MojAndroid

Sony trochu prekvapilo uvedením smartfónu nižšej strednej triedy, ktorého cena je 199 eur a využíva starší operačný systém Android 9.0 Pie. To sa v roku 2020 naozaj nehodí. Keby bola cena o 100 eur nižšia, nenamietal by som. Konkurencia ponúka v rovnakej cenovej kategórii zariadenia s najnovším Androidom 10. To ale nič nemení na fakte, že na testovanie modelu Sony Xperia L4 som bol zvedavý. V tejto recenzii nájdete všetky moje postrehy, na ktoré som za dva týždne s týmto modelom prišiel.Základné parametre:

Rozmery 159 x 71 x 8,7 mm
Hmotnosť 178 gramov
Displej IPS, 6,2″, 1680 x 720 pixelov, 21:9
Procesor Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm)
RAM 3 GB
Úložisko 64 GB + microSD (do 512 GB)
Fotoaparát Hlavný: 13 MP, f/2.0

Ultra-širokouhlý: 5 MP, f/2.2

Snímač hĺbky: 2 MP, f/2.4

Selfie fotoaparát 8 MP, f/2.0
3,5 mm jack áno
Bluetooth 5.0
NFC áno
USB konektor USB-C
Batéria 3580 mAh, rýchle nabíjanie
Cena

Časti recenzie:

datart affiliate Sony Xperia L4
alza affiliate Sony Xperia L4

Konštrukcia a dizajn: Drží sa svojej línie

Už na prvý pohľad je každému znalcovi mobilných technológií jasné, že je to smartfón od Sony. Hranaté podlhovasté telo, poriadne natiahnutý displej, skener odtlačkov prstov na pravej strane. Všetko podľa zaužívaných trendov japonského výrobcu. Niekomu sa tento dizajn páči, niekto ho nemôže ani vidieť. Ja som s ním celkom OK. Oceňujem najmä šírku zariadenia. Naozaj veľmi dobre padne do ruky.

Sony Xperia L4 displej

Trochu to kazí jeho výška, na horné časti displeja pri ovládaní jednou rukou nedočiahnem. Tu si vždy musím pomáhať druhou rukou. Nevadí, základné rýchle operácie zvládnem aj jednou. V cenovej kategórii okolo 200 eur som ale videl aj lepšie spracované zariadenia, najmä čo sa týka materiálov. Xperia L4 je celá z plastu, s výnimkou prednej strany, ktorá je samozrejme sklenená. Osobne mi plast vôbec neprekáža, aspoň na ňom nie sú tak extrémne viditeľné odtlačky prstov. No sú tam.

Sony Xperia L4 displej

Pri držaní v ruke nemám pocit nejako drahého zariadenia, skôr taký priemer až podpriemer. Samotná kvalita spracovania je v poriadku, jednotlivé časti do seba pekne lícujú a všetko je tak, ako má byť. Jediným nedostatkom zostáva použitie menej hodnotných materiálov. A samozrejme tu chýba aj vodoodolnosť. Tú v tejto cenovej kategórii naozaj nečakám.

Sony Xperia L4 USB konektor

Všetky dôležité ovládacie prvky sú umiestnené na pravej strane. Zamykacie tlačidlo je na môj vkus trochu nízko, no zvykol som si. Nad ním sa nachádza skener odtlačkov prstov, ku ktorému sa dostanem v recenzii neskôr. Najvyššie je umiestnené dvojtlačidlo hlasitosti. Osobne mi ovládacie prvky na jednej strane vyhovujú. Samotná kvalita tlačidiel je v poriadku, ich stáčanie je pohodlné, len mohli byť trochu väčšie – najmä hrubšie.

Sony Xperia L4 fotoaparat

Horná strana poteší prítomnosťou 3,5 mm audio jacku, v tej ľavej sa zase nachádza slot na dve SIM karty, prípadne SIM kartu a pamäťovú kartu. Spodná strana už tradične patrí reproduktoru, mikrofónu a USB-C konektoru.

