MojAndroid

Vybrať nový smartfón nie je také jednoduché. Trh je doslova presýtený rôznymi modelmi rôznych výrobcov. V poslednom čase sa kladie dôraz najmä na kvalitu fotoaparátu, preto vyberáme najlepšie fotomobily. Používatelia chcú mať vo svojom mobile pekné fotky a výrobcovia na to reagujú. Každým rokom sa snažia predstaviť niečo, čo tu ešte nebolo. Fotomobily sú jednoducho trendom.

Kvalita fotoaparátu je dnes jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Či už ide o vlajkovú loď alebo modely z nižších tried, fotoaparát je väčšinou na prvom mieste.

Hľadáte nový smartfón v inej cenovej kategórii alebo na iný účel? Tak to by ste mali navštíviť naše veľké Porovnanie mobilov, kde nájdete výber tých najlepších modelov naprieč viacerými kategóriami. Podľa ceny, ale aj podľa konkrétneho účelu.

Ako vybrať smartfón s kvalitným fotoaparátom?

Rozlíšenie

Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v megapixeloch, to znamená miliónoch pixelov. Dnešné smartfóny ponúkajú štandardne 12, 16 či 20 MP rozlíšenie. Na trhu máme aj modely so 48, 64 či dokonca 108 megapixelovými fotoaparátmi. Vyššie rozlíšenie ale nie vždy znamená lepšiu kvalitu fotografií. Tá sa odvíja od kvalít samotného snímača a samozrejme aj od softvéru, ktorý ho ovláda.

Optická stabilizácia obrazu

Tá sa zíde najmä v horších svetelných podmienkach. Smartfóny, ktoré ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, môžu zachytiť viac svetla a obraz nie je rozmazaný. Optická stabilizácia obrazu tiež výrazne pomáha pri natáčaní videa.

Variabilita

V roku 2021 máme na trhu smartfóny so štyrmi či piatimi objektívmi. Pýtate sa, na čo je to dobré? No, každý objektív slúži na niečo iné. Popri tom hlavnom je momentálne trendom ultra-širokouhlý objektív. Ten dokáže snímať záber zo širšieho uhla, takže sa doň vojde viac. Ideálne na fotenie veľkých budov ši skupiniek ľudí.

Nemenej dôležité je aj priblíženie. Štandardom sú teleobjektívy s dvojnásobným optickým priblížením. Na trhu máme modely aj s trojnásobným priblížením a väčším. Vrcholom v tomto smere sú periskopické objektívy, ktoré dokážu bezstratovo priblížiť obraz 5 či 10x.

Ďalšími, no menej významnými snímačmi sú makroobjektív či snímač hĺbky. Ten je dnes v lepších fotomobiloch nahradený ToF 3D snímačom.

Motorola one zoom
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechajte si poradiť

Aj keď už poznáte všetky parametre svojho vysnívaného fotomobilu, stále neviete, ako kvalitne bude fotiť. Ako sme už spomínali vyššie, dôležitý je aj softvér, post-processing a podobne. Preto je dobrou voľbou prečítať si recenzie a rôzne porovnania tých, ktorí už smartfón otestovali. Aj to vám dá o kvalite fotoaparátu lepší prehľad.

Čítať teraz nemusíte nič, v tomto článku sme vybrali tie úplne najlepšie fotomobily, ktoré si aktuálne môžete na našom trhu kúpiť. Bez ohľadu na ich cenu. Vedzte, že ak zvolíte hocijaký z nich, s fotografiami budete určite spokojní.

Huawei P40 Pro

Relatívna novinka od Huawei s kvalitným fotoaparátom. Hlavne v noci prakticky nemá konkurenciu. Snímač je taký veľký, že v porovnaní s konkurenciou dokáže poňať podstatne viac svetla, čo vedie k nádherným nočným fotografiám. Huawei P40 Pro ale vyniká aj priblížením.

