MojAndroid

Vybrať nový smartfón nie je také jednoduché. Trh je doslova presýtený rôznymi modelmi rôznych výrobcov. V poslednom čase sa kladie dôraz najmä na kvalitu fotoaparátu, preto vyberáme najlepšie fotomobily. Používatelia chcú mať vo svojom mobile pekné fotky a výrobcovia na to reagujú. Každým rokom sa snažia predstaviť niečo, čo tu ešte nebolo. Fotomobily sú jednoducho trendom.

Kvalita fotoaparátu je dnes jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Či už ide o vlajkovú loď alebo modely z nižších tried, fotoaparát je väčšinou na prvom mieste.

Ako vybrať smartfón s kvalitným fotoaparátom?

Rozlíšenie

Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v megapixeloch, to znamená miliónoch pixelov. Dnešné smartfóny ponúkajú štandardne 12, 16 či 20 MP rozlíšenie. Na trhu máme aj modely so 48, 64 či dokonca 108 megapixelovými fotoaparátmi. Vyššie rozlíšenie ale nie vždy znamená lepšiu kvalitu fotografií. Tá sa odvíja od kvalít samotného snímača a samozrejme aj od softvéru, ktorý ho ovláda.

Optická stabilizácia obrazu

Tá sa zíde najmä v horších svetelných podmienkach. Smartfóny, ktoré ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, môžu zachytiť viac svetla a obraz nie je rozmazaný. Optická stabilizácia obrazu tiež výrazne pomáha pri natáčaní videa.

Variabilita

V roku 2020 máme na trhu smartfóny so štyrmi či piatimi objektívmi. Pýtate sa, na čo je to dobré? No, každý objektív slúži na niečo iné. Popri tom hlavnom je momentálne trendom ultra-širokouhlý objektív. Ten dokáže snímať záber zo širšieho uhla, takže sa doň vojde viac. Ideálne na fotenie veľkých budov ši skupiniek ľudí.

Nemenej dôležité je aj priblíženie. Štandardom sú teleobjektívy s dvojnásobným optickým priblížením. Na trhu máme modely aj s trojnásobným priblížením a väčším. Vrcholom v tomto smere sú periskopické objektívy, ktoré dokážu bezstratovo priblížiť obraz 5 či 10x.

Ďalšími, no menej významnými snímačmi sú makroobjektív či snímač hĺbky. Ten je dnes v lepších fotomobiloch nahradený ToF 3D snímačom.

Nechajte si poradiť

Aj keď už poznáte všetky parametre svojho vysnívaného fotomobilu, stále neviete, ako kvalitne bude fotiť. Ako sme už spomínali vyššie, dôležitý je aj softvér, post-processing a podobne. Preto je dobrou voľbou prečítať si recenzie a rôzne porovnania tých, ktorí už smartfón otestovali. Aj to vám dá o kvalite fotoaparátu lepší prehľad.

Čítať teraz nemusíte nič, v tomto článku sme vybrali tie úplne najlepšie fotomobily, ktoré si aktuálne môžete na našom trhu kúpiť. Bez ohľadu na ich cenu. Vedzte, že ak zvolíte hocijaký z nich, s fotografiami budete určite spokojní.

Huawei P40 Pro

Horúca novinka od Huawei s kvalitným fotoaparátom. Hlavne v noci prakticky nemá konkurenciu. Snímač je taký veľký, že v porovnaní s konkurenciou dokáže poňať podstatne viac svetla, čo vedie k nádherným nočným fotografiám. Huawei P40 Pro ale vyniká aj priblížením.

Huawei P40 Pro fotomobil

Obsahuje periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a desaťnásobným hybridným zoomom. Priblížené fotografie z tohto modelu sú kvalitou na absolútnom vrchole. Chýbať samozrejme nesmie optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 12 MP, f/3.4, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 40 MP, f/1.8
 • ToF snímač

 

hej sk affiliate Huawei P40 Pro
datart affiliate Huawei P40 Pro
alza affiliate Huawei P40 Pro

Samsung Galaxy S20 Ultra

Najnovšia vlajková loď Samsungu je často označovaná ako najlepší fotomobil súčasnosti, a to napriek tomu, že zatiaľ neprešla testom DxOMark. Má úplne nový 108-megapixelový snímač, ku ktorému pridáva 100-násobný zoom a množstvo zaujímavých funkcií.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotomobil

Fotoaparát využíva až 4 snímače. Hlavný 108-megapixelový so svetelnosťou f/1.8 a OIS fotí štandardne v rozlíšení 12 MP, čím spája až 9 pixelov do jedného. Vďaka tomu môžu byť fotografie podstatne svetlejšie, čo sa hodí hlavne pri fotení v noci.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 48 MP, f/3.5, 10X hybridný zoom, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.2
 • ToF snímač

 

andreashop affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra
hej sk affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
datart affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20+

Samsung Galaxy S20+ sa od vyššieho súrodenca Galaxy S20 Ultra líši slabším hlavným snímačom a telefoto snímačom. Napriek tomu patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Hlavný snímač má 12 megapixelov, optickú stabilizáciu a svetelnosť f/1.8.

