šikovnú funkciu, ktorá vám pomôže starať sa o optimálne nastavenie vášho zariadenia.

Multimédiá: Skvelý hráč

Keďže som už samotný displej vychválil do nebies, je vám asi jasné, že je skvelý aj na konzumáciu multimediálneho obsahu. Vďaka stále pomerne veľkej uhlopriečke, natiahnutému pomeru strán, minimálnym rámikom a jemnému rozlíšeniu je prezeranie videí, filmov a fotografií na tomto telefóne doslova zážitkom. Ešte pri žiadnom doposiaľ testovanom telefóne sa mi nestalo, že by som si film alebo seriál chcel radšej pozrieť na obrazovke telefónu než na notebooku alebo telke. Na tomto telefóne som to však robil s radosťou.

Nemalou mierou sa na tom však podieľali aj výborne hrajúce stereo reproduktory. Samsung Galaxy Note 10 využíva pri reprodukcii zvuku spoluprácu hlavného reproduktora s tým hovorovým. Táto spolupráca funguje takmer dokonale a stará sa o takmer dokonalé podanie zvuku. Ten je poriadne hlasný, dokonca tak hlasný, že hravo prehlučí zvuk vychádzajúci z niektorých notebookov. V smartfónovom svete ide určite o jedny z najhlasnejšie hrajúcich reprákov.

Zároveň ale patria k tým najkvalitnejším. Hrajú čisto a ku skresleniu zvuku nedochádza ani na tej najvyššej možnej hlasitosti. Kladú vyšší dôraz na výšky a jediné, čo im chýba sú trochu výraznejšie basy. Inak, vďaka tomu, že ide o stereo repráky, tak ich je takmer nemožné nejakým spôsobom zablokovať. Je doslova jedno ako budete telefón držať, zvuk vždy prejde až k vašim ušiam vo viac ako obstojnej kvalite.

Keď už sme pri kvalite, kvalitné sú aj pribalené štuplíkové slúchadlá. Vďaka tomu, že sa do telefónu pripájajú cez USB-C kábel ich mohol Samsung lepšie softvérovo vyladiť a toto vyladenie je poznať. Taktiež hrajú nahlas a narozdiel od reprákov majú aj vcelku silné basy – teda aspoň na štuplíkové slúchadlá. V nastaveniach si inak môžete zvuk prispôsobiť cez ekvalizér podľa vášho vkusu, pričom tu tiež môžete aktivovať režim Dolby Atmos. S ním audio znie o čosi viac priestorovo.

Konektivita: Tu na predchodcu stráca

Cieľom každej novej vlajkovej lode je prekonať všetky zariadenia konkurencie. Zároveň ale nová vlajková loď jedného výrobcu musí prekonať jeho poslednú vlajkovú loď. Nie vždy je to však vo všetkých ohľadoch možné. No a z hľadiska konektivity sa to modelu Note 10 nepodarilo úplne. Ako som už totiž viackrát v tejto recenzii spomínal, tento smartfón postráda 3,5mm audio jack konektor. Ten síce nie je pre fungovanie nejakej špecifickej funkcie nevyhnutný, no aj tak išlo o poriadne obľúbený prvok, ktorého sa Samsung donedávna nemienil vzdať.

Umožňoval totiž používateľom to, čo sa nám ešte pred pár rokmi zdalo byť samozrejmé – nabíjať telefón a počúvať hudbu cez slúchadlá súčasne. To už je ale minulosťou a ak budete chcieť vykonávať tieto dve činnosti naraz, budete sa musieť obrátiť na Bluetooth vo verzii 5.0. Táto forma pripojenia inak funguje na novom Note veľmi dobre a to isté možno tvrdiť aj o Wi-Fi pripojení. Galaxy Note 10 podporuje všetky možné Wi-Fi štandardy, a to a/b/g/n/ac/ax, pričom sa dostalo aj na dual-band, Wi-Fi Direct a hotspot.

