MojAndroid

Ak má niektorý smartfón z MWC 2015 získať titul najzaujímavejší, určite by to bol Samsung Galaxy S6 Edge. Práve táto novinka sa dostala aj do našej redakcie a na niekoľko dní sa stala zariadením, ktoré som používal ako primárne. Voči konkurentom ponúka nový S6 Edge hneď niekoľko abnormalít – najväčšou je samozrejme displej zahnutý po stranách. Mnohí sa ale pýtajú, aký reálny zmysel má prítomnosť takto zahnutej zobrazovacej jednotky. Túto otázku som si častokrát počas testovania položil aj ja sám. A našiel som na ňu niekoľko odpovedí.

OBSAH BALENIA | Slúchadlá po vzore konkurencie?

Balenie smartfónovej novinky Samsung Galaxy S6 Edge bolo veľmi strohé. Okrem nabíjačky a USB kábla s dĺžkou približne 1 meter obsahuje krabička neveľkých rozmerov už iba návody, príručky a nové slúchadlá. Tie sa tvarom nápadne podobajú na tie, ktoré ku svojim zariadeniam prikladá Apple. Hrajú však veľmi slušne a páči sa nám aj ich dizajn.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--10

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--11

KONŠTRUKCIA | Po prvýkrát ohnutý na oboch bokoch

Ak by ste mali niečím charakterizovať nový Samsung Galaxy S6 Edge, bol by to určite jeho zahnutý displej. Ten je hlavným prvkom konštrukcie, ktorá je vyrobená z prémiových materiálov – kovu a skla. Samsung sa po niekoľkých rokoch vzdal plastu a po dlhej dobe prináša niečo iné. Začalo to však skôr – pri Samsungu Galaxy Alpha. Na ňom Samsung ukázal, kam sa bude viesť jeho cesta a potvrdil to aj modelmi zo série A, či nástupcom obľúbenej rodiny Note zariadení – Samsungom Galaxy Note 4. Už po jeho predstavení sme vedeli, že nová es-šestka bude iná. A Samsung nás nesklamal.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--5

Rovnako ako LG G3 či Note 4, aj nový Samsung Galaxy S6 prináša v oboch svojich verziách vyššie rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov. Aj tento rok sa Samsung rozhodol pre použitie displeja typu SuperAMOLED a vôbec mu to nezazlievame. V prípade Galaxy S6 Edge ide totižto o zobrazovaciu jednotku s výborným podaním farieb a vynikajúcou čitateľnosťou na priamom slnku. Displej chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass 4 a z prvotných droptestov vidno, že ide o poctivú robotu. Samozrejme, rovnako ako displej, aj odolné sklo je ohnuté do tvaru plochého “U”. Ani po niekoľkodňovom testovaní som si na displeji nevšimol žiadne škrabance, pričom zariadenie používam bez akéhokoľvek púzdra či ochrannej fólie. Aj napriek tomu vám ale odporúčam aplikáciu ďalšej ochrannej vrstvy. Však to poznáte, nikdy neviete…

samsung-galaxy-s6-unboxing-4

Odolné sklo Gorilla Glass 4 sa na vlajkovej lodi Samsungu nachádza hneď dvakrát. Okrem displeja totižto chráni aj zadnú časť zariadenia. Tá obsahuje vypuklú šošovku 16 Mpix fotoaparátu a kombináciu blesku s meračom tepu, ktoré sú umiestnené vpravo od fotoaparátu, nie pod ním, ako to bolo v prípade Galaxy S5. Chýbať nesmie ani logotyp spoločnosti nachádzajúci sa pod týmito prvkami. Zadný kryt je plochý a pôsobí veľmi čisto a jednoducho. Aj napriek tomu ale dokáže upútať vašu pozornosť. Okolo fotoaparátu sa nachádza hliníkový rámik, ktorý by ho mal ochrániť pred mechanickým poškodením v prípade položenia mobilu na zadný kryt. Zatiaľ čo pri bežnom používaní by k poškodeniu dôjsť nemalo, pri položení na drsnejší povrch by som si na odreniny dával pozor. Predsa len ide “iba” o hliník, nie titánovú zliatinu.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--6

