MojAndroid

Apple už na začiatku svojho pôsobenia na trhu kládol dôraz na kompaktné rozmery svojich zariadení. Odhliadnuc od verzií “Max” sú jeho smartfóny aj teraz relatívne malé a šikovné do ruky. Aj teraz sme svedkami istého déjà vu, kedy nový model iPhone SE prebral vzhľad od svojho dizajnového predchodcu tak, ako pred štyrmi rokmi.Časti recenzie

Nový iPhone SE je najlacnejší model od Apple v histórii. Pýšiť sa môže malými rozmermi, prepracovaným, no zastaralým dizajnom a špecifikáciami vlajkovej lode. Nami testovaná čierna verzia disponovala pamäťou 128 GB a jej cena sa pohybuje na úrovni približne 530 EUR.

 iPhone SE
datart affiliate  iPhone SE
mp3.sk affiliate  iPhone SE

Tabuľka parametrov

 

Operačný systém iOS 13.5
Čipset: Apple A13 Bionic (7 nm+)
RAM: 3 GB
Pamäť: 64/128/256 GB
Rozmery a váha: 138.4 x 67.3 x 7.3 mm, 148 g
Displej:  4,7 palcový, Retina HD s rozlíšením 750 x 1334 pixelov
Batéria: 1821 mAh
Nabíjanie: 18 W rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie
Vodeodolnosť: IP67
Fotoaparát: Zadný: 12 MP,  svetelnosť f/1.8, OIS, HDR

Predný: 7 MP, svetelnosť f/2.2, HDR

Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC (Apple Pay), Wi-Fi,

Balenie

Balenie je také klasické, Apple. Nachádza sa v ňom len podstatný základ. Po otvorení krabičky sa hneď dostanete ku smartfónu. Pod smartfónom sa nachádza základná dokumentácia, slúchadlá, adaptér s výkonom 5 W a samozrejme aj nabíjací kábel.

Čo zamrzí, je absencia nástroja na vyberanie SIM kariet, čo mne osobne vadilo, keďže som pri prehadzovaní SIM kariet nemal žiaden po ruke. Myslím si, že zariadenie za cenu 530 eur by mohlo mať v krabičke aj túto, podľa mňa  pre veľa ľudí podstatnú drobnosť. Je však možné, že nástroj bol vybraný predchádzajúcim recenzentom, keďže v predajných baleniach Apple sa tradične nachádza.

Konštrukcia a dizajn: Niekde sme to už videli

Človek, ktorý sa nie až tak úplne vyzná by mohol povedať, že v ruke drží starší iPhone 8. A v princípe by mal pravdu. Nový iPhone má rozmery 138,4 x 67,3 x 7,3 mm, čo sú úplne rovnaké hodnoty ako pri staršom iPhone 8. Hmotnosť smartfónu sa oproti jeho „dvojčaťu“ taktiež nezmenila a ostala na čísle 148 gramov.

Apple iPhone SE

Po bokoch smartfónu sa nachádza hliníkový rám. Vrchná časť je čistá a na spodnej strane sa nachádza reproduktor, mikrofón a Lightning konektor. Vľavo nájdeme tlačidlá na reguláciu hlasitosti, prepínač tichého režimu a na pravej strane len tlačidlo na zapínanie a šuflík pre SIM karty. Predná a zadná časť je chránená odolným sklom Gorilla Glass 5. Jediná vec, ktorou by sme na prvý pohľad odlíšili nový iPhone SE od iPhonu 8 sa nachádza na zadnej strane. Logo Apple sa po novom presunulo do stredu smartfónu. iPhone 8 ho má o niečo vyššie.

Apple iPhone SE

Celé sklenené telo smartfónu je doslova magnetom na odtlačky prstov. Telefón stačí vziať do ruky len raz a už je to na ňom vidieť. Ďalším dôležitým faktom je pri tomto smartfóne vodoodolnosť. Smartfón disponuje certifikátom IP67, vďaka čomu by mal bežný kontakt s vodou hravo zvládnuť.

