MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Menšie rozlíšenie, väčšie pixely

Samsung tento rok nešiel cestou zvyšovania rozlíšenia fotoaparátu a rozhodol sa ísť proti tomuto trendu. Oproti minuloročnému Samsungu Galaxy S6 edge so 16 Mpix fotoaparátom tak použil snímač s menším rozlíšením, ktorý však má väčšie 1.4 mikrónové pixely (predtým 1,12 mikrónov). Tie dokážu prijať viac svetla, čo by v spojení so svetelným objektívom f.1/7 a optickou stabilizáciou malo viesť ku kvalitnejším nočným fotografiám. Okrem toho výrobca použil aj novú technológiu Dual Pixel, ktorá prináša ultrarýchle zaostrovanie. To je dokonca tak rýchle, že vo väčšine prípadov proces zaostrovania ani nepostrehnete. Samsung Galaxy S7 edge za to vďačí pixelom, ktoré zároveň fungujú aj ako fázové zaostrovanie. Bežné snímače majú takýchto “zaostrovacích pixelov” len niekoľko (povedzme 10% pixelov z celého snímača), v prípade Dual Pixel technológie sú však na účely zaostrovania použité všetky pixely.

Rozdiel medzi konvenčným fotoaparátom a Dual Pixel technológiou
Rozdiel medzi konvenčným fotoaparátom a Dual Pixel technológiou

Už Samsung Galaxy S6, S6 edge či S6 edge plus patrili medzi najlepšie fotiace mobily na svete. Podľa toho, čo môžeme vidieť na výstupoch, sa im Galaxy S7 edge minimálne vyrovná, a hoci v noci fotí naozaj skvele, pri iných svetelných podmienkach sa zdá byť boj o najlepší fotomobil viac menej vyrovnaný (porovnanie fotoaparátov S7 vs S6 edge+ vám prinesieme už čoskoro). Pri pohľade na zábery vytvorené Galaxy es-sedmičkou edge však musíme pochváliť ich kvalitu. Sú farebné verné a majú dostatok detailov. Fotoaparátu môžeme len ťažko niečo vyčítať a hoci má svoje malé muchy, ako celok funguje výborne a určite aj tento rok bude patriť medzi to najlepšie (ak nie najlepšie), čo si budete môcť kúpiť. Trochu sklamaní sme boli z nočných snímkov, ktoré síce dokážu pojať dostatok detailov, farby sú však v niektorých prípadoch tónované do teplejších farieb, čo na výsledných nočných fotografiách nevyzerá až tak dobre. Toto je však skôr vecou postprocesingu, než kvality samotného snímača. Nočné fotografie tiež trpia akýmsi flare efektom, ktorý pri silnejšom zdroji svetla spôsobuje svetelný smog v jeho okolí. Výhodou nočných snímkov vyhotovených Samsungom Galaxy S7 edge je však menší šum a schopnosť odfotiť objekty s minimom svetla. V tom je dokonca tak dobrý, že starší Samsung Galaxy S6 edge+ nechá doslova v hanbe. Stačí minimum svetla (v našom testovacom prípade to bola tmavá miestnosť s trochou svetla vychádzajúceho z monitora) a výsledné fotografie vidno lepšie, ako keby ste sa pozerali vlastnými očami. Testovacie zábery hovoria samé za seba.

Fotografie v plnom rozlíšení je možné stiahnuť na tomto odkaze. Ďalšie snímky nájdete aj na odkaze, ktorý uvádzame v TIPE na článok nižšie.

Náš tip
Tesla Model S 85 nafotená novým Samsungom Galaxy S7 edge | FOTOGALÉRIA

Všimnite si na fotografii zrkadlový obraz lampy. Viditeľnejší je pri citlivejšom snímači 

Galaxy S7 edge_fototest10
Záber z prednej 5 Mpix selfie kamery. Tá ma mimochodom rovnakú svetelnosť f/1.7 ako zadný fotoaparát.

