MojAndroid

Najdrahší, najťažší a najväčší Ultra model sa mi do rúk dostal až po kolegovi Paťovi, ktorý ho testoval kvôli videu. To je už vonku a teraz na rad prichádza písaná (podrobnejšia) recenzia. Testoval som Galaxy S21 aj S21+, rovnako aj minuloročné modely, takže v texte sa určite nevyhnem ich porovnaniu. Toto je recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ktorého cena začína na 1249 €.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Samsung Galaxy S21 Ultra je možné zakúpiť v slovenských obchodoch za cenu od 1249 € vo verzii s 12 GB RAM a 128 GB úložiskom. Najdrahšia verzia so 16 GB RAM a 512 GB úložiskom stojí 1429 €. Áno, cena je poriadne vysoká, no treba si uvedomiť kategóriu, do ktorej toto zariadenie patrí. Konkuruje iPhonu 12 Pro Max či Huaweiu Mate 40 Pro, ktorých ceny sú veľmi podobné.

Výrobca k predobjednávkam dával nové slúchadlá Galaxy Buds Pro a SmartTag v celkovej hodnote 263,90 € úplne zadarmo. Dostávame sa tak na cenu okolo 1000 eur, čo je určite prijateľnejšie.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Balenie je chudobné

O balení som sa rozpísal v recenziách Galaxy S21 a S21+, v tomto prípade môžem svoje slová len zopakovať. Je to tak, v krabici sa nenachádza nabíjací adaptér, je tu len obojstranný USB-C kábel. Rovnako tu už nenájdeme ani slúchadlá či USB adaptéry, ktoré Samsung v baleniach vlajkových lodí ponúkal. Okrem telefónu a spomínaného kábla je v balení len kovový nástroj na vyberanie SIM karty a dokumentácia. Nič viac.

Špičková konštrukcia v každom smere

Najvybavenejší Samsung sa môže pochváliť skvelou konštrukciou. Na to, že je vyrobená z kovu a skla, sme si už pri vlajkových modeloch zvykli. Mimochodom, sklo vpredu aj vzadu je najnovšie Gorilla Glass Victus. Čo sa mne osobne na konštrukcii najviac páči, je, že všetky farebné varianty sú matné. To znamená žiadne odtlačky prstov.

Avšak prachu sa na zadnej časti zachytáva naozaj kvalitne. Často som mal problém s odfotením zariadenia bez toho, aby na ňom nebolo množstvo prachu. Čistiť som sa snažil naozaj precízne, no nie je to ono. Osobne by som preto siahol po nejakom svetlejšom farebnom variante.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

K samotnému spracovaniu nemám žiadne výhrady a znesie aj tie najprísnejšie kritériá. Bonusom je aj základná ochranná fólia, ktorá je už od výroby nainštalovaná na displeji. Tá síce pred jeho rozbitím veľmi neochráni, no proti škrabancom je to skvelá vec. Pripomínam, že aj tento smartfón disponuje ultrasonickým snímačom odtlačkov prstov, takže môže nastať problém s kompatibilitou ochranného skla. Samozrejmosťou je vodoodolnosť IP68.

V porovnaní s predchádzajúcim modelom novinka dizajnovo dospela. Už tu nie je ten nevzhľadný obrovský “hrb” s fotoaparátmi na zadnej strane. Áno, oblasť fotoaparátu je stále celkom slušne vyvýšená, ale tentokrát podstatne lepšie zapadá do celkového dizajnu. Už tak nevytŕča. Je kovová a plynule prechádza do kovového rámu.

Prednej strane samozrejme dominuje obrovský displej, takže tu prakticky nezostalo miesto na nič iné. Prvé, čo som si vždy na prednej strane všimol, je objektív selfie fotoaparátu. Boky sú štandardné so štandardným rozmiestnením prvkov. Žiadne experimenty sa nekonali a to je len dobre.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

V porovnaní s Huawei Mate 40 Pro, ktorý mám poruke, mám pocit, že Samsung je podstatne hrubší. Je to z dôvodu výraznejšieho zaoblenia zadnej ale aj prednej časti modelu od Huawei. Pravdou je, že práve Huawei je o niekoľko desatín milimetra hrubší.

