MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť: Klasický upgrade

Rok čo rok máme čo dočinenia s lepšími a výkonnejšími procesormi, a inak tomu nie je ani v prípade Samsungu Galaxy S7 edge. Verzia predávaná na Slovensku je vybavená procesorom Exynos 8890, čo je nový 14 nm čip spoločnosti Samsung s ôsmimi jadrami v rozložení 4+4 (4 jadrá 2,6 GHz Mongoose + 4 jadrá 1,6 GHz Cortex-A53). Tomu sekunduje pamäť RAM s kapacitou až 4 GB, čo je pre potreby systému a nadstavby TouchWiz viac než dosť. Výkonu je skutočne na rozdávanie, čo potvrdili aj benchmarky – v AnTuTu sme namerali 127-tisíc bodov. Rýchlosť reakcií je inak porovnateľná s Galaxy S6 edge plus a nemáme k nim žiadne výhrady. Bezproblémové je aj prehrávanie 4K videí, či prehliadanie webových stránok. Skutočne, po výkonnostnej stránke smartfónu nemáme čo vyčítať.

O grafický výkon sa stará grafika Mali-T880 MP12, ktorá poskytuje dostatok výpočtového výkonu pre hranie všetkých náročných hier. Vyskúšali sme ich niekoľko, pričom so žiadnou z nich sme nemali problémy. O vysokom grafickom výkone svedčí aj výsledok 3D Marku, ktorý v teste Ice Storm Unlimited dosiahol doposiaľ najvyššiu hodnotu 28-tisíc bodov. Navyše, Samsung myslel aj na chladenie zariadenia a pre lepší odvod tepla použil “vodné” chladenie. To aj vďaka energeticky efektívnejšiemu čipu udržiava teplotu na pomerne nízkych hodnotách. V miestach, kde je umiestnený procesor, to bolo 37-38°, ktoré sa v smere chladiaceho systému postupne znižujú na 33°. Teploty v rôznych častiach zariadenia pri záťaži sme graficky znázornili nižšie.

Samsung_Galaxy_S7_edge-teplota
Mapa nameraných teplôt pri vyššej záťaži

Samsung Galaxy S7 edge sa na Slovensku žiaľ predáva len vo verzii s 32 GB internej pamäte, z ktorej viac ako 7 GB zaberá samotný operačný systém. Vnútorná pamäť sa však dá rozšíriť pomocou pamäťovej karty, ktorá môže mať kapacitu do 200 GB. Na škodu ale je, že takáto rozširujúca pamäť sa v systéme Marshmallow nedá použiť ako natívne interné úložisko – niečo, čo zariadenia s čistým Androidom dokážu. Aspoň nie s nastaveniami priamo od výrobcu. Systém sa však dá pomerne jednoducho oklamať, a to pomocou návodu, ktorý sme vám priniesli tu. Vnútorná pamäť v spojení s pamäťovou kartou by však mala aj tak uspokojiť aj tých náročnejších používateľov, takže tu problém až tak nevidíme. Navyše, Samsung k zariadeniu pribalil aj praktickú microUSB -> USB redukciu, pomocou ktorej pripojíte iné externé zariadenia, ako sú myšky, klávesnice alebo USB disky. Tie môžu byť naformátované súborovým systémom FAT. Len pre porovnanie, prikladáme aj benchmark rýchlosti internej pamäte a RAM, ktorú porovnávame so Samsungom Galaxy S6 edge+. Nárast rýchlosti je podľa neho značný, a to ako pri zápise do internej pamäte (140 MB/s vs 103 MB/s), tak aj pri RAM (16806 MB/s vs. 5998 MB/s).

Náš tip
Využite microSD kartu ako vnútorné úložisko v Samsungu Galaxy S7 a S7 Edge | NÁVOD

Samsung_Galaxy_S7_edge-18

Rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov

Funkciami spojenými so snímačom odtlačkov prstov sa nový Samsung Galaxy S7 edge neodlišuje od minulej generácie. Už tá bola osadená spoľahlivým a citlivým snímačom, ktorý zabezpečoval bezproblémové odomykanie zariadenia. Inak tomu nie je ani teraz. Čítačka odtlačkov pracuje rýchlo a nestalo sa nám, že by počas nášho používania priloženie prsta vyhodnotila zle.

Samsung_Galaxy_S7_edge-17

Multimédiá: Ideál pre masy

Samsung ani v tejto generácii Galaxy S smartfónu neprichádza so žiadnymi stereoreproduktormi a nový Samsung Galaxy S7 edge vybavil len jedným hlasným reproduktorom, ktorý je umiestnený naspodu vedľa microUSB konektora. Ten hrá ale dostatočne hlasno a ponúka aj dobrý zvukový prednes stredných a vyšších tónov. Basy nie sú veľmi výrazné a pri vyšších hlasitostiach už pri niektorých skladbách počuť slabé skresľovanie. Reproduktorom BoomSound sa teda es-sedmička edge kvalitou ani hlasitosťou nevyrovná, stále však patrí medzi to najlepšie vo svojej triede. Pri porovnaní s Galaxy S6 edge+ sa nám ale reprodukcia zvuku zdá byť počuteľne lepšia – nemá tak agresívne výšky a celkovo je frekvenčná charakteristika reproduktoru viac vyrovnaná. Zvuk je tak na prvé počutie príjemnejší. Na prehrávanie hudby slúži aplikácia Hudba, ktorá ponúka prehľadné rozdelenie skladieb aj niekoľko pokročilých funkcií.

Samsung_Galaxy_S7_edge-7

Zaslúženú pochvalu si podľa nás zaslúži aj zvukový výstup pre slúchadlá. Ten ponúka dostatok výkonu a kvalitu, pričom tú je možné vylepšiť pomocou ekvalizéru a ďalších efektov. Basy sú aj bez dodatočných úprav výrazné a znejú skutočne dobre. Zvuk vylepšuje aj efekt “Zvýšenie rozlíšenia na UHQ“, ktorý zlepší rozlíšenie zvuku hudby a videí. Profi elektrónkový zosilňovač simuluje jemnú farbu zvuku elektrónkového zosilňovača. K dispozícii sú tiež ďalšie efekty – Priestorový zvuk a Koncertná sieň, či funkcia Adapt Sound, ktorá na základe série tónov optimalizuje zvuk podľa sluchu každého používateľa. Musíme povedať, že všetky efekty skutočne aj fungujú a po nastavení Adapt Sound, ekvalizéru a zapnutí Profi elektrónkového zosilňovača, sme boli s reprodukciou hudby nadmieru spokojní. Samozrejme, každý si môže Samsung Galaxy S7 edge nastaviť podľa seba.

Veľmi sa nám páči aj spracovanie aplikácie Galéria. Tá umožňuje zoradiť fotografie a videá podľa viacerých parametrov, napríklad podľa albumov, času, kategórií či udalostí, ktoré sa zaznamenávajú na základe GPS polohy. Praktickou je aj možnosť presúvania viacerých fotografií do albumov, či umiestnenie multimédií do súkromného priečinka. Ten je chránený odtlačkom vášho prsta a dostupný len po zapnutí súkromného režimu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+