MojAndroid

V ruke mám nástupcu minuloročného kompaktného smartfónu strednej triedy od Sony. Xperiu 10 sme samozrejme otestovali a naše dojmy z nej si môžete prečítať v recenzii. Potešilo nás kvalitné spracovanie, slušný fotoaparát či prítomnosť NFC. Najväčším nedostatkom bola trochu vyššia cena a slabší výkon. A tak je tu nová Sony Xperia 10 II, ktorá je lepšia prakticky vo všetkých smeroch.


Sony Xperia 10 II displej

Časti recenzie

Prichádza s vylepšeným dizajnom, výkonom a hlavne fotoaparátom s teleobjektívom a ultra-širokouhlým objektívom. Práve pri fotoaparáte sa vylepšovalo najviac. Novinka sa už na Slovensku predáva za odporúčanú cenu 379 eur. V niektorých e-shopoch ju nájdete aj za 350 €. Predchodca sa momentálne dopredáva za cenu približne o stovku nižšiu.

Xperia 10 mala aj väčšiu dvojičku, model Xperia 10 Plus. Novinka sa dvojičky nedočkala. Zatiaľ. Zatiaľ ide o jediného predstaviteľa strednej triedy od japonského výrobcu pre rok 2020. Najvyššiu triedu zastupuje Xperia 1 II, ktorá sa pomaly dostáva do predaja. Tú nižšiu zase Xperia L4. Tento model sme už stihli otestovať.

Konštrukcia a dizajn: Stará dobrá Xperia

Sony sa už dlho drží svojho štýlu. Aj nová Xperia 10 II priamo nadväzuje na prakticky všetkých predchodcov. Displej s pomerom strán 21:9 je vsadený do hranatej konštrukcie. Rámik nad ním aj pod ním je rovnako hrubý, čo sa mi páči. Priznávam však, že kľudne mohol byť menší.

Sony Xperia 10 II bateria displej

Zadná strana je kompletne sklenená a vystupuje z nej trojica fotoaparátov. Výstupok ale nie je nijako výrazný a na stole sa extrémne neprehýba. Po stranách je to tiež akási klasika od Sony. Hore sa nachádza 3,5 mm jack, na spodku USB-C konektor. Pravá strana patrí hardvérovým tlačidlám. Predchodca ponúkal samostatný snímač odtlačkov prstov, od ktorého bolo oddelené zamykacie tlačidlo. Tu je to pekne v jednom, čo sa mi páči viac.

Sony Xperia 10 II USB-C

Ľavá strana obsahuje slot na dve SIM karty, prípadne jednu SIM kartu a pamäťovú kartu. Výhodou je, že na vysunutie šuflíka nie je potrebný žiadny špeciálny nástroj, jednoducho to ide aj nechtom. Nevýhodou, ako to už tradične pri Sony býva, po vložení SIM karty sa zariadenie automaticky reštartuje. Po prvom reštarte som zistil, že moja domovská obrazovka bola úplne rozhádzaná a nachádzali sa na nej aplikácie, ktoré som tam predtým nemal. To isté platilo aj pre menu aplikácií.

Sony Xperia 10 II fotoaparat

Nastavenie zoradenia podľa abecedy sa jednoducho zrušilo a aplikácie sa poprehadzovali. Sony, kedy to už konečne napravíte? Nikto iný to takto nemá. Niekto by mohol namietať, že SIM kartu tak často nemeníme. Áno, to je pravda. Ale čo s pamäťovou kartou? Pri vysunutí šuflíka jednoducho vždy očakávajte reštart. Ach jaj.

Možno ste si všimli, že pri spodnej strane som zabudol na reproduktor. Nie, nezabudol. Reproduktor tam naozaj nie je. Nachádza sa síce pod displejom, ale na prednej strane. To so sebou prináša výhodu, zvuk je namierený priamo na používateľa.

Sony Xperia 10 II citacka odtlackov

Ku kvalite konštrukcie výhrady nemám. Všetko sedí perfektne. Rám je údajne plastový, no keby som si o tom neprečítal, asi by som ani neuveril. Vyzerá ako kovový. Predná aj zadná strana sú chránené krycím sklom Corning Gorilla Glass 6. generácie.