S rozmermi 165,1 x 75,6 x 8,9 mm a hmotnosťou 229 gramov ide o poriadne veľké zariadenie. A je to naozaj cítiť. Avšak v porovnaní s predchodcom je novinka o niečo kompaktnejšia, no o 7 gramov ťažšia. Ovládanie jednou rukou je tu prakticky nemožné. Navyše, telo sa poriadne šmýka, na to si treba dávať pozor.

Zabezpečenie, snímač odtlačkov prstov a odomykanie tvárou

Samsung vo svojich vlajkových lodiach už tradične ponúka ultrasonický snímač odtlačkov prstov. A už tradične sa mi toto riešenie pozdáva zo všetkých najviac. Jediným reálnym nedostatkom je to, že nie každé ochranné sklo s ním dokáže spolupracovať. Inak ale ide o extrémne spoľahlivé riešenie.

Snímač sa podľa výrobcu v tejto generácii zväčšil až o 70 percent. Áno, nájdu sa aj používatelia, ktorým nevyhovuje a sťažujú sa, že je nepresný. Moje skúsenosti sú ale úplne iné. Galaxy S10, S20 a aj S21 majú najlepšie snímače odtlačkov prstov na svete.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Z aktuálnej trojice mi prišiel snímač odtlačkov prstov najspoľahlivejší v najmenšom S21. Práve s ním som zaregistroval najmenej neúspešných pokusov o odomknutie. V praxi by malo ísť o totožný snímač, takže menšie odchýlky pripisujem skôr tomu, že som jednoducho svoj prst nepridal tak “kvalitne”.

Oblasť snímača odtlačkov prstov si môžem nechať zobraziť neustále v rámci funkcie Always On displej, prípadne sa zobrazí jedným ťuknutím na displej. Odomykať je možné aj prostredníctvom tváre. Nečakajte ale žiadne pokročilé technológie, aké ponúka napríklad Apple či Huawei. Avšak funguje to spoľahlivo a rýchlo. V porovnaní s odtlačkom prsta ale ide o podstatne menej bezpečné riešenie. V nastaveniach si môžem vybrať či po zaregistrovaní tváre zostanem na odomykacej obrazovke alebo sa automaticky dostanem na tú domovskú. Trochu mi ale chýba funkcia rozsvietenia displeja po zdvihnutí. V nastaveniach som ju nenašiel.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Displej absolútne bez kompromisov

Samozrejme, že sa nemôžem vyhnúť porovnaniu s ostatnými novinkami z radu Galaxy S21, ale ani s minuloročnými modelmi. V minulom roku sme žasli nad krásnymi displejmi s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, no bolo ju možné použiť len v nižšom FHD+ rozlíšení. Maximálne rozlíšenie podporovalo len štandardných 60 Hz. Osobne nepoznám nikoho, kto dal prednosť vyššiemu rozlíšeniu pred obnovovacou frekvenciou.

Samsung Galaxy S21 Ultra displej
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Rozdiel medzi FHD a QHD viditeľný nie je. A to potvrdili aj tohtoročné modely. Vôbec nemám pocit, že by bol displej Galaxy S21 ultra ostrejší ako napríklad S21+. Aj keď jeho rozlíšenie je vyššie. Áno, tento displej konečne dokáže ponúknuť 120 Hz obnovovaciu frekvenciu pri maximálnom rozlíšení. To ale nie je všetko.

Obnovovacia frekvencia je dynamická. To znamená, že sa dokáže v reálnom čase prispôsobovať aktuálnym potrebám. Maximom je spomínaných 120 Hz, minimom len 10. Aká je výhoda tohto riešenia? Lepšia výdrž batérie, pričom používateľský zážitok zostáva rovnaký. Posledné správy hovoria o tom, že displej je až o 16 percent efektívnejší.

Samsung konečne pochopil, že výrazne zahnuté displeje na bokoch sú síce pekné, ale nepraktické. Už minuloročné modely mali displeje zahnuté menej, tu je to opäť posun k rovnejšiemu. Pre mňa je práve displej Galaxy S21 Ultra akýmsi ideálom. Je síce trochu zahnutý, ale nijako to nebráni plnohodnotnému používaniu. Mimochodom, ostatné modely série Galaxy S21 majú displeje rovné.