Samsung Galaxy S20+ fotomobil

Telefoto snímač ponúka paradoxne vyššie rozlíšenie 64 megapixelov, ale naopak iba 3x hybridný optický zoom. Ultraširokouhlý snímač a ToF senzor je rovnaký ako u Galaxy S20 Ultra. Poteší aj rovnaká škála rozlíšení videa.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 64 MP, f/2.0, 3x hybridný zoomm, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.2
 • ToF

 

hej sk affiliate Samsung Galaxy S20+
andreashop affiliate Samsung Galaxy S20+
Samsung Galaxy S20+
datart affiliate Samsung Galaxy S20+

 

Google Pixel 4

Smartfóny od Googlu síce nezaujmú dizajnom či inými zaujímavými vylepšeniami, no v rámci fotografovania už tradične patria na absolútny vrchol. Potvrdzuje to aj štvrtá generácia Pixelov. Tá v sebe opäť spája kvalitné snímače a vyladený softvér.

Google Pixel 4 fotomobil
Google Pixel 4 s 90 Hz displejom

Najviac zamrzí absencia ultra-širokouhlého objektívu. Vysvetlením Googlu je, že ľudia radšej približujú. To ale nič nemení na tom, že fotografie, ktoré vychádzajú z Pixelu 4, sú naozaj veľmi pekné, no nie širokouhlé.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12,2 MP, f/1.7, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 16 MP, f/2.4, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu

alza affiliate Google Pixel 4

Xiaomi Mi Note 10

Spoločnosť Xiaomi má momentálne na trhu vlajkovú loď Xiaomi Mi 10 Pro, ktorej fotoaparát obsadil v rebríčku testov DxOMark prvé miesto. V ponuke našich operátorov tento smartfón zatiaľ chýba, ale nájdete tam model Xiaomi Mi Note 10. S celkovým skóre 121 bodov sa jeho fotoaparátu podarilo na jeseň chvíľu okupovať prvé miesto rebríčku DxOMark.

Mi Note 10 fotomobil

Fotoaparát tvorí až 5 snímačov. Hlavný 108-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.7 a OIS spája 4 pixely do jedného, čím vzniká výsledná 27-megapixelová fotografia. Prekvapí dvojica telefoto snímačov s optickou stabilizáciou. Prvý 12-megapixelový ponúka 2x optický zoom a druhý 8-megapixelový až 5x optický zoom.

Doplňujú ich 20-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 2-megapixelový makro snímač. Video v 4K rozlíšení je možne natáčať len pri štandardnej frekvencii 30 fps. Dôvodom je použitie čipsetu strednej triedy Qualcomm Snapdragon 730G. Pri FullHD rozlíšení je ale možne natáčať krátke videá aj pri frekvencii 240 fps. Nechýbajú ani spomalené 720p videá pri frekvencii 960 fps.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.7, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.0, 2X optické priblíženie
 • Teleobjektív 2: 5 MP, f/2.0, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 20 MP, f/2.2
 • Makro objektív: 2 MP, f/2.4

 

hej sk affiliate Xiaomi Mi Note 10
andreashop affiliate Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10
datart affiliate Xiaomi Mi Note 10

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro je na trhu už skoro rok. Jeho fotoaparát patrí stále k najlepším, preto sa dostal medzi náš výber najlepšie fotomobily. Pretože model Huawei Mate 30 Pro nebol kvôli absencii Google aplikácii u nás dlho distribuovaný, tak P30 Pro je stále najvyšším modelom Huawei u našich operátorov. Kvalitné fotografie jeho fotoaparátu sú hlavne výsledkom 40-megapixelového snímača so svetelnosťou f/1.6 a optickou stabilizáciou.