Možnosti odomykania: Zabudnite na FaceID

Tak ako je dizajn nového iPhonu zastaralý, sú aj jeho možnosti odomykania. Zariadenie môžete odomknúť ako obvykle PIN kódom a pomocou TochID 2. generácie. Na presnosť a rýchlosť odomykania pomocou odtlačku prsta sa sťažovať nemôžem. Vždy to bolo rýchle a presné, dokonca si dovolím tvrdiť že rýchlejšie ako na veľkej skupine Android smartfónov.

iphone se touchid

Zaujímavosťou je aj sťahovanie aplikácií z AppStore. Každé jedno stiahnutie či platbu musíte potvrdiť odtlačkom prsta, čo mne ako používateľovi Androidu príde ako zaujímavý bezpečnostný prvok, ktorý by som uvítal aj v Androide. Nastaviť je možné aj interval vyžadovania odtlačku prsta po 15 minútach. Po pridaní nového odtlačku bolo potrebné sa do AppStore prihlasovať pomocou emailu.

Displej: Malý, ale pekný

Nový iPhone SE dostal displej, aký sa v dnešnej dobe už len tak nevída. Ide hlavne o jeho uhlopriečku. Tá činí 4,7 palca, čo je takisto rovnaká hodnota ako pri iPhone 8. Konkrétne ide o Retina HD displej, s rozlíšením 750 x 1334 pixelov. Ja osobne by som v prípade nového iPhone SE zapracoval na rámikoch a zmenšil ich. Na dnešnú dobu, kedy sú rámiky okolo displeja čoraz menšie, je pre mňa SE, čo sa týka displeja veľkým krokom späť.

Apple iPhone SE

Jas displeja má veľmi širokú škálu. Je dobre viditeľný aj na slnku a bez ujmy sa naň dá pozerať aj v úplnej tme, kedy pri tmavom režime nie je pre oči vôbec náročný. Celkovo sú farby podané displejom podľa mňa pekné a nie je sa na čo sťažovať. Pre mňa osobne bol problém si zo začiatku na tento malý rozmer zvyknúť keďže, vlastním smartfón s oveľa väčším displejom.

V displeji chýba ďalej aj 3D Touch ako aj pri ďalších nových smartfónoch od Apple. Ten je ale plne nahradený takzvaným Haptic Touch. Ten fungoval perfektne a na jeho funkcionalitu sa nemôžem sťažovať. Displej ponúka aj funkciu Night Shift, ktorú poznáme z rôznych smartfónov, no vo veľa prípadoch pod iným názvom. Funkcia slúži len na zožltnutie displeja, ktoré je v horších svetelných podmienkach príjemnejšie pre oči.

Výkon a Pamäť: Takmer iPhone 11, ale v menšom

K dispozícii sú “len” 3 GB RAM. Apple ponúka verzie s úložiskom s veľkosťou 64/128/256 GB. Testovaná verzia mala pamäť veľkú 128 GB, čo za tých niekoľko dní nebola šanca bežným používaním zaplniť.

Apple iPhone SE

O výkon zariadenia sa stará čipset A13 Bionic. Ten je rovnaký ako pri vlajkových lodiach od Apple. iPhone SE zdieľa čipset s iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. To znamená, že výkon by mal byť totožný, no vzhľadom na cenu a nízku kapacitu batérie je čipset v novom iPhone  SE trocha podtaktovaný. Vidno to aj na skóre z benchmarkov na portáli in.mashable.com. iPhone SE získal v AnTuTu skóre 492 166 bodov a na porovanie,  iPhone 11 získal 517 400.

iphone se antutu

Pohyb v prostredí je tak ako obvykle u iPhone plynulý a bez zásekov. Problém nerobí ani prepínanie medzi aplikáciami, ktoré po zavretí zostávajú v pamäti otvorené ešte dlhú dobu.

iphone se cod

Vďaka najlepšiemu, čo mohol iPhone SE dostať, nie sú problémom ani hry, ktoré sa načítavajú rýchlo a hrateľnosť je na vynikajúcej úrovni. Čo mi pri hrách prekážalo, bol spomínaný malý displej. Hra ako Call of Duty: Mobile bežala úplne bez zásekov no malý displej robil svoje. Síce boli rôzne tlačidlá ľahšie dosiahnuteľné, niekedy sa mi omylom podarilo stlačiť to, čo som úplne nechcel.