Samsung Galaxy S21 Ultra displej
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Čo sa týka jeho kvality, naozaj sa nemám na čo sťažovať. Krásne farby, vysoká jemnosť, dokonalé pozorovacie uhly a skvelá čitateľnosť na slnku. Maximálny jas dosahuje hodnotu až 1500 nitov, takže obsah na displeji je bezproblémovo čitateľný aj na tom najsilnejšom slnku. Výborná práca.

Always On displej je opäť výborný. Zobrazený ho môžem mať neustále alebo sa dokáže zobraziť len na 10 sekúnd po ťuknutí na displej. Poteší aj možnosť nastaviť si presný plán, kedy bude zobrazený a kedy nie. V rámci dizajnu je možné upraviť štýl hodín a ich farbu. Always On displej môže byť orientovaný na výšku, ale aj na šírku. Nechýba informácia o aktuálnom stave batérie a samozrejmosťou je aj zobrazovanie notifikácií v podobe ikony.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Obmedzovať sa rozhodne nemusíte. Alebo?

Na našom trhu Samsung ponúka nové modely s procesorom z vlastnej strajne – Exynos 2100. V USA, Kanade či domovskej Kórei sú nové vlajkové lode s procesorom Snapdragon 888. Samsung v tomto smere má čo robiť, pretože minuloročné Exynosy sa veľmi nepodarili. V porovnaní so Snapdragonmi boli menej výkonné, viac sa prehrievali a výdrž bola značne nižšia. Exynos 2100 to má napraviť.

Moje predchádzajúce testovanie tieto slová naplnili. Exynos 2100 je lepší procesor v porovnaní s minuloročným modelom. Nejde tu o výkon, ale hlavne o zahrievanie a s ním spojenú nižšiu výdrž batérie.

Výkonu je už tradične dostatok na akúkoľvek činnosť. V kombinácii so 120 Hz displejom je Samsung Galaxy S21 Ultra doslova bleskový. Vo všetkom. Ani hry nie sú žiadnym problémom.

V teste hrubého výkonu v benchmarku Geekbench som nameral tieto výsledky:

 • Single-core test – 1055 bodov
 • Multi-core test – 3271 bodov

Výsledky sú porovnateľné s Huawei Mate 40 Pro, ktorý je osadený procesorom Kirin 9000. Multi-core skóre je takmer identické, v single-core má jemne navrch Samsung.

Testovanie AnTuTu je zaujímavejšie. Benchmark som spustil štyrikrát za sebou a zistil niekoľko zaujímavých vecí.

Skóre Teplota
Test 1 633 163 54,6 st.
Test 2 608 138 57,1 st.
Test 3 581 056 59,2 st.
Test 4 550 331 56,8 st.

Zistenia sú zaujímavé. Teplotný manažment má z noviniek najlepšie vyriešený najmenší model. Možno to bude plastovou konštrukciou, no počas tohto testu sa zahrial najviac na 54,6 stupňa celzia. S21+ bol o niečo teplejší, jeho maximom bolo 58,3 stupňa. No a teploty modelu Ultra môžete vidieť vyššie v tabuľke. Pre porovnanie, najvyššou teplotou v rovnakom teste pre OnePlus 8 Pro bolo 43,4 stupňa a Mate 40 Pro sa zohrial najviac na 44 stupňov.

Batéria sa počas testu vybila o 19 percent, čo je dosť, ale stále o jedno percento menej ako v prípade základného Galaxy S21. Pre porovnanie, Huawei stratil len 13 percent batérie. Úprimne, na pocit bol Galaxy S21 Ultra síce dosť teplý, no Note 20 Ultra bol určite teplejší. Treba mať na pamäti, že pri bežnom používaní či hraní sa smartfón určite nezahreje tak výrazne ako počas testovania benchmarku.

