MojAndroid

HONOR 9X bol predstavený v júli, no na Slovensku sa začal predávať len pred niekoľkými dňami. Smartfón strednej triedy zaujme veľkým displejom, ktorý zaberá až 91 % prednej strany, vysúvacím selfie fotoaparátom, silnou batériou a špeciálnou povrchovou úpravou zadnej strany.


hej sk affiliate Honor 9X
datart affiliate Honor 9X
alza affiliate Honor 9X

 

V balení novinky nájdeme nabíjačku s výkonom 10 W s USB-C káblom. Na druhej strane kábla je už klasické USB. Okrem toho sa tu nachádza kovový nástroj na vyberanie SIM karty a prekvapením pre mňa bol ochranný obal. O kvalite tu rozhodne písať nemôžem, no zariadenie pred škrabancami ochráni.

HONOR 9X suflik na sim kartu

Obsah balenia sa môže od predajnej vzorky líšiť, na test som dostal tú testovaciu. Ochranný obal sa v predajnom balení pravdepodobne nebude nachádzať.

Konštrukcia a dizajn: Experimenty v strednej triede

Výrobcovia sa v poslednom čase predbiehajú v tom, ktorý vytvorí najzaujímavejšiu zadnú stranu. HONOR 9X je toho príkladom. Obsahuje vyše 100 tisíc dlaždičiek, ktoré lámu svetlo a vytvárajú dizajn dynamického X. A naživo to nevyzerá vôbec zle. Teda dovtedy, kým sa zadnej strane nedotknete. Efekt okamžite zmizne a na rad prídu odtlačky prstov.

HONOR 9X displej

Nerozumiem, prečo sa výrobcovia tlačia do lesklých zadných častí smartfónov, ktoré sú plastové. Matný plast by som privítal viac a pokojne by som prežil aj bez zaujímavého efektu X. Takto musím smartfón neustále leštiť.

HONOR 9X USB-C konektor

Ide o pomerne veľké zariadenie s rozmermi 163,5 × 77,3 × 8,8 mm a hmotnosťou až 196 gramov. V ruke je HONOR 9X naozaj cítiť. Vyššia hmotnosť je okrem rozmerov spôsobená aj relatívne silnou batériou s kapacitou 4000 mAh. Na väčšie rozmery si však rýchlo zvyknete. Zariadenie sa drží prekvapivo dobre. Výrazne tomu pomáha zaujímavo skosená zadná strana. Tá sa k okrajom zužuje, pri ráme je cítiť trochu hranu. Neviem či to tak malo byť, ale mne sa to páči. Väčšina ľudí z okolia však môj názor nezdieľala a vyslovene im to prekážalo :). Pravdou je, že to výrazne uľahčuje držanie.

Honor 9X vysuvaci fotoaparat

Mňa potešil veľký bezrámikový displej bez výrezu. Selfie fotoaparát sa vysúva z hornej časti zariadenia. Pocitovo patrí HONOR 9X presne do cenovej kategórie do 300 eur. Žiadny wow efekt sa pri prvom zoznámení nekoná. Ide o klasickú “lopatu” s veľkým displejom a robustnejším telom. Tým ale nechcem povedať, že kvalita spracovania je zlá. K nej nemám žiadne pripomienky. Len mi tam chýba niečo navyše.

Tlačidlá na správnom mieste

Horná strana obsahuje okrem mechanizmu selfie fotoaparátu šuflík na SIM kartu a pamäťovú kartu. Vpravo sa nachádzajú všetky ovládacie tlačidlá – dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Presne takto sa mi to páči. Ľavá strana je prázdna a na tej spodnej nájdeme 3,5 mm jack, USB-C konektor a mriežku reproduktora.

HONOR 9X vysuvaci selfie fotoaparat

Rám zariadenia je kovový a pôsobí pevným dojmom. Zadná strana obsahuje trojicu fotoaparátov s LED bleskom a chýbať nesmie ani klasický skener odtlačkov prstov. Zvýšená odolnosť voči vode chýba.

V porovnaní s konkurenčnými zariadeniami s podobnou cenou je výhodou výborné hospodárenie s miestom vpredu. Displej je naozaj natiahnutý takmer na maximum a výborné je, že neobsahuje žiadny výrez.

