MojAndroid

Hoci Samsung 13. augusta predstavil svetu Samsung Galaxy Note 5, v Európe ho nebude predávať. Na police našich obchodov sa ale dostane iná novinka – po oboch stranách zahnutý Samsung Galaxy S6 Edge+. Ten je jednak väčšou verziou Samsungu Galaxy S6 Edge, a jednak aj náhradou za zahnutý Samsung Galaxy Note (4) Edge, ktorý tento rok nezískal priameho nástupcu. Dokáže však novinka s 5,7″ displejom a nie malou cenovkou zaujať slovenských používateľov? Podľa nás áno. A v tejto recenzii vám povieme prečo…

KONŠTRUKCIA | Detailné zmeny

Samsung Galaxy S6 Edge+ je väčšou verziou zahnutej S6-tky, o čom hovorí aj jeho pomenovanie. Nezmenili sa však iba rozmery, ale aj umiestnenie niektorých prvkov. Väčšej S6-tke dokonca aj niečo chýba. V jej hornej časti nenájdete napríklad infračervený port. Všetky ostatné zmeny sú ale iba detailmi.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-1

V prednej časti sa nachádza veľký 5,7″ displej s QHD rozlíšením, pod ktorým nájdete už klasickú sadu tlačidiel s dominantným tlačidlom Domov v strede. To slúži aj ako skener odtlačkov prstov. Nad displejom sa nachádza 5 Mpix fotoaparát, ktorý sa nijako voči menšej S6-tke nezmenil. Nechýbajú ani senzory priblíženia a automatickej regulácie jasu, pričom samozrejmosťou je aj prítomnosť reproduktoru pre hovory a logotypu spoločnosti. Najvýraznejším prvkom sú však zahnuté boky displeja, ktoré ihneď pritiahnu vaše oči.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-4

Zadná strana sa od tej v Galaxy S6 Edge neodlišuje. Nachádza sa tu 16 Mpix fotoaparát, LED blesk a merač tepu. Pod nimi nájdete nápis Samsung a celkom dolu sa nachádzajú aj povinné informácie o zariadení. Tie sú našťastie vytlačené iba tenkými obrysmi, a tak ich na prvý pohľad ani nezbadáte.

Pravý bok zariadenia je dosť chudobný – nachádza sa tu iba tlačidlo vypínania. Na ľavej strane sa nachádza rovnako len niekoľko tlačidiel, konkrétne dve určené na ovládanie hlasitosti. Na prvky najbohatšími sú spodná a horná strana. Zatiaľ čo dole nájdete microUSB slot na nabíjanie, mikrofón, vstup na slúchadlá a reproduktor, hore sa nachádza slot na nanoSIM a druhý z mikrofónov. Ako sme už spomínali, chýba tu infračervený snímač, ktorý nájdete na menšej verzii tohto zariadenia.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-10

Čo sa použitých materiálov týka, Samsung aj tentokrát vsadil na kombináciu kovu a odolného skla. Základ zariadenia tvorí kovový rám, ktorý má po obvode viditeľnú líniu, ktorá z boku vyzerá ako vrchol konštrukcie. To na klasickej S6-tke so zahnutým displejom nenájdete. Telefón sa aj napriek väčším rozmerom 154,4 x 75,8 x 6,9 mm a hmotnosti 153 gramov drží v ruke dobre. Pokiaľ máte väčšiu dlaň, zvládnete jeho ovládanie aj jednou rukou (najmä chlapi), no nežnejšie pohlavie a ľudia s menšími rukami rozhodne na používanie tohto smartfónu budú musieť použiť obe horné končatiny.

SENZORY | Nájdete ich viac než u konkurencie

Samsung do svojich zariadení v high-end kategórii už dlhšie pridáva viac senzorov ako konkurencia. Konkrétne v modeli Samsung Galaxy S6 Edge+ nájdete okrem akcelerometra, gyro a proximity senzoru aj kompas, barometer, či merač tepu. Ten sa nachádza v tesnej blízkosti zadného fotoaparátu a využiť ho môžete v spojení s aplikáciou S Health. Tá vám pomôže viesť si štatistiky o vašom tepe, prípadne spresniť meranie telesnej aktivity tým, že si odmeriate tep. Zaujímavou funkciou je aj index stresu, ktorý vám povie, či je vaše telo v strese na základe niekoľkých faktorov (tep, pohyb, …).

