MojAndroid

O2 dnes v Bratislave uviedla do prevádzky svoju vlastnú 5G sieť, ale zatiaľ len v obmedzených lokalitách. Otestovať si ju môže každý v hlavnom meste, kto má podporovaný smartfón a SIM kartu operátora O2. Zatiaľ je dostupná len v 4 častiach nášho hlavného mesta.

“Od svojho štartu v roku 2007 ubehlo O2 už dlhý kus cesty. Kým sme na začiatku nášho pôsobenia komunikovali výhradne na 2G sieti a jej nadstavbách, dnes sme na špičke v dostupnosti 4G siete už pre viac ako 97% ľudí.

A kým v čase nášho štartu boli do siete pripojené prevažne mobilné telefóny bez vyšších dátových nárokov dnes sú okrem smartfónov s neobmedzenými dátami do sietí pripojené aj ďalšie zariadenia ako napríklad autá, semafory, alarmy, či iné technické zariadenia, ktorých kapacitné nároky a počet rastú enormne rýchlo. A v tomto momente teda štartujeme rozsiahly verejný test 5G siete, v ktorom sa každý z nás môže dotknúť budúcnosti a presvedčiť sa o jej bezpečnosti,” spomína Peter Gažík, generálny riaditeľ O2.

Spustenie 5G siete od O2

O2 využilo na spustenie vlastnej siete 5. generácie technológie všetkých veľkých dodávateľov – Ericsson, Huawei, ZTE a Nokia.  Tento verejný test má tiež ukázať, ktorý z dodávateľov má najkvalitnejšiu technológiu. O2 využíva frekvencie, ktoré mu boli pridelené v minulosti, v rámci dražieb pásiem pre 2G, 3G a 4G. O výsledku testu a výberu dodávateľa bude O2 informovať v najbližších mesiacoch.

“Ako prví si výhody novej 5G siete môžu učiť Petržalčania, Ružinovčania, Dúbravšania a Karlovešťania. Na druhej strane chceme zdôrazniť, že hoci sa 5G technológia stala za posledné obdobie aj predmetom rôznych mýtov a dezinformácií, pre nás operátorov je to len ďalší vývojový stupeň technológie, ktorá nám pomáha pripojiť čoraz viac zariadení s ešte lepšou zákazníckou skúsenosťou vo vzťahu k rýchlosti a kvalite pripojenia. Rovnako tomu bolo aj v predchádzajúcich rokoch pri budovaní 2G, 3G, či 4G siete,” uviedol Peter Gažík.

Zákazníci O2 sa môžu v spomínaných mestských častiach pripojiť na 5G sieť a užívať si rýchlosť do 1 Gbps, čo je rýchlosť, ktorú doteraz dosahovalo len optické fixné pripojenie. O2 opisuje testovanie takto:

“V testoch sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Limitujúcim faktorom nebola sieť, ale mobilný telefón. Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát. V oblasti optimalizovanej na čo najširšie pokrytie bola maximálna rýchlosť pre jeden mobil 1,011 Gbps a odosielanie dát 86 Mbps pri celkovej priepustnosti sektoru 2,106 Gbps / 323 Mbps,” uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

My sme dnes boli taktiež otestovať 5G sieť od O2 s redakčným modelom Huawei P40 Pro. V aplikácii Speedtest sme zaznamenali rýchlosť sťahovania 666 Mbps a odosielania 96,8 Mbps. Ping pri tomto teste bol na úrovni 6 milisekúnd.

Prebehlo aj meranie elektromagnetického žiarenia

O2 nezabudlo ani na testovanie intenzity žiarenia a tak sme sa mohli pozrieť aj na prístroj, ktorým ho merajú. Používa sa pri spustení prevádzky každého vysielača, takže tieto testy sa nevykonávajú len raz za čas. O2 potvrdilo, že hodnoty elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou. Hovoríme o meraniach na rôznych miestach – pri bytových domoch, pri anténe alebo v priestore s najlepším pokrytím.

“Zároveň môžeme potvrdiť, že obytné priestory priamo pod anténami sú z pohľadu EMF žiarenia najmenej exponovanými”, uviedol Juraj Eliáš.

Takýmto prístrojom meria O2 intenzitu žiarenia svojej 5G siete
Takýmto prístrojom meria O2 intenzitu žiarenia svojej 5G siete

Podporované zariadenia

5G sieť od O2 si môžu vyskúšať majitelia zariadení ako napríklad Xiaomi Mi 10 Pro, Motorola G 5G Plus, Motorola Edge Plus, ZTE Axon 11 Pro, Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 5G, Huawei Mate 30 5G a Huawei Mate 20X 5G.

Doplnené 8.10.2020: Prečo medzi podporovanými zariadeniami chýbajú modely Samsung?

Pri pohľade na zoznam aktuálne podporovaných zariadení, ktoré sa môžu pripojiť na testovaciu 5G sieť od O2, do očí udiera skutočnosť, že tu nenájdeme ani jeden Samsung. A to napriek tomu, že na našom trhu v predaji nájdeme viacero smartfónov Samsung s podporou 5G sietí. So žiadosťou o vysvetlenie tejto situácie sme sa preto obrátili priamo na spoločnosť Samsung.

„Aktuálne testujeme predfinálny softvér pre vyžitie telefónov Samsung v 5G sieti operátora O2 Slovensko. Spustenie 5G na Slovensku je veľká udalosť. Preto sme sa rozhodli viac venovať testovaniu a odladeniu aj najmenších záležitostí, než na trh rýchlo pustiť niečo, čo nebude 100 % fungovať. Ide nám predovšetkým o kvalitu, nie o to byť za každú cenu prvý. Pokiaľ všetko pôjde hladko, radi by sme začali podporovať 5G sieť slovenského O2 v horizonte nasledujúcich týždňov.“

David Sahula, hovorca Samsung Electronics Czech and Slovak

Samsung síce nešpecifikuje či pôjde o všetky 5G kúsky, no jasne uvádza, že podpora pre sieť O2 bude sprístupnená už čoskoro. Ak potrebné testovanie prebehne podľa plánov, tak k tomu dôjde už v horizonte nasledujúcich týždňov.

Iné zaujímavosti

  • V Bratislave sú vysielače rozmiestnené takto: 10 v Petržalke, 2 v Ružinove, 3 v Dúbravke a 3 v Karlovej Vsi
  • Sieť už je v čase publikovania článku spustená
  • Operátor Radosť však k nej prístup nedostane
  • 5G funguje so všetkými aktuálnymi SIM kartami od operátora
  • Časom pribudne väčšie množstvo podporovaných zariadení

Na čo nám je 5G sieť?

Moderná 5G sieť dokáže plne nahradiť optické pripojenie, čo je výhodou najmä v lokalitách, kde nie je natiahnutý káblový internet. Taktiež pomôže rozvoju internetu vecí pre rýchlejšie rozšírenie inteligentných domácností a miest. Svoje uplatnenie si však nájde aj v priemysle, doprave, médiách a zdravotníctve. 5G siete sú nevyhnutným krokom vo vývoji sieťových riešení.

8.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+