Vyznávačov kompaktných zariadení poteší tiež. Vďaka relatívne malej uhlopriečke displeja a pomeru strán 21:9 je Xperia 10 II príjemne úzka a dobre sa drží v ruke. Horšie je to s tým, že sa zároveň aj poriadne šmýka. Príjemným prekvapením je certifikácia vodoodolnosti IP68. Ak hľadáte nový smartfón, ktorý musí byť zároveň kompaktný, práve nová Xperia 10 II by mohla byť vaším novým spoločníkom. Je pravda, že na nový iPhone SE sa rozmermi nechytá, ale v rámci konkurencie ide o jeden z najkompaktnejších smartfónov na trhu.

Zariadenie je v ruke príjemne ľahké, o čom svedčí aj hmotnosť 151 gramov. Tmavý variant celkom slušne zachytáva odtlačky prstov, biele vyhotovenie na tom bude určite lepšie. Osobne by som práve kvôli tomuto zvolil bielu farbu, odtlačky prstov na smartfónoch naozaj nemám rád. Bohužiaľ, to je problém takmer každého modelu.

Možnosti odomykania: Zlepšenia by neuškodili

Hneď na úvod musím poznamenať, že odomknutie pomocou tváre nie je možné. To mi až tak nevadí, na smartfónoch s Androidom ho aj tak nepoužívam. No na kvalitný snímač odtlačkov prstov nedám dopustiť. Svoj smartfón odomykám niekoľkokrát denne, a tak považujem jednoduché a rýchle odomknutie za jednu z najdôležitejších súčastí každého modelu. A bohužiaľ, Xperia 10 II ma v tomto sklamala.

Začnem tým pozitívnym. Snímač odtlačkov prstov a zamykacie tlačidlo sú jedno a to isté. V minulosti išlo o dve samostatné hardvérové súčiastky, čo bolo trochu zbytočné. Pochvaľujem si aj jeho umiestnenie a veľkosť. Rýchlosť nastavovania nového odtlačku je výborná a jeden prst je možné naskenovať aj viackrát.

Sony Xperia 10 II snimac odtlackov prstov

Zatiaľ to znie super. Super je aj to, že odomykanie je extrémne presné. Zo 100 pokusov sa mi zariadenie nepodarilo odomknúť možno raz. Avšak narazil som na jeden problém. Snímač je pomalý. Aj lacné zariadenia od Huawei či Xiaomi s cenou do 200 eur majú snímače odtlačkov prstov podstatne rýchlejšie. Prakticky máte zariadenie odomknuté instantne. Tu nie, treba čakať.

A to mi vadí. Na jednu stranu je síce super, že odomykanie je bezproblémové a môj prst je takmer vždy rozpoznaný na prvýkrát, ale trvá to. Nie, nehovorím, že musím čakať 5 sekúnd, to nie. Ale čakanie je dlhšie, ako by som od smartfónu za cenu vyššiu ako 350 eur očakával. Bohužiaľ, toto sa nepodarilo.

Displej: Môžete sa spoľahnúť

Sony Xperia 10 II ponúka displej s uhlopriečkou 6 palcov a pomerom strán 21:9. Na to sme už zvyknutí. Teší ma, že displej je typu OLED, takže ponúka živé farby a oproti klasickému LCD panelu je podstatne úspornejší. A vďaka prítomnosti tmavého režimu, kde sú čierne pixely úplne vypnuté, môžete ušetriť ešte celkom významné množstvo energie.

Sony Xperia 10 II displej nastavenia

OLED displeje stále nie sú štandardom v tejto cenovej kategórii, za toto má Sony u mňa palec hore. Rozlíšenie je klasické natiahnuté FHD+, na výšku ide až o 2520 pixelov. To vďaka netradičnému pomeru strán. Hustota je 457 pixelov na palec, čo znamená, že jednotlivé pixely nemáte šancu rozoznať. Displej je pekný, ostrý a dobre čitateľný na priamom slnku.

Sony Xperia 10 II displej

Dobrá je aj oleofóbna vrstva. Tú som mimochodom kritizoval v recenzii Xperie L4. O pozorovacích uhloch snáď ani písať nemusím. Trochu vrásky na čele mi robila automatická regulácia jasu. Párkrát sa mi stalo, že po odblokovaní svietil displej naplno v tmavom prostredí, čo nebolo príjemné.