samsung-galaxy-s6-edge-plus-7

Špecifickou funkciou zariadení Samsung je aj snímač odtlačkov. Ten sa nachádza v tlačidle Domov a na snímanie odtlačku už nepotrebujete prejsť prstom po tlačidle zvrchu nadol ako to bolo v prípade Samsung Galaxy S5 či Galaxy Alpha. Namiesto toho stačí prst priložiť na tlačidlo. Tento spôsob zabezpečenia je určený jednak na ochranu zamknutej obrazovky, ale aj aplikácií v súkromnom režime. Reakčný čas snímača odtlačkov je krátky, pričom senzor funguje približne s 90% presnosťou. My sme odtlačok palca používali ako zabezpečenie obrazovky počas celej doby testovania a túto funkciu hodnotíme rozhodne ako prínos. Takéto zabezpečenie je totižto nielen bezpečnejšie ako heslo alebo vzor, ale aj rýchlejšie pri odomykaní obrazovky, nakoľko netreba dodatočne stláčať tlačidlo odomknutia.

DISPLEJ | To najlepšie od Samsungu, ibaže vo väčšom

Samsung stavil aj pri výrobe Samsungu Galaxy S6 Edge+ na SuperAMOLED displej s veľkosťou 5,7″. Rozlíšenie displeja predstavuje 1440 x 2560 pixelov, čo je približne 518 pixelov na štvorcový palec. Pre bežného používateľa ide o úplne postačujúcu hodnotu a aj keď pri sledovaní virtuálnej reality napríklad cez Google Cardboard okuliare možno budete voľným okom vidieť jednotlivé pixely, pri bežnom používaní ich vidieť rozhodne nebudete ani pri bližšom pohľade.

V otázke kvality je SuperAMOLED jednotka jednoznačne tým najlepším, čo si dnes môžete kúpiť. Medzi jej najväčšie prednosti patria pekné a sýte farby, výborná čitateľnosť na priamom slnku či dobré pozorovacie uhly. Všetky tieto vlastnosti môžeme potvrdiť aj z nášho testovania. Výbornou súčasťou Galaxy S6 Edge+ je aj menu pre možnosti zobrazenia. Nájdete tu možnosti pre zmenu písma, ovládanie jednou rukou, inteligentné zapnutie obrazovky (sledovanie vášho pohľadu na displej), či režim obrazovky, v ktorom si môžete meniť rozsah farieb, ich sýtosť a ostrosť. My vám odporúčame nechať zvolený režim Adaptívne zobrazenie, ktorý dokáže meniť farby a ich vlastnosti na základe vlastností okolia podľa toho, či ste v exteriéri, interiéri alebo podľa toho, čo si aktuálne prezeráte na displeji.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-14

Zahnutý displej tohto smartfónu je kategóriou sám o sebe. O jeho praktickom prínose sme vám už písali v recenzii na Samsung Galaxy S6 Edge a nič sa odvtedy nezmenilo, aj keď Samsung pridal na Bočný displej niekoľko nových funkcií. Po novom si na ňom môžete nechať zobraziť nielen päticu obľúbených kontaktov, ale aj päť takzvaných Mojich aplikácií, ktoré používate najčastejšie. V menu bočného displeja k nim tak môžete pristupovať rýchlejšie ako z plochy. Menšou zmenou prešlo aj menu pre samotné kontakty na bočnom displeji – možnosti pre kontaktovanie sa zobrazujú v strede a podobne ako na Samsungu Galaxy S6 Edge, aj tu môžete danej osobe zavolať, alebo napísať SMS či e-mail. Len tieto informácie musíte mať uložené pri danom kontakte. Celkovo je pre nás zahnutý displej skôr extravagantným prvkom zariadenia, ktorý má viac vizuálny ako praktický význam.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-15

A čo ochrana? O tú sa postará odolné sklo Corning Gorilla Glass 4, ktoré si svoju prácu robí dobre. Počas nášho testovania sme na prednej ani zadnej strane zariadenia nenašli žiadne škrabance, aj keď vieme, že sa mikroškrabancom pri bežnom používaní nevyhneme. Aj preto vám odporúčame aplikovanie ochrannej fólie na prednú aj zadnú stranu zariadenia.