Huawei P30 Pro fotomobil
Periskopický objektív Huawei P30 Pro

Na fotenie vzdialených objektov poslúži 8-megapixelový periskopický snímač s 5x optickým zoomom. Pre fotenie krajinky sa hodí 20-megapixelový ultraširokouhlý snímač. Pri portrétoch využijete hĺbkový 3D ToF senzor. Huawei P30 Pro dokáže natáčať videá v až 4K rozlíšení pri frekvencii 30 fps. Potešia aj spomalené 720p videá pri 960 fps.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 40 MP, f/1.6, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopitkcý objektív: 8 MP, f/3.4, 5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý snímač: 20 MP, f/2.2
 • ToF

 

andreashop affiliate Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro
datart affiliate Huawei P30 Pro

Apple iPhone 11 Pro

Zabudnúť nemôžeme ani na jablčnú konkurenciu. Apple vo svojich nových iPhonoch poriadne zabral a výsledkom sú kvalitné fotomobily. iPhone 11 Pro ponúka tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív. Novinku je tiež prítomnosť nočného režimu, ktorý iPhony doteraz nemali.

iPhone 11 Pro fotomobil

iPhone 11 Pro prekvapí veľmi slušnými fotografiami cez deň, ale aj v noci. Všetky snímače ponúkajú rozlíšenie 12 megapixelov, v prípade hlavného snímača a teleobjektívu je k dispozícii aj optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný sníamč: 12 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12MP? f/2.0, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4

 

andreashop affiliate Apple iPhone 11 Pro
Apple iPhone 11 Pro
hej sk affiliate Apple iPhone 11 Pro
datart affiliate Apple iPhone 11 Pro

Honor 20 Pro

Tento smartfón sa síce na trh dostal neskôr kvôli sporu Huawei s USA, no rozhodne má čo ponúknuť. Za veľmi dobrú cenu obsahuje špičkový fotoaparát, ktorý exceluje cez deň, ale aj v noci.

Honor 20 Pro titulka fotomobil

Hlavný snímač s rozlíšením 48 megapixelov dokáže spájať 4 pixely do jedného, čo zabezpečí svetlejšie fotky v noci. Keď sa k tomu pridá svetelnosť f/1.4, je sa naozaj na čo pozerať. Chýbať samozrejme nesmie ani moderný ultra-širokouhlý objektív a tretím do partie je teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Táto trojica je doplnená ešte o makro snímač.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 48 MP, f/1.4, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 8 MP, f/2.4, 3x optické prilbíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 16 MP, f/2.2
 • Makro objektív: 2 MP, f/2.4

 

hej sk affiliate Honor 20 Pro
datart affiliate Honor 20 Pro

Samsung Galaxy Note 10+

Na zadnej strane tohto smartfónu sa nachádzajú štyri fotografické snímače. Hlavný a teleskopický majú rozlíšenie 12 Mpx. Širokouhlý fotoaparát so 16 Mpx rozlíšením sa pýši 123 stupňovým zorným uhlom, no a štvrtý TOF 3D snímač fotky nevytvára, slúži však na zachytenie hĺbky ostrosti. Kvalita zachytených fotografií je vynikajúca.

Samsung Galaxy Note 10+ fotomobil

Hlavný snímač tohto telefónu dokáže zachytiť realistické farby, ktoré sa naozaj približujú k tým skutočným. Pripája sa aj extrémne kvalitné 4K video.

Samsung Galaxy Note10+ je vybavený batériou s kapacitou 4300 mAh. Deň aktívneho používania zvládne ľavou zadnou. Absolútnym trhákom tohto modelu je stylus S Pen, ktorý posúva kreativitu aj pracovný deň na úplne inú úroveň.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.5-2.4, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.1, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý snímač: 16 MP, f/2.2

 

alza affiliate Samsung Galaxy Note10+
hej sk affiliate Samsung Galaxy Note10+
andreashop affiliate Samsung Galaxy Note10+
datart affiliate Samsung Galaxy Note10+

Ktorý smartfón by si vybral ty?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Edds

  Ta anketa mala byt skor, Ktory mobil by ste si vybrali vy. Otazka ktory foti najlepsie mame ako vediet alebo odhadnut ? Ved tu nie su ani vzorove porovnavacie fotky. Ci podla megapixelov ako v 90tych rokoch?

  • Michal Chabada

   áno, takto to má byť, opravili sme to :)

 • Dr. Granat

  To co je za blbu anketu? Kto z citatelov vlastni vsetky smartfony, aby dokazal zhodnotit, ktory foti najlepsie?

 • disq

  Bez Google je Huawei nanič, Ultra má stále problémy, S20+ mi vychádza ako najlepšia voľba :-)

  • Robert Koren

   s20+ mne prichadzalo tiez ako najlepsia volba , ale idem radsej do p40 pro ..nevadi mi strata googlu

 • kubina

  Smartfóny od Googlu síce nezaujmú dizajnom či inými zaujímavými vylepšeniami… Prosím??
  Ak toto písal nejaký člen vašej redakcie, tak by ste mali zvážiť, či naozaj si to zaslúži.
  Snáď najnovatevjší výrobca súčasnosti…
  Tak len Pixel 4 unikátne featury: Now Playing, Squeeze to Assistant, Offline Assistant 2.0, Live Caption, Titan M Security chip, Neural core, Astrophotography, Soli, AI Lenses based Portrait mode…
  Ďalšie featury, ktoré už dnes nie sú unikátne, ale v čase predstavenia bol Google priekopníkom týchto riešení: Google Lens, Nočný režim (Night sight), 90Hz display, Super Rez Zoom a iné..

