MojAndroid

V súvislosti s aktuálnym trendom 5G sietí sa čoraz častejšie stretávame s otázkami, ako budú vplývať na náš organizmus a či sú bezpečné. Množstvo ľudí si myslí, že 5G siete sú škodlivé a okrem toho aj zbytočné. Na sociálnych sieťach či v médiách po celom svete sa toho o 5G popísalo už naozaj dosť a v každej diskusii je spomenutý aj dopad na zdravie ľudí.

Svetom sa dokonca šíri aj výzva na stopnutie a zrušenie budovania infraštruktúry sietí piatej generácie. Podpísalo ju dokonca aj niekoľko vedcov či lekárov z celého sveta.

Slovensko nechce zaostávať

Prvé skúšky 5G sietí a ich zavádzanie do reálneho života sú už realitou. Slovensko nie je v tomto smere tiež veľmi pozadu. Včera sme mali možnosť vidieť prvý verejný test 5G siete aj na Slovensku. Konkrétne v Banskej Bystrici. Počas testu nám bol predvedený 5G videohovor a tiež sme mali možnosť vidieť rýchosť siete, ktorá dosahovala úroveň približne 1 Gbit/s.

Telekom už začiatkom roka tiež ukázal, ako by mohla 5G sieť fungovať. Spolu s ružovým operátorom sme v bratislavskej Dúbravke otestovali technológiu Massive MIMO, ktorá je akýmsi medzikrokom k 5G sieťam.

Ionizujúce a neionizujúce žiarenie

Základom všetkých obáv z 5G sietí je rádiofrekvenčné žiarenie. Hlavným kritériom rádiofrekvenčného žiarenia je, či patrí do ionizujúceho alebo nie. Jednoducho povedané, akékoľvek neionizujúce žiarenie je príliš slabé na to, aby rozbilo chemické väzby. To znamená, že by nám nemalo nijako ublížiť.

5G je vlastne neionizujúce žiarenie, ktoré by na človeka nemalo mať žiadny vplyv. Howtogeek informuje, že niektorí odborníci tvrdia, že nová sieť generuje rádiofrekvenčné žiarenie, ktoré môže poškodiť DNA a viesť k rakovine, spôsobiť predčasné starnutie či viesť k iným chorobám. Stále sú to len dohady, ktoré nie sú podložené žiadnym vedeckým výskumom.

Frekvencie a ich využitie

V Europe by mala byť nosná frekvencia 5G siete na úrovni 3,4 – 3,7 GHz. Práve frekvencia 3,7 GHz je využívana niekoľko rokov a napríklad aj SWAN poskytuje niektoré služby na tejto frekvencii. Nejde vlastne o nič nové, akurát o vylepšenú moduláciu a vylepšenia spracovávania signálu, ktoré prinášajú benefity ako vyššia rýchlosť a nižšia latencia.

Ďalšou a pravdepodobne aj hlavnou nosnou frekvenciou bude 700 MHz. Dnes sa táto frekvencia používa na vysielanie televízneho signálu cez DVB-T štandard. Tento štandard by sa mal presunúť do trochu nižšieho pásma, práve z dôvodu uvoľnenia 700 MHz pre siete 5G. DVB-T štandard je tiež oveľa výkonnejší a zatiaľ sa nikomu nič nestalo.

Taktiež pásmo 800 MHz je už dlho využívané na Slovensku pre 2G sieť, čiže v tomto pásme už roky napríklad telefonujeme.

Nepriaznivý dopad na ľudské telo zatiaľ nebol dokázaný

Zatiaľ neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili negatívny dopad na ľudské telo. To však nemusí znamenať, že to je úplne bezpečné. Neionizujúce žiarenie by nemalo mať žiadny biologický účinok. Howtoggek zmieňuje štúdiu o rádiofrekvenčnom žiarení mobilných telefónov, ktorá zistila pri potkanoch vystavených silnej úrovni rádiofrekvenčného žiarenia vysokej frekvencie vznik srdcových či mozgových nádorov. Išlo však len o malé percento zo všetkých testovaných jedincov. Výsledok je síce zaujíamvý, no relevantnosť je otázna.