Bez pamäťovej karty

Asi najväčšia vlna kritiky na nové Samsungy sa zniesla v súvislosti s absenciou slotu na pamäťové karty. Ultra má na výber zo 128, 256 alebo 512 GB úložiska, čo bude pre drvivú väčšinu používateľov postačujúce. Osobne som pamäťovú kartu do žiadneho telefónu nevložil už roky. Na druhú stranu chápem používateľov, ktorí sú na to zvyknutí a hlavne potrebujú viac pamäte. V rámci operačnej pamäte sa už žiadne ústupky nerobili. V základe je k dispozícii 12 GB RAM, najvyššia verzia disponuje až 16 GB RAM.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: S Pen a jeho funkcie

Okolo podpory pera S Pen v Galaxy S21 Ultra sa toho popísalo veľa. Úniky sa napokon potvrdili a tak tu máme po prvýkrát zariadenie z radu Galaxy S, ktoré dokáže pracovať s S Pen. Hneď na úvod pripomeniem, že ak je práve S Pen pre vás tou najdôležitejšou funkciou, Galaxy Note 20 Ultra bude lepšou voľbou.

Samsung Galaxy S21 Ultra S Pen
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

V prvom rade si treba uvedomiť, že podpora S Pen tu nemá byť tým, čo by malo zákazníka presvedčiť ku kúpe novinky. Je to len akási funkcia “navyše” a tomu je všetko prispôsobené. Už len fakt, že pero nie je možné zasunúť do tela zariadenia, hovorí za všetko. Oproti modelom radu Galaxy Note peru tiež chýba Bluetooth pripojenie. To znamená, že používateľ príde o množstvo zaujímavých funkcií. Bližšie som ich popísal v recenzii Samsung Galaxy Note 10+.

Ostatné funkcie našťastie zostávajú nezmenené a až na absenciu Bluetooth som mal pri používaní pera úplne rovnaký používateľský zážitok ako s Note modelmi. Tlačidlom, ktoré sa na pere nachádza, je už tradične možné vyvolať rýchlu ponuku. Zapisovanie poznámok, anotácie či úprava screenshotov je s S Pen jednoducho výborná. Práve na toto som ho využíval najviac.

Samsung Galaxy S21 Ultra S Pen
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Ak si kladiete otázku, že kam pero odložíte, tak vedzte, že Samsung s S Pen dodáva ja špeciálny obal. Ten už tak veľké zariadenie ešte zväčší, najmä do šírky, z pravej strany. Tento kryt s perom je možné kúpiť za cenu približne 70 eur. Samsung uviedol aj špeciálne pero S Pen Pro, ktoré ponúkne aj Bluetooth funkcionalitu a bude kompatibliné s S21 Ultra. To bude dostupné v priebehu tohto roka.

Samsung Galaxy S21 Ultra: Operačný systém a nadstavba

Nie je žiadnym prekvapením, že aktuálna vlajková loď jedného z popredných výrobcov bude bežať na operačnom systéme Android 11. Samsung už tradične ponúka aj svoju používateľskú nadstavbu, tentokrát v najnovšej verzii One UI 3.1. Nadstavba je moderná a veľmi dobre optimalizovaná.

Ponúka všetky základné, ale aj pokročilé funkcie, ktoré by ste si mohli priať. Ovládanie systému je možné buď tradične pomocou troch softvérových tlačidiel alebo prostredníctvom gest. To je ale funkcia samotného operačného systému. Nadstavba je veľmi dobre prispôsobená používaniu zariadenia v jednej ruke. Na druhú stranu, veľký displej s uhlopriečkou 6,8″ radšej ovládam dvomi rukami.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Všetky začiatočné položky v menu či v nastaveniach nie sú úplne na vrchu, ale začínajú približne v strede. Je to práve kvôli tomu, aby na ne bolo možné dosiahnuť aj prstom jednej ruky. Toto som chválil už pri predchádzajúcich verziách nadstavby One UI a chválim to aj teraz.

Samozrejmosťou je funkcia Bočný panel, ktorú Samsung už dávnejšie vymyslel kvôli tomu, aby aspoň nejako ukázal nové možnosti využitia zahnutého displeja. Nachádzajú sa tu skratky k najpoužívanejším aplikáciám, ktoré si môžete upraviť podľa seba. K dispozícii sú aj akési widgety, pričom nové je možné sťahovať z obchodu Galaxy Store.

Aplikácie môžu byť buď všetky usporiadané na domovských obrazovkách (ako to poznáme z Apple smartfónov), ale nechýba tu ani klasické menu, v ktorom si ich zoradíte podľa seba alebo podľa abecedy. Domovská obrazovka, ako aj menu aplikácií môžu byť v mriežke 4×5 až 5×6 ikôn.