Čo sa mobilného pripojenia týka, to je taktiež bezproblémové. Hravo tak môžete surfovať na 4G sieťach a nemusíte sa obávať neželaného vypadávania signálu. Počas testovania som si vyskúšal aj spoluprácu dvoch SIM kariet, ktorá funguje presne tak ako fungovať má. Jednu kartu som si nastavil na internet, zatiaľ čo tú druhú som využíval len na hovory a SMS správy. No a nakoniec, skvelo funguje aj GPS spolu s A-GPS, BDS, GLONASS a GALILEO. Zameranie satelitov je otázkou zlomku sekundy a presnosť je na tom vynikajúco.

Fotoaparát: Dokáže divy

Ešte donedávna to bolo tak, že rozhodujúcim prvkom, ktorý najlepšie definoval kvalitu vlajkovej lode, bol jej výkon. Postupom času sa ale výkon stal menej dôležitým, keďže ho dnes už aj tie lacnejšie zariadenia ponúkajú dostatok. Následne sa stal rozhodujúcim prvkom fotoaparát. Každoročne teda vlajkové modely medzi sebou súperia nielen z hľadiska celkovej kvality, ale aj z hľadiska kvality hlavného fotoaparátu. No a musím povedať, že fotoaparát tohto smartfónu sa poriadne vydaril.

Na jeho zadnej strane sa nachádzajú dokopy tri fotografické snímače. Ten hlavný má rozlíšenie 12 MP, hybridnú clonu f/1,5-f/2.4, disponuje dual pixel PDAF zaostrovaním a duálnou optickou stabilizáciou obrazu. Tou je vybavený aj teleskopický 12 MP snímač s dvojnásobným optickým priblížením a clonou f/2.1. Širokouhlý fotoaparát so 16 MP rozlíšením a clonou f/2.2 už optickú stabilizáciu nemá, no vďaka 123 stupňovému zornému uhlu ju ani nepotrebuje.

V porovnaní so svojim väčším súrodencom Samsung Galaxy Note 10 postráda štvrtý ToF snímač, ktorý slúži na zachytenie hĺbky ostrosti a meranie. Je to trochu škoda, keďže tento snímač dodáva “plus” verzii lepšie spojenie s rozšírenou realitou. Ak teda hľadáte Samsung s najlepšími fotografickými schopnosťami, tak vám odporúčam siahnuť po väčšom variante. Note séria bola jednoducho vždy o tom najlepšom a treba si povedať, že Note 10+ je v tomto smere skutočne o chlp lepší. A to aj napriek tomu, že ToF snímač budete využívať len sporadicky.

Snímky vytvorené pomocou hlavného fotoaparátu majú inak veľmi blízko k dokonalosti. Hlavný snímač tohto telefónu dokáže zachytiť realistické farby, ktoré sa naozaj približujú k tým skutočným. Medzi ďalšie prednosti tohto senzora patrí aj vynikajúci dynamický rozsah a ukážková ostrosť pozdĺž celej fotografie. Okrem toho tiež dokáže zachytiť až neuveriteľné množstvo detailov, čo je do istej miery spôsobené pokročilým fotografickým softvérom. Tomu vďačíme aj za vynikajúcu svetelnosť a vyváženie bielej.

To zvláda najnovší Note omnoho lepšie ako konkurencia a práve vďaka nemu pôsobia snímky tak prirodzene. Je prakticky jedno, čo týmto snímačom fotíte. Zakaždým toto fotenie skončí tým, že nebudete môcť uveriť tomu, že takto kvalitná fotografia pochádza z “obyčajného” telefónu. A čo je najlepšie, platí to takmer za akýchkoľvek svetelných podmienok. Iste, za úplnej tmy dokáže aj táto novinka zachytiť o niečo menej detailov než za svetla, no rozdiel nie je vôbec markantný. Na výsledných záberoch tiež nenájdete veľa digitálneho šumu.

