MojAndroid

Mobilná 4G sieť od Orangeu je najkvalitnejšou sieťou na Slovensku. Vyplýva to z výsledkov meraní spoločnosti Systemics PAB, ktorá operátori udelila za mobilné siete ocenenie “The best Slovakian mobile network in the test”.

4G sieť operátora Orange je dostupná pre viac ako 97% populácie Slovenska. Vynikať má svojou celkovou kvalitou, vďaka čomu podľa najnovšieho testu patrí medzi medzi najvýkonnejšie siete v Európe.

Rýchlosť dátových prenosov aj reálne použitie

Testy prebehali v európskom meradle, pričom celkovo bolo testovaných 25 európskych operátorov. Z nezávislých meraní vyplýva, že priemerná dosahovaná rýchlosť sťahovania dát v 4G sieti Orange Slovensko dosiahla 101,2 Mbit/s, čo bola najvyššia dosiahnutá rýchlosť spomedzi všetkých zúčastnených krajín a operátorov.

Priemerná rýchlosť sťahovania dát vo veľkých mestách dosiahla až 124,2 Mbit/s. Z pohľadu rýchlosti odosielania dát slovenskému Orangeu namerali 32,9 Mbit/s.

Merania však nesledovali len dosahované rýchlosti. Medzi ďalšie sledované parametre patrilo aj reálne používanie dátovej siete – napríklad sťahovanie webových stránok, spustenie videa či celková kvalita a úspešnosť zrealizovania VoLTE hovorov.

Merania priamo za jazdy

Všetky merania boli uskutočnené počas jazdy vozidiel vybavených meracími mobilnými telefónmi Samsung Galaxy S9 na dáta a Samsung Galaxy S10 na hlasové volania. Merania prebehli na Slovensku počas júla 2020 v súlade so štandardom Európskeho inštitútu pre telekomunikačné normy (ETSI).

V rámci Slovenska boli do testu zapojené všetky štyri slovenské siete. Orange získal v teste celkovo až 942 bodov s absolútnou dominanciou v oboch kategóriách – hlasové aj dátové služby. Ostatní operátori získali po 886, 841 a 711 bodov.

Orange dosiahnutie prvého miesta pripisuje strategickej orientácii na kvalitu siete s neustálymi investíciami do modernizácie. Okrem prípravy na nástup siete 5. generácie (5G) prebehla aj celková optimalizácia a vyladenie siete.

Orange a 5G: Aká je aktuálna situácia?

Na Slovensku máme zatiaľ len jednu 5G sieť od 4ky, a aj to len testovaciu. Už čoskoro sa ale situácia čiastočne zmení. Testovaciu prevádzku svojej 5G siete plánuje spustiť aj  O2. Dôjde k tomu v Bratislave.

Pri príležitosti prezentovania výsledkov testu kvality mobilných sietí portál živé.aktuality.sk zistil ako situácia vyzerá v tábore operátora Orange.

Riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orangeu, Eric Maintenay, prezradil, že operátor svoju 5G spustí na Slovensku budúci rok. Plánované pokrytie by údajne nemalo byť symbolické, no presné informácie nateraz chýbajú.

Náš tip
O2 onedlho spustí 5G sieť v Bratislave, do testovania sa bude môcť zapojiť aj verejnosť

1.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+