MojAndroid

Rok sa s rokom zišiel a v oblasti technológií je vždy čosi nové. Aj vo svete smartfónov prichádza v niektorých oblastiach evolúcia a v iných revolúcia, preto vám poskytneme prehľad toho, čo možno od nového roka očakávať.

Ohybné displeje a skladateľné telefóny

Niektorí z vás si asi povedia „Konečne!“, keďže o ohybných displejoch v telefónoch počúvame už niekoľko rokov, no do praxe sa dostali len celkom nedávno. Záver roka 2019 dal konečne nadšencom prelomových technológií nádej hlavne vďaka modelom Motorola Razr, Huawei Mate XSamsung Galaxy Fold.

Dúfajme, že slovo prelomový nebude veštiť fyzické problémy s ohybnými displejmi po nejakom čase používania. Prvé náznaky na technologických konferenciách boli totiž hlavne o modeloch, ktoré si budeme môcť ľubovoľne rolovať či skladať.

Výhody by mali byť v tom, že sa môže v malom zariadení skrývať displej, ktorý po roztiahnutí či vyrolovaní môže poskytnúť oveľa väčší priestor, ako dnešné smartfóny.

Motorola na to v praxi šla cez oživenie modelu Razr, ktorý bol kedysi klasická „vyklápačka“. Nový Razr je teda tiež „véčkový“ model a jeho vnútorný priestor je pokrytý displejom, ktorý v strede vyklápačky nie je prerušený. Neponúka teda viac priestoru ako tradičný mobil a z cenovky vám bude asi mierne nevoľno. Razr však ukazuje, že ohýbacie displeje sú realita.

Samsung tiež nezaostáva a model Galaxy Fold ponúka práve výhodu štedrého priestoru na displeji. Telefón sa rozkladá vertikálne, takže ohybný 7,3“ displej je dobre využiteľný napríklad na sledovanie videí a po pripojení externej klávesnice by mohol byť príjemný aj pri kancelárskej práci.

Na prvý polrok 2020 je už dokonca ohlásený Galaxy Fold 2, takže je jasné, že sa poprední výrobcovia budú náhliť, aby ponúkli smartfón s ohybným displejom, ktorý ukáže konkurencii koncové svetlá.

V Huawei sa chopili príležitosti zúčastniť sa na aktuálnom trende modelom Mate X, ktorý sa líši tým, že ohybný displej pokrýva jeho prednú časť a nie vnútro. V tejto oblasti povie svoje aj LG s modelom Bendi, Oppo Foldable Phone, Xiaomi Mix Flex, dokonca aj Microsoft a určite mnohí ďalší.

Či sa z trendu ohybných displejov stane majoritná časť trhu so smartfónmi, to ukáže čas. Záleží na tom, ako používatelia túto novinku príjmu v každodennom praktickom živote.

Zamiešať karty v oblasti zlepšovania využiteľnosti plochy obrazoviek smartfónov môžu tiež 2D a holografické projektory. V tejto chvíli je to však hudba budúcnosti a šanca je skôr v rukách ohybných displejov.

Vylepšené fotoaparáty

Dlhodobo sa výrobcovia smartfónov snažia osloviť používateľov zvyšujúcou sa kvalitou fotografií. Po zdokonaľovaní softvéru prišlo na rad zvyšovanie počtu objektívov a s ním spojené výhody.

Keďže už v prvom kvartáli 2019 prišlo na trh niekoľko desiatok smartfónov s tromi či viacerými objektívmi, tento trend sa isto zachová a začne sa postupne presadzovať aj vo sfére najlacnejších modelov.

Huawei P20 Pro, prvý smartfón s tromi fotoaparátmi vzadu

 

Spotrebitelia časom pochopili, že rozlíšenie nie je také dôležité, ako kvalita fotografií a svoj telefón si vyberajú hlavne podľa hodnotenia záberov v recenziách, nie podľa množstva megapixelov vo foťáku.

Tvrdenie o nedôležitosti rozlíšenia však postupne stráca na význame a veľkú zásluhu na tom má vývoj v oblasti obrazoviek všeobecne.

Keď si chcete pozrieť napríklad v rámci rodiny fotky z dovolenky, pozriete si ich na televízore či monitore počítača. Môžete sa aj krčiť v 20-člennom tíme nad displejom smartfónu či nechať ho kolovať, ale…

Vývoj nezastavíš

Rozlíšenie Full HD, ktoré bolo dlhodobo štandardom, už na veľkých displejoch prestáva byť dostatočne ostré. Uhlopriečky sa zvyšujú do predtým nevídaných rozmerov, 4K už je prístupné aj pre obyčajného smrteľníka a rozlíšenie 8K sa nenápadnými krôčikmi vkráda na trh.

