MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Zlatý štandard, nič nechýba

V rámci konektivity novinka nezaostáva. Ponúka všetky aktuálne dostupné technológie. Poďme ale pekne poporiadku. Základom je Dual SIM funkcionalita. Konkurenčnou výhodou môže byť možnosť využívania dvoch SIM kariet a pamäťovej karty súčasne. Nie je tu žiadny zdieľaný slot. Presne takto by to malo byť a takto sa mi to páči. V nastaveniach si jednoducho zvolíte predvolenú SIM kartu pre hovory, sms či dáta. Následne si nastavíte to, či sa vás má zariadenie vždy opýtať, ktorú SIM kartu zvoliť alebo automaticky vyberie tú predvolenú.

LTE siete nie sú pre Samsung Galaxy A50 žiadnym problémom. S okolím dokáže komunikovať cez bluetooth vo verzii 5.0. Počas testovania som k smartfónu pripojil smart hodinky Samsung Galaxy Watch Active či Xiaomi Mi Band 2. prostredníctvom bluetooth som tiež počúval hudbu. Vždy som bol spokojný, prerušenie spojenia či iné problémy neexistovali.

Rovnako dobre je na tom aj čo sa GPS týka. Ako vo všetkých prípadoch, aj teraz som testoval navigáciu s aplikáciami Waze a Sygic. Tu nenastal žiadny problém. Pozíciu som mal skoro okamžite, kompas bol stále nakalibrovaný správne a ani počas dlhšej cesty som nezaznamenal výpadok spojenia.

Dôležitou súčasťou konektivity je aj prítomnosť NFC čipu. Keďže mobilné platby využívam dosť často, Samsung Galaxy A50 ma v tomto prípade nesklamal a dáva mi možnosť platiť mobilom. Počas testovania som, samozrejme, niekoľko takýchto platieb uskutočnil a všetko prebehlo bez problémov. Využil som pri tom službu Google Pay, ktorú podporuje aj moja banka.

Smartfóny nám síce dokážu nahradiť viacero iných elektronických zariadení, no ich primárnou funkciou je stále telefonovanie. Aj keď to ide v poslednom čase do úzadia. V dnešnej dobe je veľmi ťažké nájsť zariadenie, ktoré má s telefonovaním, kvalitou zvuku či mikrofónu problém. Ten nenastal ani v tomto prípade. Nenápadný reproduktor nad displejom odvádza svoju prácu veľmi slušne. Počas telefonovania mám nastavenú približne polovičnú hlasitosť, zvuk je čistý a dostatočne zrozumiteľný. Ak je pozadie rušnejšie, trochu zvýšim hlasitosť a stále počujem druhú stranu bez problémov. Signál je stabilný, nevypadáva a telefonovanie je pohodlné. Teda až na to, že v ruke držíte poriadnu “lopatu” s veľkým displejom.

Fotoaparát: Slušné fotografie v strednej triede

Okrem skeneru v displeji bude Samsung Galaxy A50 lákať aj na fotoaparát. Ten hlavný ponúka až 3 snímače. Štandardný ponúka rozlíšenie až 25 megapixelov a clonu f/1.7. Širokouhlý objektív je osemmegapixelový s clonou f/2.2 a posledným je hĺbkový senzor s rozlíšením 5 MP, ktorý poslúži na fotografovanie portrétov s rozmazaným pozadím.

Aplikáciu, ktorá obsluhuje fotoaparát už veľmi dobre poznáme napríklad z nových vlajkových lodí. Jej ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne. Možnosť prepínať medzi objektívmi máte vždy poruke. Samozrejmosťou je aj profesionálny režim, v ktorom si manuálne nastavíte zaostrovanie, vyváženie bielej a ISO. Štandardný pomer strán fotografií je 4:3 (čo je aj pomer strán snímača), môžete však fotografovať aj v pomere 16:9 či 19,5:9. Pripravte sa však na nižšie rozlíšenie, keďže v tomto prípade sa jedná len o výrez z pôvodnej fotografie v pomere strán 4:3.