VÝKON A PAMÄŤ | Nemá premožiteľa

Samsung Galaxy S6 Edge+ je jedným z najvýkonnejších Android zariadení na trhu. Ponúka najlepší mobilný procesor Samsung Exynos 7420 s 8-jadrovou architektúrou (4 x 1,5 GHz Cortex-A53 & 4 x 2,1 GHz Cortex-A57), grafickú jednotku Mali-T760MP8 a 4 GB operačnej pamäte RAM. Táto kombinácia sa postará naozaj o všetky vaše dopyty a problém nebudete mať so žiadnou aktuálne dostupnou hrou či aplikáciou. Samozrejmosťou je aj možnosť prehrávania 4K videa či Full HD videa s vyšším snímkovaním, ktoré tomuto zariadeniu nerobia absolútne žiadny problém. Z reálnych skúseností môžeme potvrdiť, že Samsung Galaxy S6 Edge+ je rýchly, ani pri náročnejšom multitaskingu neseká a nemá problém ani s prechodmi medzi dvomi spustenými aplikáciami.

V otázke prehrievania je Samsung Galaxy S6 Edge+ taktiež bezproblémovým. Počas zaťažkávacieho testu procesora sa teplota zadného krytu nevyšplhala vyššie ako na 39°C, pričom na batérii systém nezaznamenal teplotu vyššiu ako 35°C. Z tohto hľadiska ide o normálne teploty a používateľ sa nemusí báť žiadneho opuchu batérie a podobne. Len pre porovnanie, Samsung Galaxy S6 Edge dosiahol pri rovnakom teste teplotu 40,3°C (35°C na batérii) a HTC One M9 dosiahol maximálne 39,6°C (47,5°C na batérii). Na Samsungu Galaxy S6 Edge+ sme samozrejme urobili aj niekoľko benchmarkov, ktorých výsledky nájdete vyššie.

Čo sa pamäte týka, Samsung Galaxy S6 Edge+ ponúka 32 alebo 64 GB vnútorného úložiska. My sme mali k dispozícii 32 GB verziu, v ktorej je pre používateľa dostupných približne 25 GB priestoru. Čo nás mrzí, je absencia slotu na pamäťové karty, na ktorú sme si už pri modeloch iných výrobcov zvykli. Kto tak chce viac pamäte, bude si musieť priplatiť.

MULTIMÉDIÁ | Hlasný, aj keď iba jeden

Keď si pozriete konštrukciu Samsungu galaxy S6 Edge+ naozaj detailne, prídete na to, že sa tu nachádza iba jeden reproduktor v spodnej časti. Jeho umiestnenie je mierne kontroverzné, pri uchopení zariadenia na výšku hrá dobre, no pri uchytení na šírku ho dlaňou pravej ruky môžete mierne stlmiť. Aj napriek tomu hodnotíme tento reproduktor na výbornú – aj keď je iba jeden, je dostatočne hlasný a kvalitný na to, aby vám vystačil pri pozeraní filmu alebo hlasnom prehrávaní hudby. Je však pravdou, že sa ešte stále nemôže porovnávať s Boomsound reproduktormi, ktoré sa stali akýmsi etalónom tejto kategórie. Najväčšie nedostatky badať pri prehrávaní basov (ktoré sa nemajú “o čo oprieť”) a výšok, ktoré sú miestami až príliš zvýraznené. Tieto nedostatky sa ale prejavujú len pri zvýšení hlasitosti na vyššie hodnoty. Na prehrávanie hudby slúži aplikácia Hudba, ktorá ponúka prehľadné rozdelenie skladieb aj niekoľko pokročilých funkcií.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-3

Na multimédiá je ako stvorený aj veľký 5,7″ SuperAMOLED displej s jemným rozlíšením. Vychutnáte si na ňom fotografie, video z oslavy, ale aj film vo vysokom rozlíšení. Pozor však na videá s formátom 16:9 – pri ich zobrazení sa vám môžu na zahnutých bokoch displeja strácať detaily. Na Samsungu Galaxy S6 Edge+ sme skúšali prehrať viacero formátov videa v rôznych rozlíšeniach a ani jeden z nich nebol problémom. Tento smartfón si hravo poradí aj so 4K filmom. Na prehrávanie videí môžete využiť predinštalovanú aplikáciu Video, prípadne niektorú z alternatívnych aplikácií z obchodu Play. My sme si obľúbili najmä MX Player.