Možnosti odomykania: Extrémne rýchly skener odtlačkov

Presne takto si predstavujem kvalitný skener odtlačkov prstov. Rýchly, presný a spoľahlivý. Skener odtlačkov v smartfóne HONOR 9X spĺňa všetky moje požiadavky a môžem sa naň spoľahnúť. Síce nepodlieha najnovším trendom v podobe umiestnenia v displeji, no to mi absolútne neprekáža.

HONOR 9X skener odtlackov prstov

Bohužiaľ, chýba tu odomykanie tvárou. To som však kvôli vysúvaciemu selfie fotoaparátu tak trochu očakáva. A musím povedať, že mi to vôbec nevadí. Skener odtlačkov prstov je dostatočne rýchly a bezpečný, ďalšiu možnosť odomykania nepotrebujem. V tomto prípade by to bolo pomalé, keďže fotoaparát by sa musel vždy kvôli odomknutiu vysunúť a následne zasunúť.

HONOR 9X skener odtlackov prstov

Odomykanie tvárou sa mi páči, avšak len tie riešenia, ktoré dokážu tvár zoskenovať kvalitne a v 3D. Čiže napríklad Pixely, Huawei Mate 20 Pro či iPhone áno, ostatné nie.

Displej: Pekne až k okraju

Áno, takto sa mi to páči. Vpredu sa nachádza veľký displej s uhlopriečkou 6,59″ a navyše bez výrezu pre selfie fotoaparát. Výhody veľkého panelu si tak môžem užiť naplno. Bez toho, aby mi v ňom niečo prekážalo. Maximálne rozlíšenie je FHD+, no v nastaveniach si môžete zvoliť aj HD+. To však neodporúčam, jednotlivé pixely budú v tomto režime viditeľné a nebude to vyzerať dobre. Možno s tým ušetríte pár percent batérie.

HONOR 9X displej

Od výroby je prednastavené takzvané inteligentné rozlíšenie. To sa mení v závislosti od toho, čo so zariadením robíte a prepína sa medzi spomínaným HD+ a FHD+. Displej je po prvom vybratí z predajnej krabice potiahnutý ochrannou fóliou, čo oceňujem. Neponúka síce tvrdosť ochranného skla, no pred škrabancami ochráni.

Čo sa samotných vlastností displeja týka, nemám sa na čo sťažovať. Na slnku je viditeľný bez problémov, pozorovacie uhly sú už štandardne výborné. IPS panel v tomto smere nesklamal. Nadstavba EMUI disponuje viacerými možnosťami nastavenia displeja, ktoré už veľmi dobre poznáme. Zmeniť môžete režim na normálny alebo jasný. Okrem toho je k dispozícii nastavenie teploty farieb. Ak by vám teda z nejakého dôvodu nevyhovovalo to prednastavené, žiadny problém.

HONOR 9X nastavenia displeja

Always on režim tu chýba, rovnako chýba aj notifikačná LED dióda. O dôležitých notifikáciách ste tak informovaní len vtedy, keď notifikácie prídu. Inak o nich zariadenie pri vypnutom displeji nedá nijako vedieť. Škoda, minimálne LED by sa hodila. Tá sa však pomaly, ale isto zo smartfónov vytráca. K dispozícii je aj nočný režim, v ktorom je obmedzené zobrazovanie bielej farby, čo šetrí oči. Režim môžete aktivovať manuálne alebo ho naplánovať.

HONOR 9X displej menu aplikacii

Čo sa samotnej kvality displeja týka, ponúka dostatočný jas a farby sú úplne v poriadku. Na najlepšie displeje sa síce nechytá, no to ani neočakávam. Vo svojej kategórii sa však určite nenechá zahanbiť.

Výkon a pamäť: Zvládne všetky úlohy

HONOR 9X obsahuje procesor Hisilicon Kirin 710F. Ide o čipset určený pre strednú triedu smartfónov. Vyrobený je staršou 12 nm výrobnou technológiou. Obsahuje 8 jadier, z čoho 4 sú výkonné a 4 úsporné. Grafickým čipom je Mali-G51.