Systém: Všetko je tak, ako obvykle

V novom iPhone SE sa nachádza systém iOS 13.5, ktorý je vďaka výkonnému hardvéru plynulý a veľmi prehľadný. Nastavenia telefónu sú taktiež prehľadné, no ja by som radšej tie z OneUI na ktoré som zvyknutý. Domovská obrazovka bola prehľadná, no nie všetky doinštalované aplikácie podporovali možnosti súvisiace s funkciou Haptic Touch.

Veľmi sa mi páčilo gesto dvojitého poklepania na domovské tlačidlo, ktoré posunulo celý obsah obrazovky približne do polovice a ja som tak nemusel naťahovať prst. Pravda, že toto gesto je pri takto malom smartfóne nevyužiteľné, no funkcia je to zaujímavá. Jedna z vecí, čo mi prekážala, bolo pretáčanie multimédií. Vždy bolo treba posuvník potiahnuť na miesto kam chcem jednotlivé video pretočiť. Na Androide stačí na to miesto len ťuknúť. Nieje to nevýhoda, len si na to treba zvyknúť.

Ja osobne som bol so systémom veľmi spokojný, všetko bežalo tak ako malo a nezaznamenal som žiadne záseky. Prepínanie medzi aplikáciami a pohyb v nich prebiehali svižne. Prekvapený som bol z otvárania dokumentov, keďže na Androide to trvá znateľne dlhšie. S iPhone to bolo oveľa rýchlejšie, niektoré, tie menšie sa otvorili takmer okamžite.

Systému by som vytkol dve veci. Prvá je dočasné vypínanie (odpojenie od pripojených zariadení) WiFi a Bluetooth z Ovládacieho centra (trvalo sa vypínajú až v nastaveniach). Druhá sa taktiež týka Centra hlásení a Ovládacieho centra, ktoré by som ja osobne nerozdeľoval.

Multimédia: Žiaden jack, no potešia stereo reproduktory

Apple už dlhšiu dobu nevybavuje svoje zariadenia 3,5 mm jackom. V balení ponúka slúchadlá s Lightning konektorom. Tie hrajú celkom kvalitne no z hľadiska praktickosti používam radšej tie bezdrôtové. Aplikácia na prezeranie fotiek a videí je prehľadná. Pre mňa osobne bolo zaujímavé aj využitie Haptic Touch v galérii. Na väčšine smartfónov s Androidom označíte foto dlhším podržaním. U iPhone to tak nebolo a podržanie na fotku vyvolalo ponuku s možnosťami.

iphone se haptic touch galeria

Za zmienku stoja najviac stereo reproduktory. Tie ponúknu perfektné podanie hudby a dovolím si povedať, že si hudbu dokážete vychutnať aj takto z mobilu, ak náhodou nemáte pri sebe reproduktor či slúchadlá. Reproduktory by som  zaradil medzi tie vydarené a nové SE sa nemá za čo v tomto smere hanbiť. Reproduktor bol dostatočne hlasný aj pri klasickom telefonovaní.

Apple iPhone SE

Na prehrávanie hudby používam Spotify, čiže som pridávanie hudby cez iTunes nemusel vôbec riešiť. Niektorých záujemcov by mohol odradiť práve zložitý proces kopírovania hudby či videí do zariadenia.  Ale v časoch streamovania hudby v tom až taký problém nie je. Tak či tak, na takomto malom displeji sa dlhšie videá či filmy pozerajú ťažko, takže si myslím, že presúvanie tohto obsahu môžeme odložiť stranou.