Fotky svetlejšie než skutočnosť

Potešiť vás môže tiež to, že foťák dokáže v tme zachytiť viac svetla než dokážete vy zachytiť svojimi očami. Tento rozdiel je ešte priepastnejší pri nočnom režime, kedy sa automaticky zvolí dlhšia uzávierka. Musím ale povedať, že tento režim nie je úplne dokonalý a okrem svetla pridáva aj na saturácii farieb. Nehovoriac o tom, že “udržať” snímku nie je v tomto režime vôbec jednoduché a neraz bude výsledok rozmazaný. Taký Huawei je minimálne v tomto o kúsok lepší.

Lepší je ale aj v optickom priblížení, keďže model P30 zvláda až 5-násobný optický ZOOM. Note 10+ pritom zvláda len 2-násobný. Čo sa ale celkovej kvality teleskopických snímačov týka, v nej vedie Samsung so svojim novým vlajkovým modelom. Jeho zväčšovací fotoaparát dokáže zachytiť viac detailov a má aj lepší dynamický rozsah. Vo výsledku teda dostanete z modelu Note 10 kvalitné priblížené snímky, no musíte počítať s tým, že nebudú až tak priblížené ako tie od konkurencie.

Širokouhlý snímač, na druhú stranu, je ekvivalentom 12mm objektívu. Má teda obrovské zorné pole a v tomto smere je na tom Note 10 zatiaľ suverénne najlepšie. Aj tento foťák je totiž veľmi kvalitný a opäť ma prekvapil skvelým dynamickým rozsahom či úrovňou detailov. Tá je v porovnaní s ďalšími dvoma snímačmi samozrejme nižšia, no tomu sa pri “širokáčoch” veľmi zabrániť nedá. Najdôležitejšie je pri nich to, že vám dajú na svet pohľad z úplne inej perspektívy. No a to robí Note 10+ bravúrne.

Bravúrne ale dokáže aj rozmazať pozadie za fotografovaným objektom. Absencia 3D ToF snímača sa tu vôbec neprejavuje a výsledok  je takmer vždy viac ako podarený. Dynamické zaostrenie funguje veľmi dobre a okrem zaujímavých fotiek môžete vytvárať aj kvalitné videá s rozmazaným pozadím. Detekcia kontúr síce nie je vždy dokonalá, no keďže stále ide o softvérové rozmazanie, tak ani dokonalá byť nemôže.

Najlepší selfie foťák v hre

Okrem najlepšieho hlavného snímača má Samsung Galaxy Note 10 disponovať aj doposiaľ najlepším predným fotoaparátom, aký bol kedy v smartfóne použitý. Tak to aspoň tvrdí renomovaný portál DxOMark, ktorý sa mobilnou fotografiou zaoberá profesionálne. Podľa neho má byť dokonca tento snímač lepší ako ten, ktorý využíva Asus Zenfone 6 (telefón s otočným fotoaparátom). No a úprimne, nemusí to byť vôbec ďaleko od pravdy.

Hoci technické parametre tohto fotoaparátu nie sú nijak výnimočné, výsledné zábery už výnimočné sú. Senzor s rozlíšením 10 MP, clonou f/2.2 či dual pixel PDAF zaostrovaním vytvára skutočne kvalitné selfiečka, za ktoré sa na Instagrame určite nebudete hanbiť. Sú ostré, farebne veľmi dobre vyvážené a krásne detailné. Čo ale pri predných fotoaparátoch nebýva veľmi zvykom, tento sa pýši aj pomerne dobrým dynamickým rozsahom. Na výsledných snímkach teda len málokedy nájdete neželané prepálené body.

Vedie aj v nahrávaní videa

Samsung telefóny už dlhodobo patria k tým najlepším aj z hľadiska tvorby videa. Nie je teda veľkým prekvapením, že Galaxy Note 10 v tomto smere poráža všetku Android konkurenciu. Hlavným snímačom zvláda tento telefón vytvárať extrémne kvalitné 4K video pri maximálnej snímkovej frekvencii 60 fps. Všetky kladné vlastnosti fotoaparátu sú prítomné aj pri nahrávaní videa a okrem skvelých detailov a dynamického rozsahu vás poteší aj ukážková stabilizácia obrazu spolu s rýchlym a presným preostrovaním.