Aby som doplnil informácie o prednej strane smartfónu Samsung Galaxy S6 Edge, spomeniem aj to, že je tu prítomná trojica tlačidiel v klasickej kombinácii – 1 hardvérové a 2 softvérové. Zatiaľ čo sa kapacitné tlačidlá nijako neodlišujú od tých, ktoré nájdete v starších Samsung zariadeniach, tlačidlo Domov prináša nový typ snímača odtlačkov prstov. Po novom už netreba po tlačidle prstom prechádzať a stačí ho priložiť. Tento typ odomykania určite poznáte z konkurenčných iPhonov. Ja som si na zabezpečenie obrazovky odtlačkom veľmi zvykol a ako dlhodobý používateľ Samsungu Galaxy S5 hodnotím túto zmenu ako veľký krok vpred. Odtlačok prsta môžete samozrejme využiť ako zabezpečenie aj v niekoľkých vybraných aplikáciách. Horná časť obsahuje okrem klasickej sady senzorov aj predný fotoaparát, ktorého rozlíšenie narástlo z 2 na 5 Mpix. V časoch plných selfie fotiek a volaniach cez rôzne aplikácie túto zmenu ocení rozhodne každý z používateľov. Pochváliť musím aj veľmi jasnú LED diódu, ktorá sa rozsvieti pri zmeškaných udalostiach. Notifikáciu uvidíte aj za veľmi slnečného dňa.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--3

Pravý bok Galaxy S6 Edge obsahuje tlačidlo vypínania a slot na nanoSIM kartu, ktorý vytiahnete len špeciálnou “ihlou”. Samsung vám jednu samozrejme dodá v balení smartfónu. Tlačidlo má ideálne vlastnosti, teda veľkosť, umiestnenie aj odozvu na stlačenie. Rovnaké tvrdenie môžem vyniesť aj o dvojici tlačidiel pre ovládanie hlasitosti, ktoré sa nachádzajú na opačnej, ľavej strane smartfónu Samsung Galaxy S6 Edge. Spodnú časť vypĺňa v strede umiestnený nabíjací slot microUSB verzie 2.0 s podporou MHL 3, po jeho bokoch sa nachádza hlasný reproduktor a 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Hlasný reproduktor sa voči predchodcovi presunul zo zadného krytu do spodnej časti, čo môže prekážať najmä tým, ktorí si prehrávajú videá pri držaní zariadenia na šírku. Je to ale len otázkou zvyku. O kvalitách hlasného reproduktora vám poviem v inej časti tejto recenzie.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--20 samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--21

Veľkú pochvalu si Samsung Galaxy S6 Edge odnáša za rozmery (142,1 x 70,1 x 7 mm) a hmotnosť iba 132 gramov. Pre porovnanie, jeho najväčší konkurent – HTC One M9 – váži 157 gramov. Na záver tejto kapitoly by som rád podotkol, že po prvýkrát v histórii Galaxy S smartfónov vyhrala forma nad úžitkom. Hoci je Samsung Galaxy S6 Edge pre oči okoloidúcich neuveriteľne atraktívnym, neponúka odolnosť voči vode a prachu, a podľa mňa ani ideálny tvar konštrukcie pre držanie v ruke. Veľa ľudí v mojom okolí potvrdilo, že sa im tento smartfón drží v ruke veľmi dobre, no ja som sa občas bál, že mi pri používaní z dlane vypadne. Môj pocit umocňoval sklenený zadný kryt, ktorý sa v ruke šmýka viac ako perforovaný plastový obal Samsungu Galaxy S5. Pocit krehkosti a neistoty ale môže veľmi rýchlo vyriešiť obal alebo ochranná fólia zadného krytu, ktorá by tieto negatívne vlastnosti eliminovala. Príslušenstvo tohto typu som však bohužiaľ nemal šancu otestovať. Na test sme mali k dispozícii bielu verziu zariadenia, ktorá netrpí zachytávaním odtlačkov tak, ako je tomu pri tmavomodrej verzii. Odtlačky spozorujete len pri vypnutom displeji. Za toto má od nás Samsung pochvalu.

