MojAndroid

S nákupom 5G smartfónu sa nemusíte príliš ponáhľať, no ak chcete byť vopred pripravení, prípadne často cestujete, niekoľko modelov s podporou novej generácie mobilných sietí máte na našom trhu k dispozícii už teraz. Výrobcovia reagujú na globálnu situáciu, ktorá je proste taká, že 5G siete dokážu využívať aj bežní zákazníci veľkých operátorov.

Na Slovensku si samozrejme ešte chvíľu budeme musieť počkať, no niektorí z nás smartfóny menia len veľmi sporadicky. Ak takéto obdobie nastáva práve v týchto časoch, môžeme sa pri výbere pozerať aj na vzdialenejšiu budúcnosť. Keď už si idem vybrať niektorú z vlajkových lodí, ktorá mi má slúžiť napríklad 5 rokov, tak nech už má rovno aj podporu pre 5G siete. Ponuka sa samozrejme bude postupom času poriadne rozširovať, no a ceny pôjdu pomaly dole.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

TOP smartfón pre rok 2020 od Samsungu. Najväčší a najvýkonnejší z rodiny S20 zároveň ako jediný ponúka aj 5G konektivitu. Pýši sa skvelým výkonom vďaka procesoru Exynos 990, ktorý je doplnený až o 16 GB RAM a maximálne 512 GB úložisko.

Pochváliť sa môže aj 6,9-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 3200 x 1440 pixelov, obnovovacou frekvenciou 120 Hz, stranovým pomerom 20:9 a podporou HDR10+.

Zaujme úplne novým 108-megapixelovým snímačom, ku ktorému pridáva 100-násobný zoom a množstvo zaujímavých funkcií. Vo fotovýbave taktiež nájdeme aj 48-megapixelový periskopický snímač, 12-megapixelový širokouhlý snímač a ToF senzor. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G si dokonca poradí aj s 8K videom pri 24 fps.

Konektivita okrem 5G modemu zahŕňa aj Wi-Fi 6, Bluetooth 5, USB-C a NFC. Dostatok energie zabezpečuje batéria s pozoruhodnou kapacitou 5000 mAh a možnosťou 45W nabíjania. Nechýba ani podpora pre rýchle bezdrôtové nabíjanie. Za zmienku stojí certifikácia IP68 a snímač odtlačkov prstov v displeji.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy S20 Ultra displej

Samsung Galaxy Fold 5G

Prvý skladací smartfón od Samsungu ponúka hneď dva displeje. Menší na vonkajšej strane s uhlopriečkou 4,6″ a ten väčší – skladací – vnútri s uhlopriečkou 7,3″ a rozlíšením 2152 x 1536 pixelov. Výbava zahŕňa procesor Qualcomm Snapdragon 855 v kombinácii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom.

Kvalitné fotografie dosiahne vďaka 12-megapixelovému fotoaparátu s tromi snímačmi, svetelnosťou f/1.5 a optickou stabilizáciou. Samozrejmosťou je bezdrôtové nabíjanie, kvalitné AKG reproduktory, funkcia Samsung Dex či 5G modem. Operačným systémom je Android 9.0 Pie, ktorý je prekrytý používateľskou nadstavbou One UI od Samsungu.

Samsung Galaxy Fold predstavuje jednu z prvých lastovičiek nového smeru, ktorým sa výrobcovia smartfónov začínajú uberať. V unikátnom ohybnom tele sú navyše osadené výkonné komponenty, čo sa taktiež podpisuje na jeho cene. Srdce ostrieľaných technologických nadšencov napriek tomu zaplesá.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy Fold displej

Xiaomi Mi 10 5G

Vlajková loď čínskej spoločnosti s vysokým výkonom a 108 MP zadným fotoaparátom. Výrobca použil procesor Snapdragon 865, ktorý je doplnený o 8 alebo 12 GB RAM. Na všetky potrebné dáta je pripravené až 256 GB úložisko. Samozrejmosťou je operačný systém Android 10 v kombinácii s nadstavbou MIUI 11.

6,67″ AMOLED displej s rozlíšením 2340 × 1080 pixelov je bezrámikový a obsahuje dieru selfie fotoaparátu v hornej ľavej strane. Navyše mu nechýba ani atraktívne zahnutie po bokoch.

Batéria ponúka úctyhodnú kapacitu 4780 mAh a dokáže sa nabíjať výkonom 30 W. Za zmienku určite stojí aj podpora pre 30 W bezdrôtové nabíjanie, prítomnosť USB-C či podpora takzvaného reverzného nabíjania, vďaka ktorému je možné bezdrôtovo nabíjať ďalšie zariadenia.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro je pravou vlajkovou loďou so všetkým, čo k tomu patrí. Výkonný čipset Kirin 990 sprevádza 8 GB operačnej pamäte a až 512 GB úložisko. To ja navyše rozšíriteľné s využitím pamäťovej karty.

Pýchou je 6,6-palcový OLED displej so stranovým pomerom 20:9, rozlíšením 1200 x 2640 pixelov a postranným zaoblením. Nezaostáva ani v oblasti fotografie či videa. Nájdeme tu sústavu zadných fotoaparátov zloženú z hlavného 50-megapixelového snímača, ktorému sekunduje 40-megapixelový širokouhlý snímač a teleobjektív s rozlíšením 12-megapixelov.

Z ďalšej výbavy za zmienku stojí podpora NFC, batéria s kapacitou 4200 mAh a podpora 40W nabíjania, či už káblom alebo bezdrôtovo.

Huawei P40 Pro teda ponúka skvelý fotoaparát, pekný displej, kvalitnú konštrukciu a dostatočný výkon. Priláka aj aj pokročilým odomykaním pomocou tváre, rýchlym nabíjaním a nadštandardnou výdržou.