Veľmi sa nám páči aj spracovanie aplikácie Galéria. Tá umožňuje zoradiť fotografie a videá podľa viacerých parametrov, napríklad podľa albumov, času, kategórií či udalostí, ktoré sa zaznamenávajú na základe GPS polohy. Praktickou je aj možnosť presúvania viacerých fotografií do albumov, či umiestnenie multimédií do súkromného priečinka. Ten je chránený odtlačkom vášho prsta a dostupný len po zapnutí súkromného režimu.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Výrazný TouchWiz a hlavne témy

Operačným systémom tohto zariadenia je Android 5.1.1 Lollipop obohatený o nadstavbu Samsung TouchWiz. Tá mení všetko – vzhľad pozadia, ikon, menu s aplikáciami aj notifikačnej lišty. Hoci si nadstavba zanechala niekoľko prvkov z Material dizajnu, jej vzhľad sa na čistý Android podobá len málo. Nadstavba TouchWiz však už nie je tým, za čo ju mnohí považujú. Už dávno nejde o spomalenú a nevkusnú nadstavbu Androidu a objektívne môžeme povedať, že TouchWiz dnes patrí na špičku medzi nadstavbami výrobcov Android smartfónov. Môže za to aj fakt, že Samsung zo svojej nadstavby odstránil zbytočné prvky a zameral sa na jej jednoduchosť, rýchlosť a optimalizáciu.

Páčia sa nám aj témy systému, ktorými môžete zmeniť vzhľad pozadia, ikon či zmeniť napríklad zvuky a zvonenia v prostredí. Na výber máte niekoľko tém, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Galaxy Apps. Samsung si na svojom vlastnom obchode pre aplikácie, hry a doplnky systému dáva veľmi záležať a niektoré tituly, napríklad doplňujúce módy pre fotoaparát, stiahnete iba tu. My sme počas testovania tohto smartfónu aplikovali na nadstavbu tému Material dizajn, ktorá zmenila prvky systému tak, aby sa čo najviac podobali na čistý Android.

Odtučňovacia kúra systému si vyžiadala svoje obete aj v niekoľkých funkciách a gestách, na ktoré ste možno boli zvyknutí. Zo systému zmizli funkcie ako Air Gesture, Samsung však na oplátku prináša praktickejšie vlastnosti a služby, napríklad Multiwindow či funkcie Priamy hovor, Inteligentné upozorňovanie, Stíšenie otočením, či Snímanie potiahnutím dlaneTo vám umožní vytvoriť screenshot potiahnutím dlane po displeji zo strany. Funkciu Multiwindow v systéme aktivujete dlhším podržaním tlačidla multitaskingu, pričom systém vám sám ukáže, aké aplikácie v nej môžete zobraziť. Praktickou je aj možnosť minimalizovania aplikácií do menšieho, samostatného plávajúceho okna, ktoré aktivujete potiahnutím prstu z pravého rohu displeja po uhlopriečke doľava dole. Takto zobrazené aplikácie sa dajú potom ovládať napríklad jednou rukou, prípadne si ich môžete na displeji zobraziť viac a niektoré z nich dokonca ukryť do plávajúcej bubliny, ktorú už poznáte z Facebook Messengera.

Špecifickým prvkom nadstavby TouchWiz je notifikačná lišta. Tá nie je rovnaká ako v natívnom Androide a jej ikony sú usporiadané iba do jedného riadku, v ktorom sa ale môžete pohybovať do strany. K dispozícii vám je tak 10 ikon pre rýchle spustenie funkcií či zapnutie a vypnutie niektorého z pripojení. Samozrejmosťou je možnosť tieto ikony meniť a premiestňovať. Priamo v notifikačnej lište sa nachádzajú aj možnosti pre S Finder (obdoba Google Now vyhľadávania) a Rýchlo pripojiť, čo je menu pre jednoduché bezdrôtové pripojenie s ďalšími zariadeniami vo vašom okolí.

