MojAndroid

Tohtoročná výstava MWC v španielskej Barcelone priniesla aj predstavenie vlajkových modelov spoločnosti Samsung. Novinky Galaxy S7 a Galaxy S7 edge sa na prvý pohľad od svojich predchodcov veľmi nezmenili, no pri bližšom pohľade rýchlo zistíte, že prinášajú hneď niekoľko užitočných noviniek. Tými najzreteľnejšími sú návrat podpory pamäťovej karty microSD, ako aj odolnosti voči vode a prachu, ktorou sa naposledy mohol pochváliť model Samsung Galaxy S5. Samsung Galaxy S7 edge ale prináša oveľa viac, ako by ste si mohli myslieť.

Náš tip
VIDEOblog MWC 2016 Barcelona: všetky novinky na jednom mieste

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia a UNBOXING

Novinka prichádza zabalená v krabičke, ktorej dizajn a proporcie sa oproti minuloročnému Galaxy S6 edge veľmi nezmenili. V balení po otvorení nájdete bežné príslušenstvo, medzi ktoré samozrejme patrí nabíjačka s technológiou adaptívneho rýchleho nabíjania, vrátane microUSB kábla s dĺžkou 1 metra, priemerne hrajúcich handsfree slúchadiel a nástroja pre vyberanie hybridného slotu pre nanoSIM a pamäťovú kartu microSD. Vítaným bonusom je kompaktná redukcia z microUSB na USB, ktorá poslúži pre pripojenie externého príslušenstva, akým sú klávesnice, myšky alebo USB disky. To je ale z obsahu balenia všetko.

Konštrukcia: Vylepšenia na správnych miestach

Samsung Galaxy S7 edge sa na prvý pohľad od svojich predchodcov veľmi nelíši. Výrobca však stavil na detaily, ktoré robia z konštrukcie tohto smartfónu skutočne luxusný kúsok. Zadná strana aj boky sú ešte viac zaoblené a lepšie sadnú do ruky, čo pocítite najmä v prípade, že prechádzate zo staršieho Galaxy S6 edge alebo Galaxy S6 edge plus. Pohodlné je aj ovládanie jednou rukou, a to aj napriek väčšiemu 5,5-palcovému displeju, ktorý zaberá až 76% prednej strany. A keďže ide o variant edge, ten prechádza až do bokov zariadenia. Samozrejme, Samsung Galaxy S7 edge je oproti svojmu predchodcovi väčší a s rozmermi 150,9 x 72,6 x 7,7 mm aj ťažší. Vo vrecku nohavíc však vďaka ergonomickej konštrukcii nepôsobí vôbec veľkým dojmom.

Samsung_Galaxy_S7_edge-4

Predná strana je inak takmer rovnaká a výraznejších zmien sa dočkalo asi len hardvérové tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov, ktoré je teraz trochu väčšie. To dopĺňajú ešte dve podsvietené kapacitné tlačidlá, predná kamera, telefónny reproduktor, niekoľko ďalších senzorov a multifarebná notifikačná LED dióda. Boky zariadenia sú vyrobené z kovu a po ich obvode nájdete všetky dôležité ovládacie prvky. Naľavo je to ovládanie hlasitosti, napravo tlačidlo zapnutia a úplne dole 3,5 mm audio jack, microUSB konektor a mriežka reproduktora. Navrchu je zas situovaný hybridný slot, ktorý pojme jednu nanoSIM a pamäťovú kartu microSD.

Zadnej strane dominuje šošovka fotoaparátu, ktorému výrobca venoval tiež viac pozornosti. Oproti predchodcovi ponúka viacero nových technológií, z konštrukčného hľadiska sa však dočkal najmä významného zúženia profilu, čo znamená, že z tela smartfónu už tak nevytŕča. Oceníte to najmä v situáciách, kedy máte smartfón položený na stole. V tomto prípade bude pri ovládaní oveľa stabilnejší ako predchodca. Fotoaparát na zadnej strane inak dopĺňa ešte LED blesk a snímač srdcového tepu.

Samsung_Galaxy_S7_edge-22

Samozrejme, Samsung Galaxy S7 edge nemá vymeniteľnú batériu. Na to sme si však už tak nejako zvykli a vôbec to tomuto zariadeniu nemáme za zlé. Vo svojom tele totižto skrýva dostatočne veľkú 3600 mAh batériu. Okrem toho, konštrukcia je vyrobená veľmi precízne z prémiových materiálov, akými sú odolné sklo Gorilla Glass 4 (pokrýva prednú aj zadnú stranu) a hliníková zliatina. Plusom je aj návrat odolnosti voči vode s certifikáciou IP68, ktorá garantuje možnosť používať zariadenie v hĺbke 1,5 metra pod vodou, a to po dobu 30 minút. Samsung Galaxy S7 edge by teda mal zniesť bežné vodné radovánky, vlhké prostredie, či zmoknutie a ošpliechanie vodou. Extrémnym podmienkam by sme ho však určite nevystavovali, keďže Samsung v rámci svojej záruky poškodenie vodou, z pochopiteľných dôvodov, neuznáva. To, či sa budete so svojim 800 eurovým mobilom aj potápať a vystavovať ho extrémnym podmienkam, si teda veľmi dobre rozmyslite.

Samsung pri novom Galaxy S7 aj Galaxy S7 edge robil vylepšenia skutočne na tých správnych miestach. Konštrukciu oproti minuloročnému modelu ešte viac zdokonalil a navyše pribudla aj odolnosť voči vode. Ako celok tak musíme Samsungu Galaxy S7 edge udeliť to najvyššie možné hodnotenie, lebo podľa nás sa po konštrukčnej stránke jednoducho vydaril. Za jediný nedostatok považujeme len pomerne šmykľavý povrch, ktorý zachytáva odtlačky a mastnotu (na zlatej verzii ich nie je až tak vidieť) a pri ovládaní môže spôsobiť vyšmyknutie. My sme však podobné problémy počas používania nemali.

Samsung_Galaxy_S7_edge-5

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+