MojAndroid

Motorola v poslednom čase predstavila viacero noviniek. Vyznať sa v ich označeniach chce trochu tréningu. Názov Motorola moto g 5G plus je trochu silná káva aj pre mňa. Trochu mi to pripomína slúchadlá od Sony, v ktorých názvosloví sa asi nevyznajú ani ľudia zo Sony. Novinka má na Slovensku nastavenú cenu na 349 za verziu so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Ja som testoval vybavenejší model, ktorého cena je 399 eur a ponúka 6 GB RAM + 128 GB úložisko.


Parametre

Rozmery 168 x 74 x 9 mm
Hmotnosť 207 gramov
Procesor Qualcomm Snapdragon 765 (7 nm)
RAM 4/6 GB
Úložisko 64/128 GB
Operačný systém Android 10
Fotoaparát 48 MP, f/1.7 (hlavný snímač)

8 MP, f/2.2 (ultra-širokouhlý snímač)

5 MP, f/2.2 (makro objektív)

2 MP, f/2.2 (snímač hĺbky)

3,5 mm jack Áno
NFC Áno
Batéria 5000 mAh
Cena 349/399 eur

Časti recenzie:

datart affiliate Motorola moto g 5G plus
hej sk affiliate Motorola moto g 5G plus

Najväčším lákadlom novinky je 5G konektivita, ktorú na Slovensku zatiaľ nevyužijeme. Do budúcna však ide o veľmi rozumnú kúpu. Ak neplánujete smartfón meniť po polroku či roku, má kúpa 5G modelu zmysel. Zaujímavým parametrom je aj displej. Okrem jeho pomeru strán 21:9 je tu aj 90 Hz obnovovacia frekvencia.

Motorola moto G 5G plus a jej balenie: Chránený už od začiatku

Motorola moto g 5G plus prichádza v štandardnej krabici, ktorá nie je ničím zvláštna. V nej sa na vrchu nachádza samotné zariadenie. Pod ním je špeciálna priehradka, ktorá skrýva dokumentáciu a kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Predajné balenie

 • 20 W nabíjačka
 • USB-A – USB-C kábel
 • Nástroj na vyberanie SIM karty
 • Dokumentácia
 • Ochranný kryt

Milo ma prekvapil základný gumený ochranný kryt priamo v balení. Napríklad k modelu one fusion+ ho výrobca nepribalí. Samozrejme, zabudnúť nesmiem na USB kábel, ktorý má z jednej strany konektor USB-C, druhá strana je štandardný USB-C konektor. Ten má na sebe aj nabíjací adaptér, ktorý ponúka výkon rovných 20 W.

Konštrukcia a dizajn: Toto sme už niekde videli

Pokiaľ ste v ruke držali Motorolu one vision alebo one action, budete ako doma. Dizajn novinky je prakticky rovnaký. Telo je vďaka pomeru strán displeja poriadne natiahnuté, no v rámci možnosti aj príjemne úzke.

Ovládanie jednou rukou síce kvôli výške displeja nehrozí, no aspoň mi ponúkne istejší pocit z držania. Už pri prvom úchope som pochopil, že tento smartfón nepatrí medzi najdrahšie. Nie, konštrukciu by som rozhodne neoznačil za nekvalitnú, no celé zariadenie mi príde také neohrabané.

Motorola moto g 5G plus

Rám okolo displeja je relatívne hrubý, a to najmä v častiach nad a pod displejom. Boky sú v rámci normy v poriadku. Podobne drahá konkurencia dokáže mať rámik okolo displeja ešte o niečo užší.

Celistvosť prednej strany narúšajú dva objektívy selfie fotoaparátu, ktorý bude tiež jedným z hlavných lákadiel. Zadná strana je oveľa atraktívnejšia. V mnou testovanej modrej farbe nevyzerá vôbec zle. Odtlačky prstov sú síce viditeľné, no v porovnaní s konkurenciou si vedie nová moto g 5G plus veľmi dobre. Vďačí za to aj jemnej štvorcovej textúre zadnej strany. Na dotyk ju ale necítiť.