Fotky, ktoré zaobstarávame svojimi mobilmi preto musia držať krok a v roku 2020 očakávame, že medzi trendmi bude viditeľné aj zvyšovanie rozlíšenia optík v smartfónoch. Nová generácia nielen vlajkových lodí bude zrejme na naše zmysly útočiť kombináciou hardvérového zvyšovania rozlíšenia, vylepšovania záberov umelou inteligenciou so strojovým učením a zlepšovaním možností zoomovania.

Qualdomm Snapdragon 855+
Qualcomm Snapdragon 855+ – najvýkonnejší čipset v Androidoch

Zvyšovanie rozlíšenia ste si mohli všimnúť už v priebehu rokov 2018 a 2019. Dobrý príklad je novinka Xiaomi Mi Note 10 s až neuveriteľným rozlíšením foťáku 108 Mpix. Táto optika bola vyvinutá v spolupráci so Samsungom a máme ju očakávať aj v novom Galaxy S11.

Mohli by ste namietať, že na nasnímanie a zobrazenie fotky v 4K stačí okolo 8,5 Mpix. To je pravda, no ide o zvyšovanie rozlíšenia ruka v ruke so zvyšovaním kvality zobrazenia. Aj relatívne staré zariadenia už poskytovali vyše 10 Mpix, no pri veľmi otáznej kvalite záberov.

Navyše, nastupujúce 8K si už natívne vyžiada vyše 33 Mpix. Hodnoty sa posúvajú míľovými krokmi. Samsung údajne už pracuje na 144 Mpix senzore a Qualcomm až na 200 Mpix, ktorého podpora má byť zabudovaná v procesore Snapdragon 865.

Bezrámikové displeje s vysokou frekvenciou

V oblasti bezrámikových displejov možno očakávať zvyšovanie pokrytia plochy čo najbližšie k 100%. S postupom času budú nekompromisne bezrámikové všetky, aj tie najlacnejšie smartfóny a predný fotoaparát s prípadným snímačom odtlačkov už bude štandardne súčasťou displeja.

V tejto oblasti čakáme v roku 2020 evolúciu, nie revolúciu. Viac nadšenia zo strany používateľov by mohol spôsobiť nástup displejov s vysokou zobrazovacou frekvenciou. Tie by mohli konečne vytlačiť štandardné 60 Hz displeje.

Kto už má skúsenosť s mobilným telefónom, ktorý má displej napríklad s frekvenciou 90 či 120 Hz, sa isto čuduje, že tento trend neprišiel už oveľa skôr. Keď okúsite plynulý pohyb napríklad postáv v hre, už sa vám pri bežných 60 Hz bude zdať trhaný.

Google Pixel 4 s 90 Hz displejom

Takéto modely sú však zatiaľ skôr výnimky (napríklad herný Razer Phone 1 a 2), no ako to už býva, to, čo sa očakáva v novom rade Samsung Galaxy S, môžeme považovať za trend, ktorého sa pridržia aj ostatní výrobcovia.

Galaxy S11 už má mať displej s framerate 120 Hz, čo síce využijú hlavne hráči, no vyššia zobrazovacia frekvencia je príjemná aj pri sledovaní videí, čítaní elektronických dokumentov či obyčajnom každodennom prezeraní sociálnych sietí.

V prípade mobilných telefónov však tento trend nie je také jednoznačné pozitívum ako napríklad pri herných monitoroch. Vyššia obnovovacia frekvencia si vyžaduje vyšší výkon zo strany čipsetu a vyššiu spotrebu batérie.

Už súčasné modely s vyšším framerate nám však ukazujú, že to nebude také tragické a aj s vyšším rozlíšením a frekvenciou nad 60 Hz si možno udržať výdrž povedzme 30 hodín. V prípade potreby tu zrejme bude vždy možnosť zníženia a maximalizácie výdrže batérie, takže sa nemusíme zmeny obávať.

Bezpečnosť a skenery odtlačkov prstov

Nielen s vývojom v oblasti displejov súvisí aj trend vylepšovania snímačov odtlačkov prstov. Doteraz najpoužívanejšie optické skenery budú zrejme už v roku 2020 vystriedané ultrasonickými od Qualcommu, o ktorých sme vás nedávno informovali.

Klasické optické snímanie pri zabudovaní v displeji väčšinou využíva práve jeho svetlo. Skenovanie pomocou vysokofrekvenčného zvuku prináša nezávislosť presnosti na svetle a možnosť snímania dvoch prstov naraz. Navyše je tu zvýšenie bezpečnosti, ktoré súvisí so 17-násobne väčším snímaným odtlačkom.

