MojAndroid

Je to tu. Po náročnom testovaní je konečne na Slovensku spustená komerčná prevádzka prvej 5G siete. Na svedomí ju má náš najmladší operátor – 4ka. Zatiaľ funguje len na obmedzenom priestore v Banskej Bystrici, no niekde sa predsa začať musí.

 

Od dnes pre všetkých

Operátor túto novinku oznámil na svojom profile na Facebooku. Na využívanie 5G siete od 4ky budete samozrejme potrebovať smartfón, ktorý toto pripojenie podporuje. Na slovenskom trhu sa zatiaľ oficiálne tieto zariadenia nepredávajú, no objednať si nejaké zo zahraničia pre Slovákov nie je žiadny problém. Predpokladáme, že prvé Android smartfóny s podporou 5G sa na našom trhu objavia v prvej polovici budúceho roka.

“Áno, vidíš dobre! Ako prví na Slovensku sme spustili komerčnú 5G sieť. Jej revírom je sieť zákazníkov 4ky, jej tempo je neprekonateľné, jej protivníkmi sú konšpirátorské weby a milovníci hoaxov. Ako náš zákazník ju môžeš využívať na zariadeniach podporujúcich 5G. Je to dostatočný dôvod na oslavu? Myslíme, že rozhodne!”

SIM kartu nie je potrebné meniť

Pre využívanie 5G siete od 4ky vám bude stačiť aktuálna SIM karta, novú si vybavovať nemusíte. Prvé správy o 5G sieti od 4ky sa objavili začiatkom júla tohto roka. Následne sme boli pozvaní na oficiálne predstavenie. Počas testovania sme mali exkluzívnu možnosť sieť vyskúšať na vlastnej koži.

Ako testovacie zariadenia sme použili 5G smartfóny ZTE Axon 10 Pro 5G a Huawei Mate 20 5G. Sieť fungovala, rýchlosť sťahovania bola cez 600 Mb/s. Dôležitá je aj latencia, ktorá je oproti sieťam 4G výrazne nižšia.

Náš tip
Otestovali sme 5G sieť operátora 4ka na Slovensku
17.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+