DISPLEJ | Zaujal viac, než čokoľvek iné. Musí vás ale presvedčiť

Už som to raz spomínal a napíšem to opäť – displej je to najzaujímavejšie, čo ponúka Samsung Galaxy S6 Edge. Zahnutá obrazovka s 5,1″ uhlopriečkou ukrýva mriežku až 3 686 400 pixelov (QHD rozlíšenie), ktorá zaručí, že nech sa na displej S6 Edge pozriete z akejkoľvek blízkosti, voľným okom neuvidíte žiadny pixel. Hoci možno považovať takto vysoké rozlíšenie za luxus, ktorý je nepotrebný, pri Samsungu Galaxy S6 Edge to berieme ako pozitívum. Na displej je úžasný pohľad najmä pri prehrávaní 1440p videí (teda v natívnom rozlíšení), no určite si na ňom užijete aj svoj obľúbený film či seriál.

samsung-galaxy-s6-unboxing-2

Ako som už v predošlej časti recenzie spomínal, S6 Edge ponúka výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Zahnuté kraje displeja síce pri priamo svetle odrážajú odlesky do všetkých možných smerov, no pri používaní to nepocítite. Pozitívne hodnotím podanie farieb, aj keď sú opäť mierne presaturované. Používatelia, ktorým to vadí, si ale môžu zobrazenie farieb upraviť v nastaveniach, kde sa nachádza niekoľko farebných profilov.

Detailne by som sa chcel venovať zahnutiu displeja. To ponúka niekoľko funkcií, napríklad zobrazenie upozornení pri prichádzajúcom hovore, zobrazenie času (napríklad v noci) a samostatnú aplikáciu Moji ľudia (People Edge), ktorá vám umožňuje zvoliť 5 obľúbených kontaktov, ktoré potom môžete vytočiť alebo im napísať správu jednoduchým gestom. Niekoľko aplikácií podporujúcich zakrivený displej sa nachádza aj v obchode Samsung Apps, no žiadna ma neupútala natoľko, aby som si ju nainštaloval. Výhodou bočného displeja je ešte zobrazenie zmeškaných udalostí a prijatých správ. Pri položení zariadenia na stole tak viete, či chcete na zmeškaný hovor alebo SMS ihneď odpovedať, a tak sa vyhnete tomu, že by ste zariadenie museli najprv chytiť do ruky a odblokovať.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--7

Celkovo hodnotím zahnutý displej ako luxus, ktorý je znakom extravagancie a štýlu, určite nie praktickosti. Ide o niečo, čo je síce pridanou hodnotou zariadenia, no nejde o funkciu, ktorú by ste za každú cenu museli mať. Samozrejme, je to vecou vkusu, no mňa zahnutie displeja nezaujalo na toľko, aby som bol presvedčený o kúpe tohto zariadenia, prípadne jeho uprednostnení pred klasickou verziou. Aspoň že Samsung sprístupnil funkciu, ktorá “nevníma” zakrivenú časť displeja v čase, keď pracujete s jeho stredom (napríklad posúvate webstránku).

VÝKON A PAMÄŤ | Všetko je vyladené a rýchle

To, že je Samsung Galaxy S6 Edge  jedným z najlepších Android zariadení tohto roka, dokazuje aj jeho výkon. Ten zabezpečuje procesor Exynos 7420, ktorý ponúka dvojicu 4-jadrových čipov (1,5 GHz Cortex-A53 & 2,1 GHz Cortex-A57) a 3 GB operačnej pamäte RAM. Grafickým čipom je v tomto prípade Mali-T760MP8 a o jeho kvalitách som sa presvedčil v hneď niekoľkých náročných Android hrách. Bezproblémovo zvládol titul Modern Combat 5, Epic Citadel, či hru Real Racing 3. Samozrejmosťou je aj niekoľko benchmarkov, ktorých výsledky nájdete nižšie.

