MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Takto to má vyzerať

Jediná moja menšia kritika smeruje na riešenie možnosti využívania súčasne dvoch SIM kariet a pamäťovej karty. To jednoducho nie je možné. Samsung Galaxy S10 je Dual SIM, no jeden slot je zdieľaný s tým na pamäťovú kartu. Fungovať teda budete buď s dvomi SIM kartami naraz, alebo s jednou SIM kartou a pamäťovou kartou. Vzhľadom na celkom slušnú porciu vnútorného úložiska s tým pravdepodobne problém mať nebudete, no tí najnáročnejší by mohli naraziť na nepríjemnosť v podobe nedostatku miesta a v prípade dvoch SIM kariet nemožnosťou jeho rozšírenia.

Teraz prejdem na tie dobré vlastnosti. Obidva sloty na SIM kartu zvládajú 4G siete. V nastaveniach si jednoducho vyberiete, ktorá karta bude preferovaná pre telefonovanie, sms správy či dátové prenosy. Pred hovorom sa vás ešte telefón pre istotu opýta, z ktorej karty chcete hovor uskutočniť. Túto možnosť môžete jednoducho v nastaveniach vypnúť, vtedy použije predvolenú. Samotná kvalita hovoru je, ako inak, na vysokej úrovni. Reproduktor je poriadne hlasný a zvuk krásne čistý. Znovu platí, že hlasitosť mám počas hovoru nastavenú tak na 50 percent, viac nie je potrebné.

Rovnako dobré je to aj s hlasitosťou, ak využívate hlasitý odposluch. Vďaka kvalitným stereo reproduktorom budete druhú stranu počuť aj v prípade, že okolo vás nie je ticho. V histórii hovorov pekne vidíte ich trvanie, potešila by funkcia zobrazenia dĺžky zvonenia v prípade zmeškaného hovoru, ktorá tu nie je.

Samsung Galaxy S10 je pripravený aj na príchod štandardu Wi-Fi 6 a dokáže rýchlo prepínať medzi mobilným pripojením a Wi-Fi pripojením. Nechýba ani funkcia varovania pred potenciálne nebezpečným Wi-Fi pripojením. Pripojenie je bezproblémové a stabilné. Niektoré zariadenia čínskych značiek dokážu pri zozname Wi-Fi sietí zobraziť frekvenciu, ktorú konkrétna sieť používa, Samsung to nedokáže. Nie je to síce žiadne mínus, ale niekedy by sa to mohlo hodiť.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť technológie NFC, počas testovania som uskutočnil niekoľko jázd, počas ktorých som vyskúšal aj GPS pripojenie s navigáciou Waze. Všetko išlo tak, ako som očakával, signál bol bezproblémový a spojenie som nestratil ani raz (s výnimkou tunela). Bluetooth 5.0 ukážkovo spolupracoval s mojím fitness náramkom a aj smart hodinkami. Pomocou tejto technológie som tiež počúval hudbu. Ocenil som veľmi dobrý dosah a zvuk bol prenášaný absolútne bez trhnutia.

Fotoaparát: Mieri na vrchol

Rovnako, ako model S10+, aj Samsung Galaxy S10 ponúka veľmi kvalitné fotoaparáty, či už vpredu alebo vzadu. Čo sa hlavného fotoaparátu týka, ten je navlas rovnaký, ako v prípade väčšieho kolegu. Každý z troch objektívov na zadnej strane plní inú funkciu a má inú úlohu. Ten hlavný ponúka rozlíšenie 12 MP, nechýba mu premenlivá clona f/1.5 – 2.4, disponuje optickou stabilizáciou obrazu a PDAF zaostrovaním. Ďalej sa tu nachádza teleobjektív, taktiež s rozlíšením 12 MP, clonou f/2.4 a optickou stabilizáciou obrazu. Využijete ho pri fotografovaní s dvojnásobným priblížením alebo pri vytváraní portrétových fotografií. Špecialitkou je ultraširoký snímač s rozlíšením 16 MP a clonou f/2.2, ktorý dokáže vytvárať až 123-stupňové zábery.