Nechýbajú tu ani šikovné funkcie, ako napríklad rozsvietenie displeja dvojitým poklepaním. Rovnakým gestom ho je možné aj opätovne zamknúť. Samsung si tiež pripravil špeciálny nástroj s názvom Starostlivosť o zariadenie. Nie je to nová funkcia, ale určite stojí za zmienku. Tu nájdete detailné informácie o batérii a jej využití, ale aj o úložisku či RAM.

Samsung Galaxy S21 Ultra: Multimédiá a konektivita

Multimediálna výbava je už tradične výborná. Fotografie a videá je možné prehliadať na skvelom displeji a aj s kvalitným zvukom. Opäť sa môžete spoľahnúť na výborne hrajúce stereo reproduktory. Jeden sa nachádza na spodnej strane, druhý je zároveň aj reproduktorom slúžiacim na telefonovanie a umiestnený je nad displejom.

Reproduktory hrajú rovnako kvalitne a rovnako nahlas. A keď myslím nahlas, tak poriadne nahlas. Ani pri najvyššej hlasitosti nie je zreteľná rezonancia či iná degradácia kvality zvuku. V rámci možností nechýba ani basová zložka. Zvuk z nich je celkovo veľmi príjemný a opäť patria medzi to najlepšie na trhu.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

3,5 mm audio jack bohužiaľ na smartfóne nenájdete. V balení sa tiež nenachádzajú žiadne slúchadlá, ako sme boli zvyknutí, to je škoda. Osobne mi to v ére bezdrôtového počúvania hudby nevadí. Moje Bluetooth slúchadlá (Galaxy Buds+) sú vždy pripravené.

V rámci konektivity chýba snáď len zabudnutý infračervený port. Aj keď mať možnosť ovládať napríklad televízor pomocou telefónu by nebola na škodu. Samozrejmosťou je podpora sietí 5G a naraz je možné do Galaxy S21 Ultra vložiť až dve fyzické SIM karty. Navyše, nechýba ani eSIM funkcionalita.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra: TOP fotoaparát

Jedna z najdôležitejších vlastností každého poriadneho smartfónu opäť dospela. Samsung Galaxy S21 Ultra našťastie netrpí problémami, ktoré sprevádzali minuloročný model. Výrobca sa poučil. Zaostrovanie je konečne bezproblémové – laserové.

Opäť tu máme navonok rovnaký, avšak mierne vylepšený 108-megapixelový hlavný snímač, ktorý podľa výrobcu ponúkne lepší dynamický rozsah a celkovo kvalitnejšie fotografie. Novinkou je periskopický objektív s desaťnásobným optickým priblížením a ultra-širokouhlý snímač dokáže zaostrovať.

Fotoaparáty:

 • Hlavný: 108 MP, f/1.8, laserové zaostrovanie
 • Ultra-širokouhlý: 12 MP, AF, uhol záberu 120 stupňov
 • Teleobjektív 1: 10 MP, f/2.4, OIS, 3x optické priblíženie
 • Teleobjektív 2: 10 MP, f/4.9, OIS, 10x optické priblíženie
 • Selfie: 40 MP, AF, f/2.2

Kvalita fotografií, ktoré produkuje hlavný snímač, je opäť špičková. Dokáže spojiť až 9 pixelov do jedného, čím vzniká fotografia s rozlíšením 12 MP. Fotiť je samozrejme možné aj v plnom 108 MP rozlíšení. Fotografie sú detailné, so skvelým dynamickým rozsahom a cez deň aj s minimom šumu.  Vďaka veľkosti snímača je tu aj skvelý prirodzený bokeh efekt, avšak pozor, pri fotení bližších objektov sa môže stať, že ich časť bude rozmazaná.

V noci odporúčam používať nočný režim všade, kde to len ide. Fotografiám dokáže naozaj výrazne pomôcť. Z nočných fotiek bez použitia nočného režimu som trochu sklamaný, taký Huawei Mate 40 Pro je na tom oveľa lepšie. Citeľný je vyšší šum a s oblohou má S21 Ultra tiež trochu problémy. Cez deň ju rád trochu viac prifarbí do modra, v noci zase nastúpi nechcený šum.