V posledných rokoch je akýmsi štandardom Bočný snímač, ktorým disponujú všetky nové Xperie. Pre mňa je to zbytočné. Ide o akýsi rýchly prístup k najobľúbenejším aplikáciám. Stačí dvakrát poklepať na časť displeja (na boku), kde to máte aktivované a zobrazí sa ponuka. V obchode Google Play existuje viacero zaujímavejších alternatív, ktoré túto funkciu nahradia. Avšak mať ju natívne v systéme môže byť pre niekoho rozhodujúce. Ja som funkciu vypol.

Sony Xperia 10 II displej nastavenia

V rámci nastavení nechýba možnosť používateľsky upraviť vyváženie bielej farby. K dispozícii sú tri prednastavené režimy (chladný, teplý a stredný. Poslednou možnosťou je nakonfigurovať si vlastný. Okrem toho je tu aj nastavenie farebného režimu – pôvodný a štandardný. Štandardný režim by som skôr označil za živý, prípadne iným synonymom.

Keďže je tu OLED dsplej, očakával by som aj nejaký prepracovaný always on režim. Bohužiaľ, ten chýba úplne. To je obrovská škoda a jedno z najväčších mínusov celého zariadenia.

Výkon a pamäť: Málo výkonu za veľa peňazí

Pravdou je, že v cenovej kategórii, v ktorej sa nová Xperia 10 II pohybuje, som videl už aj výkonnejšie zariadenia. Vo vnútri sa nachádza procesor strednej triedy, Qualcomm Snapdragon 665. Výkonu na bežné činnosti a jednoduchšie hranie je síce dostatok, no prijal by som aj o niečo vyšší výkon. Procesory podobnej kategórie vídavame v smartfónoch za cenu do 200 eur.

Výrobca kľudne mohol zvoliť Snapdragon triedy 7, ktorý by bol ešte o niečo výkonnejší. Pravdou je, že niekedy novinka zaváha a nie všetky úkony sú plynulé. Najväčší problém vidím v aplikácii fotoaparátu, kde výkon jednoznačne nestíha. Čas od ťuknutia na spúšť fotoaparátu a od samotného odfotografovania je až nepríjemne dlhý.

Sony Xperia 10 II domovska obrazovka

Kapacita operačnej pamäte je 4 GB, čo považujem za dostatočnú hodnotu. Aplikácie sa niekedy po minimalizovaní museli opäť načítať, aj keď boli uložené v RAM. Tento problém nevidím v nedostatku operačnej pamäte, ale v optimalizácii spolu so slabším procesorom.

Výkon procesora a grafický výkon som otestoval pri hraní niekoľkých hier. A nebolo to najhoršie. S PUBG Mobile problém nebol. Hra síce nebola úplne plynulá, no hrateľnosť bola bezproblémová. Hra Forza Street bežala plynule, občas som zaznamenal kratšie seknutie, ale nič vážne. Výsledky z benchmarkov si môžete pozrieť nižšie na screenshotoch.

Zo 4 GB RAM mám počas používania približne 1,5 GB voľnej. Kapacita úložiska je slušných 128 GB, systém ukazuje 102,03 GB. Z toho mám po nainštalovaní aplikácií a hier voľných približne 92 GB. K dispozícii je aj slot na microSD kartu, ktorý je zdieľaný so slotom na SIM kartu. Jediným problémom je, že keď chcem kartu vymeniť, zariadenie sa automaticky reštartuje.

Systém a konektivita: Slušný základ

Operačným systémom novej Xperie 10 II je najnovší Android 10. Sony je výrobca, ktorý je známy, že do samotného systému nezasahuje masívnou používateľskou nadstavbou. Tu to platí ešte viac. Prakticky mám pred sebou zariadenie bez nadstavby. A to sa mi páči. Oproti predchádzajúcim modelom tiež chýbajú niektoré špeciálny Sony aplikácie, napríklad aplikácia galérie či hudobný prehrávač. Boli síce prepracované, ale nechýbajú mi. Aj tak používam Google Fotky a hudobné streamovacie služby. Niekomu by ale chýbať mohli.

