MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android Pie v kombinácii s novým One UI

Samsung nedávno predstavil svoje nové používateľské rozhranie One UI, ktoré prinieslo zaujímavé novinky a nový, aktuálnejší dizajn. Nadstavba beží na najnovšom operačnom systéme Android vo verzii 9.0 Pie.

Domovská obrazovka je štandardná, nastaviť si môžete rozloženie ikon (v mriežke od 4×5 do 5×6). Tiež si môžete vybrať či budú aplikácie rozmiestnené len na domovských obrazovkách alebo v klasickom menu. Ja mám radšej tú druhú možnosť. V menu aplikácií si tiež môžete nastaviť rozloženie ikon od mriežky 4×5 až po 5×6.

Posunutím prsta zľava doprava na domovskej obrazovke sa dostanete do funkcií Bixby. Túto možnosť môžete tiež vypnúť v nastaveniach. Pre tých, ktorí Bixby nepoznajú, jedná sa o virtuálneho asistenta priamo od Samsungu a priameho konkurenta Siri od Applu či Google Assistanta. Po slovensky však Bixby nevie, s angličtinou problém nemá. Osobne nie som fanúšikom Bixby a preto som túto funkciu nevyužíval.

Potiahnutím prsta zhora nadol vysuniete notifikačnú lištu. Nechýbajú tu skratky k rôznym funkciám smartfónu, rovnako z nej môžete ovládať podsvietenie displeja. Vítanou možnosťou je aj možnosť zmeny mriežky jednotlivých skratiek, na výber máte od rozloženia 3×3 až po 5×3. Z notifikačnej lišty sa tiež jednoducho dostanete do nastavení smartfónu.

Vynovené je aj prostredie multitaskingu. Okná otvorených aplikácií sú zoradené vedľa seba a pod nimi sa nachádzajú skratky k štyrom najpoužívanejším aplikáciám. Ak vám prítomnosť týchto skratiek prekáža, v nastaveniach ich môžete jednoducho vypnúť.

Samsung si pripravil aj viacero možností ovládania samotného systému. Na výber máte štandardné ovládacie prvky, pričom umiestnenie tlačidla späť a tlačidla multitaskingu môžete jednoducho vymeniť. K dispozícii je aj ovládanie gestami. V tomto prípade sa na spodku displeja zobrazia tri ovládacie prvky, pomocou ktorých systém ovládate. Samotné ovládanie funguje tak, že posúvate prst po displeji z jeho spodného okraja nahor. Ak tak učiníte v strede, dostanete sa na domovskú obrazovku, na bokoch sa zase dostanete o krok späť a do multitaskingu. Zo začiatku mi bolo ovládanie gestami trochu neprirodzené, no po čase som si na to zvykol a považujem to za veľmi dobré riešenie.

Ak prechádzate zo smartfónu inej značky, je pravdepodobné, že tlačidlo multitaskingu a tlačidlo späť sú prehodené. Množstvo výrobcov to má opačne ako Samsung. Našťastie, pozícia týchto dvoch tlačidiel sa dá jednoducho vymeniť v nastaveniach, takže s týmto problém určite mať nebudete.

S príchodom Androidu Pie prichádza aj funkcia monitorovania používania vášho smartfónu. Tá nechýba ani v Samsungu Galaxy S10 a nesie názov Digitálna pohoda. Tu ihneď vidíte, koľko času ste so svojím smartfónom strávili, ktorú aplikáciu ste ako dlho používali a podobne. Samsung si pripravil aj jednoduchý čistič úložiska a operačnej pamäte, takže nemusíte inštalovať nejaké pochybné aplikácie z obchodu Google Play. Za zmienku určite stojí aj podpora režimu DeX. K zariadeniu jednoducho pripojíte monitor, klávesnicu a myš a máte akýsi malý prenosný počítač.

Systém je veľmi dobre odladený. Všetko je rýchle, plynulé, nikde nič neseká a práca s najnovším Androidom Pie a One UI je pre mňa zážitkom. Svoj podiel má na tom aj umelá inteligencia, ktorá je všadeprítomná. Dokáže optimalizovať batériu, výkon procesora, RAM a dokonca aj teplotu vášho smartfónu na základe vašich unikátnych návykov používania smartfónu. V skratke to znamená, že telefón funguje lepšie práve vtedy, keď to potrebujete. Umelá inteligencia v Samsungu Galaxy S10 sa učí na základe toho, čo s telefónom robíte a tomu prispôsobuje samotné správanie telefónu.

Multimédiá: Menší displej, ale stále na vrchole

Trojica nových Samsungov ponúka širokú multimediálnu výbavu, ktorá je na najvyššej úrovni. Krásny displej Samsungu Galaxy S10 zabezpečí pohodlné prezeranie fotografií či videí. Je síce o niečo menší ako v prípade verzie s prívlastkom +, no zážitok je veľmi podobný. Vďaka vysokému výkonu nie je problém ani v prehrávaní 4K videa.

Zážitok z pozerania filmov dokážu okrem displeja výrazne skvalitniť aj stereo reproduktory, ktoré smartfón obsahuje. Jeden z nich sa nachádza na spodnej strane, druhý je nad displejom. Svojou kvalitou zvukového prejavu patria určite medzi to najlepšie, čo svet smartfónov ponúka. Ani pri maximálnej hlasitosti nie je zvuk skreslený, krásne počuť aj hlbšie tóny a výšky sú dostatočne výrazné.

Potešia sa aj priaznivci 3,5 mm audio jacku, bez problémov si tak pripojíte svoje vlastné slúchadlá. V prípade, že slúchadlá nemáte, zúfať určite nemusíte. Priamo v balení sa totiž nachádzajú mimoriadne kvalitné slúchadlá značky AKG, ktoré postačia aj náročnejšiemu poslucháčovi. FM rádio, bohužiaľ, chýba, no v dnešnej dobe to nie je nič výnimočné. Nachádzame sa v ére streamovanej hudby a počúvať rádio online nie je žiadnym problémom. No na druhú stranu, táto funkcia by potešila nejedného používateľa.

Samsung Galaxy S10 disponuje aj vlastnou galériou. Ja síce najradšej používam práve Google Fotky a ich neobmedzené online úložisko, no aj galéria od Samsungu má niečo do seba. Zvykol som si na to, že štandardne fotky prezerám v galérii a tie, ktoré chcem mať uložené, synchronizujem práve s Google Fotkami a budem k nim mať prístup odkiaľkoľvek.

Používateľské rozhranie Samsungu ponúka viacero možností doladenia zvuku. V nastavení Dolby Atmos môžete nastaviť zvuk pre konkrétnu situáciu, či už prehrávanie hudby, pozeranie filmu alebo hranie hier. Jednotlivé nastavenia vedia krásne upraviť rôznu frekvenciu tónov tak, aby ste mali čo najlepší zážitok. Markantný rozdiel oproti štandardnému nastaveniu to síce nie je, ale poteší. Samozrejmosťou je ekvalizér. Na výber je z 5 prednastavených, plus jeden prispôsobiteľný. V rámci neho si zvuk upravíte v 9 frekvenčných pásmach tak, aby vám vyhovoval najviac.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
5.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+