Dosť bolo technických špecifikácií, dôležité je, ako zariadenie funguje v praxi. A musím povedať, že veľmi dobre. Procesor je dostatočne výkonný na všetky bežné úkony, ktoré budete s týmto smartfónom robiť. Prechádzanie menu je bezproblémové a bez sekania, aplikácie fungujú spoľahlivo. Z veľkej miery za to môže aj dobrá optimalizácia systému.

HONOR 9X zadna strana

Avšak neplatí to vždy. Pri niektorých úlohách sa dokáže poriadne zapotiť. Nedostatky vo výkone som pocítil napríklad pri využívaní služby Android Auto, bolo to trochu spomalené. Pri náročnejšom multitaskingu a rýchlejšom prepínaní aplikácií sa tiež môžete stretnúť s nepríjemným spomalením či trhaním.

V benchmarkoch nevynikne

Ako je na tom samotný hrubý výkon? Ten som otestoval nielen pomocou benchmarkov (pozri nižšie), ale aj hraním náročnejších hier. Nainštaloval som si obľúbený titul PUBG Mobile a tiež novinku, Call of Duty: Mobile. Call of Duty bolo hrateľné bez problémov a bez sekania. Pri PUBG Mobile sa grafika automaticky nastavila na strednú úroveň. Hra bola hrateľná, no miernym zásekom som sa vyhnúť nedokázal. Po miernom znížení grafiky to bolo lepšie. Skrátka, nie je to herný smartfón. To ale neznamená, že sa nezahráte.

K dispozícii je aj technológia GPU Turbo 3.0. Vďaka tomu dokáže zariadenie znížiť spotrebu energie pri hraní až o 10 percent a nechýba ani zvýšenie výkonu. Momentálne je takto optimalizovaných 23 hier. Nechýba PUBG Mobile, Arena of Valor či NBA 2K19.

HONOR 9X PUBG Mobile

Vnútorné úložisko ponúka veľmi slušných 128 GB. Po spustení zariadenia a nainštalovaní všetkých mnou používaných aplikácií, mám stále 115 GB voľných. To je veľmi slušné, o nedostatok priestoru sa báť nemusíte. Navyše, nechýba ani podpora pamäťových kariet microSD s maximálnou kapacitou 512 GB.

HONOR 9X vnutorne ulozisko

4 GB RAM už v dnešnej dobe nijako neoslnia. Je to hodnota, ktorú považujem za minimum, aby smartfón fungoval bez problémov. A HONOR 9X funguje. Aplikácie sa len tak samovoľne nezatvárajú a v pamäti ich tento smartfón dokáže udržať poriadne dlho. V konečnom dôsledku vôbec neberiem 4 GB RAM ako nevýhodu. Dôležitejšie je to, ako systém funguje.

Systém: Starý známy

HONOR 9X beží na operačnom systéme Android 9.1 Pie, ktorý je prekrytý nadstavbou EMUI 9.1. Tá je pomerne robustná a nám už dobre známa. Nachádza sa totiž v každom smartfóne od Huawei a vo väčšine HONOR smartfónoch.

Ponúka obrovské množstvo rôznych nastavení a prispôsobenia, za čo si zaslúži pochvalu. Okrem toho je veľmi dobre optimalizovaná. Na druhú stranu, už by si zaslúžila nejaké dizajnové zmeny. Je tu už dlho a nič sa nemení.

HONOR 9X aktualizacia

Výhodou je, že si môžete vybrať z dvoch rozložení aplikácií. To prvé je klasické – všetko na domovskej obrazovke. Osobne mi to nevyhovuje, takže som rád za možnosť klasického menu aplikácií, kde si ich zoradím pekne podľa abecedy. Za toto má HONOR u mňa palec hore.

HONOR 9X notifikacna lista

Chýba tu aj tmavý systémový režim. Ten je v Huawei smartfónoch k dispozícii len pre modely s OLED displejom. O tom, že by tmavý režim ponúkal nejaký smartfón od HONORu, neviem. HONOR 9X s najväčšou pravdepodobnosťou dostane aj aktualizáciu na najnovší Android 10, ktorý systémový tmavý režim podporuje.

Nadstavba EMUI už dlhšie podporuje ovládanie gestami a tento spôsob ovládania nechýba ani v tomto prípade. Keby vám ovládanie gestami nevyhovovalo, k dispozícii sú klasické tri softvérové tlačidlá. Ich pozíciu je možné meniť.