Počas používania zariadenia som ani pri vyššom zaťažení nepocítil väčšie prehrievanie či spomalenie systému. Samsung svoj mobilný čip odladil veľmi dobre a v kombinácii s kovovo-sklenenou konštrukciou zabezpečil, že si na novom Samsung Galaxy S6 Edge môžete vychutnať akúkoľvek mobilnú hru dostupnú v obchode Play. A to bude platiť ešte dostatočne dlho. Veľmi sa mi páči, že sa Samsung tento rok rozhodol zapracovať aj na rýchlosti prostredia TouchWiz. Upravil jeho prechody, odstránil nepotrebné funkcie a po novom vám dovoľuje dokonca vypnúť či odinštalovať predinštalované aplikácie. Výsledkom tejto “odtučňovacej” kúry je rýchly a výborne vyladený systém, ktorý vám umožní spustiť napríklad fotoaparát za menej ako 1 sekundu času.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-56

Čo hodnotím negatívne, je absencia slotu na microSD karty. Uvedomujem si, že tí, ktorí potrebujú väčšie úložisko, si zakúpia 64 alebo 128 GB verziu Galaxy S6 Edge, no možnosť vybrať pamäťovú kartu a pracovať s ňou bola výsadou vlajkových lodí Samsungu niekoľko rokov. V našej redakcii sme testovali 32 GB verziu zariadenia, ktorá pre používateľa ponúka približne 23 GB miesta. To vám postačí na inštalovanie niekoľkých náročných Android hier aj uskladnenie väčšieho množstva multimédií. Samsung Galaxy S6 Edge navyše podporuje aj funkciu USB Host, pomocou ktorej do neho môžete vložiť USB kľúč ako externú pamäť.

MULTIMÉDIÁ | Má svoju slabinu

Hneď na úvod tejto kapitoly sa priznám, že si na kvalitnom zvuku a obraze potrpím. V prípade smartfónu Samsung Galaxy S6 Edge som však nenašiel žiadne negatívum z oblasti multimédií a pochváliť musím nielen jeho displej, ale aj zvuk. Hlasný reproduktor umiestnený v spodnej časti zariadenia prináša opäť o niečo vyššiu kvalitu než v prípade Samsungu Galaxy S5 a hrá dostatočne hlasno aj čisto. Samozrejme, basové zložky zvuku sú potlačené, no tie nikto na reproduktore týchto rozmerov ani neočakáva. Oveľa sýtejší zvuk a hudobný zážitok ponúka výstup na slúchadlá. Ten si svoje miesto našiel rovnako v spodnej časti zariadenia, zatiaľ čo v Samsungu Galaxy S5 bol umiestnený hore. Na menšiu zmenu si budete zvykať niekoľko dní, no neprináša so sebou žiadne vážnejšie negatíva. Menším nedostatkom je umiestnenie v blízkosti slotu microUSB, čo môže pri nabíjaní a zároveň počúvaní hudby cez slúchadlá spôsobiť občasné zamotanie káblov.

samsung-galaxy-s6-unboxing-5

Obraz na Samsungu Galaxy S6 Edge som doteraz už niekoľkokrát pochválil a urobím tak aj v tejto časti recenzie. QHD rozlíšenie je vynikajúce najmä na pozeranie filmov vo vyššom rozlíšení, no oceníte ho aj pri prehliadaní internetu, kedy sa text zobrazuje v dostatočnej ostrosti. Pri zahnutej verzii Samsungu Galaxy S6 ale musím spomenúť menší nedostatok, ktorý je spôsobený netradičnými bokmi. Pokiaľ pozeráte video na celej ploche displeja, môžu vám ujsť detaily zobrazené po jeho bokoch (pri pozeraní na šírku teda vrchná a spodná časť obrazu). Ide však naozaj iba o detail, ktorý si nemusíte nikdy ani všimnúť. Pri testovaní som na zariadení prehrával videá rôznych formátov aj rozlíšení, pričom som nenatrafil na žiadny problém alebo nedostatok. Samsung Galaxy S6 Edge zvládne bezproblémovo aj 4K video s vyšším snímkovaním.