Sony Xperia 10 II notifikacna lista

Nechýba tmavý režim naprieč celým systémom, ktorý prišiel s Androidom 10. A s ním aj pokročilé ovládanie gestami. Dokonca si môžete nastaviť citlivosť bokov displeja tak, ako vám vyhovuje.

Na odladení by ale výrobca mohol ešte trochu zapracovať. Procesor je dostatočne výkonný na to, aby všetko zvládal bez problémov. Avšak občasným zásekom som sa nevyhol. Očakávam, že sa to v najbližšej aktualizácii trochu zlepší.

Nechýba ani obľúbený režim ovládania jednou rukou, ktorý aktivujete dvojitým poklepaním na domovské softvérové tlačidlo. Obrazovka smartfónu sa zmenší a posunie k jednému zo spodných okrajov. Prednastavene k pravému, no jednoduchým ťuknutím si ju môžete posunúť aj doľava. Upravovať je možné aj samotnú veľkosť výrezu displeja. Tento režim som využil najmä počas cestovania v MHD, kedy som zariadenie ovládal pohodlne jednou rukou.

Nastaviť si môžete aj správanie zapínacieho tlačidla po dvojitom stlačení. Dokáže buď spustiť aplikáciu Google alebo fotoaparát. Ja som práve zvolil možnosť fotoaparát. Jeho dlhším podržaním sa dostanete do vypínacieho menu, ktoré okrem vypnutia a reštartovania ponúka aj možnosť uzamknutia zariadenia, vytvorenia snímky obrazovky a uskutočnenie tiesňového hovoru. Mimochodom, snímku obrazovky je možné stále vytvoriť štandardne, dlhším podržaním tlačidla hlasitosti nadol spolu s vypínacím tlačidlom.

Maximom v rámci konektivity je 4G pripojenie. 5G chýba, no v tejto cenovej kategórii sa nečudujem. Momentálne by nám bolo 5G aj tak zbytočné, pretože na Slovensku stále nemáme funkčnú sieť.

Sony Xperia 10 II menu aplikacii

Samozrejmosťou je NFC pre mobilné platby, Wi-Fi a Bluetooth vo verzii 5.0. Pre prepojenie s počítačom poslúži USB-C konektor s USB Power Delivery. Poteší aj 3,5 mm audio jack. GPS funguje bezproblémovo, počas testovania som prešiel niekoľko kratších trás a jednu dlhšiu. S výnimkou tunelov som ani raz nestratil pozíciu.

Využívať je možné Dual SIM konektivitu, pričom obe SIM karty podporujú 4G pripojenie. Ich manažment je už tradične veľmi jednoduchý. Sami si zvolíte prednastavenú kartu na telefonáty, SMS, dáta a podobne.

Telefonovanie je s takto kompaktným zariadením veľmi pohodlné, kvalita hovoru absolútne bezproblémová.

Z konektivity prakticky chýba len infračervený port. Ten už v smartfónoch často nevídame, ale ovládanie televízora pomocou Xperie 10 II by určite nebolo na škodu.

Multimédiá: Reproduktor to kazí

Pri prvom pohľade na zariadenie je jasné, že multimédiá majú byť jedným z hlavných ťahákov. Displej s pomerom strán 21:9 je ideálny na pozeranie filmov, navyše OLED technológia k tomu pridá aj skvelé živé farby. Zatiaľ skvelé.

Sony Xperia 10 II prehliadac

Taktiež 3,5 mm audio jack je veľmi príjemným spestrením. Slúchadlá som v balení bohužiaľ nedostal (inak tam samozrejme sú), takže ich kvalitu som otestovať nemohol. No vďaka univerzálnemu konektoru nebude problém pripojiť hocijaké iné. Ja aj tak radšej používam Bluetooth riešenie, ktoré fungovalo výborne.