Dôležité je tiež spomenúť, že tieto potkany boli vystavené niekoľkonásobne vyššiemu žiareniu, akému by kedy človek vystavený byť mohol. Ďalšou zaujímavosťou je, že “ožiarené” potkany žili v priemere dlhšie, ako tie neožiarené.

 

Niektoré hlasy spomínajú aj to, že kvôli nižšiemu reálnemu dosahu vysielačov, bude nutné postaviť vysielačov viac. To je pravda. Z tohto dôvodu vznikajú aj obavy zo silnejšieho žiarenia, ktoré je spôsobené znásobením výkonov jednotlivých vysielačov v okolí. To však nie je úplne tak pravda. Údajne stále ide o menší výkon a frekvenciu, akou je napríklad svetlo. “Len čo vyjdete von na slnko, vykúpete sa v elektromagnetickom žiarení, ktoré je oveľa väčšie, ako to z 5G.”

Čo z toho vyplýva?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že nasadzovanie 5G sietí nebude rýchle. Máme síce prvé lastovičky a technológia sa posúva dopredu, no potrebné bude oveľa viac. Na budovaní sietí piatej generácie musí štát pracovať spolu so samotnými poskytovateľmi (operátormi) a tiež musie spolupracovať poskytovatelia navzájom.

Bolo by hlúpe a neekonomické, keby každý išiel svojou cestou. Trend zo zahraničia je jasný, spolupráca bude nutná. Z tohto dôvodu nemôžeme očakávať nejaké celopložné pokrytie Slovenska v najbližšej dobe. Reálne sa môžeme rozprávať o rozmedzí dvoch rokov, kedy by mali byť viditeľné prvé výsledky.

Momentálne by sme sa príchodu sietí 5G neobávali, aj keď určité riziko tu samozrejme je. Dovtedy, kým bude na Slovensku reálna funkčná 5G sieť, vznikne pravdepodobne ešte množstvo štúdií, ktoré nám dopad 5G sietí na ľudský oranizmus možno vysvetlia lepšie.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • iChuj

  Akékoľvek vyjadrenie v tejto chvíli nie je zodpovedné ani pravdivé. Škodlivosť či neškodlivosť 5G sietí na človeka, či na prírodu sa prejaví až po ich vybudovaní a s odstupom času, kedy sa prípadné účinky budú dať pozorovať či merať. A to je daň za pokrok. Každá novinka je ako liek – na niečo zaberá a určite niektorému orgánu škodí. Len si treba zvážiť či to pozitívum preváži nad negatívami.

 • Jozef Smiska

  Hovorí sa o 5G, lenže to nieje jediné pásmo, ktoré sa v súčasnosti využíva. Ich kombinácia môže mať následky, ktoré budú veľmi negatívne na nielen ľudský organizmus. Koľko tých frekvencií sa v súčasnosti používa? 20-25? Plus rádiové vysielanie, spomínané DVB-T, všade okolo WiFi, repeatery, mikrovlnky, vysielačky…
  Zdravé to nebude, aj keď “vedci” skúmajúci to-ktoré žiarenie tvrdia, že sa nemáme čoho báť.

  • Peter Kolár

   Kombinácia žiarení nie je žiaden problém. Slnko, ako tepelný žiarič, nás ožaruje spojitým spektrom (aj dlhovlnným žiarením). Navyše pre chemické väzby je škodlivé len vysokoenergetické žiarenie- teda žiarenie s rádovo 10 nm a menej. Žiadne dlhovlnné žiarenie, ktoré je tým pádom menej energetické ako viditeľné svetlo, nemôže spôsobiť rozklad chemických väzieb. Je to veľmi jednoduché, stačí mať bakalára z fyziky alebo chémie a bolo by Vám jasné, že jediný problém ktorý nastáva pri tomto dlhovlnnom type žiarenia je tepelný efekt ktorý vzniká kôli rezonancii vrámci jednotlivých molekúl. Inými slovami, všetko o čom sa diskutuje vrámci škodlivosti rádiového žiarenia je, či dlhotrvajúce tepelné účinky majú potenciál spôsobovať napríklad rakovinu. Ale s “množstvom” používaných frekvencii to absolútne nesúvisí. Akurát sa zvyšuje šanca že sa bude realizovať rezonancia pre nejaký typ molekúl v bunkách tela, čo je ale aj tak spôsobené konkrétnou frekvenciou a nie ich kombináciou. Okrem toho chcem pripomenúť, že nikdy žiadna relevantná štúdia nepreukázala reálnu súvislosť rádiového žiarenia a rakoviny u ľudí.