Klávesnica a dialer sa voči Galaxy S6 Edge nezmenili

Jedným z prvkov, ktoré sa nápadne podobajú na natívny Android, je menu pre multitasking. V ňom sú spustené aplikácie usporiadané do kariet, ktorými môžete skrolovať vo vertikálnom smere. Aplikáciu vypnete tak, že jej kartu posuniete do strany. Priamo na každej karte sa nachádza aj tlačidlo na jej vypnutie a ikona pre multiwindow zobrazenie. Spodná časť je obsadená tlačidlom Zavrieť všetko, ktorého funkciu vám zrejme netreba vysvetľovať. Menu s aplikáciami obsahuje 25 ikon na jednu stránku. Nainštalované aplikácie si môžete zoradiť abecedne, prípadne ich umiestnenie upraviť ručne. Priamo v menu Upraviť sa dajú aplikácie aj rýchlo odinštalovať.

Pridanou hodnotou v nadstavbe TouchWiz je funkcia Súkromný režim. V nej si môžete pomocou odtlačku prsta zamknúť vybrané aplikácie a obsah galérie, čo je v dnešnej dobe naozaj praktickou funkciou. Citlivé údaje budú jednoducho dostupné len pre vás a vy tak môžete svoje zariadenie požičať pokojne aj priateľom či známym. Mrzí nás však, že sa do súkromného režimu nedajú pridať iné aplikácie ako Galéria, Video, Hudba, Hlasový záznamník, Moje súbory či Internet. Určite by sme uvítali, keby sa týmto spôsobom dala zamknúť hociktorá z predinštalovaných aplikácií.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-14 samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-15 samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-25

K predinštalovaným aplikáciám sa nebudeme obšírnejšie vyjadrovať. Samsung ich do svojich zariadení začal inštalovať menej, za čo ho rozhodne treba pochváliť. My sme počas testovania používali najmä aplikácie Hudba, Plánovač S (kalendár) a S Health. Za zmienku však stojí aj aplikácia Inteligentný správca, ktorá vám zobrazí informácie o spotrebe batérie, RAM, úložisku a zabezpečení. Celkovo hodnotíme TouchWiz pozitívne – ide o pekne spracovanú, rýchlu a funkčnú nadstavbu. Samozrejme, ide o náš subjektívny názor a nie všetci s ním musia súhlasiť…

FOTOAPARÁT | 4K video s optickou stabilizáciou

Jedným z najväčších prínosov tohto zariadenia je jeho fotoaparát. Ten s rozlíšením 16 Mpix a schopnosťou nahrávať 4K video patrí medzi najlepšie na trhu a mnohí ho označujú za absolútneho kráľa mobilnej fotografie. Nie je sa čomu čudovať, však okrem senzoru s veľkosťou 1/2.6″ a objektívu s clonou f/1.9 tento smartfón ponúka aj výbornú optickú stabilizáciu videa. Hardvér fotoaparátu podporuje aj kvalitná softvérová výbava, ktorá okrem funkcií ako HDR (HDR Auto), či niekoľkých obrazových efektov ponúka aj viaceré režimy fotoaparátu, menovite automatický, selektívne zaostrenie, videokoláž, pomalý pohyb, virtuálna snímka, rýchly pohyb, živé vysielanie, panoráma a profesionálny. Ďalšie z režimov sú dostupné cez obchod Galaxy Apps.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-26

samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-28 samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-27

Bližšie by sme sa chceli venovať profesionálnemu režimu a živému vysielaniu. Ak patríte medzi náruživých fotografov, určite oceníte, že profesionálny režim ponúka možnosti pre nastavenie uzávierky (1/24000 až 10 sekúnd), ISO (100 až 800), vyváženie bielej, zaostrenie (vrátane makro snímky), či ďalších farebných efektov. Praktickou je možnosť uložiť si dané nastavenia pod vlastným profilom, ktorý môžete kedykoľvek neskôr aplikovať pri fotení.