FOTOAPARÁT | Konečne zmena

Akú zmenu prináša fotoaparát v Samsung Galaxy S6 Edge, keď má rovnaké rozlíšenie ako jeho predchodca? Možno sa budete diviť, no noviniek je hneď niekoľko. 16 Mpix fotoaparát má po novom optickú stabilizáciu obrazu, a tak s ňou môžete nahrávať nielen kvalitnejšie video, ale robiť aj ostrejšie snímky za zhoršených svetelných podmienok. Veľkou novinkou je tiež rýchlosť fotoaparátu, ktorý sa nielen spustí do 0,7 sekundy z akéhokoľvek miesta v systéme, ale dokáže aj rýchlejšie fotiť. Pocítite to najmä v noci, kedy staršie Samsung zariadenia potrebovali na nasnímanie fotografie dlhší čas uzávierky. Samotná aplikácia fotoaparátu sa zmenila iba minimálne – ponúka hlavné tlačidlo spúšte, ktorú však môžete nahradiť aj niektorým z tlačidiel hlasitosti, rýchle tlačidlo pre prepnutie snímacieho režimu (kamera/fotoaparát), prepínanie prednej kamery a niekoľko rýchlych nastavení parametrov fotoaparátu. Zaujímavým je tlačidlo Režim, ktorým môžete zmeniť scénický mód fotoaparátu. Natívne sú dostupné režimy Profesionálny, Selektívne zaostrenie, Panoráma, Pomalý pohyb, Rýchly pohyb a Virtuálna snímka pre zadný fotoaparát, a Selfie, Široké selfie, Virtuálna snímka a Viacnásobná selfie pre predný fotoaparát. Niektoré z režimov popíšem aj detailnejšie:

  • Profesionálny režim – umožňuje vám meniť vyváženie bielej, ISO, zaostrenie, filter či citlivosť na svetlo. Ide o manuálny režim pre váš fotoaparát.
  • Selektívne zaostrenie – umožňuje vám nasnímať objekt vo vzdialenosti približne 50 cm, pričom nasníma aj predmety v popredí a pozadí. Následne môžete v Galérii meniť, na aký objekt má byť fotografia zaostrená.
  • Virtuálna snímka – umožňuje vybrať objekt napr. v strede miestnosti a nafotiť ho z niekoľkých uhlov tým, že okolo neho prejdete v smere kruhu. Potom si môžete objekt pozrieť zo všetkých strán, akoby vo virtuálnej realite.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--2

Veľkou výhodou fotoaparátu je snímanie 16 Mpix snímok v pomere 16:9. To nám chýba napríklad pri zariadeniach od Sony, ktoré v maximálnom rozlíšení dokážu snímať iba zábery v pomere 4:3. Svoju prácu si dobre robí aj LED blesk umiestnený vedľa fotoaparátu. Aj keď ponúka iba jednu diódu, dokáže dobre osvetliť aj objekt vo vzdialenosti 3-4 metre za úplnej tmy. Samozrejmosťou je aj dostupnosť funkcií ako HDR, časovač, zaznamenanie polohy, či hlasové ovládanie, ktorým si urobíte rodinnú fotografiu bez toho, aby niekto musel držať mobil v ruke. Výsledná kvalita snímok je na veľmi vysokej úrovni a dovolíme si tvrdiť, že Samsung Galaxy S6 a Samsung Galaxy S6 Edge majú na terajšom mobilnom trhu s Android zariadeniami najlepší fotoaparát. Rovnako kvalitnou je aj 5 Mpix predná kamera, ktorá dokáže nahrávať Full HD video. Nižšie nájdete niekoľko ukážok fotografií z rôznych prostredí.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-43