Dôležité je tiež spomenúť, že prednastavenou klávesnicou je SwiftKey, za čo som vďačný. Mám rád aj GBoard od Googlu, ale SwifKey mi vyhovuje viac. Je to síce len detail, ale poteší.

Zaujímavý je aj Jednoduchý režim, ktorý zväčší ikony, text a všetko podstatné. Výborne sa hodí pre starších ľudí s horším zrakom. Okrem toho nadstavba EMUI ponúka viacero zaujímavých aplikácií, no aj veľa zbytočností.

Multimédiá: 3,5 mm jack sa hodí

Škoda, že v balení sa nenachádzajú žiadne slúchadlá. Aspoň tu máme 3,5 mm audio konektor. Ja však hudbu radšej počúvam prostredníctvom technológie bluetooth. Pokiaľ sa radi hráte a nechcete mať zvuk oneskorený, kúpa káblových slúchadiel bude nevyhnutnosťou.

Reproduktor sa nachádza na spodnej strane. Ak ho prikryjete rukou, nepočujete takmer nič. Kvalitou ma nijako neohromil – skôr naopak. Maximálna hlasitosť je dostatočná, zvuku chýbajú výšky, stredy a aj basy. Na počúvanie hudby to nebude, no na vyzváňanie áno.

Veľký displej bez výrezu sa zase postará o kvalitný zážitok z pozerania filmov či seriálov. Výhodou je prítomnosť klasického FM rádia. To spustíte až po pripojení káblových slúchadiel, ktoré slúžia ako anténa.

Nadstavba EMUI ponúka vlastné aplikácie na prehrávanie videa aj hudby. Chýbať, samozrejme, nesmie ani dobre známa galéria. Dostatočne výkonný procesor zase zaistí multimediálny zážitok bez sekania.

Konektivita: Všetko pekne pohromade

V oblasti konektivity nerobí nový HONOR 9X žiadne kompromisy. Samozrejmosťou je podpora Dual SIM (druhý slot na SIM kartu je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu). Páči sa mi, že v nadstavbe MIUI si môžem v stavovom riadku nechať zobraziť rýchlosť siete.

HONOR 9X google mapy navigacia

V histórii hovorov vidím všetky dôležité informácie pekne pohromade. Zariadenie tiež disponuje špeciálnou funkciou zosilnenia signálu pomocou umelej inteligencie v 4G sieti. To znamená, že anténa sa prispôsobuje tomu, ako telefón držíte (naležato, klasicky). Zabezpečí to lepší internetový signál pri hraní hier, kde je dôležitá čo najnižšia latencia.

Platby prostredníctvom Google Pay nie sú žiadny problém vďaka technológii NFC. Dobré výsledky som zaznamenal aj s navigovaním, kde som nenarazil na žiadne problémy. Kvalita hovoru je na veľmi dobrej úrovni. Hlasitosť slúchadla je výborná a to isté platí aj pre integrovaný mikrofón.

Po pripojení k Wi-Fi sieti vidíte či ide o 5 GHz alebo 2,4 GHz, čo sa môže hodiť. A mne sa to páči. Obidve SIM karty tiež podporujú LTE pripojenie.

Fotoaparát: “Kvalita vlajkovej lode v strednej triede”

Jedným z hlavných lákadiel HONORU 9X je trojitý fotoaparát na zadnej strane a najmä hlavný snímač s rozlíšením až 48 megapixelov. Chýbať samozrejme nesmie ani technológia Dual Pixel, ktorá spojí 4 pixely do jedného. Výsledná fotografia má teda rozlíšenie 12 MP a jednotlivé pixely dokážu poňať viac svetla, čo sa určite hodí. Najmä v noci.

Technické špecifikácie fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 48 MP, f/1.8, PDAF
 • Ultra-širokouhlý snímač: 8 MP, f/2.4, uhlo záberu 120 stupňov
 • Snímač hĺbky poľa: 2 MP
 • Selfie fotoaparát: 16 MP, f/2.2, vysúvací

Kvalitná aplikácia a viacero pomerov strán

Aplikácia, ktorá ovláda fotoaparát, je nám už veľmi dobre známa. Ponúka všetky dôležité funkcie – a je ich naozaj veľa. Chýbať, samozrejme, nesmie ani profesionálny režim, ktorý dovolí používateľovi nastaviť si manuálne rôzne parametre.