Pri nastavení štandardného pomeru strán je rozlíšenie fotografie 12 megapixelov. Existuje však ešte jedno špeciálne nastavenie s názvom 4:3H, ktoré využíva potenciál 25 MP čipu naplno a výsledné fotografie tak majú rozlíšenie spomínaných 25 MP. Toto nastavenie odporúčam hlavne počas pekného slnečného dňa. Vtedy viete z fotografie dostať viac detailov, v noci by som zase zvolil štandardné 12 MP nastavenie.

Fotoaparát určite nesklamal. Za dobrých svetelných podmienok sa môžete spoľahnúť na vydarené fotografie s dostatkom detailov a peknými farbami. V noci to už taká sláva nie je, no na fotografie sa pozerať dá. Tu príde vhod clona f/1.7. Snímač tak dokáže zachytiť celkom slušnú úroveň svetla. Fotenie širokouhlým fotoaparátom v noci veľmi neodporúčam. Takéto fotografie sú väčšinou tmavé a veľa na nich neuvidíte. Naopak, cez deň som si ho nevedel vynachváliť. Je ideálny na fotografovanie budov, námestí či iných väčších objektov. Na fotografiu sa tak zmestí oveľa viac. To, čo by ste inak nemali šancu odfotiť, zachytíte so širokouhlým snímačom oveľa lepšie.

Fotografie s ultra širokouhlým objektívom

Pri porovnaní štandardných fotografií a fotografií z ultra širokouhlého objektívu môžete vidieť, že napríklad pri fotení Baziliky sv. Mikuláša v Trnave určite prišiel vhod. Štandardný objektív nedokázal zachytiť celý objekt, zatiaľ čo ultra širokouhlý to zvládol bez problémov.

Testovacie fotografie

Portrétový režim

Pri fotení v portrétovom režime, v ktorom chcete, aby bolo pozadie rozmazané, sa Samsung Galaxy A50 spolieha na kombináciu hlavného objektívu a päťmegapixelového hĺbkového senzoru. Počas fotografovania viete úroveň rozostrenia pozadia meniť v reálnom čase. Navyše, v galérii si ju následne bez problémov doladíte. Odporúčam nastaviť úroveň rozmazania pozadia niekam na stred. Pri maximálnom je síce efekt veľmi výrazný a zaujímavý, no môže sa stať, že zariadenie rozostrí napríklad ucho alebo kus oblečenia, ktoré by inak mali byť ostré.

Video

Počas nahrávania videa fotoaparát neustále preostruje, čo môže byť veľmi rušivé. Našťastie, ťuknutím na displej zaostríte na konkrétny bod a preostrovať už nebude. Kvalitu videa by som označil za lepší priemer. Optická stabilizácia síce chýba, no tá digitálna odvádza celkom slušnú prácu. Za video sa tak hanbiť nebudete. Samsung Galaxy A50 ho zvláda vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Maximálne rozlíšenie nahrávaného videa je trochu sklamaním. Už aj oveľa lacnejšie zariadenia to zvládnu v 4K rozlíšení.

Počas nahrávania videa je k dispozícii prepínač medzi štandardným a širokouhlým objektívom. Nahrávať je možné aj spomalené video v HD rozlíšení pri 240 snímkoch za sekundu. To znovu najlepšie využijete za pekného slnečného dňa.

Predný selfie fotoaparát ponúka v dobrých svetelných podmienkach veľmi pekné fotografie, pozor si musíte dať hlavne na protisvetlo. Predsa len nemá až taký dynamický rozsah ako snímač vzadu, aj keď HDR režim ponúka. Jeho rozlíšenie je až 25 megapixelov, čo je nadštandardná hodnota. Za zhoršených svetelných podmienok to už také dobré nie je, ale fotky sú stále vcelku použiteľné. Pomocou neho môžete vytvárať aj video, zvládne FullHD rozlíšenie pri 30 snímkoch za sekundu.

Fotografie v pôvodnej kvalite si môžete stiahnuť tu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+