Huawei P40 Pro fotomobil
Huawei P40 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Obsahuje periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a desaťnásobným hybridným zoomom. Priblížené fotografie z tohto modelu sú kvalitou na absolútnom vrchole. Chýbať samozrejme nesmie optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

  • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, optická stabilizácia obrazu
  • Periskopický objektív: 12 MP, f/3.4, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
  • Ultra-širokouhlý objektív: 40 MP, f/1.8
  • ToF snímač

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy S21 Ultra

V porovnaní s minuloročným modelom tu opät máme navonok rovnaký, avšak mierne vylepšený 108-megapixelový hlavný snímač, ktorý podľa výrobcu ponúkne lepší dynamický rozsah a celkovo kvalitnejšie fotografie. Novinkou je periskopický objektív s desaťnásobným optickým priblížením a ultra-širokouhlý snímač dokáže zaostrovať.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Základný teleobjektív podáva veľmi dobré výsledky a má aj veľmi dobrú stabilizáciu. Optickú aj elektronickú. To isté platí aj pre periskopický objektív. Fotografie priblížené 10x sú ostré a prakticky nemajú konkurenciu. Maximálny stonásobný zoom je tu stále len pre parádu, aj keď tieto fotky sú v porovnaní s minuloročným modelom lepšie.

Parametre fotoaparátu:

  • Hlavný: 108 MP, f/1.8, laserové zaostrovanie
  • Ultra-širokouhlý: 12 MP, AF, uhol záberu 120 stupňov
  • Teleobjektív 1: 10 MP, f/2.4, OIS, 3x optické priblíženie
  • Teleobjektív 2: 10 MP, f/4.9, OIS, 10x optické priblíženie

{{shop_name}} od {{product_price}}

Xiaomi Mi 11 Ultra

Spoločnosť Xiaomi má momentálne na trhu vlajkovú loď Xiaomi Mi 11 Ultra, ktorá sa teší poriadne kvalitnej hardvérovej výbavy. S celkovým skóre 143 bodov momentálne okupuje prvú priečku v profesionálnom hodnotení DXOMARK. Asi preto netreba zdôrazňovať, že vyhotovené fotografie sú skutočne špičkové.

Xiaomi Mi 11 ultra - zadný fotoaparát
GSMArena.com

Vo výbave sa nachádza 50-megapixelový senzor GN2 s optickou stabilizáciou obrazu a laserovým zaostrovaním. K tomu sa pripája teleobjektív s až 120-násobným priblížením. Tretím je 48-megapixelový utraširokouhlý snímač s uhľom záberu 128 stupňov a celé to uzatvára hĺbkový senzor dToF.

Veľkou zaujímavosťou je prítomnosť malého OLED displeja, ktorý slúži na zobrazovanie náhľadov pri vytváraní fotiek, no využiť sa dá aj na rôzne notifikácie – stav batérie, prichádzajúci hovor. Za zmienku stojí aj nový prepracovaný algoritmus pre vytváranie fotografií v podmienkach zníženého osvetlenia. Podporované je nahrávanie 8K videí a vo výbave nechýba ani predný “selfie” fotoaparát s rozlíšením 20 megapixelov.

Parametre fotoaparátu:

  • 50 MP, f/1.95, 24 mm, OIS, 1/1,12 palcov, Dual Pixel PDAF
  • 48 MP, ultra-širokouhlý, f/2.2, 128°, PDAF
  • 48 MP, teleobjektív so 120-násobným hybridným priblížením, 5 násobné optické priblíženie
  • dToF senzor
  • 1,1-palcový AMOLED displej pre náhľad pri fotení selfie a zobrazovanie notifikácií

{{shop_name}} od {{product_price}}

OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro prináša 48 MP hlavný snímač, vytvorený v spolupráci so Sony. Ide o IMX789 s veľkosťou až 1/1.4”. Výsledkom by mali byť výnimočné detaily, za čo vďačíme 2×2 šošovke, ktorá sa nachádza priamo na čipe (OCL). Snímač podporuje aj 12 bitový RAW formát, duálne natívne ISO a DOL-HDR. Snímač v praxi ponúka rýchlejšie zaostrovanie, až 4-krát viac informácií o farbách, čo zvyšuje presnosť farieb obrázku, krajšie denné a nočné fotky a znížené rozmazanie vo videách.