Motorola moto g 5G plus

Zadnej strane by určite viac prospelo matné prevedenie. Aj vďaka tomu, že je plastová. Plastový je aj rám zariadenia. V porovnaní s nedávno testovanou Motorolou one fusion+ je konštrukcia podstatne kvalitnejšia.

Zadná strana ďalej obsahuje logo výrobcu a samozrejme štvoricu fotoaparátov umiestnených v štvorci, ktorý jemne vystupuje nad okolitý povrch. Vystúpenie vie veľmi efektívne zakryť dodávaný ochranný obal, takže sa nemusíte obávať poškrabania fotoaparátov. Po pravej strane od štvorca s fotoaparátmi nájdeme podlhovastý LED blesk.

Motorola moto g 5G plus

Horná strana je prakticky prázdna, nachádza sa tu len sekundárny mikrofón. Vpravo zase nájdeme ovládač hlasitosti a zapínacie tlačidlo, v ktorom je integrovaný snímač odtlačkov prstov. K samotným tlačidlám výhrady nemám, no mohli by byť umiestnené trochu nižšie.

Ľavá strana obsahuje slot na dve SIM karty, prípadne jednu SIM kartu a pamäťovú kartu. Okrem toho sa tu nachádza samostatné dedikované tlačidlo Google asistenta. Rovnako ako v recenzii Motoroly one fusion+, aj tu mi príde zbytočné. Na vyvolanie hlasového asistenta mi stačí vysloviť povel Hey, Google a vybavené. Motorola ale tlačidlom chce ukázať, že úzko spolupracuje so spoločnosťou Google.

Zostala už len spodná strana. Tá tradične ponúka USB-C konektor a hlasný reproduktor. Príjemným bonusom je aj štandardný 3,5 mm jack konektor. Škoda, že v balení nie sú žiadne slúchadlá. Nie všetci doma nejaké majú.

Zvýšená odolnosť voči vode chýba, no pravdou je, že v tejto cenovej hladine ju ani neočakávam. Jedinou výnimkou je snáď Sony Xperia 10 II, ktorá ponúka certifikáciu IP68.

Možnosti odomykania: Spoľahlivosť je prednejšia ako trend

Keďže novinka ponúka IPS displej, je logické, že snímač odtlačkov prstov nemôže byť umiestnený v displeji. Motorola preto zvolila jeho integráciu so zapínacím tlačidlom. Ja osobne som s tým úplne v pohode. Teda až na to, že tlačidlo by mohlo byť nižšie.

Motorola moto g 5G plus snimac odtlackov

S kvalitou a rýchlosťou odomykania je to výborné. Snímač je určite rýchlejší ako riešenie v displeji. Pridať nový odtlačok prsta je otázkou niekoľkých sekúnd. Úspešnosť odomknutia na prvýkrát je veľmi vysoká. Takmer vôbec sa mi nestáva, že by sa zariadenie neodomklo na prvýkrát.

Odomykanie je možné aj tvárou. Funguje tu klasicky, na základe selfie fotografie, ktorú si zariadenie vytvorí pri pridávaní tváre. Nie sú tu žiadne pokročilé možnosti, 3D sken tváre a ani infračervené skenovanie. Ak vám nevadí nižšia bezpečnosť, je takéto odomykanie veľmi pohodlné. V nastaveniach je možné zvoliť aj to, že po zaregistrovaní tváre sa obíde zamykacia obrazovka a dostanete sa rovno na tú domovskú, pričom zariadenie je odomknuté.

Displej: Kombinácia 21:9 a 90 Hz je veľmi zaujímavá

Jedinou “chybičkou” je, že displej nie je typu OLED. Ide o klasický IPS panel. Na druhú stranu, úplne rozhodnutie Motoroly chápem. OLED panely sú nielen modernejšie a úspornejšie, ale aj drahšie. A niekde sa kompromisy pri takto zaujímavej cene urobiť museli. Jedným je plastová konštrukcia, druhým použitie IPS panela.

Motorola moto g 5G plus displej

To ale neznamená, že displej je zlý. Práve naopak. Ponúkne veľmi pekné verné farby, ktoré sú dostatočne kontrastné a živé. Výborná je aj čitateľnosť na priamom slnku. Displej dokáže svietiť poriadne silno, čo určite oceníte. Opäť ale spomeniem automatickú reguláciu jasu, ktorá pracuje tak, že displej je na môj vkus až príliš svetlý. To neznamená, že regulácia nefunguje správne. Funguje, len algoritmus je nastavený na vyšší jas, ako som zvyknutý.