Ultra-širokouhlý snímač je už v prípade Samsungu tradične skvelý. Teraz dostal aj automatické zaostrovanie, takže sa môžete tešiť aj na zaujímavé a detailné makro zábery. Pozorovací uhol 120 stupňov je výborný a na fotografiu sa toho zmestí naozaj veľa. V noci je zase možné využiť nočný režim, no keď je svetla menej, určite odporúčam radšej zvoliť hlavný snímač.

Veľkou pýchou novinky majú byť zoomovacie schopnosti. A áno, sú. Na našom trhu nemáme smartfón s periskopickým objektívom, ktorý dokáže opticky priblížiť až desaťnásobne. Zvládne to napríklad Huawei Mate 40 Pro+ alebo P40 Pro+, no tieto modely sa na našom trhu nepredávajú.

Keďže desaťnásobné priblíženie je poriadne veľké, výrobca nenechal nič na náhodu a zariadenie vybavil ešte klasickým teleobjektívom s trojnásobným optickým priblížením. Ak by S21 Ultra teleobjektív navyše nemal, priblíženie až do 10x by bolo len digitálne a mal by ho na svedomí hlavný snímač. Takto sú sily pekne rozložené a mne sa to páči.

Základný teleobjektív podáva veľmi dobré výsledky a má aj veľmi dobrú stabilizáciu. Optickú aj elektronickú. To isté platí aj pre periskopický objektív. Fotografie priblížené 10x sú ostré a prakticky nemajú konkurenciu. Maximálny stonásobný zoom je tu stále len pre parádu, aj keď tieto fotky sú v porovnaní s minuloročným modelom lepšie. Avšak pri tridsaťnásobnom priblížení som zostal niekedy milo prekvapený a fotografie boli použiteľné. Počas zoomovania sa objektív snaží udržať fotografovaný objekt v zábere a darí sa mu to veľmi slušne.

Video

Video až takou pýchou nie je. 8K rozlíšenie je podľa mňa stále zbytočné. Zariadenie v ňom dokáže automaticky zaostrovať, maximom je 24 snímok za sekundu. 4K video vyzerá veľmi dobre. Chválim perfektnú stabilizáciu a aj množstvo detailov. Avšak niekedy som sa stretol so zbytočným preostrovaním a vyššou úrovňou šumu. iPhony sú vo videu jednoducho ďalej a je to vidieť. Počas natáčania 4K@60fps videa nie je možné prepínanie medzi objektívmi. To isté platí aj pre 8K video. Všetky ostatné režimy prepnutie objektívov ponúkajú.

Teleobjektív s trojnásobným priblížením tiež dokáže natočiť celkom pekné zábery a milo prekvapený som bol aj so stabilizáciou obrazu. S periskopom to už také ružové nie je. Detaily sú OK, obraz je výborný, avšak jeho zostabilizovanie je už problém. Softvér sa snaží ako môže, no nie je to ono. To je ale úplne logické. Nechýba možnosť natáčať krátke super-spomalené video s 960 fps. Zariadenie takto natočí krátke video so 480 fps, ktoré je softvérovo dopočítané do 960 fps, keďže samotný snímač nedokáže takéto video vytvárať natívne. Päťminútový limit 8K videa zmizol.

Čo som si všimol ihneď, bolo, že fotografovanie a natáčanie videa už nerobí proceoru taký problém ako minulý rok. Taký Note 20 Ultra sa už po chvíli práce s fotoaparátom celkom výrazne zahrieval. Áno, zahreje sa aj S21 Ultra, ale podstatne menej.

Batéria: Výrazné zlepšenie

Kapacita batérie zostala nezmenená, rovných 5000 mAh. To je výborná hodnota. Samsungu Galaxy S20 Ultra s procesorom Exynos to ale na dobrú výdrž nestačilo, zatiaľ čo Snapdragon verzia patrila v tomto smere medzi tých lepších. Teraz sa to našťastie opravilo. Smelo môžem povedať, že výdrž nového Galaxy S21 Ultra je dobrá. Nie však excelentná a vzhľadom na kapacitu batérie by som čakal ešte o niečo viac.