Pri kamere ponúka Samsung Galaxy S6 Edge obdobné vlastnosti. Maximálne rozlíšenie videozáznamu je 4K, teda 3840 x 2160 pixelov pri 30 FPS, no nahrávať môžete aj v QHD rozlíšení (2560 x 1440p) či Full HD (1080p pri 60 FPS). Zaujímavým je režim HD 720p videa, ktorý dokáže vytvoriť za sekundu až 120 snímok (120 FPS). Po kvalitatívnej stránke chválime aj nahrávanie videa, ktorého ukážku si môžete pozrieť nižšie. Menším šumom disponujú zábery v noci, no to pri dbaní ohľadu na fyzikálne vlastnosti mobilných fotoaparátov nemôžeme hodnotiť záporne. Veľmi sa mi páči aj objektív so svetelnosťou f1.9, ktorý dodáva fotografiám pekný bokeh a má na svedomí aj vyššiu kvalitu snímok pri slabšom svetle.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

OPERAČNÝ SYSTÉM | Hlavnými výsadami sú rýchlosť a jednoduchosť

Samsung ešte pred predstavením nového Samsungu Galaxy S6 Edge avizoval, že systém zbaví zbytočností a prinesie nadstavbu, ktorá bude veľmi jednoduchá a rýchla. Presne to sa aj stalo a nad systémom Android 5.0.2 Lollipop pracuje nová verzia nadstavby TouchWiz, ktorá prináša niekoľko zmien. Medzi najväčšie z nich patrí možnosť odinštalovať vopred predinštalované aplikácie, no nový S6 Edge chválime aj po stránke dizajnu. TouchWiz je veľmi svižný, jednoduchý a ponúka niekoľko grafických noviniek, ktoré sú vítanou zmenou.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-27 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-46

Novinkou sú témy systému, ktorými môžete zmeniť vzhľad pozadia, ikon či zmeniť napríklad zvuky a zvonenia v prostredí. Na výber máte niekoľko tém, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Galaxy Apps. Samsung si na svojom vlastnom obchode pre aplikácie, hry a doplnky systému dáva veľmi záležať a niektoré tituly, napríklad doplňujúce módy pre fotoaparát, stiahnete iba tu.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-30 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-31 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-32

Odtučňovacia kúra systému si vyžiadala svoje obete aj v niekoľkých funkciách a gestách, na ktoré ste možno boli zvyknutí. Zo systému zmizli funkcie ako Air Gesture,  Samsung  však na oplátku prináša praktickejšie vlastnosti a služby, napríklad Multiwindow či Smart Stay. Screenshot obrazovky môžete aj v novom Samsungu Galaxy S6 Edge vytvoriť potiahnutím dlane po displeji. Zmenou prešla aj natívna klávesnica, ktorá je presnejšia ako v Galaxy S5 a prináša aj lepšiu predikciu slov, najmä v angličtine, ale aj v našom materinskom jazyku. Bočné tlačidlá sú však posadené priamo “na hrane” displeja, a tak vám písanie v niektorých prípadoch môže pripadať trochu nepraktické. Dialer už klasicky ponúka výbornú prácu s kontaktmi a inteligentné vyhľadávanie podľa mena alebo čísla. Jeho vzhľad sa prispôsobil Material dizajnu.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-48 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-49

Z preindštalovaných aplikácií sú po novom dostupné tituly Peel Smart Remote (diaľkový ovládač), Moje súbory (správca súborov v zariadení), S Health, S Voice či Inteligentný správca. V ňom sa dozviete všetko o spotrebe batérie, aktuálnom zostatku v internej pamäti či využití procesora, pričom svoje zariadenie si priamo v tejto aplikácii môžete od nepotrebných súborov a služieb aj dočasne vyčistiť. Služba je založená na známom titule Clean Master. Funguje však veľmi dobre a jej prítomnosť si pochvaľujeme.