Sony Xperia 10 II prehliadac

Za čo si ale Sony pochvalu nezaslúži, je kvalita reproduktora. Väčší rámik nad aj pod displejom doslova nabádajú na použitie stereo reproduktorov, no to sa nekoná. Je tu len jeden. To by až takým problémom nebolo. Je umiestnený na prednej strane pod displejom, takže pri hraní ho dlaňou nezakryjete. Ďalšou jeho výhodou je, že zvuk mieri priamo na vás. Reproduktor trochu klame, vyzerá to, akoby zaberal celú časť s výrezom. No nie je to pravda. Nachádza sa len na jeho pravej časti.

Sony Xperia 10 II 3,5 mm jack

A tu dobré pocity končia. Jeho zvukový prejav nijako nevybočuje z priemeru a je ďaleko od toho, aby som s ním bol spokojný. Maximálna hlasitosť je slabá, no zvuk je nevýrazný a úplne chýbajú hlbšie tóny. Pri multimediálnom zariadení sa výrobca mohol snažiť viac. Stereo reproduktory ponúka napríklad aj podstatne lacnejšia Motorola moto g8 power.

Fotoaparát Sony Xperia 10 II: Najväčšie sklamanie

Oproti predchodcovi sa na papieri fotoaparát poriadne zlepšil. Z dvoch snímačov (hlavného a snímača hĺbky) sú tu teraz tri. Okrem toho hlavného ponúka Xperia 10 II teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a ultra-širokouhlý objektív.

Parametre fotoaparátu:

Hlavný snímač 12 MP, f/2.0, rozlíšenie fotografie 4000 x 3000 pixelov
Ultra-širokouhlý snímač 8 MP, f/2.2, 120 stupňový uhol záberu
Teleobjektív 8 MP, f/2.4, dvojnásobné optické priblíženie

Fotoaplikácia je už stará známa. Nachádzajú sa tu všetky dôležité funkcie, pre aktivovanie HDR je nutné ísť do pro režimu. Či HDR zostane aktivované aj po prepnutí do automatického režimu, neviem. Zariadenie ma o tom nijako neinformuje. Celkovo je dynamický rozsah podpriemerný.

Sony Xperia 10 II fotoaparat

K dispozícii je viacero zaujímavých režimov, pričom ďalšie je možné stiahnuť. Nechýba portrét, nočný režim či šport. Zariadenie si vie režimy nastaviť automaticky podľa podmienok. Aplikácia ma ale sklamala svojou rýchlosťou. Už dlho som nedržal v ruke zariadenie s tak pomalým fotoaparátom.

Prepínanie medzi objektívmi je pomalé. Samotná aktivácia fotoaparátu je pomalá. Od ťuknutia na ikonku aplikácie fotoaparátu po odfotenie prvej fotografie to trvá približne 7 sekúnd. Zaostrovanie je extrémne pomalé, najmä v slabších svetelných podmienkach.

Sony Xperia 10 II fotoaparat

Po ťuknutí na konkrétny bod si fotoaparát upraví expozíciu a zaostrí. Následným stlačením spúšte fotoaparátu zaostrí zase. Vytvorenie fotografie po ťuknutí na spúšť trvá kľudne dve až tri sekundy. A to je naozaj dlho. Z aplikácie som sklamaný, za vinu to dávam nedotiahnutej optimalizácii. Hádam sa to po aktualizácii zlepší. Fotoaparát mi dokonca raz úplne sekol, pomohol až reštart.

Ja som si radšej do smartfónu nainštaloval aplikáciu Open Camera a fotografoval cez ňu. Bolo to oveľa rýchlejšie. Ukážkové fotografie v tejto recenzii však boli vytvorené pomocou vstavanej aplikácie.

Fotografovanie je možné v pomere strán 4:3, čo je pomer strán samotného snímača. K dispozícii je ale aj 16:9, 1:1 a 21:9. Takže viete vytvárať aj fotografie, ktoré budú vyzerať dobre aj na takto natiahnutom displeji. Ja som najradšej fotil v tom štandardnom pomere strán, pretože som z fotografie dostal najvyššie rozlíšenie.