Čaká nás teda vyššia presnosť, ale aj rýchlosť snímania. Prvé lastovičky, ktoré prileteli s ultrasonickým snímačom 3D Sonic Max sú Samsung Galaxy S10Note 10. No opäť predikujeme, že v priebehu roka 2020 sa tejto technológie chopia aj ostatní výrobcovia.

Povráva sa, že medzi nimi bude aj Apple s minimálne jedným vyšším modelom iPhone, uvedeným na trh v roku 2020.

5G a rozšírená realita

Mobilný internet 4G LTE sa už stal štandardom. Sťahujeme aj väčšie súbory a pokrytie signálom sa neustále zlepšuje. Postupne sa však presadzuje nástupca tejto technológie – 5G a už niektoré súčasné smartfóny počítajú s prechodom.

Čo môžeme očakávať od 5G? V otázke rýchlosti sa hovorí o 15-50% zrýchlení v praxi. V laboratórnych podmienkach aj viac. Nie je to však iba o rýchlosti. 5G má prísť tiež s vylepšením kapacity zariadení siete. Čaká nás teda lepšie pokrytie silnejším signálom mobilného internetu.

Huawei Mate 20 X s 5G

Analytici očakávajú, že v roku 2020 bude príchod 5G spojený tiež so zvýšením predajov nových zariadení. To je zatiaľ trochu otázne. Trh je presýtený, novinky v smartfónoch nie sú veľmi revolučné a 4G ponúka slušné komunikačné rýchlosti na to, aby zákazníci prudko skočili po novej generácii prístrojov.

Zvýšenie objemu predajov by však nemuselo tkvieť iba vo zvýšení komunikačnej rýchlosti pri bežných činnostiach ako je využitie sociálnych sietí. Už v roku 2018 prudko začal stúpať počet zariadení s inštalovanou AR (rozšírená realita) v smartfónoch aj tabletoch.

Zvyšuje sa nielen počet zariadení, na ktorých došlo k inštalácii podpory AR (pri Androide je to ARCore a Apple má svoj ARKit), ale aj počet reálnych používateľov. To znamená ľudí, ktorí AR nepovažujú iba za módny výstrelok, ale objavili spôsob, akým technológiu začleniť do svojho každodenného života.

Náš tip
Otestovali sme 5G sieť operátora 4ka na Slovensku

Príklad je využitie v oblasti nákupov. Niektoré spoločnosti experimentujú napríklad s využitím AR na virtuálne skúšanie odevov či šperkov ešte pred zakúpením. V podnikovej oblasti sa snažia veľké spoločnosti začleniť AR do zlepšenia školení zamestnancov či ich podpory v pracovných činnostiach.

Takisto oblasť navigácie by mohla posilniť požiadavku na masovú implementáciu 5G. Možno ste si všimli, že vám v Mapách Google pribudla možnosť navigácie v AR (ak to váš telefón podporuje), ktorá využíva obraz z objektívu a priamo v ňom šípkami a nápismi naviguje, ktorými ulicami by ste sa mali pohybovať k cieľu.

A keďže práca s 3D obrazom si vyžaduje spracovanie vyšších objemov dát, pri streamovaní bude potreba rýchlejších mobilných dátových prenosov pre väčšie množstvo mobilov v roku 2020 jasná.

Lepšie batérie?

Povedali sme si o trendoch, ktoré sú najzjavnejšie a hovorí sa o nich. Sú tu však aj trendy, ktoré by sme v roku 2020 radi videli uvedené do praxe, no nie je jasné, či môžeme v ich oblasti čakať posun.

Potešilo by nás, keby sa výrobcovia smartfónov opäť sústredili na zvyšovanie výdrže v oblasti batérií. S príchodom smartfónov sme si zvykli, že aj každodenné nabíjanie telefónu je bežná vec. Spomienky na „obyčajné“ mobily, ktoré pri slabšom využití dokázali vydržať aj týždeň, sú však stále živé.

Samsung Galaxy Note 10, Note 10+
Samsung Galaxy Note 10+ ponúka batériu s kapacitou 4300 mAh

Výrobcovia pri napĺňaní tohto cieľa narážajú na dilemu. S každou novou generáciou zariadení totiž prichádza zvyšovanie výkonu a tým pádom aj spotreby. Zatiaľ s problémom bojujú pomocou zvyšovania efektivity práce s energiou, ako napríklad trendovým zavádzaním tmavého režimu zobrazenia či vylepšovaním práce s Wi-Fi a bluetooth.

Podľa nás je však načase, aby prišla nová technológia, ktorá poskytne niekoľko dní výdrže aj pri vysokom výkone moderného smartfónu. Lítium-polymérové batérie sa stali štandardom, a tak by mohla cesta viesť buď ich zdokonaľovaním, alebo úplným nahradením celkom novou technológiou.

2.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+