MojAndroid

Vybrať nový smartfón nie je také jednoduché. Trh je doslova presýtený rôznymi modelmi rôznych výrobcov. V poslednom čase sa kladie dôraz najmä na kvalitu fotoaparátu, preto vyberáme najlepšie fotomobily. Používatelia chcú mať vo svojom mobile pekné fotky a výrobcovia na to reagujú. Každým rokom sa snažia predstaviť niečo, čo tu ešte nebolo. Fotomobily sú jednoducho trendom.

Kvalita fotoaparátu je dnes jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Či už ide o vlajkovú loď alebo modely z nižších tried, fotoaparát je väčšinou na prvom mieste.

Ako vybrať smartfón s kvalitným fotoaparátom?

Rozlíšenie

Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v megapixeloch, to znamená miliónoch pixelov. Dnešné smartfóny ponúkajú štandardne 12, 16 či 20 MP rozlíšenie. Na trhu máme aj modely so 48, 64 či dokonca 108 megapixelovými fotoaparátmi. Vyššie rozlíšenie ale nie vždy znamená lepšiu kvalitu fotografií. Tá sa odvíja od kvalít samotného snímača a samozrejme aj od softvéru, ktorý ho ovláda.

Optická stabilizácia obrazu

Tá sa zíde najmä v horších svetelných podmienkach. Smartfóny, ktoré ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, môžu zachytiť viac svetla a obraz nie je rozmazaný. Optická stabilizácia obrazu tiež výrazne pomáha pri natáčaní videa.

Variabilita

V roku 2020 máme na trhu smartfóny so štyrmi či piatimi objektívmi. Pýtate sa, na čo je to dobré? No, každý objektív slúži na niečo iné. Popri tom hlavnom je momentálne trendom ultra-širokouhlý objektív. Ten dokáže snímať záber zo širšieho uhla, takže sa doň vojde viac. Ideálne na fotenie veľkých budov ši skupiniek ľudí.

Nemenej dôležité je aj priblíženie. Štandardom sú teleobjektívy s dvojnásobným optickým priblížením. Na trhu máme modely aj s trojnásobným priblížením a väčším. Vrcholom v tomto smere sú periskopické objektívy, ktoré dokážu bezstratovo priblížiť obraz 5 či 10x.

Ďalšími, no menej významnými snímačmi sú makroobjektív či snímač hĺbky. Ten je dnes v lepších fotomobiloch nahradený ToF 3D snímačom.

Nechajte si poradiť

Aj keď už poznáte všetky parametre svojho vysnívaného fotomobilu, stále neviete, ako kvalitne bude fotiť. Ako sme už spomínali vyššie, dôležitý je aj softvér, post-processing a podobne. Preto je dobrou voľbou prečítať si recenzie a rôzne porovnania tých, ktorí už smartfón otestovali. Aj to vám dá o kvalite fotoaparátu lepší prehľad.

Čítať teraz nemusíte nič, v tomto článku sme vybrali tie úplne najlepšie fotomobily, ktoré si aktuálne môžete na našom trhu kúpiť. Bez ohľadu na ich cenu. Vedzte, že ak zvolíte hocijaký z nich, s fotografiami budete určite spokojní.

Huawei P40 Pro

Horúca novinka od Huawei s kvalitným fotoaparátom. Hlavne v noci prakticky nemá konkurenciu. Snímač je taký veľký, že v porovnaní s konkurenciou dokáže poňať podstatne viac svetla, čo vedie k nádherným nočným fotografiám. Huawei P40 Pro ale vyniká aj priblížením.

Huawei P40 Pro fotomobil

Obsahuje periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a desaťnásobným hybridným zoomom. Priblížené fotografie z tohto modelu sú kvalitou na absolútnom vrchole. Chýbať samozrejme nesmie optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 12 MP, f/3.4, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 40 MP, f/1.8
 • ToF snímač


Samsung Galaxy S20 Ultra

Najnovšia vlajková loď Samsungu je často označovaná ako najlepší fotomobil súčasnosti, a to napriek tomu, že zatiaľ neprešla testom DxOMark. Má úplne nový 108-megapixelový snímač, ku ktorému pridáva 100-násobný zoom a množstvo zaujímavých funkcií.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotomobil

Fotoaparát využíva až 4 snímače. Hlavný 108-megapixelový so svetelnosťou f/1.8 a OIS fotí štandardne v rozlíšení 12 MP, čím spája až 9 pixelov do jedného. Vďaka tomu môžu byť fotografie podstatne svetlejšie, čo sa hodí hlavne pri fotení v noci.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 48 MP, f/3.5, 10X hybridný zoom, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.2
 • ToF snímač


Samsung Galaxy S20+

Samsung Galaxy S20+ sa od vyššieho súrodenca Galaxy S20 Ultra líši slabším hlavným snímačom a telefoto snímačom. Napriek tomu patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Hlavný snímač má 12 megapixelov, optickú stabilizáciu a svetelnosť f/1.8.

Samsung Galaxy S20+ fotomobil

Telefoto snímač ponúka paradoxne vyššie rozlíšenie 64 megapixelov, ale naopak iba 3x hybridný optický zoom. Ultraširokouhlý snímač a ToF senzor je rovnaký ako u Galaxy S20 Ultra. Poteší aj rovnaká škála rozlíšení videa.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 64 MP, f/2.0, 3x hybridný zoomm, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.2
 • ToF


Google Pixel 4

Smartfóny od Googlu síce nezaujmú dizajnom či inými zaujímavými vylepšeniami, no v rámci fotografovania už tradične patria na absolútny vrchol. Potvrdzuje to aj štvrtá generácia Pixelov. Tá v sebe opäť spája kvalitné snímače a vyladený softvér.