OnePlus 9 Pro
Redakcia

Nasleduje až 50 MP širokouhlý snímač, ktorý používa 1/1.56” objektív Sony IMX766. Využíva tzv. voľný objektív (Freeform lens), ktorý dokáže znížiť rozostrenie okrajov fotiek až k 1 %, ktoré poznáme z bežných širokouhlých snímačov.  Navyše, tento snímač vám poslúži aj ako makro objektív, dokáže totiž fotiť subjekty zo vzdialenosti 4 cm.

Nechýba ani teleobjektív, ide o 8 MP snímač, ktorý ponúka až 3,3x optický zoom. Samozrejmosťou je aj OIS, aby vaše fotky neboli rozmazané. Snímač dokáže vytvoriť snímky s digitálnym zoomom 30x.

OnePlus 9 Pro má aj 2 MP hĺbkový snímač, ktorý vám po novom umožní vytvoriť aj tzv. efekt posunu naklonenia (tilt-shift). Vďaka tejto funkcii dokážete vytvoriť fotky, ktoré vyzerajú ako miniatúry skutočných scenérií.

Parametre fotoaparátu:

  • 48 MP – hlavný, OIS, Sony IMX789
  • 50 MP – širokouhlý, Sony IMX766
  • 8 MP – teleobjektív, OIS, 3.3x optický zoom
  • 2 MP – hĺbkový

{{shop_name}} od {{product_price}}

Apple iPhone 12 Pro Max

Zabudnúť nemôžeme ani na jablčnú konkurenciu. Apple vo svojich nových iPhonoch poriadne zabral a výsledkom sú kvalitné fotomobily. iPhone 12 Pro Max ponúka tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív.

Apple iPhone 12 Pro Max
Zdroj: Apple.com

iPhone 12 Pro Max prekvapí veľmi slušnými fotografiami cez deň, ale aj v noci. Všetky snímače ponúkajú rozlíšenie 12 megapixelov, v prípade hlavného snímača a teleobjektívu je k dispozícii aj optická stabilizácia obrazu.

Novinkou je skener LiDAR na meranie hĺbky ostrosti, ktorý poslúži napríklad pri rozostrovaní pozadia, ako aj pridanie nočného režimu pre širokouhlý snímač.

Parametre fotoaparátu:

  • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.6, optická stabilizácia obrazu
  • Teleobjektív: 12MP f/2.2, 2,5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
  • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4,120° uhol

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Na zadnej strane tohto smartfónu sa nachádzajú štyri fotografické snímače. Galaxy Note 20 Ultra je v poradí druhým Samsungom, ktorý dostal fotoaparát s rozlíšením až 108 megapixelov.

Hlavný objektív disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu, ktorá príde vhod v noci, prípadne pri natáčaní videa. Opäť sa môžete tešiť na skvelý prirodzený efekt rozmazania pozadia.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Fotografie, ktoré vychádzajú z hlavného snímača, patria medzi to najlepšie. Ponúkajú dostatok detailov a výborný dynamický rozsah. A to isté platí aj pre nočné fotografie. Nočné fotografie sú detailné, šum je korigovaný veľmi dobre a farby sú v rámci možností reálne, niekedy trochu teplejšie.

Parametre fotoaparátu:

  • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
  • Teleobjektív: 12 MP, f/3.0, 5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
  • Ultra-širokouhlý snímač: 12 MP, f/2.2

{{shop_name}} od {{product_price}}

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro je zatiaľ najvybavenejším modelom výrobcu a patrí medzi to najlepšie, čo ponúka trh smartfónov. Ide o vyváženú vlajkovú loď so všetkými funkciami, ktoré k tomu patria. Jeho fotoaparát patrí medzi absolútnu špičku. Kvality fotoaparátu potvrdzuje aj portál DxOMark.