Novinkou v softvérovej výbave fotoaparátu je živé vysielanie. To ponúka live stream videa priamo na váš YouTube kanál. K dispozícii je niekoľko nastavení obrazu, možnosť streamovania cez prednú alebo zadnú kameru, či streamovanie len pre ľudí, ktorých pozvete. Týmto spôsobom môžete napríklad urobiť konferenciu na porade, zdieľať zábery z rodinnej oslavy príbuzným v zahraničí alebo sa iba podeliť o nejakú zaujímavosť s vašimi kamarátmi.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Zaujímavým je aj režim pomalý pohyb, ktorý vám umožní označiť časť nahraného videa, ktorá sa prehrá spomalene. Môžete si takto zachytiť nejaký pohyb športovca, vášho domáceho miláčika alebo jednoducho hocičo, čo chcete vidieť spomalene. Nevýhodou je, že sa spomalené zábery dajú robiť len v HD 720p rozlíšení. Návykovou funkciou je aj rýchle spustenie fotoaparátu, ktoré sa dá vykonať rýchlym dvojitým stlačením tlačidla domov.

Fotografie a video nájdete v plnom rozlíšení na Dropboxe.

KONEKTIVITA | Chýba iba FM rádio

Dnes sa chce každý pripojiť k počítaču či internetu bez kábla. Slúži nám na to najmä Wi-Fi, prípadne jej režim DLNA, cez ktorý sa dajú prenášať súbory. Nič z tohto nie je problémom pre Samsung Galaxy S6 Edge+, ktorý podporuje Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac a v zozname funkcií sa nachádza aj podpora pre dual-band, Wi-Fi Direct, či Wi-Fi hotspot. Zaujímavosťou je prítomnosť novej verzie pripojenia Bluetooth v4.2, ktorý dokáže pracovať v režimoch A2DP, LE a apt-X. Voči predchádzajúci verziám je Bluetooth v4.2 až 2,5-krát rýchlejší a ponúka 10-násobne väčšiu kapacitu pre pakety dát. Ide o Bluetooth novej generácie, ktorý spotrebúva menej energie a je pripravený aj na Internet vecí.

Z ďalších pripojení je potrebné spomenúť NFC, GPS s podporou A-GPS, GLONASS a Beidou, či microUSB v2.0 konektor, ktorý slúži aj ako USB Host port, a tak k nemu môžete pripojiť externé úložisko, ale aj myš či klávesnicu. Praktickou možnosťou je bezdrôtové zrkadlenie displeja MirrorLink, zrýchľovač sťahovania, ktorý dokáže kombinovať mobilné pripojenie a Wi-Fi, či priama podpora pre bezdrôtovú tlač. Jediným typom pripojenia, ktorý v tomto zariadení nie je dostupný, je FM rádio. To sa však dnes dá nahradiť rôznymi aplikáciami, ktoré si však na svoj chod vyžadujú pripojenie k internetu.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-6

Mobilné dáta v Galaxy S6 Edge+ môžete využívať v 2G, 3G aj 4G režime. Tento smartfón ako jeden z mála podporuje LTE kategórie 9, ktoré ponúka rýchlosť až 450 Mbps pri sťahovaní  a 50 Mbps pri odosielaní. Ide však samozrejme iba o teoretické rýchlosti, ktoré v reálnej prevádzke nemôžete dosiahnuť. S mobilným pripojením cez 3G a 4G sme nemali počas nášho testovania absolútne žiadne problémy.

BATÉRIA | 3000 mAh je daňou za hrúbku

Všetko má svoje pre a proti. Každý by chcel tenké zariadenie, ktoré by ponúklo veľkú batériu s výbornou kapacitou. Všetci však vieme, že to jednoducho nejde. Rovnako to je aj v prípade Samsungu Galaxy S6 Edge. Ten je hrubý iba 6,9 milimetra, čo si vyžiadalo daň v batérii, ktoré má kapacitu “iba” 3000 mAh. Píšeme slovo “iba”, pretože zariadenia s 5,7″ uhlopriečkou dnes ponúkajú v priemere aj o 1000 mAh viac. Výdrž batérie na tomto zariadení je aj napriek tejto kapacite dobrá. Displej dokáže pri bežnom používaní cez de§ svietiť aj 3 hodiny, a to sme Galaxy S6 Edge+ vôbec nešetrili.