Oceňujem zarovnanie fotoaparátu so zadnou stranou. To sa už dnes len tak nevidí. Objektívy sa jednoducho čistia a nezachytáva sa v tomto mieste prach. Pri použití ochranného krytu sa pekne schovanú dovnútra a nehrozí ich poškodenia.

Možnosti odomykania: Trendy bokom

Novú Xperiu L4 je možné odomknúť pomocou skeneru odtlačkov prstov, ale aj tvárou. Odomykanie tvárou je trochu nešťastne umiestnené v položke smart lock. Pridanie tváre a následné odomknutie je bezproblémové. Jediná vec, ktorá mi prekáža, je, že ma zariadenie o odblokovaní nijako na zamykacej obrazovke neinformuje. Ja tak vždy pri posune prsta zdola nahor dúfam, že je smartfón odblokovaný.

Sony Xperia L4 skener odtlackov prstov

Ku skeneru odtlačkov prstov mám tiež zopár pripomienok. V prvom rade oceňujem pohodlie, s akým som ho počas testovania používal. Palec na pravej ruke presne sadne na skener. O tom, že som sa snažil Xperiu L4 odomknúť, som informovaný jemným zavibrovaním. Nezáleží na tom či bol pokus úspešný alebo nie.

Tu nastáva jediný problém, ktorý som so skenerom mal. Zariadenie mi párkrát zavibrovalo vo vrecku a prakticky vždy, kedy som rukou prešiel po skeneri. Aj vtedy, keď som ho odomknúť nechcel. Nevadí, zvykol som si na to.

Presnosť skeneru je výborná. Osobne som radšej za toto riešenie ako skener v displeji, ktorý funguje na tretíkrát. Naozaj, zo 100 pokusov o odomknutie bol maximálne jeden neúspešný. Skener reaguje okamžite a zariadenie je odblokované. Lenže displej sa nerozsvieti ihneď. Od vibrovania po rozsvietenie displeja to trvá trochu dlhšie. To ale nie je problém pomalého skeneru, skôr softvéru.

Displej: Možno až priveľa ústupkov

Sony opäť stavilo na svoju obľúbenú klasiku. Poriadne natiahnutý displej s pomerom strán 21:9, ktorý sme už videli viackrát. Takýto pomer strán so sebou prináša výhody aj nevýhody. Výhodou je určite sledovanie filmov v tomto pomere strán, kedy filmy vyzerajú naozaj dobre. Zariadenie môže byť vďaka úzkemu displeju celkovo užšie a lepšie sa drží. Nevýhodou je, že nie všetky aplikácie sú na tento pomer strán pripravené. Spomenúť môžem napríklad Instagram. Príbehy sú zhora a zdola jednoducho skosené. Rovnako si treba dávať pozor pri pridávaní nového príbehu a obsah sústreďovať do stredu, pretože nie všetky smartfóny majú rovnaký pomer strán displeja.

Sony Xperia L4 displej

Rámiky okolo síce nie sú nijako obrovské, ale v roku 2020 by som si vedel predstaviť aj menšie. Najmä ten spodný. Z horného ešte do displeja vystupuje selfie fotoaparát. Na to, aký je objektív malý, je výrez poriadne veľký. Celkovo ale patrí medzi menšie. Čo ma veľmi teší, je prítomnosť notifikačnej LED diódy nad displejom.

Pri pohľade na parametre displeja som nadšený určite nebol. Uhlopriečka je 6,2″, čo je v poriadku. Ale ponúkať 200-eurový smartfón v roku 2020 s displejom, ktorý má HD+ rozlíšenie, chce poriadnu dávku odvahy. S hustotou pixelov to vo výsledku až také hrozné nie je. No displej celkovo nepatrí medzi najkrajšie.

Pozorovacie uhly môžem pochváliť, no farebné podanie je akési mdlé. Pri priamom porovnaní s modelom Lenovo Z6 Pro je rozdiel v kvalite displeja doslova brutálny. Áno, Lenovo je model z vyššej kategórie. Rovnako mám poruke aj iPhone 11, ktorý tiež ponúka LCD displej a podobné rozlíšenie, no za podstatne viac peňazí. Tu tiež vidím poriadny rozdiel v kvalite. Vyváženie biele je možné manuálne upraviť, no kvalite displeja to nepridá.