Mate 40 Pro stavia na kvalitnom hlavnom snímači s veľkými pixelmi a skvelou stabilizáciou obrazu. Pochváliť sa môže rýchlym ostrením a výbornými nočnými fotografiami. Tie sú také dobré, že niekedy sa neoplatí ani zapínať nočný režim.

Vylepšenia sa dočkal aj ultra-širokouhlý snímač. Ten v predchádzajúcom P40 Pro síce ponúkal vyššie rozlíšenie – 40 MP oproti 20 MP, ale novinka má lepšiu svetelnosť, čo výrazne pomôže fotografiám v noci. A tie sú naozaj lepšie.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Parametre fotoaparátu:

  • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, PDAF, OIS
  • Periskopický snímač: 12 MP, f/3.4, PDAF, OIS, 5x optický zoom
  • Ultra-širokouhlý objektív: 20 MP, f/1.8, PDAF

{{shop_name}} od {{product_price}}

Motorola edge+

Už pri prvom pohľade na špecifikácie musí byť každému jasné, že Motorola edge+ mieri v mobilnej fotografii na absolútny vrchol. Zaujme hlavným snímačom s rekordne vysokým rozlíšením – 108 megapixelov, nechýba teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu a samozrejmosťou je obľúbený ultra-širokouhlý objektív, ktorý dokáže zaostrovať a používateľ ho využije aj na vytváranie makro záberov.

Foto: Redakcia

Počas fotografovania má používateľ k dispozícii základné rozlíšenie 27 megapixelov. V tomto režime sú spojené 4 pixely do jedného, čoho výsledkom sú svetlejšie fotky v noci a skvelý dynamický rozsah pri zachovaní maximálnych detailov. Fotografovať je samozrejme možné aj v maximálnom rozlíšení 108 megapixelov, čo prinesie ešte detailnejšie fotografie. Výber je len na samotnom používateľovi.

Popri hlavnom lákadle – 108 MP snímaču sa ostatné dva dostávajú trochu do pozadia. Ale nespomenúť by ich bola škoda. Ultra-širokouhlý snímač dokáže nielenže zachytiť viac priestoru pri fotografovaní, ale vďaka automatickému zaostrovaniu s ním vytvoríte efektné makro zábery. V porovnaní s ostatnými makro snímačmi v iných smartfónoch je automatické zaostrovanie extrémnou výhodou. Nemusíte sa báť o to, aby bola fotografia ostrá a hľadať tú správnu vzdialenosť od fotografovaného objektu. Jednoducho namierite na objekt z vami požadovanej vzdialenosti, smartfón zaostrí a fotografia je hotová.

Parametre fotoaparátu:

  • 108 MP, f/1.8, Quad Pixel, OIS
  • ultraširokouhlý 16 MP, f/2.2
  • Telefoto, 8 MP, f/2.4, 3x optický zoom, OIS/ ToF senzor

{{shop_name}} od {{product_price}}

Sony Xperia 1 II

Spoločnosť Sony sa pri novom modeli poriadne zamerala na fotoaparáty. Ponúknu tri ohniskové vzdialenosti – 16 milimetrov pre ultra širokouhlý objektív, 24 milimetrov pre široký a 70 milimetrov pre zoom. Záležať si dala aj na softvéri, vďaka ktorému bude možné ovládať všetky dôležité parametre fotografie.

Aplikácia Cinemaography Pro ponúka rôzne profesionálne možnosti, napríklad “filmové snímanie” v rozlíšení 2K pri 120 snímkach za sekundu a s podporou HDR. K dispozícii však je aj klasické nahrávanie v 4K HDR pri 60 snímkach za sekundu, no s pomerom strán 21:9.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II | Foto: Redakcia

Parametre fotoaparátu:

  • 12 MP hlavný snímač s optickou stabilizáciou obrazu, svetelnosť f/1.7, PDAF
  • 12 MP teleobjektív s optickou stabilizáciou obrazu
  • 12 MP ultra-širokouhlý objektív
  • ToF snímač

{{shop_name}} od {{product_price}}

29.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+