Dve diery selfie fotoaparátu mi až tak neprekážajú, no určite by som bol spokojnejší, keby tam neboli vôbec. Aspoň nie sú zbytočne veľké.

Teraz niečo k parametrom. Na uhlopriečke 6,7″ sa rozprestiera rozlíšenie 2510 x 1080 pixelov. Pomer strán je 21:9, čo je v niektorých prípadoch výhodou, no aj nevýhodou. Sledovanie filmov v tomto formáte je doslova lahôdkou, no také prechádzanie Instagramu naopak nočnou morou. Nie všetky aplikácie sú na takýto pomer strán prispôsobené a pri pridávaní obsahu na to musíte myslieť.

Najväčším lákadlom je 90 Hz obnovovacia frekvencia. A je to poznať už na prvý pohľad. Prostredie je krásne plynulé. Tento parameter nie je v tejto cenovej kategórii bežný a stále platí, že väčšinou je výsadou vlajkových lodí. Extrémne užitočná mi príde možnosť nastaviť si frekvenciu displeja automaticky. To znamená, že zariadenie ju mení na základe toho, čo s ním práve robíte. Ak prechádzate menu, displej sa prepne do 90 Hz. Ak pozeráte na statický obraz, frekvencia sa zníži na 60 Hz. Keby ste veľmi chceli, stále máte možnosť vynútiť základných 60 Hz alebo aj 90 Hz.

V recenziách sa už tradične vyjadrujem aj k oleofóbnej vrstve displeja, čo je pre mňa veľmi dôležitý parameter. A tu môžem smelo povedať, že je úplne v poriadku. Z nastavení ešte spomeniem možnosť zvoliť si farebný režim a samozrejmosťou je aj Moto obrazovka, ktorej som sa podrobnejšie venoval v recenzii vlajkovej Motoroly edge+ v časti Moto Obrazovka.

Výkon a pamäť: Vyššia stredná trieda

O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 765. Ten zaujme podporou sietí 5. generácie, ale aj veľmi slušným výkonom. Vyrobený je moderným 7 nm výrobným procesom. Výsledkom je výborný výkon a nízka spotreba.

Použitie takto výkonného procesora dáva tušiť, že Motorola moto g 5G plus nebude mať problém ani s náročnejšími hrami. A je to tak. PUBG Mobile som mohol hrať na maximálnych detailoch bez sekania. Výkonu je tu naozaj dosť.

Kombinácia výkonného procesora s 90 Hz displejom sa postarajú o skvelý zážitok pri bežnom používaní. Prechody sú krásne rýchle, plynulé a bez sekania. Jedinú výhradu mám k fotoaplikácii, ktorá je pomalá. Pravdepodobne to bude nezvládnutou optimalizáciou. Tejto téme sa budem viac venovať v časti Fotoaparát.

Tie úplne najnáročnejšie hry síce nebude možné hrať na najvyšších detailoch absolútne bez sekania, no aj tak ide o veľmi solídny a zároveň dostupný herný smartfón.

Dobrý výkon potvrdzujú aj výsledky benchmarkov:

Hodnota operačnej pamäte sa zastavila na 4 GB. Je to dostatok na to, aby systém bežal plynule, aplikácie sa z dôvodu nedostatku operačnej pamäte nezatvárajú. Počas používania mi aplikácia CPU-Z ukazuje približne 1 GB voľnej RAM. Pokiaľ by vám bolo málo, v predaji je aj model so 6 GB RAM.

To isté platí aj pre úložisko. Základná hodnota 64 GB nemusí stačiť každému. Po nainštalovaní všetkých aplikácií mi zostalo približne 41 GB pamäte. Výhodou je možnosť rozšírenia pamäťovou kartou. Kto by potreboval viac v základe, môže siahnuť po modeli so 128 GB úložiskom, ktorý je o 50 eur drahší.