Batéria: “Not great, not terrible”

Základná verzia smartfónu Samsung Galaxy Note 10 obsahuje na dnešné pomery len priemernú 3500 mAh batériu. Jej kapacita je však, vzhľadom na veľkosť samotného zariadenia a fakt, že sa do konštrukcie podarilo výrobcovi vložiť aj stylus, celkom pochopiteľná. Pochopiteľná je aj samotná výdrž. Na jedno nabitie mi toto vlajkové zariadenie vydržalo v priemere jeden celý deň. Druhý deň by ešte telefón zvládol začať, no celkom isto by ho nedokončil.

Ak mu navyše dáte trochu viac zabrať, budete radi aj za tú jednodňovú výdrž. V náročnejšom dni som sa totiž po hraní hier, fotografovaní, prezeraní videí a sociálnych sietí dostal v priemere na 4 hodiny zapnutej obrazovky. Pri strednom zaťažení, kedy som hlavne četoval a prehliadal internet, som sa dostal zase na 5 hodín SOT. Výdrž teda do značnej miery ovplyvňuje to, ako telefón používate.

Ak predpokladáte, že menšia batéria základného modelu sa dokáže nabiť rýchlejšie ako väčšia batéria modelu “plus”, tak predpokladáte zle. Kým lepšie vybavená verzia sa na plnú kapacitu dobila za 80 minút, tá slabšie vybavená sa dobije na 100 % za 90 minút. Výrobca teda nabíjanie tohto modelu trochu spomalil. To sa ale prejaví najmä po prvých 60 minútach. Za tento čas sa totiž Note 10 dobije už na 89 % z celkovej kapacity.

Záverečné hodnotenie: Samsung Galaxy Note 10

Ak ste čítali recenziu väčšieho z dvojice najnovších vlajkových modelov od Samsungu, tak asi viete, že vo väčšine aspektov sú na tom tieto dve zariadenia rovnako. Práve preto je aj text recenzie v mnohých častiach rovnaký. Sú tu však isté odlišnosti, a to najmä pri konštrukcii, výdrži a nejakej “doplnkovej” výbave. Vo všeobecnosti ale platí, že väčší model je aj zároveň lepší.

Má jemnejší displej, ponúka lepšiu výdrž na jedno nabitie a aj rýchlejšie nabíjanie, dokážete doň vložiť microSD kartu a pohrať sa s rozšírenou realitou. Na druhú stranu je ale Samsung Galaxy Note 10 bez prívlastku “plus” omnoho kompaktnejší a ľahšie sa sním pracuje. To však môžete vnímať nielen pozitívne, ale i negatívne. Budem sa opakovať, no Note séria nemala s kompaktnosťou a kompromismi doposiaľ nič spoločné.

Práve naopak, preslávila sa tým,  že ponúkla ľuďom viac. Viac displeja, viac výkonu, viac úložiska a viac funkcií, ktoré možno nebudete používať pravidelne, no sem-tam ich prítomnosť oceníte. No a takéto “viac” model Samsung Galaxy Note 10 neponúka. Ak teda chcete Note, siahnite po tom väčšom. Ak zase chcete kompaktnejší alebo len o trochu lacnejší telefón, odporúčam vám skôr sériu Galaxy S10.


8.3

Samsung Galaxy Note 10

Samsung tento rok vôbec po prvýkrát predstavil dve varianty svojho Note smartfónu. Tá základná však v porovnaní s "plus" verziou ťahá za trochu kratší koniec, a to aj napriek tomu, že vôbec nejde o zlý telefón. Konkurujú mu najmä vlajkové modely toho istého výrobcu zo začiatku roka, od ktorých sa novinka odlišuje jedine perom S Pen.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • Spracovanie konštrukcie
 • Krásny displej
 • Výborný fotoaparát
 • Ultrazvukový skener odtlačkov
 • S Pen
 • Kompaktné rozmery

 • Absencia niektorých prvkov z Note 9
 • Slabší nočný režim pri fotení
 • Chýbajúci microSD slot
14.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+