Porovnanie fotografií s pomerom strán 16:9 (9,1Mpix) a 4:3 (12Mpix)

Niekoľko porovnávacích záberov Samsung Galaxy S7 edge vs Samsung Galaxy S6 edge+

Fotky je možné robiť v maximálnom rozlíšení 12 Mpix, to však len v prípade pomeru strán 4:3. Ak chcete širokouhlejší formát, tak sa budete musieť uspokojiť s rozlíšením 9,1 Mpix. Aj to však pre potreby mobilnej fotografie maximálne postačuje. Našu pochvalu si už tradične zaslúži HDR režim, ktorý je možné zapnúť, vypnúť alebo ponechať na automatike, aby vyhodnotila, či je potrebný. K dispozícii sú samozrejme rôzne farebné filtre a špeciálne režimy, ktoré umožňujú vytvárať videokoláže (Nahranie 4 videí s pomerom 4:3 alebo 1:1, ktoré budú umiestnené do mriežky 2×2), panorámu, pri ktorej sa automaticky vytvorí aj “videopanoráma” (vhodné najmä pri pohybujúcich sa objektoch, kedy by na výslednej fotografii neboli predmety alebo osoby zobrazené v jednom celku) a ďalšie:

  • Profesionálny režim: Je možné manuálne upraviť hodnotu času uzávierky, citlivosti ISO, vyváženie bielej, ohniskovú vzdialenosť a tón farieb. Svoje nastavenia si môžete uložiť do troch profilov, ktoré sú po spustení profesionálneho režimu ihneď k dispozícii. V nastaveniach sa dá zapnúť aj ukladanie do formátu RAW, ktorý sprístupní fotografie bez postprocesingu a komprimácie do JPG.
  • Selektívne ostrenie: Môžete zmeniť zaostrenie fotografií po ich nasnímaní
  • Pomalý pohyb: Nahrávanie videí s vysokou snímkovacou frekvenciou umožňuje spomalené prehrávanie. Vo výslednom videu je možné presne zvoliť, ktorú časť videa chcete spomaliť.
  • Hyperčasozberné snímanie – Nahrávanie časozberných videí. Snímková frekvencia sa automaticky nastaví podľa nahrávanej scény a pohybu zariadenia.
  • V nastaveniach sa dá zapnúť Fotografia v pohybe, ktorá nahrá krátky videoklip toho, čo sa stane pred nasnímaním každej fotografie.

Natáčanie videa patrí tiež k silným stránkam tohto telefónu. Samozrejmosťou je podpora 4K videí a ďalších menších rozlíšení, vrátane QHD a Full HD (prípadne Full HD so 60 FPS). Optická stabilizácia funguje pri videu naozaj veľmi dobre aj pri pohybe. Pri niektorých scénach odporúčame zapnúť pevné zaostrovanie, kedy si na displeji môžete vybrať presný bod zaostrenia, ktorý bude telefón automaticky sledovať. Inak sa vám môže stať, že pri pohybujúcich sa objektoch sa bude obraz často preostrovať, čo vo výsledku nevyzerá až tak dobre. Pri 4K videu si však dávajte pozor napríklad na natáčanie jazdy autom. Pri našom teste S7 edge rýchlo pohybujúci sa obraz veľmi nezvládol a video sa “rozpadávalo” – viď. testovacie snímky nižšie. V ostatných prípadoch sme problémy nezaznamenali.

Konektivita

Samsung Galaxy S7 edge podporuje všetky technológie rýchleho prenosu a ako jeden z mála ponúka aj LTE CAT 9, ktoré dokáže prenášať dáta rýchlosťou LTE 450 Mbps smerom k používateľovi resp. 50 Mbps pri ich odosielaní. Nájdete tu ale aj WiFi 802.11 ac, Low Energy Bluetooth vo verzii 4.2, ako aj NFC. FM rádio a infračervený port chýbajú úplne. Lokalizácia pomocou GPS je rýchla a presná. Problémy sme nemali ani s telefonovaním, ktoré má dostatočne hlasný telefónny reproduktor, ktorý zaistí komfortnú komunikáciu aj v hlučnejších prostrediach.

Samsung_Galaxy_S7_edge-6

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+