HONOR 9X aplikacia fotoaparatu

Hlavný 48 MP snímač dokáže vytvárať fotografie v maximálnom rozlíšení 8000 × 6000 pixelov (veľkosť fotografie cca 7 MB). Predvolené je nastavené rozlíšenie 12 MP (4000 × 3000 pixelov). Fotografovanie je možné v štandardnom pomere strán 4:3, k dispozícii je pomer 1:1 (max. 9 MP) a 19,5:9 (max. 7 MP).

HONOR 9X fotoaparat aplikacia

Zo štandardných funkcií nechýba časovač, zaznamenávanie úsmevu, možnosť nechať si zobraziť mriežku, pridanie vodoznaku či pridanie polohy.

HONOR 9X fotoaparat

Dôležitou súčasťou je aj umelá inteligencia, ktorá dokáže automaticky rozoznať fotografovanú scénu a tomu prispôsobiť všetky nastavenia. Takéto fotografie vyzerajú celkom dobre, sú farebnejšie, viac saturované a atraktívnejšie. No zároveň aj menej verné. Osobne som umelú inteligenciu vypol a spoľahol som sa na automatiku bez nej.

HONOR 9X fotografovanie

Kvalitný nočný režim

Chýbať samozrejme nesmie ani obľúbený nočný režim. Ten v Huawei a HONOR smartfónoch patrí medzi najlepšie. V tomto prípade to platí tiež. V noci stačí aktivovať nočný režim, postaviť sa pred objekt a počkať asi 3 sekundy, pokiaľ sa fotografia nevytvorí. Zariadenie v tomto režime vytvorí sériu fotografií s rôznou dĺžkou expozície a spojí ich do jednej, pričom z každej si zoberie to najlepšie. Takéto fotky sú naozaj veľmi zaujímavé a vyzerajú dobre.

Ultra-širokouhlé fotografie

Trendom posledných mesiacov sú ultra-širokouhlé objektívy. Ten nechýba ani v tomto prípade. S uhlom záberu 120 stupňov. Mať k dispozícii takýto objektív je jednoducho skvelé. Mnohokrát sa stáva, že na zachytenie nejakého väčšieho objektu musíte ísť od neho ďalej. A nie vždy to je možné. To isté platí aj pri fotografovaní väčšej skupiny ľudí. Možnosť prepnúť na širší objektív je v tomto prípade na nezaplatenie.

Ultra-širokouhlý fotoaparát odporúčam využiť skôr počas pekného slnečného dňa. V noci ho s veľkým náskokom prekoná hlavný snímač. To však platí pre tieto snímače všeobecne, skôr sa hodia do lepších svetelných podmienok.

Portrétový režim

Portrétové fotografie zabezpečuje špeciálny dvojmegapixelový snímač hĺbky poľa v spolupráci s hlavným snímačom. Už počas fotografovania si môžete nastaviť rôznu úroveň rozmazania. Odporúčam nastaviť to niekam do stredu. Úroveň rozmazania je následne možné upraviť aj v galérii.

Kvalita fotografií

Kvalita fotografií príjemne prekvapila. Hlavný snímač produkuje vcelku vyrovnané zábery cez deň a veľmi slušné je to aj v noci. V tejto cenovej kategórii ide určite o jedno z najlepšie fotografujúcich zariadení. A v noci to platí dvojnásobne. Čerešničkou na torte je nočný režim, ktorý dokáže z nočných fotografií dostať ešte o niečo viac.

Slušné video za slušnú cenu

Video dokáže nový HONOR 9X natáčať maximálne vo FullHD rozlíšení. Na 4K môžete zabudnúť. Výrobca aspoň nezabudol na podporu 60 snímkov za sekundu. Nahrávanie je možné v pomere strán 16:9, ale aj v pomere 19,2:9, čo je takmer pomer strán displeja. Na stabilizácii obrazu by sa ešte čo-to dalo vylepšiť.