Google Pixel 4 fotomobil
Google Pixel 4 s 90 Hz displejom

Najviac zamrzí absencia ultra-širokouhlého objektívu. Vysvetlením Googlu je, že ľudia radšej približujú. To ale nič nemení na tom, že fotografie, ktoré vychádzajú z Pixelu 4, sú naozaj veľmi pekné, no nie širokouhlé.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12,2 MP, f/1.7, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 16 MP, f/2.4, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu



Xiaomi Mi Note 10

Spoločnosť Xiaomi má momentálne na trhu vlajkovú loď Xiaomi Mi 10 Pro, ktorej fotoaparát obsadil v rebríčku testov DxOMark prvé miesto. V ponuke našich operátorov tento smartfón zatiaľ chýba, ale nájdete tam model Xiaomi Mi Note 10. S celkovým skóre 121 bodov sa jeho fotoaparátu podarilo na jeseň chvíľu okupovať prvé miesto rebríčku DxOMark.

Mi Note 10 fotomobil

Fotoaparát tvorí až 5 snímačov. Hlavný 108-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.7 a OIS spája 4 pixely do jedného, čím vzniká výsledná 27-megapixelová fotografia. Prekvapí dvojica telefoto snímačov s optickou stabilizáciou. Prvý 12-megapixelový ponúka 2x optický zoom a druhý 8-megapixelový až 5x optický zoom.

Doplňujú ich 20-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 2-megapixelový makro snímač. Video v 4K rozlíšení je možne natáčať len pri štandardnej frekvencii 30 fps. Dôvodom je použitie čipsetu strednej triedy Qualcomm Snapdragon 730G. Pri FullHD rozlíšení je ale možne natáčať krátke videá aj pri frekvencii 240 fps. Nechýbajú ani spomalené 720p videá pri frekvencii 960 fps.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.7, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.0, 2X optické priblíženie
 • Teleobjektív 2: 5 MP, f/2.0, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 20 MP, f/2.2
 • Makro objektív: 2 MP, f/2.4


Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro je na trhu už skoro rok. Jeho fotoaparát patrí stále k najlepším, preto sa dostal medzi náš výber najlepšie fotomobily. Pretože model Huawei Mate 30 Pro nebol kvôli absencii Google aplikácii u nás dlho distribuovaný, tak P30 Pro je stále najvyšším modelom Huawei u našich operátorov. Kvalitné fotografie jeho fotoaparátu sú hlavne výsledkom 40-megapixelového snímača so svetelnosťou f/1.6 a optickou stabilizáciou.

Huawei P30 Pro fotomobil
Periskopický objektív Huawei P30 Pro

Na fotenie vzdialených objektov poslúži 8-megapixelový periskopický snímač s 5x optickým zoomom. Pre fotenie krajinky sa hodí 20-megapixelový ultraširokouhlý snímač. Pri portrétoch využijete hĺbkový 3D ToF senzor. Huawei P30 Pro dokáže natáčať videá v až 4K rozlíšení pri frekvencii 30 fps. Potešia aj spomalené 720p videá pri 960 fps.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 40 MP, f/1.6, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopitkcý objektív: 8 MP, f/3.4, 5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý snímač: 20 MP, f/2.2
 • ToF


Apple iPhone 11 Pro

Zabudnúť nemôžeme ani na jablčnú konkurenciu. Apple vo svojich nových iPhonoch poriadne zabral a výsledkom sú kvalitné fotomobily. iPhone 11 Pro ponúka tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív. Novinku je tiež prítomnosť nočného režimu, ktorý iPhony doteraz nemali.

iPhone 11 Pro fotomobil

iPhone 11 Pro prekvapí veľmi slušnými fotografiami cez deň, ale aj v noci. Všetky snímače ponúkajú rozlíšenie 12 megapixelov, v prípade hlavného snímača a teleobjektívu je k dispozícii aj optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný sníamč: 12 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12MP? f/2.0, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4



Samsung Galaxy Note 10+

Na zadnej strane tohto smartfónu sa nachádzajú štyri fotografické snímače. Hlavný a teleskopický majú rozlíšenie 12 Mpx. Širokouhlý fotoaparát so 16 Mpx rozlíšením sa pýši 123 stupňovým zorným uhlom, no a štvrtý TOF 3D snímač fotky nevytvára, slúži však na zachytenie hĺbky ostrosti. Kvalita zachytených fotografií je vynikajúca.

Samsung Galaxy Note 10+ fotomobil

Hlavný snímač tohto telefónu dokáže zachytiť realistické farby, ktoré sa naozaj približujú k tým skutočným. Pripája sa aj extrémne kvalitné 4K video.

Samsung Galaxy Note10+ je vybavený batériou s kapacitou 4300 mAh. Deň aktívneho používania zvládne ľavou zadnou. Absolútnym trhákom tohto modelu je stylus S Pen, ktorý posúva kreativitu aj pracovný deň na úplne inú úroveň.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.5-2.4, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.1, 2x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý snímač: 16 MP, f/2.2



Ktorý smartfón by si vybral ty?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+