Systém: Overená klasika od Googlu s vylepšaniami od Motoroly

Na čistý Android v zariadeniach od Motoroly sme si už zvykli. Ani v prípade novej moto g 5G plus to nie je inak. V zariadení je nainštalovaný čistý Android 10 so všetkými jeho výhodami. Motorola k tomu pridala niekoľko svojich vychytávok, ktoré uľahčia každodennú prácu so smartfónom. Sústredené so do Moto Obrazovky a Moto Akcií.

Každý, kto Motorolu vlastnil, určite vie, o čom je reč. Ide vlastne o rýchle skratky k najpoužívanejším a najdôležitejším funkciám. Napríklad rýchlym otočením zápästia dvakrát po sebe zapnem fotoaparát. Zvislým zatrasením zase zapnem baterku. Rýchle a šikovné.

Ak naraz podržím na displeji tri prsty, urobím snímku obrazovky. Nechýbajú tu tiež funkcie ako aktivovanie režimu nerušiť po otočení či stlmenie vyzváňania po zdvihnutí. Všetky tieto funkcie je samozrejme možné deaktivovať. Pokiaľ by sa vám ich používanie nepáčilo.

Motorola moto g 5G plus menu aplikacii

Zaujímavé sú aj možnosti úpravy systému. Ak vojdete do nastavení obrazovky a v nej zvolíte možnosť štýly, dostanete sa do zaujímavého rozhrania, kde je možné nastaviť viacero dizajnových prvkov. Môžete si zvoliť vlastné písmo, farbu, tvar ikôn a tiež ich rozloženie. Zaujímavá funkcia, ktorá môže váš smartfón oživiť.

Konektivita: Lákadlom je podpora sietí 5. generácie

Nájsť smartfón s podporou 5G za cenu do 400 eur je takmer nemožné. Pokiaľ si kupujete telefón na dva a viac rokov, určite sa oplatí investovať do zariadenia, ktoré 5G podporuje. Nechýba ani NFC, ktoré je možné využiť na platbu mobilom prostredníctvom služby Google Pay.

Motorola moto g 5G plus fotoaparat

Telefonovanie je s Motorolou moto g 5G plus príjemné. Zariadenie sa dobre drží v ruke a problém nebol ani s kvalitou slúchadla či mikrofónu. Za mňa všetko v poriadku. K dispozícii sú sloty na dve SIM karty, no pripraviť sa musíte na to, že v tomto prípade nebude možné využiť pamäťovú kartu.

Technológia Bluetooth je prítomná vo verzii 5.1, infračervený port chýba. GPS navigácia funguje bezproblémovo, signál je stabilný a pozíciu som mal okamžite po otvorení navigačnej aplikácie.

Multimédiá: Multimediálna mašina

Vysoký výkon v kombinácii s pekným displejom s pomerom strán 21:9 a 90 Hz obnovovacou frekvenciou dávajú veľmi dobrý základ multimediálnemu využitiu. Filmy vo formáte 21:9 je na tomto zariadení radosť pozerať.

V smartfóne sa nenachádza žiadna špeciálna galéria pre fotografie a videá, na všetko je tu aplikácia Google Fotky. Pokiaľ by vám galéria chýbala, nebude problém nejakú aplikáciu stiahnuť z obchodu Google Play.

Motorola moto g 5G plus USB-C

Zamrzí absencia slúchadiel v balení. Čo naopak poteší, je 3,5 mm audio jack. Reproduktor je bohužiaľ iba jeden a nachádza sa na spodnej strane. Jeho zvukový prejav by som zaradil medzi lepší priemer. Maximálna hlasitosť je dostatočná, zvuk nerezonuje ani pri vyšších hlasitostiach. Kvalitou ale na tých najlepších nemá.

Fotoaparát: Na selfíčka ako stvorený

Začnem trochu netradične, selfie fotoaparátom, ktorý si pozornosť určite zaslúži. Je jedným z hlavných predajných ťahákov novinky. Ide o duálny fotoaparát, pričom oba snímače sú umiestnené priamo v displeji. K tomu hlavnému 16 MP pribudol ešte 8 MP ultra-širokouhlý objektív. S ním môžete napríklad jednoducho vytvárať selfie fotografie viacerých ľudí, ktorí sa do nich bez problémov zmestia.