Trochu problémy má telefón s prechodom medzi svetlom a tmou. V tme si tiež musíte dávať pozor na zvýšenú mieru šumu, niekedy je to viac, ako by som očakával. V každom prípade, v tejto cenovej kategórii kvalite videa nemám až na menšie nedostatky čo vytknúť.

Príjemným prekvapením pre mňa bolo, že na nahrávanie videa môžete použiť nielen hlavný, ale aj ultra-širokouhlý snímač. Plusom je možnosť ich prepínania priamo počas natáčania. A to každý smartfón rozhodne nedokáže. Aby to všetko fungovalo, video musíte nahrávať pri 30 snímkoch za sekundu. Ak zvolíte 60, k dispozícii bude len hlavný snímač.

HONOR 9X zvládne aj záznam spomaleného videa. K dispozícii je klasika so 120 snímkami za sekundu, zaujímavejšie je však video so 480 fps. Spomalené video je možné nahrávať len v HD rozlíšení. Pri nahrávaní je veľmi dôležité, aby ste mali k dispozícii dostatok svetla (rovnako ako aj pri iných smartfónoch). Inak bude video príliš tmavé, zašumené a nepoužiteľné. Ak je svetla dosť, môžete vyčarovať veľmi zaujímavé a pekné spomalené videá, avšak len krátke.

Natočenie dobrého spomaleného videa nie je vôbec jednoduché. Spustíte nahrávanie a smartfón čaká na objekt, ktorý sa má pohnúť v určitej oblasti. Nie vždy takýto objekt deteguje a často je výsledkom spomalenie, ktoré začne oveľa skôr, ako by ste očakávali.

Selfie fotografie

Pri selfie fotografiách si nemôžete zvoliť rozlíšenie. Smartfón vám dovolí fotografovať len v tom maximálnom – 16 megapixelov a pri pomere strán 4:3, čo je vlastne aj pomer strán snímača. Prítomný je aj portrétový režim a k nemu aj rôzne efekty. Efekt rozmazania pozadia je ale minimálny.

Selfie fotoaparát nepatrí medzi tie kvalitnejšie, no ani medzi najhoršie. Opäť platí, že za dobrých svetelných podmienok získate veľmi slušné fotografie. Pozor si dávajte na protisvetlo a interiérové fotografie sú skôr slabšie.

Batéria: Príjemný nadštandard

Smarfóny HONOR sú známe tým, že obsahujú batérie s nadpriemernou kapacitou. 4000 mAh v HONOR 9X síce nie je úplne najvyššie číslo, no stále ide o veľmi príjemnú hodnotu. Kapacita batérie však nie je všetko, oveľa dôležitejšia je samotná výdrž na jedno nabitie.

A s tou som nemal ani najmenší problém. Pri mojom maximálnom používaní počas testovania som v ňom mal samozrejme aj SIM kartu, riešil e-maily, kontroloval sociálne siete, využíval navigáciu a zahral som si aj nejakú tú hru. Smartfón vydržal do večera s rezervou ešte nejakých 30 percent.

HONOR 9X bateria

Pri bežnom používaní si trúfam povedať, že večer by som ho odkladal s 50 %. Bežný používateľ si s výdržou s veľkou pravdepodobnosťou vystačí aj na dva dni bez nejakého väčšieho obmedzovania. Za slušnú výdrž môže okrem silnej batérie aj výborná optimalizácia a relatívne úsporný procesor. Smartfóny Huawei a HONOR sú známe agresívnejším zatváraním aplikácií z dôvodu šetrenia batérie. V súvislosti s týmto som nezaznamenal žiadne nepríjemnosti. Aplikácie, ktoré som potreboval, boli vždy uložené v RAM a pripravené na použitie.

Pokiaľ by vám predsa len veľmi dobrá výdrž nestačila, k dispozícii sú rôzne režimy:

 • Úsporný režim – obmedzí aktivitu aplikácií na pozadí, vypne automatickú synchronizáciu e-mailov, systémové zvuky a zredukuje vizuálne efekty
 • Ultra úsporný režim – v tomto režime sú k dispozícii len niektoré základné funkcie telefónu, pozadie sa zmení na čierne, zabezpečí maximálnu výdrž

Posledným – alebo lepšie prvým režimom je režim výkonu. Nastavenia sa v ňom optimalizujú tak, aby poskytli maximálny výkon. Aj na úkor zníženej výdrže batérie. Tento režim odporúčam aktivovať len pri hraní hier, inak ho vôbec nebudete potrebovať.