Zmenou prešla tiež zamknutá obrazovka, ktorá ponúka okrem hodín a informácií o počasí aj skratku pre spustenie fotoaparátu a dialera. Samozrejme, na výber máte opäť niekoľko typov zabezpečenia, pričom ja som počas celej doby používal zabezpečenie odtlačkom prstu. Ten totižto konečne netreba po tlačidle Domov potiahnuť, ale prst či palec stačí priložiť. Reakcie snímača odtlačkov sú veľmi rýchle a presné, ani raz som na odomknutie zariadenia nemusel použiť alternatívne heslo. Menšie výhrady mám k notifikačnej lište, ktorá po novom neumožňuje zobraziť viacero skratiek pre funkcie. Vystačiť si budete musieť iba s 10 ikonami, ktoré si môžete usporiadať do dvoch pätíc. Menu na pridávanie widgetov a prvkov obrazovky sa zmenilo iba minimálne, avšak k lepšiemu. Je prehľadné a pracuje sa s ním veľmi dobre. Nová verzia TouchWizu vám umožňuje zmeniť napríklad aj mriežku ikon na domácej obrazovke.

Celkovo nový TouchWiz vnímam ako veľmi vítanú zmenu. Počas testovania som sa nestretol so žiadnym spomalením zariadenia, ani jeho zaseknutím, a to som si pri testovaní dal záležať na dostatočnom vyťažení procesora a RAM. Páči sa mi nový multitasking, ktorý zobrazuje spustené aplikácie ako jednotlivé karty a výbornou je aj funkcia pripnutia obrazovky. Využiť ju môžete napríklad pri deťoch, ktorým spustíte nejakú hru a nedovolíte im, aby z nej “vyšli” do systému.

PRIPOJENIA | Okrem iného aj infračervený port

Silnou stránkou Galaxy S6 Edge je aj pripojenie. Okrem klasickej Wi-Fi so štandardmi 802.11 a/b/g/n/ac a funkciami Wi-Fi Direct a Hotspot, disponuje toto zariadenie aj pripojením Bluetooth 4.1 (A2DP, LE, apt-X), A-GPS (Glonass, Beidou) či infračerveným portom, ktorý nájdete v hornej časti smartfónu. Ním môžete obsluhovať domáce spotrebiče vo vašom bezprostrednom okolí. Prítomné je aj NFC, pomocou ktorého môžete aj platiť. V nastaveniach zariadenia musíte iba autentifikovať aplikáciu vašej banky v službe Samsung Pay, ktorá podporuje bezdrôtové platby. Tie následne môžete potvrdzovať aj nastaveným odtlačkom prsta. Momentálne je zariadenie certifikované na služby VISA a Mastercard, no na Slovensku zatiaľ nie sú podporované.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--4

Z mobilných dát sú dostupné pripojenia 3G (HSPA 42,2/5,76 Mbps), ale aj vysokorýchlostné LTE kategórie 6 s teoretickými rýchlosťami 300/50 Mbps. Obe siete som počas svojho testovania aktívne používal a nezaznamenal som žiadne nedostatky alebo oslabenie signálu. V spodnej časti Samsungu Galaxy S6 Edge nájdete aj slot microUSB v2.0, ktorý okrem nabíjania podporuje aj rýchly prenos dát. Ten využijete v prípade, že do smartfónu pripojíte cez USB Host externé úložisko. Ak ste na svojom smartfóne zvyknutí písať aj dlhé e-maily alebo text, určite oceníte aj podporu externých klávesníc a myší.