Sony Xperia L4 displej

Viditeľnosť na slnku je priemerná. Nie je to nič hrozné, no nepatrí ani medzi najlepšie. Najväčšie výhrady mám jednoznačne ku kvalite oleofóbnej vrstvy displeja. Tá akoby tu vôbec nebola. Najviac viditeľné je to na slnku, kedy na displej vidím všetky nečistoty a šmuhy. Pokiaľ by bola oleofóbna vrstva kvalitná, stačilo by obyčajné utretie čistou handričkou. Avšak tu to vôbec nestačí. Z tohto parametru som naozaj sklamaný.

Parametre displeja

 

Typ IPS LCD
Uhlopriečka 6,2″
Pomer strán 21:9
Rozlíšenie 1680 x 720 pixelov (295 ppi)

Výkon a Pamäť: Ničím neprekvapí

Opäť platí, že v cenovej kategórii novej Xperie L4 sme mali možnosť vidieť aj výkonnejšie zariadenia. Vo vnútri pracuje procesor Mediatek Helio P22, ktorý je vyrobený staršou 12 nm výrobnou technológiou. Ten veľa výkonu neponúka.

Pre tých, ktorí sa plánujú hrať, tento smartfón veľmi neodporúčam. Grafický výkon tiež nepatrí medzi najlepšie a s náročnejšími hrami má zariadenie veľký problém. Jednoduchšie 2D tituly zvládne v pohode. Problém mám aj s rýchlosťou systému. Väčšinou je všetko v poriadku, no niektoré úkony mu trvajú dlhšie. Vysunutie klávesnice niekedy trvá večnosť, pomalšie je aj prepínanie medzi aplikáciami. Vždy mám pocit, že som rýchlejší ako telefón. A to by sa stávať nemalo.

Výsledky z Geekbench:

Single Core Multicore
Sony Xperia L4 148 886
Redmi Note 8T 312 1120
Honor 9X 605 1602
Samsung Galaxy A40 270 980

3 GB RAM tiež neohromia, gigabajt navyše by vyzeral oveľa lepšie. Počas bežného používania mám k dispozícii približne 1 GB voľnej operačnej pamäte. Tá sa po spustení náročnejšej hry ihneď zaplní. Kapacita úložiska je 64 GB, čo je úplne v poriadku. Keď k tomu pridám podporu pamäťových kariet, o úložisko núdza nebude. Len škoda, že ide o pomalšie eMMC úložisko. Dnes by sa už patrilo využiť novšie UFS riešenie.

 

Čipset Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm)
Grafika PowerVR GE8320
Úložisko 64 GB, eMMC 5.1 + microSD
RAM 3 GB

Systém, konektivita a multimédiá

Nadstavbu od Sony už dlhšie chválime. Je jednoduchá, nenáročná a ponúka niekoľko šikovných nastavení či aplikácií priamo od Sony. Najzaujímavejšou softvérovou funkciou je Bočný displej, kde si môžete nechať zobraziť vaše najpoužívanejšie aplikácie a budete k nim mať rýchly prístup. Stačí poklepať na určené miesto na boku displeja a vyroluje sa ponuka s aplikáciami.

Sony Xperia L4 bocny displej

Nedokážem pochopiť, prečo Sony ponúka nový smartfón takmer v polovici roka 2020 so starým Androidom 9.0 Pie. Android 10 je v tejto kategórii doslova nutnosťou. Zákazník tak príde o tmavý režim, pokročilé ovládanie gestami a množstvo ďalších zaujímavých funkcií, ktoré sú v Androide 10 prítomné. No nič, zostáva nám len dúfať, že Xperia L4 dostane aktualizáciu.

Poteší režim ovládania jednou rukou. Po jej zapnutí sa obrazovka zmenší a môžete tak dočiahnuť aj na vrch displeja. Pre aktivovanie režimu stačí dvakrát ťuknúť na domovské tlačidlo. Veľkosť displeja a aj jeho umiestnenie je následne možné veľmi jednoducho upraviť.