Samsung Galaxy S21 Ultra fotoaparat
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Zásluhy na lepšej výdrži má samozrejme úspornejší procesor, ktorý už netrpí podobnými nedostatkami ako minuloročný model. Zabudnúť ale nesmiem ani na nový displej. Variabilná obnovovacia frekvencia tiež dokáže ušetriť časť energie. Vo výsledku tu máme novinku, ktorá síce v rámci výdrže nepatrí medzi úplne najlepších, no dá sa na ňu spoľahnúť.

Počas testovania som bez problémov zvládol deň bez nabíjačky, pričom večer mi ešte nejaká tá energia zostala. Dva dni z neho ale nevyžmýkate, pokiaľ nie ste nenáročný používateľ. Ten si asi vlajkovú loď od Samsungu za 1200 eur nekúpi.

Horšou správou je absencia nabíjačky v balení. Mne to síce až tak neprekáža, no Samsung to mohol pokojne vyriešiť ako Xiaomi a predávať dva varianty balenia. Jeden s a druhý bez nabíjačky. Rýchlosť nabíjania som preto otestovať nemohol. Zahraničné zdroje hovoria o čase jemne nad hodinu, čo je vzhľadom na maximálny výkon 25 W veľmi dobrá hodnota. Samozrejmosťou je bezdrôtové nabíjanie a aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. V poslednom čase som si obľúbil práve takto nabíjať svoje slúchadlá Galaxy Buds+.

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra: Záverečné hodnotenie

Za mňa najlepší Android súčasnosti. Nechýba mu prakticky nič. A to, čo ponúka, robí dobre. Ak by som mal predsalen spomenúť nejaké nedostatky, určite by som začal absenciou slotu na pamäťové karty. Aj keď pre mňa je to absolútne nepodstatné. Chápem používateľov, ktorí ho vyžadujú či potrebujú.

Druhým “nedostatkom” je absencia nabíjačky v balení a ochudobnené balenie celkovo. Pri vlajkových lodiach Samsungu sme boli zvyknutí napríklad aj na kvalitné slúchadlá. Chýbajúca nabíjačka je opäť niečo, čo mi extrémne neprekáža, no prijal by som ju v balení. Samsung sa v tomto mohol inšpirovať napríklad konkurenčným Xiaomi a predávať dve verzie balení – s nabíjačkou a bez nej.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Trochu zamrzí aj slabšie video v porovnaní s iPhonom. Čo naopak poteší, je skvelý displej s vysokým rozlíšením a dynamickou obnovovacou frekvenciou. Potešila ma tiež lepšia výdrž v porovnaní s minuloročným modelom a aj vylepšený procesor. Aj keď Snapdragon 888 má stále navrch, rozdiel už nie je taký priepastný.

Dizajn je čisto subjektívna záležitosť, no mne sa páči. Nijako zbytočne nekričí a nie je taký “neohrabaný” ako Galaxy S20 Ultra. Navyše, matné vyhotovenie výborne odoláva odtlačkom prstov. Samsung Galaxy S21 Ultra vo mne zanechal po testovaní veľmi dobré pocity a momentálne je to najvšestrannejší a najlepší Android súčasnosti. Som zvedavý na to, čo si na tento rok pripravila konkurencia.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G | Foto: Redakcia

Jediným za mňa väčším nedostatkom zostáva vyššia cena. Dať 1249 eur za telefón je jednoducho veľa. Avšak v rámci konkurenčného boja je cena nastavená správne. Najbližšia konkurencia totiž nie je o nič lacnejšia. iPhone 12 Pro Max v základe stojí rovnako, cena Xperie 1 II či Huawei Matre 40 Pro po predstavení bola 1200 eur.

{{shop_name}} od {{product_price}}

 

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je na Slovensku v predaji od 29. januára 2021, cena začína na 1249 € pre variant s 12 GB RAM A 128 GB úložiskom.

