MojAndroid

Vlajkové lode Samsungu pre rok 2019 sú už predstavené. Dve z nich sme už stihli otestovať, teraz nasleduje posledný model. Rozmermi je z nich presne v strede, oproti Samsungu Galaxy S10e má nejaké funkcie navyše, oproti S10+ zase niečo chýba. Stredný model z nových vlajkových lodí ponúka príjemné rozmery, krásny dizajn, skvelé fotoaparáty a vysoký výkon.

Balenie: V štýle kolegov

Samsung Galaxy S10 prichádza s úplne rovnakým balením ako ostatné modely. V čiernej krabičke sa nachádza vcelku nadštandardné príslušenstvo. Okrem 15 W nabíjačky a USB-C kábla tu nájdeme veľmi kvalitné káblové slúchadlá značky AKG, v hodnote niekoľko desiatok eur. Pri vlajkových lodiach od Samsungu sme si už zvykli, že v balení sa nachádza viac príslušenstva, ako býva pravidlom. Vhod môžu prísť pribalené redukcie. Jedna je z microUSB na USB-C a okrem toho sa tu nachádza aj USB-OTG redukcia z USB-A na USB-C. Množstvo dokumentácie k telefónom sa postupne znižuje, v balení Samsungu Galaxy S10 nájdeme len stručnú, niekoľkostranovú príručku. No a posledným prvkom v balení je kovový nástroj na vyberanie SIM karty.


Nemali by ste prehliadnuť:

Konštrukcia a Dizajn: Kvalitné spracovanie a ideálna veľkosť?

Na svoje si prídu tí, ktorí nechcú mať vo vrecku “lopatu”. Oproti väčšiemu S10+ je klasická S10-ka podstatne menšia, no zároveň ponúka aj menší displej. Pri držaní v jednej ruke máte oveľa istejší pocit. Neobávate sa, že vám z ruky každú chvíľu vypadne. Svoj podiel na tom má určite aj jemné zaoblenie zadnej strany, vďaka čomu zariadenie lepšie sadne do ruky. Smartfón je vcelku šmykľavý, no to je daň za kvalitu spracovania a použité materiály. Vpredu a vzadu sa nachádza sklo, rám je kovový. Škrabancom by zase malo zabrániť ochranné sklo Gorilla Glass 5. generácie.

Rozmery sú 149,9 x 70,4 x 7,8 mm a hmotnosť veľmi príjemných 157 gramov. Vďaka veľkému displeju a naozaj minimálnemu rámiku vyzerá veľmi dobre, rovnako je to aj keď ho držíte v ruke. Ihneď viete, že sa jedná o smartfón, ktorý svojou kvalitou spracovania mieri úplne na vrchol. Prednú stranu trochu narúša “diera” v displeji, no mne osobne to vyhovuje viac, ako klasický výrez. To je ale vec vkusu, ideálne by bolo riešenie bez výrezu či diery.

Na bokoch Samsungu Galaxy S10 sa nachádzajú všetky hardvérové tlačidlá. Vpravo nájdeme to, ktoré slúži na odblokovanie. Rovnako, ako v prípade S10+, je umiestnené dosť vysoko, no vzhľadom na menšie rozmery samotného zariadenia to až takou prekážkou nie je. Oproti sa nachádza dvojtlačidlo hlasitosti a pod ním nájdeme Bixby tlačidlo.

Ovládanie hlasitosti by bolo pre mňa ideálne na strane zamykacieho tlačidla, no so zmenou hlasitosti som počas testovania problém nemal. Ani napriek tomu, že tlačidlo je presne oproti tomu zamykaciemu, čo by mohlo spôsobovať ich stláčanie naraz. Tlačidlo Bixby už v novom systéme One UI neslúži len na spustenie hlasového asistenta od Samsungu. Jeho stlačením si jednoducho môžete nastaviť spustenie ktorejkoľvek aplikácie.

SIM kartu a pamäťovú kartu vložíte do Samsungu Galaxy S10 zhora, na spodnej strane sa zase nachádza USB-C konektor, reproduktor a 3,5 mm audio konektor. Zadná strana (ako inak) obsahuje objektívy hlavného fotoaparátu. Tie sú totožné ako v prípade väčšieho Samsungu Galaxy S10+. Zariadenie som testoval v bielom farebnom vyhotovení, ktoré mi asi vyhovuje najviac. Hlavne z dôvodu, že celkom dobre odoláva odtlačkom prstov.

Konštrukcia Samsungu Galaxy S10 disponuje zvýšenou odolnosťou voči vode s certifikáciou IP68. Tá garantuje, že zariadenie vydrží ponorené vo vode v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. Samotná konštrukcia je spracovaná veľmi precízne a kvalitne. Nechýba pocit luxusu, každému v mojom okolí sa Samsung Galaxy S10 veľmi páčil.