Kvalita fotografií cez deň postačí nenáročnému používateľovi. Na sociálne siete sú fotografie v poriadku, no v tejto cenovej kategórii by som našiel niekoľko podstatne lepších fotomobilov. S ubúdajúcim svetlom ide kvalita fotografií rapídne dole. Fotkám chýbajú detaily a výrazne prevláda šum. V niektorých prípadoch zariadenie absolútne nevhodne zvolí vyváženie bielej. Stále je s niečím problém. Navyše svetelnosť hlavného snímača na úrovni f/2.0 sme tu už dávno nemali, ani v smartfónoch za cenu okolo 150 eur.

Čo poteší, je nočný režim, ktorý funguje pre všetky tri objektívy. Ak teda v noci máte trochu času, odporúčam fotiť práve s ním. Zariadenie vám ho ponúkne automaticky, stačí naň potom už len prepnúť. Fotografie odfotené pomocou nočného režimu sú na tom kvalitou podstatne lepšie, obsahujú menej šumu a sú aj ostrejšie. No na konkurenciu stále nestačia.

Porovnanie nočného režimu s aktuálnou špičkou (iPhone 11)

Apple iPhone 11
Sony Xperia 10 II

Selfie fotoaparát tiež nepatrí medzi najlepšie. Na rýchle momentky však stačí. Odporúčam ho používať hlavne vonku pri dostatku svetla, no pozor na dynamický rozsah, ktorý je slabší. Vnútri a pri slabšom svetle trpia fotografie výraznejšou stratou ostrosti a celkovo aj kvality.

Maximom pre natáčanie videa je 4K rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. Takéto video disponuje dostatkom detailov, no absolútne tu chýba stabilizácia obrazu, čo sa prejaví prakticky ihneď. Tiež sa tu prejavuje nedostatočný dynamický rozsah. Preto 4K video odporúčam natáčať len v prípade, keď sa nehýbete. Ak kráčate, je video takmer nepoužiteľné. Tiež som si všimol, že počas nahrávania obraz na displeji dosť trhá.

Pri FullHD videu už funguje aj elektronická stabilizácia obrazu. Video nie je síce také detailné, ale pozerá sa naň oveľa lepšie. Preto pri natáčaní odporúčam zvoliť práve FHD rozlíšenie. Taktiež širokouhlé video je možné natáčať len vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Kvalita FullHD videa tiež nijako neohúri. Na zariadenie za 150 eur by bola v poriadku, ale Xperia 10 II stojí 350 eur.

Sony Xperia 10 II a jej batéria: Príjemné prekvapenie

Jeden z najväčších plusov. Jednoznačne. 3600 mAh síce na prvý pohľad nie je nijako ohromujúca hodnota, no je tu niekoľko faktorov, ktoré robia z novej Xperie 10 smartfón, ktorý vydrží naozaj poriadne dlho.

Úsporný procesor a úsporný OLED displej, ktorého plocha je výrazne nižšia ako u konkurencie, dokážu zázraky. Pri bežnom používaní sa viete dostať aj na dva dni výdrže. Náročnejší deň zvládne s výraznou rezervou. Dva náročnejšie dni samozrejme nečakajte.

Sony Xperia 10 II bateria

Môj bežný deň zahŕňal niekoľko telefonátov, odpisovanie na e-maily, nejaká hodinka-dve na sociálnych sieťach, zopár videí, nonstop zapnutý internet a Wi-Fi a samozrejme časté fotografovanie. Večer som mal približne 30 – 40 % percent batérie, čo je naozaj slušné.

Pokiaľ by ste predsalen potrebovali výdrž batérie predĺžiť, k dispozícii je špeciálny režim Stamina. Ten obmedzí používanie aplikácií na pozadí, trochu zníži jas a tiež obmedzí vizuálne efekty. Výsledkom je ešte o niečo lepšia výdrž. Pre predĺženie výdrže tiež odporúčam nastaviť tmavý režim systému.

Nabíjať vie nová Xperia 10 II inteligentne. Funkcia s názvom Správca batérie sa stará o to, aby sa zariadenie zbytočne nenabilo na 100 percent, čo batérii neprospieva. Smartfón vie, kedy približne vstávate a ak nabíjate v noci, batéria sa nabije len na 80 percent. Následne čaká a tesne pred vaším prebudením sa dobije úplne.