Motorola moto g 5G plus fotoaparat

Kvalitou by som oba fotoaparáty zaradil medzi priemer. Cez deň dokážu vytvoriť pekné fotografie, len pozor na dostatok svetla a prepaly. V niektorých prípadoch sa mi viac páčili širokouhlé fotky, v niektorých mal navrch hlavný snímač. Najväčším rozdielom je okrem uhla záberu farebné podanie jednotlivých objektívov.

V noci nečakajte zázraky. Hlavný snímač má tendenciu eliminovať šum rozmazaním tváre, ten ultra-širokouhlý zase vytvára podstatne viac zašumené fotky. Ostrosť ide tiež dole.

Motorola moto g 5G plus selfie fotoaparat

Motorola moto g 5G plus je vybavená štyrmi fotoaparátmi na zadnej strane. K hlavnému snímaču sa pridal ultra-širokouhlý, no nechýba ani snímač hĺbky a makro objektív. Práve posledné dva objektívy by som nahradil napríklad jedným teleobjektívom a makro je možné vytvárať aj bez špeciálneho objektívu. Ale trendom je mať čo najviac fotoaparátov a Motorola nechce zaostávať.

Aplikácia ovládajúca fotoaparát je už tradične výborná, len by si zaslúžila trochu viac optimalizácie. Nie je to síce také zlé ako v Motorole one fuson+, ale aj v tomto prípade som sa občas stretol s pomalšími reakciami, dlhým ukladaním (hlavne nočných fotiek) a občasným seknutím. Hrubý výkon Motoroly moto g 5G plus je určite dostatočný na to, aby sa tieto veci nestávali.

V rámci svojej cenovej kategórie môžem označiť fotky vychádzajúce z hlavného fotoaparátu za podarené. Majú dostatok detailov a farby sú veľmi slušné. V noci zase výrazne pomôže špeciálny nočný režim. Ten dokáže fotku presvetliť, krásne eliminovať šum a dodá jej potrebný štýl. Niekedy mi príde, že je nočný režim až príliš agresívny. Niekomu sa to ale môže páčiť.

Ulra-širokouhlý objektív svoju robotu zvláda, dokáže toho na fotku dostať podstatne viac. 8 MP rozlíšenie nie je bohviečo a prejaví sa to aj na kvalite fotografie. Cez deň za dobrých svetelných podmienok sú fotky obstojné, no za kvalitné by som ich neoznačil. V noci sa do ultra-širokouhlého režimu absolútne neoplatí prepnúť.

Maximom pre natáčanie videa je 4K rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. Takéto video je v rámci cenovej kategórie Motoroly moto g 5G plus kvalitou na veľmi dobrej úrovni. Potešila by ma optická stabilizácia obrazu, ktorá chýba. Trochu ma zarazil fakt, že pri samotnom natáčaní obraz dosť seká. Následné prehrávanie je potom v poriadku.

Viac ma baví FullHD video so 60 snímkami za sekundu. Je lepšie stabilizované, no na druhú stranu obsahuje menej detailov. Rýchlosť preostrovania je veľmi dobrá. K dispozícii je aj spomalené video, ktoré svojimi parametrami neohúri. Natáčanie je možné vo FullHD rozlíšení pri 120 snímkach za sekundu, prípadne v HD rozlíšení s 240 snímkami za sekundu.

Batéria: Opäť výborná výdrž

Motorola nenechala nič na náhodu a do modelu moto g 5G plus implementovala batériu s veľmi slušnou kapacitou 5000 mAh. A je to poznať. Výdrž je výborná. Štandardne som mal počas testovania aktivovanú automatickú obnovovaciu frekvenciu displeja. Pri bežnom používaní mi večer zostalo ešte 40 – 50 percent batérie.

Motorola moto g 5G plus bateria

Bežným používaním myslím nonstop aktivované dáta, zapnuté Wi-Fi, niekoľko fotografií denne, sociálne siete, e-maily a podobne. Bez hrania hier. S trochou snahy nie je problém dostať sa aj na dva celé dni výdrže, čo je skvelá hodnota. Najmä ak do toho započítame 90 Hz frekvenciu displeja. Ak by ste chceli výdrž ešte predĺžiť, je tu jednoduchý šetriaci režim. Tiež môžete znížiť obnovovaciu frekvenciu displeja na štandardných 60 Hz. Ani pri náročnejšom používaní nie je problém dostať sa pohodlne na celý deň výdrže.

