MojAndroid

Už je tomu 10 rokov, čo sa svetom začali šíriť správy o budovaní prvých mobilných sietí štvrtej generácie. Tie sa postupom času dostali aj k nám a dnes si bez nich nedokážeme život ani len predstaviť. História sa však môže čoskoro zopakovať aj v prípade mobilných 5G sietí.

O 10 rokov budú pre nás samozrejmosťou

Tie zatiaľ síce sú ešte len v plienkach, no to nebráni ich postupnému rozmachu. Veď prvá 5G sieť bola nedávno spustená aj na Slovensku. Postarala sa o to 4ka spolu s technologickým partnerom, ktorým je ZTE. Iný čínsky gigant, spoločnosť Huawei, však v tomto smere zašiel trochu ďalej. Namiesto pokrytia necelej ulice jedného mesta totiž mobilnou sieťou budúcnosti pokryl celý jeden štát. Informoval o tom portál Live Mint. Konkrétne je reč o Monaku, ktoré sa tak stalo vôbec prvou krajinou na svete, kde môžete po celom území surfovať na 5G sieťach. Možné to bolo aj vďaka mobilnému operátorovi Monaco Telecom.

 

Jeho majiteľ, Xavier Niel, na Twitteri neskrýval radosť z tejto skutočnosti. Týmto tweetom oznámil, že vybudované 5G siete dosahujú v druhom najmenšom štáte sveta rýchlosť až 1,4 Gb/s. Všetky balíčky tohto operátora pritom po novom isté objemy 5G dát obsahujú. Zároveň boli do jeho ponuky telefónov pridané dva 5G smartfóny, a to Xiaomi Mi MIX 3 a Huawei Mate 20X. S ohľadom na to, že ide o ponuku operátora z Monaka pritom musíme povedať, že ceny nie sú vôbec prestrelené. Za paušál s objemom dát 50 GB, neobmedzenými volaniami a SMS správami totiž miestni zaplatia len 40 €.

16.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+