MojAndroid

Aktuálne je najväčší rozruch okolo najnovších vlajkových lodí od Samsungu. Výrobca však uviedol niekoľko ďalších smartfónov, ktoré stoja za povšimnutie. Jedným z nich je aj Samsung Galaxy A50. Ten spája výhody veľkého displeja, trojitého zadného fotoaparátu a skeneru odtlačkov prstov priamo v displeji s veľmi zaujímavou cenou. Za 349 EUR na trhu neexistuje smartfón, ktorý by ponúkal skener odtlačkov prstov v displeji. Samsung týmto modelom mieri na mladšiu generáciu, ktorá je otvorená novým funkciám a trendom, ktoré mobilný svet ponúka.

Balenie: Žiadne prekvapenie sa nekoná

Zariadenie k nám dorazilo v bielej vcelku nápadnej krabici. Na jej prednej strane je vyobrazený samotný Samsung Galaxy A50. Nás však viac zaujíma to, čo sa nachádza vo vnútri. Okrem samotného smartfónu, ktorý je zabalený vo fólii, sa tu štandardne nachádza nabíjačka a kábel s USB koncovkou. V balení Samsungov nesmú chýbať ani slúchadlá, tie pre model A50 ponúkajú klasický 3,5 mm jack, čo dáva tušiť, že rovnaký konektor nájdeme aj na smartfóne. Dokumentácia nie je nijako prehnane veľká či hrubá. Posledným prvkom v balení je kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a Dizajn: Na ostatné Samsungy sa veľmi nepodobá

Spoločnosť Samsung dlho odolávala výrezom v displeji. Ponúkala smartfóny s minimálnymi rámikmi, v ktorých boli zasadené predné fotoaparáty. Nedávno prešiel Samsung na “diery” v displeji, ktoré môžete nájsť napríklad v najnovších vlajkových lodiach. Samsung Galaxy A50 na to ide inak. Žiadna diera v displeji tu nie je, avšak výrezu v hornej časti sa nevyhol. Ten je dostatočne veľký na to, aby tam výrobca vtesnal selfie fotoaparát a zároveň dostatočne malý na to, aby vyslovene prekážal. Ja síce nie som zástancom výrezov v displeji, ale toto riešenie mi vôbec neprekáža.

Predná strana telefónu je sklenená, prekrytá odolným sklom Gorilla Glass 3. generácie. Zadná je plastová. Kvalite spracovania to však nijako neuberá, dokonca ani pocitu pri držaní. Pri celkom príjemnej cene sa nejaké kompromisy urobiť museli a toto je jeden z nich. Kovový nie je ani bočný rám, ten je tiež plastový. Pri bežnom používaní to vôbec neprekáža, zariadenie sa veľmi dobre drží v ruke, nešmýka sa a odtlačky prstov sa na ňom zachytávajú len sporadicky.

Páči sa mi jemné zahnutie zadnej strany, ktoré prispieva k lepšiemu držaniu a istejšiemu úchopu. Teda aspoň v prípade nami testovaného bieleho farebného vyhotovenia. Za 349 EUR však konkurencia ponúka konštrukciu vyhotovenú z kvalitnejších materiálov. Chýba tiež zvýšená odolnosť voči vode.

Rámiky okolo displeja sú príjemne tenké, až na spodnú časť. Tam je rámik podstatne hrubší. Mohol by byť menší, ale celkovému dizajnu to nijako neškodí. Tlačidlo Bixby v tomto prípade chýba, no mne to vôbec nevadí.

Ostatné hardvérové tlačidlá si našli miesto na pravej strane zariadenia. Nachádza sa tu dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a blokovacie tlačidlo. Skener odtlačkov prstov by ste na tomto smartfóne hľadali márne, ten sa nachádza priamo v displeji.

Možnosti odomykania: Tu ešte treba popracovať

Samsung Galaxy A50 je smartfón, ktorý ponúka nové technológie za relatívne príjemnú cenu. V poslednom čase je odblokovanie pomocou tváre či skener odtlačkov prstov zabudovaný priamo v displeji. Obidve tieto vlastnosti nájdete aj tu. Lenže nie je všetko také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osobne nie som fanúšikom skenerov v displeji, pretože ich rýchlosť nie je ani zďaleka taká ako v prípade štandardného riešenia. Tu to platí dvakrát. Po priložení prsta na skener čakám minimálne 2-3 sekundy, kým sa odblokuje. Ani skener v Samsungu Galaxy S10+ nepatrí medzi tie rýchlejšie, ale tu je to ešte oveľa pomalšie. Navyše, nie vždy smartfón rozozná môj prst na prvýkrát. Používať sa to dá, no ja som detailista a toto mi naozaj prekáža.

Vyskúšal som ešte jednu fintu. Jeden prst som pridal dvakrát. Niektoré smartfóny to umožňujú, iné ma upozornia, že pridávam rovnaký prst, ktorý už je zaregistrovaný. No ale späť k téme. Po dvojitom registrovaní jedného prsta sa rýchlosť odomykania a hlavne presnosť o niečo zlepšili, no stále to nie je ono.

S odblokovaním pomocou tváre je to už lepšie. Pridanie tváre otázkou pár sekúnd a samotné odblokovanie je spoľahlivé. Jediné, čo by som mu vytkol, je rýchlosť. Tiež nepatrí medzi najrýchlejšie, no stále je na tom lepšie ako skener v displeji. S odblokovaním nebudete mať problém ani v tme, displej zariadenia poslúži na prisvetlenie. Musíte však dbať na to, aby ste pri odblokovaní boli tvárou trošku bližšie k smartfónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+