Pocit luxusu ešte znásobuje displej, ktorý je po stranách jemne zahnutý. Praktickú funkciu to síce nemá, ale vyzerá to naozaj dobre. Zahnutie nie je také výrazné, ako ponúkal napríklad Samsung Galaxy S7 Edge, takže pri práci so smartfónom to nijako neprekáža. Okrem bielej farby je Samsung Galaxy s10 na slovenskom trhu k dispozícii aj v čiernej a zelenej.

Možnosti odomykania: Rozumie si s vašou tvárou, ale aj prstom

Tu sa oproti predchodcovi udiali vcelku výrazné zmeny. Tou najvýraznejšou je implementácia skeneru odtlačkov prstov priamo do displeja zariadenia. Nejde však len o nejaký hocijaký skener. Samsung mu vo svojich prezentačných materiáloch venuje naozaj veľký priestor. Zariadenie obsahuje prvý ultrasonický skener odtlačkov prstov.

Dokáže zachytiť 3D kontúry vášho prsta, čo zabezpečí presnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie odomykanie. Ďalšou výhodou je, že funguje v takmer každých podmienkach. Problém mu nerobí zima a ani vlhkosť, dokonca sa mi ho bežne podarilo odomknúť aj v prípade, že som mal mokré ruky. Práve toto vidím ako veľký posun vpred. Pridanie prsta je štandardné, tu sa nič oproti predchodcom nemení. Najskôr naskenujete hlavnú časť, následne okraje vášho prsta. Toto nastavenie mi netrvalo ani minútu.

Samotné odomykanie funguje tiež veľmi zaujímavo. Odomknúť môžete štandardne tak, že displej rozsvietite vypínacím tlačidlom a následne priložíte prst na určenú časť displeja. Zaujímavou možnosťou je odblokovanie zariadenia aj počas toho, keď je displej úplne zhasnutý. Stačí len priložiť prst a máte odomknuté. Po pár minútach používania presne viete, kde sa skener nachádza a takéto odomknutie vám nebude robiť žiadny problém. Podotýkam, že pri zhasnutom displeji jeho umiestnenie nevidíte, takže triafate “naslepo”. Je to len vec zvyku a keď si zvyknete, následne na to nedáte dopustiť – tak ako ja.

Presnosť je výborná, zariadenie odomknete takmer vždy. Rýchlosť je oproti štandardným riešeniam trochu pomalšia, ale v porovnaní so smartfónmi so skenerom odtlačkov v displeji, je Samsung Galaxy S10 asi najrýchlejším. Všimol som si, že displeja sa stačí prakticky len dotknúť, prst odtiahnuť a zariadenie sa odomkne. Samotná rýchlosť snímača je naozaj blesková, no celkovo zariadeniu samotné odomknutie po zaregistrovaní prsta trvá ešte tak pol sekundy navyše.

Každý správny smartfón už dnes ponúka možnosť odomknúť aj pomocou tváre. Táto funkcia nechýba ani Samsungu Galaxy S10. Pridanie tváre je otázkou pár sekúnd, následné odomknutie je rýchle a bezproblémové. Na internete sa objavili rôzne videá o tom, ako odblokovanie tvárou jednoducho obídete pomocou fotografie či videa. My sme to, samozrejme, vyskúšali tiež.

Ak sme mali nastavené rýchle odomknutie, je pravdou, že niekedy sa zariadenie odomklo aj vtedy, keď sme ho nasmerovali na monitor s fotografiou či videom. Obísť sa to dá jednoducho. Stačí vojsť do nastavení a vypnúť možnosť rýchleho odblokovania. Pri tomto nastavení sme už Samsung Galaxy S10 neoklamali ani raz. A pokusov bolo naozaj veľa. Je len na vás, či sa rozhodnete, že chcete tvárou odomykať rýchlo a menej bezpečné alebo pomalšie, avšak bezpečnejšie.

Oproti minuloročnému Samsungu Galaxy S9 tu chýba skener dúhovky. Ten je síce oveľa presnejší a oklamať ho nie je až také ľahké, no na druhú stranu je aj pomalší. Mne teda nechýba, nepoužíval som ho ani pri S9. Používateľ má na výber či sa po rozpoznaní tváre dostane automaticky na domovskú obrazovku alebo ešte kvôli úplnému odblokovaniu prejde prstom po displeji. To sa môže hodiť napríklad vtedy, keď si chcete prečítať notifikácie, ale reálne telefón odblokovať nepotrebujete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
5.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+