Počas testovania sme na ňom mali celý deň zapnutú Wi-Fi aj mobilné dáta, pričom čas strávený na Wi-Fi predstavoval asi 10 hodín a čas surfovania cez mobilné dáta približne 4 hodiny. V priemere sme vykonali asi 20 minút hlasových hovorov, napísali 10-15 mailov, pričom sme na pozadí synchronizovali 2 e-mailové kontá a nebránili sme sa ani používaniu sociálnych sietí (1 hodina), foteniu (asi 30 fotografií + 5 minút videa) či prehliadaniu internetu (0,5 hodiny). Na konci dňa nám ukazovateľ batérie ešte stále signalizoval viac ako 30% batérie, pričom displej svietil o niečo viac ako 2 hodiny. Bežní používatelia tak s výdržou akumulátora nebudú mať žiadne problémy. Horšie to však je s hrami.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-38 samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-39 samsung-galaxy-s6-edge-plus-ss-40

Pokiaľ si Samsung Galaxy S6 Edge+ kúpite kvôli hrám, s výdržou batérie to bude menej optimistické. Veľký displej s QHD rozlíšením si aj pri priemernom jase pýta pomerne dosť energie a pri zaťažení všetkých 8 jadier procesora a značnej časti 4 GB RAM ide spotreba ešte vyššie. Pokiaľ sa tak cez deň plánujete na tomto zariadení hrať, počítajte s tým, že ho už možno podvečer budete musieť pripojiť na nabíjačku.

Plusom pri tomto zariadení je nabíjanie. Batérii môžete dodať šťavu dvojako – cez kábel alebo bezdrôtovo. Obe technológie ponúkajú po novom rýchlejšie nabíjanie, tzv. ultra-fast charging, ktoré nabije batériu z 0 na 100% za menej ako 90 minút v prípade pripojenia cez kábel a za menej ako 120 minút v prípade nabíjania cez bezdrôtovú nabíjačku. Tieto časy môžeme potvrdiť aj z nášho testovania.

HODNOTENIE | Samsung Galaxy S6 Edge+

Čo dodať na záver? Samsung jednoznačne načúva trhu a ponúka mu to, čo ľudia chcú. Chcete veľký displej? Máte ho. Chcete QHD rozlíšenie? Máte ho. Chcete extravaganciu a štýl? Máte ho. Chcete brutálny výkon? Aj ten máte. Jednoducho, Samsung Galaxy S6 Edge+ má všetko, čo by ste od poriadneho Android smartfónu očakávali. Samozrejme, má svoje muchy a nie všetko je dokonalé. V tomto momente ale ide o najlepšie vybavený Android smartfón dostupný na našom trhu.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-18

Za najväčšie pozitíva tohto zariadenia pokladáme jeho displej, fotoaparát a výkon. Hodnotenie dizajnu aj prítomnosť zahnutých okrajov displeja sú subjektívne, a tak ich musíte zhodnotiť sami. Pre nás by však bola rozhodne zaujímavá aj flat-ová verzia (Samsung Galaxy S6+), ktorá by mohla byť, rovnako ako v prípade menších verzií vlajkových lodí, o 100 EUR lacnejšia. Okrem pomerne vysokej ceny (32 GB verzia, ktorú sme testovali, stojí 799 EUR) nás mrzí aj absencia slotu na pamäťové karty či batéria s priemernou výdržou. Je to však daň za tenký profil zariadenia a zahnutý displej, ktorý by sme v tomto prípade opäť oželeli.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-13

Celkovo ale hodnotíme Samsung Galaxy S6 Edge+ ako naozaj výborný smartfón, ktorý si podľa nás nájde na Slovensku cieľovú skupinu. Osloví možno majiteľov menšej S6-tky so zahnutým displejom, ktorí hľadajú väčšiu uhlopriečku, prípadne aj majiteľov iPhone-u 6 Plus, ktorí by si chceli vyskúšať Android. O obľúbenosti tohto modelu ale rozhodne až niekoľko mesiacov predaja. V slovenských obchodoch sa tento smartfón začne predávať približne o dva týždne, 4. septembra.

Plusy

+ displej

+ výkon

+ fotoaparát

+ TouchWiz

+ čítačka odtlačkov a merač tepu

Mínusy

– priemerná výdrž batérie

– vyššia cena

– absencia slotu na microSD karty

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Android 5.1.1 Lollipop5,7"
Exynos 7420, Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A571440 x 2560 pixelov
4 GB LDDR416 Mpix
32/64/128 GB2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps
19.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+