MojAndroid

4ka ako prvý operátor na Slovensku dokázal spustiť 5G sieť. Zatiaľ je síce len v provizórnej podobe, no prvenstvo už má. Nám sa naskytla príležitosť otestovať toto pripojenie v Banskej Bystrici, kde zatiaľ ako na jedinom mieste na Slovensku naozaj spustené je.

Zatiaľ len na jednom mieste

Spoločnosť SWAN Mobile má svoje sídlo v kancelárskej budove Auris na Rudlovskej ceste v Banskej Bystrici. Práve tam pred pár mesiacmi 4ka oficiálne spustila na tlačovej konferencii svoju 5G sieť. Odvtedy je tam spustená na testovacie účely a prístupná je len zamestnancom operátora.

spustenie 5G 4ka
4ka spustila 5G na testovacie účely v júli tohto roka

Nám sa však podarilo osloviť 4ku. Tá nám poslala dve testovacie SIM karty, ktoré sú schopné pracovať na 5G pripojení. Ako nám bolo povedané, v čase, keď pôjde 5G sieť do reálnej prevádzky, budú všetky SIM karty 4ka schopné pripojiť sa. Budete potrebovať už len smartfón, ktorý to s ňou zvládne.

huawei mate 20 x 5G test
S Huawei Mate 20 X (5G) sme nakoniec 5G otestovať nemohli

My sme sa vybrali ku kancelárskej budove Auris. Najprv so smartfónom Huawei Mate 20 X (5G), ktorý nám 4ka ochotne zapožičala. Bohužiaľ, v tom čase bola sieť zle nakonfigurovaná a nám sa nepodarilo urobiť žiadny test. Opätovne sme sa hlásili o pomoc v 4ke, kde pre nás ochotne sieť nakonfigurovali.

Nečakane vysoké hodnoty

Na druhý pokus sme sa vybrali testovať 5G so smartfónom ZTE Axon 10 Pro 5G, ktorý nám takisto zapožičali v 4ke. Tentokrát bola naša krátka výprava úspešná. Na 5G nás pripojilo už takmer 100 metrov od Aurisu. Prišli sme až na miesto, kde v minulosti spustili 5G oficiálne. Práve tam sme očakávali najlepšie hodnoty.

zte axon 10 pro 5G test
Na druhé testovanie sme mali zapožičaný smartfón ZTE Axon 10 Pro 5G

Celé 5G nás však neprekvapilo len rýchlosťou v Speedteste. Už samotnú aplikáciu Speedtest sme mali stiahnutú za niekoľko sekúnd. Kým sme ešte boli v Obchode Play, stiahli sme aj pár náročnejších hier. Call Of Duty, ktoré má 1,11 GB, sa nám stiahlo za 30 sekúnd. PUBG Mobile, niečo cez 2 GB, sme stiahli za necelú minútu.

Nasledoval test hodnôt. Spustili sme aplikáciu Speedtest. A to niekoľkokrát na rôznych miestach poblíž budovy. Tu sa ukázalo to, čo sme aj očakávali. V momentálnom štádiu je ešte 5G sieť “v plienkach”. Má krátky dosah, na rôznych miestach sme dostávali rôzne hodnoty.

Najlepšie hodnoty, ktoré sme namerali, sa nám podarilo aj zachytiť na kameru. Rýchlosť sťahovania dosiahla 615, 67 Mbps. Nahrávanie sa zasa vyšplhalo na 41 Mbps. Na iných miestach sme potom dosiahli o niečo nižšie hodnoty, no vždy sa pohybovali nad 350 Mbps a vo väčšine prípadov aj nad 400.

Bežné používanie nás uchvátilo

Ako sme už spomenuli vyššie, 5G nie je len o vysokých číslach. Ide aj o lepší dojem z bežného používania. A ten sa podarilo dosiahnuť. Hneď po Speedteste sme vyskúšali niekoľko bežných činností, ktoré ľudia na smartfóne robia (nielen) cez dáta.

test 5G
5G sieť nesklamala ani v bežnom používaní Messengera, YouTube, či Netflixu

Hneď prvé boli videohovory cez Messenger. No kto by sa nepochválil kamarátom, že im zrovna volá cez 5G? Všetky tri videohovory prebehli bez jediného problému na našej strane. Druhá strana si navyše pochvaľovala kvalitu a rýchlosť sme pocítili aj my, nemali sme ozvenu.

Nasledoval YouTube. Sami sme boli zvedaví, ako rýchlo sa dokáže bežné (aj menej bežné) video načítať. Hneď. To je odpoveď. Všetky videá sa načítali hneď. Nechcelo sa nám veriť, že by to bolo až také rýchle. Našli sme preto niekoľko 10-hodinových videí a postupne ich púšťali a pretáčali na rôzne časti. Načítavali sa hneď. Nikdy sme na nič nečakali.

sťahovanie cez 5G
Rýchlosť sťahovania nesklamala ani v praxi, epizódy seriálov sa sťahovali behom pár sekúnd

Posledným takýmto testom bolo sťahovanie cez Netflix. Samozrejme, epizódy nám vždy načítalo okamžite. Nás ale zaujímalo sťahovanie. Vybrali sme postupne niekoľko hodinových epizód zo seriálov ako Breaking Bad alebo The Spy. Všetky sa stiahli za menej ako desať sekúnd.

5G je skvelé, ale ešte je na čom pracovať

Záver z nášho testovania je jasný. 5G pripojenie je v praxi naozaj super. Ponúka skvelé možnosti nielen číselne, ale aj v čase, keď rýchlosť naozaj potrebujete. Rýchle načítavanie YouTube, sťahovanie epizód seriálu behom pár sekúnd, to všetko je skvelé.

ZTE axon 10 pro 5G test
5G pripojenie je skvelá novinka vo svete technológií, no ešte stále je na čom pracovať

Na druhej strane, stačí sa pohnúť o pár metrov a už sa to odrazí na rýchlosti. Aj ten fakt, že jeden vysielač dokáže sprostredkovať 5G len na pár stovkách metrov hovorí o tom, že technológia ešte nedospela. Bude treba ešte veľa práce na to, aby sa dala používať v bežnom živote.

Nakoniec by sme ešte radi spomenuli, že počas celého testovania sme boli v kontakte so 4kou. Tam nás ubezpečili, že hoci my sme na test potrebovali špeciálne SIM karty, keď bude 5G spustená pre verejnosť, budú vám stačiť vaše terajšie SIM karty. A smartfón s 5G pripojením.

Náš tip
Monako je prvým štátom sveta s plným 5G pokrytím, postaral sa o to Huawei
20.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+