Čo naopak nepoteší, je nedotiahnutý snímač odtlačkov prstov, len jeden reproduktor, no najviac zamrzí absencia Google služieb.Softvérové zázemie Android 10 rozširuje používateľská nadstavba EMUI 10.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Huawei P40 Pro displej

OnePlus 8

OnePlus 8 ponúka celosklenené telo z tvrdeného skla Gorilla Glass. Predná strana tela patrí 6,55-palcovému Fluid AMOLED displeju s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a dierou pre 16-megapixelovú selfie kameru v ľavom hornom rohu. Pochváliť sa môže aj stranovým pomerom 20:9, integrovaným snímačom odtlačkov, obnovovacou frekvenciou 90 Hz a podporou HDR 10+.

Zadná strana patrí fotoaparátu s tromi snímačmi. Hlavný snímač má 48 megapixelov, svetelnosť f/1.8 a optickú aj elektronickú stabilizáciu. Dopĺňa ho 16-megapixelový ultraširokouhlý snímač so zorným uhlom 116° a uzatvára to to 2-megapixelový makro snímač.

O hladký beh systému Android 10 s používateľskou nadstavbou OxygenOS 10 sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 865 a až 12 GB operačnej pamäte. Na používateľské dáta je pripravené vnútorné úložisko s veľkosťou do 256 GB, bez možnosti rozšírenia pomocou pamäťovej karty.

Konektivita okrem 5G modemu Snapdragon X55 zahŕňa aj Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, USB-C a NFC. Dostatok energie zabezpečuje batéria s kapacitou 4300 mAh a podporou rýchleho nabíjania.

{{shop_name}} od {{product_price}}

OnePlus 8 zelený

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro ponúka rovnaký dizajn a konštrukciu ako model OnePlus 8, akurát ide o model s lepšou výbavou. Fluid AMOLED displej má až 6,78 palcov, rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. V ľavom hornom rohu nájdeme 16-megapixelovú selfie kameru. Samozrejme aj snímač odtlačkov a podpora HDR 10+.

Fotoaparát má štyri snímače podstatne lepšej konfigurácie než nižší model. Hlavný 1/1,4-palcový snímač má 48 megapixelov, svetelnosť f/1.8 a optickú aj elektronickú stabilizáciu.Doplňujú ho 48-megapixelový ultraširokouhlý snímač, 8-megapixelový stabilizovaný telefoto snímač s 3x optickým zoomom a 2-megapixelový hĺbkový snímač. Video s rozlíšením 4K a frekvenciou 60 fps využíva novú funkciu Single Shot 3-HDR pre vylepšený dynamický rozsah.

O chod systému Android 10 s nadstavbou OxygenOS 10 sa postará čipset Qualcomm Snapdragon 865 s až 12 GB RAM. Vnútorná UFS 3.0 pamäť má veľkosť 128 GB alebo 256 GB, bez možnosti rozšírenia kartami.

Konektivitu zabezpečí Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, USB-C a NFC čip a 5G modem Snapdragon X55. Osadená je batéria s kapacitou 4510 mAh, pričom po prvýkrát v histórií značky OnePlus je prítomné aj rýchle 30W bezdrôtové nabíjanie s 3W reverzným nabíjaním. Určite poteší aj zvýšená odolnosť voči vode.

{{shop_name}} od {{product_price}}

OnePlus 8 Pro titulkaMotorola edge

Novinka spadajúca do vyššej strednej triedy ponúkne zahnutý OLED displej s uhlopriečku 6,7″, FullHD+ rozlíšením a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Prichádza s čipsetom Qualcomm Snapdragon 765, až 6 GB operačnej pamäte a 128 GB úložiskom, ktoré je možné rozšíriť použitím pamäťovej karty.

Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 64 MP, sekunduje mu ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 16 MP, ktorý zabezpečí aj makro fotografie. K dispozícii je aj teleobjektív s rozlíšením 8 MP, dvojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Nechýba ToF snímač.

Okrem podpory 5G sietí potešia stereo reproduktory, 3,5 mm audio jack, NFC či zvýšená odolnosť voči vode. Motorola siahla po batérii s kapacitou 4500 mAh s podporou 15 W TurboPower nabíjania. Možnosť bezdrôtového nabíjania by sme tu hľadali len márne.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Motorola edge

Motorola edge+

Motorola po dlhšom čase prišla s poriadnou vlajkovou loďou. Lákať bude na špičkové parametre, ale aj na zahnutý OLED displej s uhlopriečku 6,7″ a FullHD+ rozlíšením, 90 Hz obnovovacou frekvenciou a certifikáciou HDR10+. Prakticky celú prednú časť zariadenia tvorí displej, preto je takzvaný selfie fotoaparát ukrytý priamo v jeho ľavom hornom rohu.

Motorola Edge+ do vienka dostala výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 865, 12 GB operačnej pamäte a 256 GB úložisko. Potešia stereo reproduktory a tiež Moto Akcie. K dispozícii je aj 3,5 mm audio jack, čo je oproti konkurenčným vlajkovým lodiam veľkou výhodou.

Motorola Edge+ je osadená hlavným fotoaparátom s rozlíšením až 108 megapixelov so svetelnosťou f/1.8. Nechýba ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 16 MP a uhlom záberu 117 stupňov. Pripája sa ešte teleobjektív s rozlíšením 8 megapixelov a uzatvára to 3D ToF snímač.

Motorola pridala aj batériu s kapacitou pozoruhodných 5000 mAh, pričom k dispozícii je 18 W káblové nabíjanie a 15 W bezdrôtové nabíjanie.

Motorola edge+ fotoaparat

{{shop_name}} od {{product_price}}

Ktorý z týchto smartfónov by ste si kúpili vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
21.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+