V balení by sa mala nachádzať nabíjačka s výkonom 18 W, čo je aj maximálny nabíjací výkon novej Xperie 10 II. Avšak naše balenie obsahovalo nabíjací adaptér s výkonom 7,5 W. Preto som rýchlosť nabíjania ani netestoval. Bohužiaľ, zariadenie mi na test neprišlo s kompletným predajným balením.

Sony Xperia 10 II: Záverečné hodnotenie

Sony Xperia 10 II ma vo viacerých ohľadoch prekvapila, no aj sklamala zároveň. Najväčšou pýchou je pekný displej s pomerom strán 21:9 a skvelé sú aj kompaktné rozmery. Taktiež kvalita spracovania je príkladná a čerešničkou na torte je vodoodolnosť. To nevidíme v tejto cenovej kategórii často.

Sony Xperia 10 II instagram

Sklamal ma snímač odtlačkov prstov, ktorý je síce presný, no hrozne pomalý. Taktiež som sa nevyhol občas pomalším reakciám systému a fotoaplikácia je jedna katastrofa. Kvalitou fotografií taktiež neoslní. Prekážalo mi tiež, že displej nie vždy vedel správne prispôsobiť jas displeja okolitému svetlu. Dúfam, že tieto problémy budú odstránené v najbližšej softvérovej aktualizácii.

Bohužiaľ, telefón odporučiť nemôžem. Možno len pre najmenej náročných, ktorí nefotia a nevadia im ani občasné zaváhania systému, a zároveň chcú mať zariadenie, ktoré dobre vyzerá. Konkurencia v podobnej cene je parametrovo oveľa ďalej. Aj keď je pravda, že vodoodolnosť väčšinou neponúka.

Sony Xperia 10 II a konkurencia

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Odľahčená verzia obľúbeného modelu so 108 MP fotoaparátom ponúkne o niečo slabšie parametre. Zaujme kvalitnou sklenenou konštrukciou, avšak chýba vodoodolnosť. Oproti Xperii ponúka vyšší výkon a podstatne silnejšiu batériu. Aj fotoaparáty sú na tom lepšie, snímač odtlačkov prstov sa nachádza v displeji a nabíjací výkon je až 30 W.

Xiaomi Mi Note 10 Lite titulka


Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51 ponúkne tiež kvalitný Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením, rýchlejší a o niečo kvalitnejší fotoaparát a 3,5 mm jack. Xperia má výhodu v kompaktnosti a vodoodolnom tele, Samsung zase ponúka snímač odtlačkov prstov priamo v displeji. Obe zariadenia disponujú slotom na pamäťové karty a ich predajná cena je veľmi podobná.


Huawei nova 5T

Tento smartfón je na našom trhu už nejaký ten piatok. Oproti Xperii 10 II je najväčšou výhodou podstatne výkonnejší procesor Kirin 980. Ponúka tiež viac RAM a oveľa lepší fotoaparát. Stráca však absenciou vodoodolnosti a vyznávači kompaktných modelov radšej siahnu po Sony. Kvalita displeja sa tiež prikláňa na stranu novej Xperie. Huawei nova 5T sa dá zohnať za cenu pod 350 eur.


7.3

Sony Xperia 10 II

Z Xperie 10 II som sklamaný. Tento smartfón mal šancu, ponúka vodoodolné telo, ktoré je kvalitne spracované a veľmi podarený displej. Sony to ale už tradične zabilo nedotiahnutým fotoaparátom a tiež slabým výkonom. Za 350 eur by som rád videl minimálne Snapdragon z radu 7. Poteší aspoň veľmi dobrá výdrž.

plusy

 • Kompaktné rozmery
 • Pekný OLED displej
 • Vodoodolnosť IP68
 • Výborná výdrž
 • Čistý Android 10

mínusy

 • chýba always on režim
 • slabý hardvér
 • Slabý reproduktor
 • slabý a pomalý fotoaparát
 • pomalý snímač odtlačkov prstov
zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
70 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
50 %
Fotoaparát

 • Kompaktné rozmery
 • Pekný OLED displej
 • Vodoodolnosť
 • Výborná výdrž
 • Takmer čistý Android

 • Slabý hardvér
 • Slabý reproduktor
 • Pomalý a slabý fotoaparát
 • Pomalý snímač odtlačkov prstov
 • Cena
20.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+