Konektivita je zvládnutá obstojne. Nechýba podpora 4G sietí a poteší prítomnosť NFC čipu. K dispozícii je podpora dvoch SIM kariet, no v tomto prípade musíte oželieť pamäťovú kartu. Opäť som sa stretol s klasickým problémom Sony – po vložení SIM karty sa zariadenie reštartuje. To nepovažujem za veľký problém, SIM kartu asi nevyťahujeme denno-denne- No pamäťovú kartu možno áno. A to môže byť otravné.

Sony Xperia L4 fotoaparat

Poteší prítomnosť strácajúceho sa 3,5 mm audio jacku a s ním spojená funkcia klasického FM rádia. Reproduktor na spodnej strane patrí medzi tie horšie. Neohúri kvalitou zvuku a ani maximálnou hlasitosťou.

Operačný systém Android 9.0 Pie
NFC Áno
Bluetooth 5.0
GPS Áno
USB konektor USB-C, 2.0
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Dual SIM Áno, hybridný slot
3,5 mm jack Áno
FM rádio Áno

Fotoaparát

Sony Xperia L4 určite nebude patriť medzi najlepšie fotomobily. Aj v triede zariadení s cenovkou okolo 200 eur som už videl lepšie fotografujúce modely s kvalitnejšími snímačmi. Poteší ale ultra-širokouhlým objektívom.

Hlavný snímač 13 MP, f/2.0, PDAF
Ultra-širokouhlý snímač 5 MP, f/2.2
Snímač hĺbky poľa 2 MP, f/2.4
Video 1080p@30fps
Selfie fotoaparát 8 MP, f/2.0

Sony Xperia L4, ako aj iné Xperie, fotografujú trochu inak ako všetci ostatní. Ťuknutím na konkrétny bod v náhľade sa len upraví (a uzamkne) expozícia, zariadenie nezaostrí. Až následné ťuknutie na spúšť fotoaparátu zaostrí a následne vytvorí fotku. Trochu mi prekáža živý náhľad, v ktorom snímaná scéna vôbec nevyzerá dobre. Pripisujem to slabšiemu procesoru a tomu, že sa výrobca snaží čo najviac šetriť batériu. Po odfotografovaní a uložení už fotky vyzerajú celkom pekne.

Sony Xperia L4 fotografovanie

K aplikácií, ktorá fotoaparát obsluhuje, výhrady nemám. Spracovaná je veľmi dobre, všetky funkcie sú na dosah maximálne dvoch klikov. Fotografovanie je možné v štandardnom pomere strán 4:3, kedy mám k dispozícii maximálne rozlíšenie – 12 megapixelov. Nechýba formát 16:9 a tiež 21:9, čo je pomer strán displeja. V tomto režime ale získate fotografiu s rozlíšením len 7 megapixelov.

Portrétové fotografie nevyzerajú vôbec zle. Snímač hĺbky tu rozhodne pomáha. Musíte ale dávať pozor na to, ako ďaleko ste od objektu, ktorý má byť zaostrený. Častokrát sa mi stávalo, že práve objekt, ktorý mal byť ostrý,  bol rozostrený a pozadie bolo zaostrené. Chce to pevné nervy a čas, potom dokážete vytvoriť celkom peknú portrétovú fotografiu. A samozrejme nesmie chýbať ani dostatok svetla.

Ultra-širokouhlý snímač sa rozhodne zíde. Oproti tomu hlavnému ponúka slabší dynamický rozsah a odporúčam ho využiť len počas pekných slnečných dní. S úbytkom svetla prudko klesá aj kvalita. A nízke rozlíšenie tomu veľmi nepomáha. Pri širokouhlých fotkách blízkych objektov je tiež dosť badateľný efekt rybieho oka.

Video je možné natáčať vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Optická stabilizácia chýba, rovnako aj elektronická. Počas chôdze je dosť rozstrasené. K dispozícii je aj ultra-širokouhlý objektív, no prepínanie počas natáčania videa možné nie je.