Spotify: Musik und Podcasts
Spotify: Musik und Podcasts
Developer: Spotify AB
Price: Free
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot
 • Spotify: Musik und Podcasts Screenshot

Konektivita: Možností neúrekom

Po vybraní šuflíka na SIM karty zistíte, že v iPhone môžete mať iba jednu SIM. Nie je to až tak úplne pravda a niekoho by mohol tento nedostatočne vysvetlený fakt od kúpy odradiť. iPhone totižto prichádza aj s podporou eSIM, čo znamená že z neho môžete mať prakticky DualSIM. Samozrejmosťou je Wi-Fi s podporou 5 GHz sietí, Bluetooth 5.0, GPS a LTE.

Apple iPhone SE

Na príjem signálu telefónnych sietí sa nemôžem sťažovať a rovnako ani na silu Wi-Fi signálu. Telefón pripojíte k počítaču pomocou kábla a z klasického Windows prieskumíka sa dostanete len k fotkám a videám.

iphone se konektivita

Na prenášanie súborov medzi zariadeniami Apple slúži funkcia AirDrop, ktorá tiež funguje tak, ako by mala. Samozrejme, iPhone funguje najlepšie s Apple ekosystémom, ako napríklad ostatné iPhony, Apple Watch či Macbook.

Fotoaparát: Na celom zariadení sú len dva

Na zariadení nájdeme len dva fotoaparáty, ktoré sú pochopiteľne parametrovo a umiestnením zhodné s fotoaparátmi použitými na modeli iPhone 8.

Parametre fotoaparátov

 • Predný: 7 MP, svetelnosť f/2.2, HDR
 • Zadný: 12 MP,  svetelnosť f/1.8, OIS, HDR

Zadný fotoaparát

Čo sa týka výsledných fotografií, nemám čo iPhonu vytknúť. Fotky vyhotovené cez deň sú bohaté na detaily, farby sú živé a výsledky vylepšeného HDR sú vidieť.  Automatické ostrenie funguje rýchlo a spoľahlivo. Nočné fotky taktiež patria do skupiny tých lepších. Samozrejme, detaily už nie sú to, čo boli za denného svela, no aj tak je ich tam dostatok. Fotky nie sú zbytočne preexponované a netrpia ani na zvýšenú koncentráciu šumu.

Predný fotoaparát

Výsledky z predného “selfie” fotoaparátu sú taktiež viac ako dostačujúce. Farby sú živé a fotografie dostatočne ostré. Horšie je to už za nedostatku svetla, kedy fotografie strácajú na kvalite viac, ako by som od iPhone očakával.

Apple iPhone SE

Aplikácie fotoaparátu vyzerá prehľadne a ponúka mnoho užitočných režimov a nastavení. Medzi ponúkané režimy patrí ČASOZBER, SPOMALENÉ, VIDEO, FOTO, PORTRÉT, PANO. Jednotlivé režimy ponúkajú aj rôzne špecifické nastavenia. V režime videa si môžete rýchlo prepnúť medzi HD a 4K a taktiež aj medzi 30 a 60 FPS. Pri spomalenom videu máte na výber medzi 240 a 120 FPS.

Funkcia portrét je žiaľ obmedzená iba na ľudí. Jednou z chýbajúcich funkcií je pre mňa Nočný režim. Ten mi tam chýba a je jasné že ak by niekto v Apple chcel, tak by ho tam dal. Žiaľ ide o najlacnejší iPhone vôbec a nejaké kompromisy sa predsa urobiť museli.

Testovacie fotografie – zadný fotoaparát

Testovacie fotografie – predný fotoaparát

Ak ide o video, tak je to to, čo od iPhone všetci očakávajú. Videá boli ostré, perfektne stabilizované a aj v horších svetelných podmienkach bola ich výsledná kvalita viac ako postačujúca.

iPhone SE vs iPhone 11

Keďže ide o rovnaký procesor, aký sa nachádza v iPhone 11, porovnali sme fotografie z “jedenástky” s fotografiami z nového SE. Výsledky boli viac ako prekvapujúce. Vzhľadom na použitie rovnakého procesora a staršieho snímača, zvládlo SE, čo sa týka výsledných fotografií s iPhone 11 držať krok.

