MojAndroid
  • Telekom nás dnes pozval na tlačovú konferenciu, kde sa pochválil novým ocenením, ktoré získal. Prezradil nám tiež viac o svojej sieti a mali sme možnosť otestovať technológiu Massive MIMO.

Slovak Telekom sa v spolupráci s Deutche Telekom aktívne podieľa na rozvoji sietí LTE-Advanced a na vyývoji sietí 5G. V tejto súvislosti sme mali spolu s Telekomom možnosť otestovať technológiu Massive MIMO (mMIMO), ktorá predstavuje jeden zo základných stavebných kameňov sietí 5G.

Vyššie rýchlosti na jednej bunke

Massive MIMO je technológia, ktorá dokáže násobiť kapacitné zdroje pre všetkých používateľov súčasne prihlásených na jednu bunku mobilného vysielača. Vďaka tomu dosiahnu v porovnaní s aktuálnou technológiou oveľa vyššie rýchlosti prenosu dát. Dnešný test prebiehal v spolupráci s Ericssonom a bol prvým takýmto testom na Slovensku, dokonca bol jedným z prvých v Európe.

„Slovak Telekom má bohaté skúsenosti s testami a dosahovaním míľnikov v mobilných sieťach. V našej 4G sieti sme už v spolupráci so spoločnosťou Ericsson uskutočnili niekoľko testov a neskôr sme priniesli vyššie rýchlosti ako 300, 375 a 900 Mbps aj do reálnej prevádzky. Massive MIMO nás posúva o krok bližšie k budúcnosti a k očakávanému nasadeniu 5G siete. Očakávame, že siete piatej generácie prinesú vysokú kapacitu pre tisícky používateľov súčasne. Vďaka skúsenostiam získaným z tohto pilotu sa môžeme na túto budúcu potrebu dostatočne pripraviť” uviedol výkonný riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu a T-Mobile CZ Branimir Marič.

„Budeme pokračovať v úzkej spolupráci so Slovak Telekom v ich zameraní na najlepšiu mobilnú skúsenosť. Massive MIMO prinesie výhody pre používateľov v mestských prostrediach pri ich používaní dátovo náročných aplikácií bez poklesu kvality či rýchlosti. Táto technológia navyše zohráva dôležitú úlohu aj v príprave súčasných sietí pre 5G.“ dodal Per Narvinger, Head of Product Area Networks z Ericssonu.

Lepšia používateľská skúsenosť

Technológia mMIMO zlepšuje dátovú priepustnosť, a teda aj používateľskú skúsenosť zákazníkov mobilných dátových služieb. Anténa základňovej stanice dokáže vďaka vyššiemu množstvu menších anténnych prvkov vytvoriť viac užších zväzkov, ktoré zameria na konkrétneho používateľa. Umožňuje to zvýšiť využiteľnosť prenosových pásiem – pásma, ktoré sú v súčasnej sieti zdieľané, sa tak budú môcť použiť v rovnakej lokalite viacnásobne.

Pilotnú prevádzku sme si vyskúšali aj my v bratislavskej Dúbravke. Prebiehala na troch základňových staniciach. Technológia mMIMO dokáže v ideálnom prípade navýšiť kapacitu bunky vysielača až päťnásobne, v praxi sa jedná približne o trojnásobok. Samotný test prebiehal na 10 MHz časti dostupného pásma a namerali sme hodnoty vyše 100 Mb/s na jednu bunku. Pri využití plnej 20 MHz šírky pásma by namerané rýchlosti presiahli aj 200 Mb/s.

Najlepšia sieť na Slovensku?

Ružový operátor sa nezabudol pochváliť ani svojimi úspechmi a už po šiestykrát vyhral P3 Test in Test. Jedná sa o testovanie kvality telekomunikačných sietí a Telekom sa už šiestykrát po sebe stal v tomto teste najlepšou sieťou na Slovensku. Test sa odohrával po dobu 6 mesiacov, počas ktorých boli testované všetky aspekty hlasových a dátových služieb našich operátorov vo väčších a menších mestách a mimo nich. V takmer všetkých parametroch, ktoré sa týkali hlasovej či dátovej prevádzky v mestách a mimo nich vyhral práve Telekom. Dokonca v teste predčil aj niektorých švajčiarskych či holandských operátorov (holandské siete sú považované za najlepšie na svete).

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
5G siete nám už klopú na dvere. Budú však na začiatku cenovo dostupné?
Náš tip
Telekom: Najpredávanejšie smartfóny a tablety za december 2018
Náš tip
Na Štedrý deň v Telekome opäť rástli MMS
24.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+