Samozrejmosťou sú informácie o využití batérie hardvérom a softvérom. Ak nejaká aplikácia využíva veľké množstvo energie, zariadenie na to upozorní. Bezdrôtové nabíjanie tomuto smartfónu chýba.

V balení sa nachádza nabíjačka od Huawei s výkonom 10 W (5V 2A). Veľa som od nej neočakával, štandardom je dnes už minimálne 18 W nabíjací výkon. Keď k tomu pripočítam batériu s nadštandardnou kapacitou, začínam sa obávať rýchlosti nabíjania.

Počas nabíjania som nameral tieto hodnoty:

 • 15 min: 16 %
 • 30 min: 31 %
 • 45 min: 44 %
 • 60 min: 58 %
 • Celkové nabitie: 2:00 hod.

Úprimne, čakal som pomalšie nabíjanie. Dve hodiny síce netrhajú žiadne rekordy, no vzhľadom na slabý výkon nabíjačky to pokojne mohlo byť oveľa viac. To ale nič nemení na fakte, že nabíjanie je pomalé.

Tip: Rýchlosť nabíjania všetkých testovacích smartfónov si poctivo zapisujeme a ukladáme do prehľadnej tabuľky.

Záverečné hodnotenie: Horúce želiezko v ohni

HONOR 9X si ma počas testovania získal. Je dostatočne výkonný, s celkom podareným dizajnom, vysúvacím fotoaparátom a veľkým displejom bez výrezu. Spoľahnúť som sa mohol aj na slušnú výdrž, kvalitný fotoaparát a bleskovo rýchly skener odtlačkov prstov. Najviac mi prekážala neustále zašpinená zadná strana. Keďže je plastová, výrobca si mohol odpustiť špeciálne odrazové efekty v tvare X a zvoliť matnú farbu. Výhodou môže byť aj prítomnosť 3,5 mm audio konektora či FM rádio. Zamrzí absencia slúchadiel v predajnom balení.

HONOR 9X trojity fotoaparat

Odporúčaná cena smartfónu HONOR 9X je 279 eur.

hej sk affiliate Honor 9X
datart affiliate Honor 9X
alza affiliate Honor 9X

Konkurencia je silná

Motorola one vision
Oproti HONORu 9X ponúkne natiahnutý displej s pomerom strán 21:9. Kapacita batérie je na strane HONOR 9X. Motorola stráca absenciou ultra-širokouhlého fotoaparátu, ten hlavný je na tom veľmi podobne. Oba smartfóny ponúkajú špeciálny nočný režim, skener odtlačkov prstov vzadu a 3,5 mm audio jack. Výhodou HONORu je, že nemá žiadny výrez či dieru v displeji. Dôležitým rozdielom je nadstavba. Zatiaľ čo EMUI pri HONORe je poriadne mohutná, Motorola sa spolieha na čistý Android One s menšími vylepšeniami priamo od výrobcu. Motorolu zoženiete približne za 270 eur.

Samsung Galaxy A50
Samsung zaujme najmä pekným displejom a trojicou fotoaparátov na zadnej strane. Výhodou môže byť skener odtlačkov prstov integrovaný priamo do displeja, nevýhodou zase jeho spoľahlivosť (ktorá sa s príchodom nových aktualizácií zlepšuje). Páči sa nám aj nadstavba One UI, ktorá je moderná a ponúka všetky dôležité funkcie. Napríklad aj tmavý režim naprieč celým systémom, ktorý v HONORe chýba. Samsung Galaxy A50 zoženiete približne za 270 eur.Sony Xperia 10 Plus
Sony Xperia 10 Plus štartovala na podstatne vyššej cenovke, no teraz ju kúpite za veľmi podobnú sumu, ako HONOR 9X. Zaujme natiahnutým displejom s pomerom strán 21:9 a charakteristickým dizajnom Sony. Skener odtlačkov je na boku zariadenia a fotoaparát neponúka ultra-širokouhlý objektív. Výdrž batérie je na tom tiež horšie. Poteší kvalitná nadstavba od Sony.22.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+