MojAndroid

V súvislosti s aktuálnym trendom 5G sietí sa čoraz častejšie stretávame s otázkami, ako budú vplývať na náš organizmus a či sú bezpečné. Množstvo ľudí si myslí, že 5G siete sú škodlivé a okrem toho aj zbytočné. Na sociálnych sieťach či v médiách po celom svete sa toho o 5G popísalo už naozaj dosť a v každej diskusii je spomenutý aj dopad na zdravie ľudí.

Svetom sa dokonca šíri aj výzva na stopnutie a zrušenie budovania infraštruktúry sietí piatej generácie. Podpísalo ju dokonca aj niekoľko vedcov či lekárov z celého sveta.

Slovensko nechce zaostávať

Prvé skúšky 5G sietí a ich zavádzanie do reálneho života sú už realitou. Slovensko nie je v tomto smere tiež veľmi pozadu. Včera sme mali možnosť vidieť prvý verejný test 5G siete aj na Slovensku. Konkrétne v Banskej Bystrici. Počas testu nám bol predvedený 5G videohovor a tiež sme mali možnosť vidieť rýchosť siete, ktorá dosahovala úroveň približne 1 Gbit/s.

Telekom už začiatkom roka tiež ukázal, ako by mohla 5G sieť fungovať. Spolu s ružovým operátorom sme v bratislavskej Dúbravke otestovali technológiu Massive MIMO, ktorá je akýmsi medzikrokom k 5G sieťam.

Ionizujúce a neionizujúce žiarenie

Základom všetkých obáv z 5G sietí je rádiofrekvenčné žiarenie. Hlavným kritériom rádiofrekvenčného žiarenia je, či patrí do ionizujúceho alebo nie. Jednoducho povedané, akékoľvek neionizujúce žiarenie je príliš slabé na to, aby rozbilo chemické väzby. To znamená, že by nám nemalo nijako ublížiť.

5G je vlastne neionizujúce žiarenie, ktoré by na človeka nemalo mať žiadny vplyv. Howtogeek informuje, že niektorí odborníci tvrdia, že nová sieť generuje rádiofrekvenčné žiarenie, ktoré môže poškodiť DNA a viesť k rakovine, spôsobiť predčasné starnutie či viesť k iným chorobám. Stále sú to len dohady, ktoré nie sú podložené žiadnym vedeckým výskumom.

Frekvencie a ich využitie

V Europe by mala byť nosná frekvencia 5G siete na úrovni 3,4 – 3,7 GHz. Práve frekvencia 3,7 GHz je využívana niekoľko rokov a napríklad aj SWAN poskytuje niektoré služby na tejto frekvencii. Nejde vlastne o nič nové, akurát o vylepšenú moduláciu a vylepšenia spracovávania signálu, ktoré prinášajú benefity ako vyššia rýchlosť a nižšia latencia.

Ďalšou a pravdepodobne aj hlavnou nosnou frekvenciou bude 700 MHz. Dnes sa táto frekvencia používa na vysielanie televízneho signálu cez DVB-T štandard. Tento štandard by sa mal presunúť do trochu nižšieho pásma, práve z dôvodu uvoľnenia 700 MHz pre siete 5G. DVB-T štandard je tiež oveľa výkonnejší a zatiaľ sa nikomu nič nestalo.

Taktiež pásmo 800 MHz je už dlho využívané na Slovensku pre 2G sieť, čiže v tomto pásme už roky napríklad telefonujeme.

Nepriaznivý dopad na ľudské telo zatiaľ nebol dokázaný

Zatiaľ neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili negatívny dopad na ľudské telo. To však nemusí znamenať, že to je úplne bezpečné. Neionizujúce žiarenie by nemalo mať žiadny biologický účinok. Howtoggek zmieňuje štúdiu o rádiofrekvenčnom žiarení mobilných telefónov, ktorá zistila pri potkanoch vystavených silnej úrovni rádiofrekvenčného žiarenia vysokej frekvencie vznik srdcových či mozgových nádorov. Išlo však len o malé percento zo všetkých testovaných jedincov. Výsledok je síce zaujíamvý, no relevantnosť je otázna.

Dôležité je tiež spomenúť, že tieto potkany boli vystavené niekoľkonásobne vyššiemu žiareniu, akému by kedy človek vystavený byť mohol. Ďalšou zaujímavosťou je, že “ožiarené” potkany žili v priemere dlhšie, ako tie neožiarené.

 

Niektoré hlasy spomínajú aj to, že kvôli nižšiemu reálnemu dosahu vysielačov, bude nutné postaviť vysielačov viac. To je pravda. Z tohto dôvodu vznikajú aj obavy zo silnejšieho žiarenia, ktoré je spôsobené znásobením výkonov jednotlivých vysielačov v okolí. To však nie je úplne tak pravda. Údajne stále ide o menší výkon a frekvenciu, akou je napríklad svetlo. “Len čo vyjdete von na slnko, vykúpete sa v elektromagnetickom žiarení, ktoré je oveľa väčšie, ako to z 5G.”

Čo z toho vyplýva?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že nasadzovanie 5G sietí nebude rýchle. Máme síce prvé lastovičky a technológia sa posúva dopredu, no potrebné bude oveľa viac. Na budovaní sietí piatej generácie musí štát pracovať spolu so samotnými poskytovateľmi (operátormi) a tiež musie spolupracovať poskytovatelia navzájom.

Bolo by hlúpe a neekonomické, keby každý išiel svojou cestou. Trend zo zahraničia je jasný, spolupráca bude nutná. Z tohto dôvodu nemôžeme očakávať nejaké celopložné pokrytie Slovenska v najbližšej dobe. Reálne sa môžeme rozprávať o rozmedzí dvoch rokov, kedy by mali byť viditeľné prvé výsledky.

Momentálne by sme sa príchodu sietí 5G neobávali, aj keď určité riziko tu samozrejme je. Dovtedy, kým bude na Slovensku reálna funkčná 5G sieť, vznikne pravdepodobne ešte množstvo štúdií, ktoré nám dopad 5G sietí na ľudský oranizmus možno vysvetlia lepšie.

11.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+