MojAndroid

Aktuálne informácie o pokrytí 5G na Slovensku u jednotlivých operátorov

Na Slovensku už všetci štyria operátori ponúkajú vlastnú 5G sieť, no pokrytie je zatiaľ značne obmedzené. Sústreďujú sa najmä na Bratislavu. Na Slovensku máme spustenú komerčnú prevádzku 5G sietí od konca roka 2019, kedy 4ka predstavila svoju sieť v Banskej Bystrici. Ide však zatiaľ len o jeden vysielač s dosahom niekoľkých stoviek metrov.

5G na Slovensku: Orange ako posledný

Posledným operátorom, ktorý oficiálne spustil prevádzku 5G, je Orange, a to v Banskej Bystrici a v bratislavskej Petržalke. Skutočná rýchlosť sťahovania môže podľa operátora presiahnuť hranicu 600 Mbit/s.

Na to, aby ste mohli sieť využívať, potrebujete extra dátový balík, za ktorý si priplatíte. Toto neplatí len pre najdrahší paušál Go 65 €, v ktorom je prístup do 5G siete aktivovaný automaticky. Detailnejšie informácie nájdete v článku Orange spúšťa 5G sieť v Bratislave a Banskej Bystrici.

Telekom spustil 5G v decembri 2020

Koncom minulého roka oficiálne predstavil sieť najnovšej generácie aj Telekom. Dostupná je pre polovicu celého územia Bratislavy v týchto mestských častiach:

  • Devínska Nová Ves
  • Nové Mesto
  • Petržalka
  • Podunajské Biskupice
  • Ružinov
  • Trnávka
  • Vajnory
  • Vrakuňa

Aktuálne informácie o rozširovaní 5G siete Telekomu.

15.10.2020

Komerčnú prevádzku 5G siete má 4ka aj O2

V októbri tohto roka sa pridal operátor O2, ktorý spustil svoju sieť v 4 mestských častiach Bratislavy. V Petržalke je umiestnených 10 vysielačov, 3 má Dúbravka a Karlova Ves majú 3 a Ružinov dva vysielače. Operátori na spustenie sietí využili frekvenčné pásma, ktorými už disponovali.

V aukcii sa súťaží o voľné frekvencie

Momentálne prebieha aukcia, v ktorej operátori súťažia o ďalšie voľné frekvenčné pásma. Keďže zákon neumožňuje podávanie informácií o tejto súťaži, nevieme, ktorí konkrétni operátori sa do súťaže zapojili.

Aukcia mala byť pôvodne ukončená do konca prvého polroka 2020, avšak bola odložená. Problémom bol list od SIS, ktorý dostal Regulačný úrad. Píše sa v ňom o bezpečnostných rizikách 5G sietí. A tak bola súťaž pozastavená. V aukcii sa súťaží najmä o pásma 700 MHz a k tomu pripojené pásma 1 800 MHz a 900 MHz. Slovensku kvôli pozastaveniu aukcie hrozí aj pokuta.

Frekvencie s pásmom 700 mHz by mali mať operátori k dispozícii pravdepodobne do konca tohto roka, sľúbil Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.

Náš tip
5G smartfóny prichádzajú: Tieto mobily kúpite na Slovensku

5G na Slovensku: Bude rok 2020 rokom 5G?

7.1.2020

Keď sme v prvých dňoch roka predpovedali trendy, spomenuli sme, že rok 2020 bude pravdepodobne rokom 5G na Slovensku. Na to, aby sme sa mohli vrhnúť do víru vysokorýchlostného mobilného internetu však potrebujeme okrem iných tri hlavné ingrediencie – sieť, smartfón s podporou 5G a dobrý dôvod na prechod.

Sieť

Priekopníkom v oblasti 5G na Slovensku je operátor 4ka, ktorý ku koncu roka 2019 spustil prevádzku síce malej, no funkčnej testovacej siete v Banskej Bystrici.

My sme si jej prevádzku vyskúšali na vlastnej koži a ohúrila nás nielen vysokou rýchlosťou nad 600 Mb/s, ale aj veľmi nízkou latenciou v bežných činnostiach, ako je sledovanie videí na YouTube.

Teoretické rýchlosti dosiahnuteľné pomocou infraštruktúry 5G by mali byť medzi 50 Mb a 2 Gb/s. Hovorí sa o tom, že v budúcnosti by to mohlo byť dokonca až 100 Gb/s.

Dôležitou výhodou je však už spomenutá latencia, to znamená časová odozva, za ktorú sieť reaguje na vašu požiadavku na načítanie obsahu, ktorý sa následne zobrazí na displeji mobilu.

5G na Slovensku

Najskôr bude musieť vzniknúť fyzická sieť vysielačov, ktoré pokryjú územie, a to bude stáť stovky miliónov eur. 5G má totiž zložitejšiu infraštruktúru ako existujúce siete. Okrem iného je potrebné napríklad uvoľnenie pásma 700 MHz z televízneho vysielania DVB-T, ktoré prebiehalo už v roku 2019.

3G a 4G budú isto aj naďalej k dispozícii, takže ich využijete na miestach, kde bude mať 5G slabý signál.

Na prechod sa už, pochopiteľne, chystá aj Telekom, ktorý ešte pred rokom otestoval technológiu Massive MIMO, ktorá násobí kapacitné zdroje pre používateľov a je akýmsi medzistupňom medzi 4G a 5G.