Galaxy S21 Ultra 5G 12 + 128 GB 1249 €
Galaxy S21 Ultra 5G 12 + 256 GB 1299 €
Galaxy S21 Ultra 5G 16 + 512 GB 1429 €

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra: Základné parametre

Rozmery 165,1 x 75,6 x 8,9 mm
Hmotnosť 228 gramov
Displej Dynamic AMOLED 2X, 6,8″, variabilná obnovovacia frekvencia 10-120 Hz, 3200 x 1440p, 515 ppi, podpora S Pen, zabudovaný ultrasonický snímač odtlačkov prstov
Procesor Exynos 2100
RAM 12/16 GB
Úložisko 128/256/512 GB, nerozšíriteľné
Fotoaparáty Hlavný: 108 MP, f/1.8, OIS, laserové zaostrovanie

Ultra-širokouhlý: 12 MP, AF, uhol záberu 120 stupňov

Teleobjektív 1: 10 MP, f/2.4, AF, OIS, 3x optické priblíženie

Teleobjektív 2: 10 MP, f/4.9, OIS, 10x optické priblíženie

Selfie: 40 MP, AF, f/2.2

Vodoodolnosť IP68
Batéria 5000 mAh
Nabíjanie 25 W káblové, 15 W bezdrôtové, reverzné bezdrôtové
Farebné prevedenie čierna, strieborná (len 128 a 256 GB verzie)
Ostatné Stereo reproduktory AKG, Dolby Atmos, USB-C, NFC, 5G
Cena Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 1249 eur za

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra: Konkurencia

Apple iPhone 12 Pro Max

Najvybavenejší a najdrahší aktuálny iPhone. Za oficiálnych 1249 eur (rovnaká cena ako S21 Ultra) dostanete tiež 128 GB nerozšíriteľné úložisko. Ak hľadáte model s väčšou pamätou, iPhone bude drahší. Láka najmä na operačný systém či dlhú podporu zo strany výrobcu. Jeho silnou stránkou je tiež natáčanie videa.

Samsung ponúka variabilnejšie fotoaparáty. Lepší zoom a ultra-šiokouhlý snímač, ktorý dokáže aj zaostrovať. V hrubom výkone vedieť iPhone, procesor Apple A14 Bionic zostáva aj naďalej neprekonaný. Samsung ponúka o niečo lepšie hrajúce reproduktory, reverzné bezdrôtové nabíjanie a lepší displej.

Huawei Mate 40 Pro

Výborne vybavený smartfón, ktorý dopláca na absenciu Google služieb. Keby ich ponúkal, bez problémov by sa vyrovnal vyššie spomínaným modelom. Jeho silnou stránkou je už tradične skvelý fotoaparát. Ponúka bezpečné odomykanie tvárou a extrémne rýchle nabíjanie. Výdrž batérie je taktiež z týchto konkurentov najlepšia.

Huawei Mate 40 Pro

Poteší matné strieborné prevedenie a v balení sa nachádza aj nabíjací adaptér. Výhodou môže byť prítomnosť slotu na pamäťové karty (aj keď len špeciálne NanoMemory). Huawei Mate 40 Pro u nás štartoval na cenovke 1199 eur, teraz ho bez problémov zoženiete aj o dve stovky lacnejšie.

8.8

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra je pre mňa aktuálne najlepším Androidom na trhu. Nemá žiadne vyslovene slabé stránky, aj keď nejaké nedostatky sa predsalen nájdu. Niekomu môže prekážať absencia pamäťových kariet, iný zase bude lamentovať nad chýbajúcou nabíjačkou v balení.

Medzi najväčšie výhody tohto zariadenia patrí skvelý displej s vysokým rozlíšením, jasom a dynamickou obnovovacou frekvenciou, vysoký výkon, kvalitná matná konštrukcia či výborne hrajúce stereo reproduktory. Fotoaparát opäť patrí medzi špičku a vylepšené zoomovacie schopnosti sú ďalšie plus. V porovnaní s najväčšou konkurenciou - iPhonom 12 Pro Max stráca v natáčaní videa. To je na iPhone stále bezkonkurenčné.

Nedostatkom môže byť samozrejme aj cena. 1249 eur rozhodne nie je málo. Na druhú stranu, podobne vybavené konkurencia stojí prakticky rovnako.

zobraziť celú recenziu
100 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • Perfektný displej
 • Výborné stereo reproduktory
 • Kvalitný fotoaparát
 • Atraktívna matná konštrukcia
 • Spoľahlivý snímač odtlačkov prstov
 • Podpora S Pen ako príjemný bonus
 • Vysoký výkon

 • Absencia nabíjačky v balení
 • Chýba microSD slot
 • Video má stále lepšie iPhone
 • Problémy s kompatibilitou ochranného skla na displej s ultrasonickým snímačom odtlačkov
3.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+