Batéria a nabíjanie: Xperia L4 s vami vydrží celý deň

Na dnešné pomery sa môže zdať kapacita batérie na úrovni 3580 mAh slabá. To ale úplne nie je pravda. Displej s nižším rozlíšením a v porovnaní s inými 6,2″ panelmi aj menšou plochou si vypýta samozrejme menej energie. Sony k tomu pridáva dobre optimalizovaný systém, čo má tiež pozitívny vplyv na výdrž batérie.

V praxi som nemal problém prežiť s novou Xperiou celý deň. Absolútne bez problémov, aj pri náročnejšom používaní. Musíte si ale dávať pozor na to, čo so smartfónom robíte. Náročnejšie úlohy si logicky zoberú viac batérie a v tomto prípade je vďaka slabšiemu procesoru rozdiel ešte výraznejší.

Sony Xperia L4 fotoaparat

Ak sa budete celý deň hrať, fotiť a natáčať videá, je možné, že si zariadenie vypýta nabíjačku podstatne skôr a nevydrží ani jeden deň. Tí menej nároční zase zvládnu deň a pol, prípadne až dva.

Rýchlosť nabíjania som bohužiaľ nemohol otestovať, keďže zariadenie som dostal bez originálneho príslušenstva, len s krabicou. Smartfón podporuje rýchle nabíjanie, no maximálny výkon som nezistil. Počítam, že plné nabitie bude trvať približne dve hodiny.

Ak potrebujete výdrž batérie o trochu predĺžiť, k dispozícii je jednoduchý šetrič, ktorý vypne niektoré funkcie a obmedzí aplikácie. Výsledkom bude o niekoľko hodín lepšia výdrž. Funkcia sa zíde v prípade, ak čakáte na dôležitý hovor a máte málo batérie, prípadne iných v podobných situáciách.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia L4 to bude mať ťažké. Konkurencia v cenovej kategórii okolo 200 eur je naozaj silná, ponúka aktuálny Android 10, lepšie fotoaparáty, krajšie displeje, vyšší výkon. Xperia L4 bude lákať najmä na kompaktné rozmery a displej s pomerom strán 21:9. Poteší tiež slušná výdrž batérie a prítomnosť NFC. Problémom je nekvalitná oleofóbna vrstva displeja a zišiel by sa aj 1 GB operačnej pamäte navyše.

Sony Xperia L4 displej

Toto zariadenie si kúpi pravdepodobne len zarytý fanúšik Sony, ktorý nepotrebuje najvýkonnejší smartfón, vyhovuje mu natiahnutý displej, očakáva spoľahlivú výdrž batérie a odladenú nadstavbu systému.

Konkurencia

Za podobnú, o niečo nižšiu cenu je možné kúpiť aktuálny hit – Redmi Note 8T. Ten ponúkne silnejšiu batériu, lepší displej s vyšším rozlíšením, vyšší výkon a kvalitnejšie fotoaparáty. Silnou konkurenciou je aj Honor 9X taktiež so silnejšou batériou, vyšším výkonom, kvalitnejšími fotoaparátmi, novým Androidom a viac RAM.

Samsung v cenovej kategórii do 200 eur ponúka napríklad model Galaxy A40. Ten ponúka 4 GB RAM, menší displej s vyšším rozlíšením, o niečo výkonnejší procesor a slabšiu batériu.

datart affiliate Sony Xperia L4
alza affiliate Sony Xperia L4
7

Sony Xperia L4

Sony Xperia L4 je rozporuplným zariadením. Za cenu približne 200 eur dostanete len HD displej, starý Android 9.0 Pie a slabší výkon. Poteší kvalitný skener odtlačkov prstov na pravej strane a fotoaparát tiež nepatrí medzi najhoršie. K dispozícii je aj 3,5 mm audio jack. Tiež by sa hodila väčšia operačná pamäť, 3 GB sú proste v roku 2020 málo.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • príjemná šírka
  • dobrá výdrž
  • NFC a 3,5 mm jack

  • cena
  • Android 9.0 Pie
  • nekvalitná oleofóbna vrstva na displeji
  • slabý výkon
  • len 3 GB RAM
  • slabý reproduktor
13.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+