  • Miro

   Keby som takto mal menovat festury hocijakeho ineho smartfonu, tak ich tiez nebude malo. Za mna jedina z tych funkcii, ktora stoji za to, je soli. Ale ani ta nefunguje na 100%. Jednoducho povedane, nove Pixely su nudne. Su dobre, ale nudne. Je to sice moj subjektivny nazor, ale ani zdaleka nie som jediny. Mam Pixely sice rad, ale su nudne :)

   • kubina

    Zobrať niekolko terabajtov dát, prechrumať ich ML bassed modelom, aby ste to “shrinkli” na 500MB model pre Asistenta, vďaka čomu je 10x rýchlejší, bez nutnosti odosielať dáta na server, je všeličo, ale určite nie nuda. A už vobec to nie je gimmick. Ano, v naších zemepisných širkach je assistent ťažká exotika – ale ja upozornujem na to kolko prace a inovacie stalo toto vymyslieť.
    Ušetriť miesto v obmedzenom priestore (ktorým mobil je) napríklad tak, že vyviniete špecialny typ snimača, skrz čo nepotrebujete dve čočky ale iba jednu, je technologicky velmi zaujimavé.
    Prečo asi su všetky telefony dneška v rozmeroch 160x72mm a viac? Lebo do maleho priestoru by to nevtesnali.
    Nehovoriac o tom, že potom boli schopný vyrobiť telefon za 400€, ktorý fotil ako žiaden iný telefon v danej cenovej relácii… veci ktoré berieme ako samozrejmosť, alebo nuda ale je za nimi stovky hodin vypočtov a ladenia.
    Night sight je gimmick? (Pred Pixelom sa to robilo HW. A nočna fotka ani nebola poriadne téma.) Ako to že behom roka ho musel mať každý vyrobca? A dnes to považujeme za štandart?
    Now playing – ak je to gimmick prečo maju aplikacie ako Shazam miliardové stiahnutia? Akurat že toto funguje nonstop a pasívne a hlavne offline (opať miliony skladieb “shrinknutých” do niekolko megabajtového modelu)
    Pixeli ma bavia prave preto, lebo maju kopec jedinečných drobností… ktoré nie su gimmick, ale schovava sa za nimi neuveritelné množstvo ML.

    • Miro

     Asistenta používam pravidelne, toho v Pixeli 4 som zatiaľ nevyskúšal. Nepochybujem o tom, že je to podstatne rýchlejšie, no cieľovka na Slovensku je úplne minimálna.

     Night sight je super, to sa hádať nebudem, je to jedna z najlepších vecí, s čím Google v Pixeloch prišiel.

     Osobne sa mi tiež Pixely páčia kvôli týmto špeciálnym funkciám, ale to sme ty a ja. Používatelia, ktorí vedia, čo ten telefón ponúka a využívajú ho naplno. Avšak z pohľadu väčšinového slovenského používateľa je to stále nič moc. Chcelo by to viac “trendy” features. Napríklad ultra-širokouhlý objektív tam jednoznačne mal byť. Pixely vedeli vždy kvalitne zoomovať aj bez teleobjektívu. Jasné, nemôžem to porovnať s modelmi s 5x optickým zoomom, ale extrémne približovanie mi príde zbytočné. Ultra-širokouhlý objektív proste v modernom smartfóne musí byť.

     Pixely sú skvelé zariadenia, ktoré ponúkajú všetky dôležité funkcie, pár vychytávok, skvelú podporu a celkom nudný dizajn. Zase píšem v globále, pretože mne sa dizajn Pixelov 4 veľmi páči. No moje okolie toto nadšenie so mnou nezdieľa :D

     Naozaj, Pixely mám veľmi rád, sám som niekoľko z nich vlastnil a úplne mi vyhovovali. Až na jednu vec. Výdrž batérie. Tá je doslova úbohá. Vlastná skúsenosť s Pixelom 2 alebo 3 je taká, že som dvakrát denne nabíjal, niekedy aj častejšie. To je pre mňa najväčší Pixel problém.

  • Robert Koren

   no pre toto existuje dobre slovo: gimmicks
   google sa len snazi vyuzit zamestnancov programatorov … ale extremne setry na HW
   Proste secko ojebavaju softwarom , co podla mna za moc nestoji.

 • Maroš Švec

  mám Mi Note 10… fotky sú super, no škoda toho softvéru… asi je to chyba andro 9 alebo slabého snapdragonu 730g.. ale foťák mrzne, pomaly načítava galériu… a občas si robí čo chce, a nadstavuje 🤔

+