MojAndroid

A je to tu. Do rúk sa mi dostalo desiate pokračovanie najznámejšieho radu Android smartfónov na svete. Áno, práve držím Samsung Galaxy S10+. Už pár dní sme vás teasovali históriou radu Galaxy S, od prvého až po ten najaktuálnejší dostupný smartfón, nedávno bol predstavený v poradí už desiaty model.

Každé zariadenie z tohto radu vždy prinieslo nejakú inovatívnu funkciu, či už to bol merač tepu priamo zabudovaný v smartfóne, krásny Super AMOLED displej alebo premenlivá clona fotoaparátu v modeli Galaxy S9.

Rovnako sme sa tešili na prvé vodeodolné smartfóny, dvojjadrové procesory či novú sklenenú konštrukciu v modeli Galaxy S6 a nemôžem zabudnúť ani na zahnuté displeje, ktoré nás sprevádzajú pri Samsung Galaxy S smartfónoch už nejaký ten rok.



Teraz som mal tú možnosť otestovať najnovší model, ktorý spája všetky technológie, ktoré Samsung po celé tie roky do svojich zariadení implementoval a, samozrejme, prichádza s ďalšími novinkami a funkciami, ktoré predchádzajúce generácie nemali. Tak to je, doba sa posúva dopredu a výrobcovia stále vymýšľajú niečo nové. Tým lepšie pre nás, môžeme stále objavovať nové funkcie, ktoré nám uľahčujú každodenné starosti a zároveň mať pri sebe zariadenie, ktoré nás bude reprezentovať. Dosť už bolo kecania na začiatok, poďme na samotnú recenziu.

Balenie: Obsah hodný vlajkovej lode

Krabička, v ktorej Samsung Galaxy S10+ prichádza, nevyzerá na prvý pohľad nijako luxusne, no dôležitejšie je to, čo sa v nej nachádza. Výrobca stavil na jednoduchosť. Krabica je čierna a označenie smartfónu je vo farbe jeho zadnej strany. V našom prípade sa jedná o farbu Prism Green.

V predajnom balení sa nachádza štedré príslušenstvo. Samozrejmosťou je nabíjací adaptér a USB-C kábel. Výrobca nezabudol ani na slúchadlá s 3,5 mm jackom a tie nie sú len také hocijaké. Jedná sa o “špunty” od renomovanej spoločnosti AKG, s ktorou Samsung spolupracuje. Ďalej sa v balení nachádza stručná príručka, nástroj na vyberanie SIM karty a ďalšie zaujímavé príslušenstvo, ktoré sa štandardne v predajných baleniach nenachádza.

Príjemným prekvapením, avšak pri Samsungu už takmer samozrejmosťou, je USB OTG redukcia z USB-C na USB-A a výrobca pribalil ešte ďalšiu redukciu, konkrétne z USB-C na microUSB, ktorú môžete využiť napríklad na návšteve, ak domáci používajú staršie smartfóny a vy si potrebujete nabiť svoj Samsung Galaxy S10+. V prípade, že túto redukciu budete nosiť stále so sebou, jednoducho tak použijete ich microUSB nabíjačku.

Konštrukcia a dizajn: Pravá vlajková loď bez kompromisov

Už na prvý pohľad je jasné, že v ruke držím Samsung. Sklenená predná a zadná strana je efektne doplnená kovovým rámom, ktorý ich spája. Displej je jemne zaoblený, rovnako aj zadná strana. Aj napriek tomu, že zariadenie je pomerne veľké, v ruke sa drží dobre. Dôvodom je zaoblenie nielen prednej, ale aj zadnej strany. Má to ešte jednu výhodu – telefón vyzerá byť ešte tenší, ako v skutočnosti je. Jeho rozmery sú 157.6 x 74.1 x 7.8 mm a hmotnosť 175 gramov. Prémiová keramická verzia následne váži až 198 gramov.

Vodeodolnosť (IP68) je pri vlajkových lodiach od Samsungu samozrejmosťou už nejaký ten čas. Nemusíte sa tak obávať, že ak vám na telefón naprší či náhodou padne do vody, neprežije to. Bez problémov by mal vydržať ponorený v hĺbke 1,5 metra pol hodinu. Niektoré videá na YouTube ukazujú, že zvládne aj oveľa viac, no spoliehať sa na to nie je dobré. Pokiaľ by ste ho náhodou utopili, máte smolu. Záruka vám neplatí.

Sklo znamená odtlačky prstov. Je len málo zariadení, ktoré sú vyrobené zo skla a odtlačkom odolávajú, no nový Samsung to zvláda celkom dobre. Dôležitú úlohu v tomto hrá aj farba, v našom prípade Prism Green. Páči sa mi displej, ktorý využíva takmer celú prednú stranu smartfónu, “diera” v displeji mi prekáža menej ako výrez, avšak 100 ľudí, 100 chutí. Niekomu práve táto diera, v ktorej sú schované dva objektívy predného fotoaparátu a potrebné senzory prekáža. Displej je krásne natiahnutý do strán, čo ešte viac umocňuje jeho zahnutie. Nad a pod displejom je priestoru okolo displeja viac, no nijako to nenarúša dizajnovú celistvosť.

Priznám sa, že Samsung Galaxy S10+ ma dostal už pri prvom úchope. Drží sa dobre, skvele vyzerá a určite nemám pocit nejakého lacného telefónu. To ani nie je a ani nemôže byť, veď sa jedná predsa o vlajkovú loď. Samsung zostal verný dizajnu a rozmiestneniu hlavného fotoaparátu, tu sa nekonali žiadne experimenty. Všetky objektívy sú pekne uložené v akomsi výreze, poznáme to už napríklad zo Samsungu Galaxy Note 8. Nie je to nijaký extra špeciálny dizajnový prvok, ale nevyzerá to ani zle. Taká klasika a pri pohľade na zadnú stranu každý skúsenejší používateľ uhádne, že sa jedná práve o smartfón od Samsungu.

Poďme ale ďalej. Skener odtlačkov prstov by sme vzadu či na boku zariadenia hľadali márne, nachádza sa priamo v displeji. Jeho funkčnosť a pocity z používania popíšem nižšie v samostatnej časti recenzie. V pravej strane prístroja sa nachádza tlačidlo odomknutia, ktoré je na môj vkus umiestnené príliš vysoko a ťažšie sa k nemu dostanete. Hlavne v prípade, keď potrebujete telefón obslúžiť jednou rukou. Ovládanie hlasitosti je na ľavej strane, na ktorej nechýba ani Bixby tlačidlo. Práca s tlačidlami je pohodlná a určite nebudú ničím, čo by vám pri manipulovaní so smartfónom zhoršovalo používateľský zážitok. Spoľahnúť sa môžete na výborný zdvih a aj ich odozvu. Presne viete, kedy ste tlačidlo stlačili alebo nestlačili.

Na spodnej strane nesmie chýbať USB-C konektor štandardu 3.1, takže s prenosovými rýchlosťami nebude žiadny problém. Nachádza sa tu aj jeden z dvojice reproduktorov, druhý nájdete nad displejom. Výhodou je, že Samsung stále nezabúda ani na používateľov, ktorí si potrpia na prítomnosť 3,5 mm jacku. Ten sa na Samsungu Galaxy S10+ nachádza taktiež na spodnej strane. Zostala už len horná strana, kde sa nachádza slot na SIM kartu a pamäťovú kartu microSD.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+