Motorola moto g 5G plus bateria

Nabíjanie je riešené pomocou dodávaného nabíjacieho adaptéru s výkonom 20 W a USB-C kábla. Bezdrôtové bohužiaľ chýba. Zariadenie sa dokáže z 0 na 100 % nabiť za 1 hodinu aj 55 minút.

Test rýchlosti nabíjania

 • 15 min: 21 %
 • 30 min: 40 %
 • 45 min: 56 %
 • 60 min: 71 %
 • Celkové nabitie: 1:55 hod.

Z týchto čísel je jasné, že rekord prekonaný nebol. Avšak 45 minút na nabíjačke bude pohodlne stačiť na bezproblémový celý deň výdrže pri bežnom používaní. A to nie je úplne na zahodenie.

Motorola moto g 5G plus: Záverečné hodnotenie

Motorola moto g 5G plus nadväzuje na predchádzajúce modely one action a one vision. Či už dizajnom alebo aj displejom s pomerom strán 21:9. Pridáva k tomu vyšší výkon, 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a výbornú výdrž. A čo je najdôležitejšie, podporu sietí 5. generácie.

Za cenu 349 za model so 64 GB úložiskom a 4 GB RAM získate veľmi dobre vybavený smartfón, ktorý je pripravený aj na príchod sietí 5G. Slušný je aj fotoaparát a dobre poslúži dvojitý selfie fotoaparát.

Motorola moto g 5G plus

Medzi nedostatky by som určite zaradil trochu nemotorné umiestnenie hardvérových tlačidiel. Sú proste vysoko. Tiež nabíjanie by mohlo byť rýchlejšie, prijal by som stereo reproduktory a konštrukcia by si zaslúžila vymeniť plast za kov alebo sklo.

Konkurencia s 5G je podstatne drahšia

Poco F2 Pro

Opäť model, ktorý láka na zaujímavý pomer výkonu a ceny, no tentokrát je podstatne drahší. Na Slovensku ho kúpite za cenu približne 500 eur a viac. Oproti Motorole je výkonnejší a ponúkne ja lepší fotoaparát. Motorola zase vyhráva 5000 mAh batériou, čistým Androidom a podstatne nižšou cenou.


LG Velvet

Horúca štýlová novinka od LG. Od Motoroly je približne o dve stovky drahšia. Ponúka rovnaký výkon a 5G konektivitu. Batéria má kapacitu 4300 mAh. Fotovýbava je Motorole veľmi podobná, no vpredu sa nachádza len jeden objektív.

LG Velvet farby


Motorola edge

5G konkurencia z vlastných radov. Motorola edge láka na zahnutý displej a batériu s kapacitou 4500 mAh. Ponúka rovnako výkonný procesor a kvalitnejší fotoaparát. Opäť platí, že duálny selfie fotoaparát má len moto g 5G plus. Motorola edge ponúkne kvalitnejší OLED displej s rovnakou obnovovacou frekvenciou 90 Hz.


datart affiliate Motorola moto g 5G plus
hej sk affiliate Motorola moto g 5G plus

8.2

Motorola moto g 5G plus

Veľa muziky za málo peňazí. Aj takto by sa dala krátko zhrnúť nová Motorola s čudným názvom. Za 399 eur dostanete 5G konektivitu, 90 Hz displej s pomerom strán 21:9, 20 W nabíjanie, 5000 mAh batériu, 3,5 mm jack, procesor Snapdragon 765 či duálny selfie fotoaparát. Zamrzí vyššie postavenie hardvérových tlačidiel, ktoré sa tak stávajú takmer nedosiahnuteľnými. Problémom môže byť aj plastová konštrukcia. Inak Motorole moto g 5G plus nemám vzhľadom na atraktívnu cenu čo vyčítať.zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Cena
 • 90 Hz displej
 • 5G
 • Veľmi dobrá výdrž
 • Ultra-širokouhlý selfie fotoaparát

 • Pomalé nabíjanie
 • Plastová konštrukcia
 • Makro objektív a snímač hĺbky sú zbytočné
19.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+