MojAndroid

V dnešnej dobe nájdeme na trhu niekoľko smartfónov, ktoré používateľom ponúkajú väčšiu odolnosť voči vode či prachu než konvenčné zariadenia. Takéto modely majú v špecifikácií uvedený IP kód, no čo znamená a ako ho môžeme interpretovať ? Označenie odolnosti bolo zavedené Medzinárodnou elektrotechnickou komisiou (IEC), ako spôsob štandardizácie stupňov ochrany a hodnotenia zariadení. Stupeň ochrany sa dá charakterizovať ako schopnosť spotrebiča, v našom prípade mobilného zariadenia, odolávať voči vniknutiu vody či cudzieho telesa (prachu).

Odolnosť sa označuje v spomínanom IP (International Protection) kóde a v našom prípade sa s ním stretnete ako s dvojciferným kódom. Prvá cifra udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov, teda napríklad prachu. Druhá cifra udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody, pričom maximálny stupeň ochrany je IP 68. Nižšie si môžete pozrieť čo znamenajú rôzne cifry a ako ich môžeme prečítať (spomenuté sú len stupne ochrany zariadení).

Prvá charakteristická číslica:

  • IP 0x - bez ochrany
  • IP 1x - ochrana pred vniknutím telies veľkých (≥ 50 mm)
  • IP 2x - ochrana pred vniknutím telies malých (≥ 12,5 mm)
  • IP 3x - ochrana pred vniknutím telies drobných (≥ 2,5 mm)
  • IP 4x - ochrana pred vniknutím telies veľmi drobných (≥ 1 mm)
  • IP 5x - chránené pred prachom
  • IP 6x - prachotesné

Druhá charakteristická číslica:

  • IP x0 - bez ochrany
  • IP x1 - ochrana pred vertikálne padajúcimi kvapkami vody
  • IP x2 - ochrana voči šikmo padajúcim kvapkám vody (pod uhlom 15° po dobu 5 min)
  • IP x3 - ochrana pred šikmo dopadajúcou vodou - do 60° (dážď)
  • IP x4 - ochrana pred striekajúcou vodou zo všetkých smerov
  • IP x5 - ochrana pred vniknutím vody pri tryskajúcom prúde zo všetkých smerov
  • IP x6 - ochrana pred vniknutím vody pri intenzívne tryskajúcom prúde
  • IP x7 - ochrana pred dočasným ponorením (medzi 15cm a 1m po dobu 30 min)
  • IP x8 - ochrana pred trvalým ponorením (medzi 1 m a 3 m)

Ako príklad si zoberieme najnovšiu vlajkovú loď Samsung Galaxy S5, ktorá má podľa špecifikácie stupeň ochrany IP67. To znamená, že je úplne prachotesná a môže byť ponorená do vode v hĺbke 1 m po dobu 30 minút. Ďalšou nedávnou novinkou je Sony Xperia Z2, ktorá ponúka ochranu IP 58. Je teda odolná pred vniknutím prachu ale nie je úplne prachotesná. Na druhú stranu ponúka možnosť ponorenia do väčších hĺbok.

Zdroj: sos 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

17 odpovedí na “Čo znamenajú stupne ochrany IP na smartfónoch a tabletoch”

  1. Zdravím, chcem sa spýtať na smartphone Sony Xperia M , ale akosi neviem nájsť v špecifikáciách IP certified. Vie mi niekto poradiť, či má aspoň ochranu pred kvapkami vody, alebo je úplne bez ochrany…? Ďakujem

    • nevieš to nájsť, lebo je bez ochrany. Na sony stránkach keď vyberieš telefón, tak ak je IP certified, nájdeš to po rozkliknutí Durability alebo pri špecifikáciách s ikonkou kvapky. takisto na gsmarene v špecifikáciách v sekcii Body.

  2. tak ci onak… zaruka sa na ip nevztahuje
    cize ja by som tie vodeodolnosti radsej neskusal

    btw ip67 na xcover2 je na dve veci!

    by ma zaujimalo kto taky certifikat udeli…. na zariadenie do ktoreho vnikne voda

    • Nemáš pravdu. Záruka sa na to vzťahuje. Schválne som kvôli tomu trochu prebádal net, pretože si ma s tým celkom zaskočil a prišlo mi to nelogické aby sa na to záruka nevzťahovala. Je to predsa deklarovaná vlastnosť smartfónu priamo od výrobcu. A teraz už to, čo som si prečítal priamo na českých stránkach Sony.

      ,,Xperia Z2 splňuje normy IP55 a IP58, tudíž je odolná proti vniknutí prachu a je vodotěsná. Při řádném zakrytování všech portů a otvorů je telefon chráněn (i) proti nízkotlakému proudu vody ze všech možných směrů (IP55), a/nebo (ii) může být ponořen ve sladké vodě v hloubce 1,50 m až po dobu 30 minut (IP58). Telefon není konstruován, aby plaval nebo fungoval pod vodou mimo klasifikační rámec norem IP55 a IP58. Porušení těchto podmínek může vést k zneplatnění záruky.”

      To znamená, že ak neporušíš tie normy, ktoré sú stanovené, záruka tam je!

  3. Teraz mimo témy, ale chcel by som pochváliť mojandroid tým ako prerobil mobilnú verziu stránky. Je to lepšie ako stará verzia a 100 krát lepšie ako ta posledná, veľa diskutovana, verzia. Komentáre sú na jednej strane a stránka krásne využíva celú šírku displeja. Plus to nie je také preplacane, ale pekné, čisté a prehľadné. Som veľmi rád, že ste vypočuli hlasy čitateľov a spravili ste to naozaj výborne. Veľká vďaka vám :).

  4. […] Huawei P Smart S bude mať na trhu smartfónov s cenou pod 300 eur širokú konkurenciu. Napríklad Honor Play 4, ktorý ponúka navyše podporu 5G. Juhokórejský gigant Samsung má aktuálne v ponuke Samsung Galaxy A41 za oficiálnu cenu 299 eur. Čínsky výrobca Xiaomi nedávno uviedol model Redmi Note 9S. A pokiaľ si zákazník trochu priplatí, tak dostane 5G smartfón Realme X50 5G so 120Hz displejom alebo Sony Xperiu 10 II, ktorá ponúka vodeodolnosť IP68. […]

  5. […] Z pohľadu dizajnu vyzerá najmodernejšie OnePlus Nord a to aj napriek plastovému telu. Google Pixel 4a podobne ako jeho predchodcovia príliš nevsádza na dizajn a iPhone SE (2020) vychádza vzhľadom z pôvodného modelu z roku 2016. Jeho obrovské rámčeky a snímač odtlačkov pod displejom v roku 2020 pôsobia až príliu š zastaralo. Z pohľadu rozmerov a konštrukcie je na tom ale najlepšie z porovnávaných modelov. Je najmenší a jeho telo má vodeodolnosť certifikácie IP67. […]

Pridaj komentár

+