MojAndroid

Najmladší zo štvorice slovenských mobilných operátorov, 4ka, je známy najmä tým, že ponúka veľa muziky za málo peňazí. Pri dátovaní s týmto operátorom tak môžete na jeho 4G sieti surfovať od nevidím do nevidím a ešte k tomu ušetriť nejaké peniaze. Aj toto má ale svoj háčik, ktorý spočíva v nedostatočnom pokrytí nášho územia. 4ka sa však tohto bremena možno už čoskoro zbaví, pričom jej v tom môžu pomôcť mobilné siete piatej generácie. Tie dnes oficiálne priniesla na Slovensko a urobila tak ako vôbec prvý operátor na Slovensku.

Vyskúšať si ju môžete aj vy

Prvú mobilnú 5G sieť na našom území spustil zeleno-žltý operátor v metropole stredného Slovenska, v Banskej Bystrici. Okrem toho, že si pripísal prvenstvo v rámci spustenia mobilných sietí piatej generácie, uskutočnil na svojej konferencii aj vôbec prvý 5G video hovor v histórii našej krajiny. Dnes si mohli 5G sieť od 4ky vyskúšať viacerí novinári vrátane nás, avšak čoskoro si ju budete môcť vyskúšať aj vy.

4ka prinasa 5G na Slovensko

Sieť na Rudlovskej ceste v Banskej Bystrici (pri centrále SWAN) totiž zostáva naďalej aktívna a ak náhodou vlastníte kompatibilný telefón, v otestovaní budúcnosti mobilného internetu vám nebráni prakticky nič. Už v priebehu niekoľkých najbližších týždňov totiž 4ka spojazdní 5G siete na všetkých svojich SIM kartách. Zatiaľ však fungujú len na špeciálnych SIM kartách, ktoré vám 4ka v prípade záujmu o otestovanie 5G pripojenia zapožičia. Najmodernejšiu mobilnú sieť by ste mali zachytiť v okruhu zhruba 400 metrov od vysielača.

Teoretická rýchlosť až 1 Gb/s

Najväčšou inováciou, ktorú mobilné siete piatej generácie prinášajú, je vysokorýchlostný prenos dát vzduchom. Teoretická rýchlosť pripojenia 5G sietí od 4ky sa dokáže vyšplhať až na 1 Gb/s, a teda 1 000 Mb/s. Reálna rýchlosť pripojenia však bude o čosi nižšia, pričom sa má pohybovať v rozmedzí 100-200 Mb/s. To predstavuje zhruba 5-násobné zlepšenie oproti 4G sieťam. Novinka má však okrem iného otvoriť aj nové možnosti vo sfére internet vecí, priemysle či v manažovaní bezpečnosti miest.

 

Taktiež podporí zavedenie autonómnych vozidiel a vďaka extrémne krátkej odozve umožní napríklad rozvoj riešení v starostlivosti o zdravie na diaľku. Najmladší slovenský operátor na svojej konferencii predviedol viaceré možnosti využitia najmodernejšieho mobilného pripojenia. Nechýbala medzi nimi ukážka samotnej rýchlosti pripojenia, ukážka možnosti využitia pre video on demand služby a tiež využitie technológie virtuálnej reality pomocou dronu i panoramatickej kamery.

Svoj podiel na tom nesie aj SWAN či ZTE

Treba však povedať, že 4ka novú generáciu mobilných sietí neprináša na Slovensko úplne sama, ale v spolupráci so sesterskou spoločnosťou SWAN. Pre korektné fungovanie 5G pripojenia bolo totiž potrebné prepojiť 1,8 a 3,7 GHz frekvenčné pásma.

“Táto úzka spolupráca umožní obom sesterským spoločnostiam predstaviť svojim zákazníkom nové typy konvergentných služieb. Štvorkári budú môcť využiť vysokú 5G rýchlosť na svojich smartfónoch. Spoločnosť SWAN je lídrom v oblasti pevného pripojenia domácností prostredníctvom LTE siete, ktorú 5G ešte viac posilní a skvalitní,“ dodal generálny riaditeľ SWANu Roman Vavrík.

Štvrtý slovenský operátor okrem toho potreboval aj technického partnera, ktorým sa stala spoločnosť ZTE. Jej viceprezident Li Ming sa osobne zúčastnil na konferencii v Banskej Bystrici, pričom prehlásil, že je tento projekt pre čínskeho výrobcu nesmierne dôležitý.

„Naša spoločnosť žije inováciami, aby sme ľuďom na celom svete priniesli technológie zajtrajška do ich každodenných životov. Sme šťastní, že našim partnerom na Slovensku sú práve 4ka a SWAN,“

Toto je len začiatok

Na záver Juraj Ondriš, predseda predstavenstiev SWAN a SWAN Mobile uviedol, že 5G sieť v podaní 4ky je ešte len na začiatku a jej špecialisti budú teda usilovne pracovať na jej ďalšom vylepšovaní. Operátor zároveň očakáva, že sa na slovenskom trhu aj vďaka jeho sieti čoskoro objavia nové typy 5G koncových zariadení, ktoré umožnia jej prvé komerčné využitie.

10.7.2019
Zdroj: 4ka

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+