Štandardný pomer strán vytvorených fotografií je 4:3, avšak fotografovať môžete aj v inom pomere. Rozlíšenie bude síce trochu nižšie, pretože sa jedná o výrez z pôvodného, avšak na displeji Samsungu Galaxy S10 budú tieto fotografie vyzerať lepšie, pretože ho vyplnia celý. Teraz hovorím o pomere strán 19:9. Okrem toho je k dispozícii ešte štandardnejší pomer 16:9.

Medzi jednotlivými objektívmi je možné veľmi jednoducho prepínať priamo počas fotografovania či nahrávania videa (vo FullHD rozlíšení). K dispozícii tak máte ihneď ultra širokouhlý záber, štandardný, no aj priblížený. Počas testovania som ocenil hlavne ultra širokouhlý objektív s uhlom záberu až 123 stupňov. Ideálne sa hodí na fotografovanie budov či skupiny ľudí a vlastne všetkého, keď potrebujete na jednu fotografiu vtesnať čo najviac objektov.

Aplikácia obsluhujúca fotoaparát je príjemne rýchla a ponúka všetky dôležité funkcie, ktoré od vlajkových lodí očakávame. Nechýba množstvo nastavení a pripraviť sa môžete aj na profesionálny režim, v ktorom si môžete manuálne nastaviť napríklad zaostrovanie, vyváženie bielej, ISO a podobne.

Kvalita fotografií patrí určite k tomu najlepšiemu. Počas slnečného dňa získate fotografie, ktoré disponujú množstvom detailov, výborným farebným podaním a ostrosťou po celej ploche záberu. V noci to síce také kvalitné nie je, to však platí pre všetky smartfóny.

Ukážkové fotografie

Portrétový režim a efekt rozmazania pozadia

Samsungu Galaxy S10 nechýba ani portrétový režim. Ten je navyše doplnený o zaujímavé funkcie. Rozmazané pozadie môže byť celkom efektne zakrútené alebo inak softvérovo upravené. Výsledky stoja za to. Úroveň rozostrenia pozadia si môžete nastaviť v reálnom čase, ešte počas fotografovania a následne si ho môžete doladiť už vo vytvorenej fotografii. Scénu dokáže fotoaparát vyhodnotiť veľmi slušne, presne vie, čo má byť zaostrené a čo nie. Samozrejme, nejakým tým nevydareným snímkam sa nevyhnete, ale to platí pri každom inom smartfóne.

Videozáznam

V kvalite videa je na tom Samsung Galaxy S10 úplne rovnako ako jeho väčší kolega. Videá zvládne nahrávať v 4K rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu. V prípade zvolenia FullHD záznamu máte k dispozícii až 120 fps a poteší aj prítomnosť super-spomaleného HD záznamu až s 960 snímkami za sekundu. Tu je ale potrebné dbať na to, aby ste mali dostatok svetla, pretože takéto video je veľmi tmavé a obsahuje výrazne viac šumu ako to štandardné. Prepínať medzi objektívmi v prípade 4K videa možné nie je, no ak zvolíte FullHD rozlíšenie, prepínať môžete v reálnom čase.

Selfie fotoaparát

Jediným rozdielom vo fotovýbave oproti väčšiemu S10+ je absencia druhého selfie fotoaparátu. V tomto prípade sa tiež jedná o veľmi kvalitný snímač, ktorý ponúka rozlíšenie 10 megapixelov a clonu f/1.9. Jeho hlavnou výhodou oproti konkurencii je automatické zaostrovanie. Fotoaparát síce neprodukuje také kvalitné zábery ako ten hlavný na zadnej strane, no medzi selfie fotoaparátmi je spolu s S10+ na úplnom vrchole. Okrem kvalitných fotografií poteší aj možnosť nahrávania 4K videa. V tomto prípade funguje veľmi dobre aj digitálna stabilizácia obrazu a je príjemne plynulé a nerozstrasené. Videám nechýbajú detaily a poteší aj slušnými farbami.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
5.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+