   • solium3

    Aj DDT ci glyphosaty ci modifikované rastliny boli sprvu ok, no neskôr sa “prišlo” na opak!!

 • stanleyjr

  vsade sa hovori o dopade na cloveka, ale nikde absolutne ziadna studia neskuma aky to ma dopad na nase deti

 • Zuzana

  Zaujímalo by ma, prečo sa tak ponáhľajú, veď Slovensko je vždy vo všetkom posledné, a zrazu ako rýchlo a zrovna do takejto “krpatej” krajiny. Pozrite si wiki stačí ak si dáte 5G, tam je spomenuté, že aj taký Brusel do nepovolil z dôvodu nejakých pochybností… ajhľa a SR aké hrrrr do toho. Som proti ako to môžem ja ako občan ovplyvniť… tiež pochybujem, dúfam, že môžem ale hádam áno, keď taký Brusel si to môže dovoliť…. A mimochodom aj o cigaretách sa spočiatku tvrdilo, že nie sú škodlivé…. Kde je ešte 5G? Kde si to zavádzajú, zaujímavé, že v tých “malých – nepodstatných” krajinách…. Alebo kde to ešte majú? Ako dlho to majú? Lebo všetky noviny k nám dorazia ako posledné, prečo toto medzi prvými?

  • Mária Dzurinková

   V Taliansku po celej krajine vybudovana sieť 5G !!!

 • Marek

  Today, the BioInitiative 2012 Report updates five years of science, public health, public policy and global response to the growing health issue of chronic exposure to electromagnetic fields and radiofrequency radiation in the daily life of billions of people around the world. The BioInitiative 2012 Report has been prepared by 29 authors from ten countries*, ten holding medical degrees (MDs), 21 PhDs, and three MsC, MA or MPHs. Among the authors are three former presidents of the Bioelectromagnetics Society, and five full members of BEMS. One distinguished author is the Chair of the Russian National Committee on Non-Ionizing Radiation. Another is a Senior Advisor to the European Environmental Agency. As in 2007, each author is responsible for their own chapter. Jitendra Behari, PhD, India Paulraj Rajamani, PhD, India Carlo V. Bellieni, MD, Italy Igor Belyaev, Dr.Sc., Slovak Republic Carl F. Blackman, PhD, USA Martin Blank, PhD, USA Michael Carlberg, MSc, Sweden David Carpenter, MD, USA Zoreh Davanipour, DVM, PhD USA Adamantia F. Fragopoulou, PhD, Greece David Gee, Denmark Yuri Grigoriev, MD, Russia Kjell Hansson Mild, PhD, Sweden Lennart Hardell, MD, PhD, Sweden Martha Herbert, PhD, MD, USA Paul Heroux, PhD, Canada Michael Kundi, PhD, Austria Henry Lai, PhD, USA Ying Li, PhD, Canada Abraham R. Liboff, PhD, USA Lukas H. Margaritis, PhD, Greece Henrietta Nittby, MD, PhD, Sweden Gerd Oberfeld, MD, Austria Bertil R. Persson, PhD, MD, Sweden Iole Pinto, PhD, Italy Cindy Sage, MA, USA Leif Salford, MD, PhD, Sweden Eugene Sobel, PhD, USA Amy Thomsen, MPH, MSPAS, USA The Group has produced what the authors hope will be a benchmark for good science and public health policy planning. It documents bioeffects, adverse health effects and public health conclusions about impacts of non-ionizing radiation (electromagnetic fields including extremely-low frequency ELF-EMF and radiofrequency/microwave or RF- EMF fields). This has been a long-term collaboration of international scientists employing a multi- disciplinary approach. http://bioinitiative.info/bioInitiativeReport2012.pdf?eid=4cS5RHVmtlWA9B%2BypORUwTgWJX1EIIR%2BVk2MeavQhHUQ2pE8ozDtK%2BrMHQ4ZPe8w2u1syZWdPZCGIgYNa2P%2B01%2FD%2BQOxI03Gcm%2BSrB7XLzvDRM3KPg%3D%3D

+