Prvý test 5G vykonal aj Orange v spolupráci s Nokiou ešte v roku 2017. S tým, že plánuje prechod na novú sieť v rokoch 2020 až 2022.

Nemyslíme si, že operátori v tejto oblasti budú pôsobiť ako konkurenti. Aj vzhľadom na obrovské objemy investícií očakávame skôr ich vzájomnú spoluprácu, ako aj spoluprácu so štátom, ktorý by mal rozvoj 5G podporiť dotáciami.

5G na Slovensku

Prečo to mám chcieť?

Úprimne povedané, 4G LTE ponúka na dnešnú dobu dobré parametre. Rýchlosť v maxime okolo 375 Mb/s, odozva nebýva zlá a pokrytie územia signálom sa neustále zlepšuje. Prečo teda prechod na novú generáciu zariadení?

5G totiž okrem zvýšenia rýchlosti prinesie využitie aj v oblastiach, ktoré vám doteraz možno vôbec nenapadli. Aplikácie, ktoré využívajú streaming s vysokým rozlíšením sa budú môcť naplno uplatniť. Nejde pritom len o streaming videa, ale aj iných typov dát.

Možnosť extrémne rýchlych mobilných dátových prenosov isto prispeje k rýchlemu rozvoju aplikácií s rozšírenou realitou (AR). To nezahŕňa iba hry, ale aj praktické appky s možnosťou začleňovania graficky náročných prvkov do obrazu ako napríklad navigácia.

Rozvoja by sa mohla dočkať tiež mobilná virtuálna realita či autonómne vozidlá. Pre „obyčajného smrteľníka“ však budú zaujímavé aj možnosti každodenného využitia. Napríklad stiahnuť si epizódu vášho obľúbeného seriálu za pár sekúnd vo vysokom rozlíšení, to isto oceníte.

A pokiaľ využívate videohovory cez Messenger či iné podobné služby, neprerušovaný prenos s prakticky nulovou latenciou a vo vysokom rozlíšení bude pre vás isto dobrý argument v prospech 5G.

Smartfón s 5G na Slovensku

Ako jeden z prvých začal telefóny s podporou 5G predávať Samsung s viac ako polovičným podielom na trhu, aj keď zatiaľ nie u nás. V priebehu roka 2019 sa celosvetovo predalo viac ako 6,7 milióna zariadení Galaxy 5G, čo znie ako dobrý štart.

Vo vyššej triede podporuje nový systém Galaxy S10 5G a aby sa nepovedalo, že je to iba pre majetnejších, pribudol o čosi lacnejší model Galaxy A90 5G.

Napokon podporu dostáva Samsung Galaxy Fold 5G, ktorý je tiež jedným z prvých telefónov s ohybným displejom. V lete 2019 dostal modul 5G aj rad Note 10 a v roku 2020 nás čaká príchod tabletu Galaxy Tab S6 5G.

Podľa predstaviteľov Samsungu má byť rok 2020 pre firmu rokom Galaxy 5G. Takže veríme, že sa konkurencia rýchlo inšpiruje, aby v čase vybudovania siete 5G na Slovensku bola už ponuka príslušných zariadení vyrovnaná.

V oblasti SIM kariet nás údajne nebude čakať výmena a na fungovanie v sieti 5G by mali stačiť aj tie existujúce.

Náš tip
5G smartfóny prichádzajú: Tieto mobily kúpite na Slovensku

5G ako strašiak

Príchod novej technológie by mohli pribrzdiť obavy z možných dopadov na zdravie populácie. Nielen verejnosť, ale údajne aj niektorí vedci tvrdia, že by rádiofrekvenčné žiarenie v rámci sietí 5G mohlo poškodzovať ľudskú DNA.

Ide však o neionizujúce žiarenie, a tak by žiadne rozbíjanie genetického kódu, bujnenie rakoviny a predčasné starnutie nemalo nastať. Zatiaľ však nie sú známe žiadne vedecké štúdie, o ktoré by sa dalo v hodnotení potenciálnej nebezpečnosti sietí 5G oprieť.

Pokiaľ pôjdeme na vec logicky, zistíme, že frekvencie, na ktorých 5G pracuje, sa používajú už v súčasnosti. Frekvenciu 700 MHz sme už spomenuli, tá sa využíva v televíznom vysielaní.

Nikto preto asi nepochybuje, že je toto žiarenie plošne šírené v dosť vysokom výkone a zatiaľ nevieme o tom, že by niekomu niečo zlé spôsobilo. Azda okrem šokov z večerných televíznych správ.

Nosná frekvencia 3,4 – 3,7 GHz sa takisto využíva už niekoľko rokov napríklad na telekomunikačné služby operátora SWAN. V princípe teda v oblasti frekvencií pri 5G nepôjde o nič zásadne nové.

Ak sme vaše obavy zatiaľ nevyvrátili, podrobnejšie sme túto problematiku rozobrali v tomto článku. Kým sa dočkáme úplného dobudovania infraštruktúry a úplného využívania 5G ešte veľmi pravdepodobne prebehnú rôzne výskumy na tému potenciálnej škodlivosti, a tak sa necháme prekvapiť.

Náš tip
Aktuálne: 4ka spúšťa komerčnú prevádzku prvej 5G siete na Slovensku

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

2.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+