MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Najlepší vo svojej triede

Samsung už viackrát v minulosti dokázal, že jeho displeje patria na absolútnu špičku. Inak tomu nie je ani v prípade Samsung Galaxy S7 edge, ktorý je vybavený 5,5-palcovým Super AMOLED displejom, ktorý je flexibilný a navyše aj zahnutý po stranách. Dokazujú to aj merania portálu DisplayMate, ktorý displej tejto novinky označil za najlepší vo svojej triede.

Samsung_Galaxy_S7_edge-16

Edge totižto vyniká nielen reprodukciou farieb a vernosťou bielej, ale aj silou jasu displeja, ktorý je podľa meraní ešte vyšší ako u predchodcov. Pri maximálnom jase bola nameraná hodnota 855 nitov, čo je medzi smartfónmi rekordne vysoká hodnota – je to o 71 nitov viac ako u Samsungu Galaxy S6. V praxi to znamená len toľko, že displej je výborne čitateľný aj vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku. AMOLED displej je navyše zárukou dokonalej čiernej, ktorú zas oceníte pri práci v noci. No a v noci oceníte aj minimálny jas, ktorý môže ísť až do úrovne 2 nitov. Aj v takomto režime si však zachováva výborne vlastnosti a farebnosť.

Samsung Galaxy S7 edge sa tiež chváli inteligentnou správou jasu displeja, ktorý sa učí zvyklostiam samotného používateľa. Ak teda pri určitej intenzite osvetlenia nastavíte svoju vlastnú proveň jasu, S7 edge si ju zapamätá.

Samsung_Galaxy_S7_edge-displej-10

Čo sa týka ovládateľnosti zariadenia s takto zahnutým displejom, tak tá bola na 99% bezproblémová. Samsung väčšinu nechcených dotykov na bočnom displeji eliminuje softvérovo, a tak sa nám počas nášho používania nestalo, že by dotyky vyhodnotil nesprávne. Aj komfort ovládania v jednej ruke je dobrý, a to najmä vďaka zaobleným hranám. Oproti Samsungu Galaxy S6 edge a S6 edge+ nie sú také ostré a pri držaní sa nezarezávajú do dlane. Praktických využití zahnutého displeja však nevidíme veľa. Samozrejme, vyzerá naozaj štýlovo a pekne, nie je to však žiadna “bombová” funkcia, ktorá by vás mala presvedčiť o kúpe tohto zariadenia. Zahnutý displej tiež nie je ideálny pri čítaní textov cez celú šírku obrazovky, keďže po jeho stranách je už text mierne deformovaný. Pri bežnom používaní nám to však neprekážalo.

Juhokórejský výrobca po prvýkrát použil aj funkciu Always-On displeja, ktorý je aktivovaný v pohotovostnom režime zariadenia. Na displeji zobrazuje základné údaje ako je čas, dátum, aktuálny stav batérie, prípadne notifikácie o zmeškaných udalostiach – telefónnych hovoroch, SMS správach a podobne. Samsung_Galaxy_S7_edge-displej-11

V nastaveniach si môžete zvoliť štýl zobrazovanej grafiky, a to buď v podobe kalendára, niekoľkých typov hodín s rôznym pozadím, alebo obrázka, ktorý bude nonstop zobrazený na “vypnutom” displeji. Ide teda o šikovné využitie AMOLED displeja, ktorý dokáže vysvietiť iba konkrétne pixely a na výdrž batérie tak má len zanedbateľný vplyv. Určite ho oceníte vtedy, keď chcete na mobile zistiť aktuálny čas alebo len to, či nemáte nejakú zmeškanú udalosť. Nevýhodou ale je, že neponúka žiadnu interaktivitu, a teda po dotyku na displeji nereaguje. Nedajú sa tak pozrieť detaily zmeškaného hovoru, e-mailu a podobne. Samsung tu však má pomerne veľa možností, ako môže túto funkciu ešte vylepšovať a veríme, že tak v budúcnosti aj urobí.

Možnosti displeja Samsung rozšíril aj o niekoľko ďalších praktických funkcií. Nechýba Inteligentné zapnutie obrazovky, ktoré sleduje tvár používateľa, aby displej ostal zapnutý vtedy, keď ho používateľ drží pred sebou. Nočné hodiny na boku displeja môžu nahradiť grafiku Always-On displeja v noci, kedy sú lepšie viditeľné v situácii, keď je mobil položený napríklad na nočnom stolíku. Bočný displej ale môžete využiť aj inak. Samsung mu totižto v Androide Marshmallow pridal nové funkcie a nástroje, ktoré sú dostupné v rámci tzv. panelov (dostupné len vo verzii edge smartfónov spoločnosti). Tie môžete podľa potreby zapnúť, vypnúť alebo zmeniť ich poradie.

Samsung_Galaxy_S7_edge-2-10

V ponuke nájdete panely s obľúbenými kontaktami, aplikáciami, úlohami (tu môžete umiestniť predvolené a často vykonávané akcie vybrané spoločnosťou Samsung), kalendárom, počasím a ďalšími, ktoré sú v ponuke telefónu alebo ich môžete stiahnuť online. Osobitnú pozornosť si podľa nás ale zaslúži panel Rýchle nástroje, ktorý v sebe zahŕňa digitálny kompas, jednoduché pravítko a baterku. Zmeniť je možné aj polohu a priehľadnosť posúvača, ktorým sa panely aktivujú. Ten sa dá umiestniť na ľavú alebo pravú stranu displeja. Mimochodom, aj tu nájdete funkciu bočného osvetlenia, ktoré pri smartfóne otočenom dole displejom bude farebne indikovať prichádzajúci hovor. Ak ho nemôžete zodvihnúť, dá sa naň rýchlo odpovedať predvolenou správou len tým, že prst 2 sekundy podržíte na snímači srdcového tepu.

Počas nášho používania sme samozrejme využívali aj bočný displej s jeho panelmi, no nie až tak často. Vieme si ale predstaviť, že u viacerých z vás si nájde svoje uplatnenie, a bude len vecou zvyku, kedy ho začnete využívať intuitívne. Každopádne, Samsung aj v tejto oblasti spravil veľký krok vpred a nové panely považujeme za užitočnejšie a praktickejšie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+