BATÉRIA | Nesklame, no ani nepoteší

Potenciálny majiteľ nového smartfónu Samsung Galaxy S6 Edge sa určite zaujíma o to, koľko vydrží toto zariadenie na jedno nabitie. Aj keď Samsung v tomto prípade urobil “downgrade” a kapacitu batérie zmenšil na 2600 mAh, nový Galaxy S6 Edge si pri našom testovaní počínal pomerne dobre. Najväčšiu časť spotreby má na svedomí displej s QHD rozlíšením, no aj napriek jeho prítomnosti vydrží Samsung Galaxy S6 Edge na jedno nabitie celý deň plnohodnotného používania. Počas testovania som mal na smartfóne neustále zapnutú Wi-Fi aj mobilné dáta v sieti LTE, používal som ho na volania, písanie SMS a e-mailov, ale aj na prácu s aplikáciami a hrami. Jednu hodinu denne som počúval aj hudbu cez Spotify na slúchadlách. Displej pritom svietil od 2,5 do 3 hodín, čo je priemerná hodnota.

Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-19 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-20 Samsung-Galaxy-S6-Edge-screen-21

Výhodou je prítomnosť šetriacich režimov. Zatiaľ čo Šetrenie energie vypne iba niektoré funkcie, Extrémne šetrenie energie obmedzí aj takt procesora, vypne všetky pripojenia do internetu a zredukuje jas displeja. V tomto móde dokážete aj s 10% batérie vydržať v pohotovostnom režime celý ďalší deň. Výdrž batérie tak chválim, aj keď mohla byť samozrejme na vyššej úrovni.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--9

Okrem klasického nabíjania cez microUSB slot v spodnej časti zariadenia môžete Samsung Galaxy S6 Edge nabíjať aj bezdrôtovo. Túto funkciu Samsung vložil aj do flat verzie zariadenia a hoci sa čas nabíjania týmto spôsobom zdvojnásobí, ide o pohodlný spôsob, ako zariadeniu dodať šťavu počas dňa aj noci. Čas nabíjania batérie z 0 na 100% je približne 1 hodina a 45 minút, pri bezdrôtovom nabíjaní zhruba 3 a pol hodiny.

HODNOTENIE | Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge patrí jednoznačne k tomu najzaujímavejšiemu, čo tento rok ponúkla výstava MWC 2015. Okrem zahnutého displeja s vysokým rozlíšením ponúka aj výborné hardvérové parametre a nesklame ani novým systémom s odľahčeným TouchWizom. Páči sa mi aj konštrukčné spracovanie v kombinácii kovu a skla, no chýbala mi odolnosť voči vode a prachu, na ktorú som si zvykol pri minuloročnej vlajkovej lodi Samsung Galaxy S5. Celkovo má ale pre mňa Galaxy S6 Edge viac pozitív ako negatív.

samsung-galaxy-s6-unboxing-3

Najzaujímavejším prvkom zariadenia je jeho displej so zahnutím po oboch stranách. Takéto riešenie nemá na slovenskom trhu žiadnu konkurenciu a pokiaľ si potrpíte na extravagancii a nezvyčajnosti, Galaxy S6 Edge vás môže zaujať. O praktickom dodatku pre zariadenie však hovoriť nemôžeme, ide iba o štýl. Zamrzí aj pomerne vysoká cena, ktorá bola pre nami testovanú 32 GB verziu stanovená na 849 EUR. Ceny ďalších verzií si môžete pozrieť v samostatnom článku.

Praktickejším riešením sa mi zdá byť flat verzia tohto zariadenia, ktorú sme získali na testovanie hneď po Samsungu Galaxy S6 Edge. Uvidíme, ako si toto zariadenie bude počíňať v našich rukách v najbližších dňoch. Viac sa o ňom dozviete v už pripravovanej recenzii.

Plusy

+ displej s výbornými vlastnosťami

+ vysoký výkon

+ konštrukcia

+ veľmi kvalitný fotoaparát

+ odľahčený TouchWiz

Mínusy

– pomerne vysoká cena

– chýbajúca odolnosť voči vode a prachu (subjektívne)

– zadný kryt bez možnosti odobratia (subjektívne)

8.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+