Najväčší rozdiel je v nočných fotografiách, kde iPhone SE stráca. Dôvodom je absencia nočného režimu, ktorým iPhone 11 disponuje.

Batéria: Jednodňová výdrž, pomalé nabíjanie

V zariadení sa nachádza batéria s veľkosťou 1821 mAh. Tá je pochopiteľne tiež rovnaká ako v iPhone 8, no zariadenie s ňou vďaka novému čipsetu dokáže narábať oveľa úspornejšie. Batéria zvládla zariadenie držať pri živote zhruba jeden deň, no celková výdrž závisela od toho, akým spôsobom som telefón používal. Ak to spriemerujem, tak smartfón vydrží bezproblémovo od rána do večera pri menej náročnom používaní. Na takto slabú batériu to nie je vôbec zlé.

Pokiaľ sa s novým iPhonom SE budete hrať a používať ho naplno, dobíjaniu cez deň sa pravdepodobne nevyhnete.

iphone se bateria

Rozdiel bolo vidieť aj pri používaní Režimu slabej batérie. Tá automaticky znížila jas a predĺžila výdrž batérie len o necelé dve hodiny. Ak som telefón nechal ležať na stole cez noc, neubudlo mi z batérie ani jedno percento, za čo patrí vďaka perfektnej optimalizácii systému. Väčšinou som pripojenie na internet kombinoval použitím Wi-Fi a mobilných dát v pomere približne 60:40.

Rýchlosť nabíjania

 • 15 minút – 15 %
 • 30 minút – 29 %
 • 45 minút – 43 %
 • 60 minút – 57 %
 • 2 hodiny a 28 minút – 100%

Záverečné hodnotenie

Telefón je sám o sebe veľmi podareným zariadením. Vo vrecku ani v ruke jeho hmotnosť vôbec necítiť. Vďaka najnovšiemu čipsetu zvládne aj najnáročnejšie hry a multitasking. Post-processing fotiek, HDR a stabilizácia fungujú na jednotku a telefón produkuje veľmi podarené snímky a videá vo vysokej kvalite. Systém je prehľadný a svižný, s množstvom nastavení, no nieje ich v porovnaní s Androidom až tak veľa. Aj keď je prava, že niektoré funkcie by som privítal aj v Androide. Používať iOS po dlhšej dobe chce trošku času na zvyknutie si, no po jednom až dvoch dňoch to problém robiť nebude.

Plusy

 • nízka hmotnosť
 • kompaktné rozmery
 • v porovnaní s ostatnými iPhone najnižšia cena
 • vysoký výkon
 • široká škála jasu displeja
 • výborný fotoaparát

Mínusy

 • jednoduché balenie
 • chýbajúci nočný režim
 • chýbajúce FaceID
 • LCD displej
 • zastaralý dizajn
 • nízka kapacita batérie
 • chýbajúci ultraširokouhlý snímač
 • pomalé nabíjanie a len 5 W nabíjačka v balení

Konkurencia

Priamym konkurentom pre iPhone SE je / bude Pixel 4a. Tento smartfón so sebou nesie podobný charakter a určenie pre tú istú cieľovú skupinu. Je ťažké porovnávať iOS s Androidom, keďže sú to už od základu rozdielne platformy. Pixel 4a ponúkne 5,81 palcový displej, 4 GB RAM a taktiež sa na  jeho tele budú nachádzať iba dva fotoaparáty. Vďaka Androidu má Pixel oveľa viac možností prispôsobenia a väčší počet aplikácií zadarmo. iPhone zas naopak oproti Pixelu ponúkne dlho ročnú podporu aktualizácií, ktorá činí približne 4 až 5 rokov. Ak sa Pixel 4a dostane na trh, bude naozaj zaujímavé porovnať tieto zariadenia.

Náš tip
iPhone SE 2020 vs Pixel 4a: Porovnanie dvoch gigantov
 iPhone SE
datart affiliate  iPhone SE
mp3.sk affiliate  iPhone SE

Špeciálne poďakovanie patrí aj Telekomu, ktorý nám toto zariadenie na test požičal.

5.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+