MojAndroid

Samsung má v roku 2015 jasný cieľ – zjednodušiť svoje portfólio a predstaviť zariadenia v novom dizajnovom jazyku. Hneď zo začiatku roka to dala spoločnosť najavo predstavením niekoľkých modelov z rodiny “A“, pričom dva smartfóny s týmto označením (predstavené boli ešte minulý rok) pristáli aj na našom redakčnom stole. Mne do ruky sadol väčší z dvojice smartfónov – Samsung Galaxy A5, ktorý som krátkodobo vymenil za Samsung Galaxy S5, ktorý používam ako primárne zariadenie. Nová generácia Samsungov sa mi jednoznačne páči, no našiel som na nej aj niekoľko negatív. Viac popisujem v samotnej recenzii tohto zariadenia.

KONŠTRUKCIA | Pevný najmä vďaka kovovému rámu

Samsung Galaxy A5 je naozaj tenký. Jeho konštrukcia dosahuje hrúbku iba 6,7 mm, čo z tohto zariadenia robí jeden z najtenších smartfónov, aké kedy Samsung vyrobil. V kombinácii s novým dizajnom, ktorý nastolila Alpha a Note 4 sa mi Galaxy A5 naozaj páči. Zaoblené rohy, kovový rám, zaujímavý zadný kryt a hmotnosť 123 gramov spôsobujú udivený výraz na tvárach ľudí, čo toto zariadenie po prvýkrát chytia do ruky. V dobrom. Verím, že tento rok bude pre Samsung dôležitým a podľa mňa doňho vykročili tou správnou nohou.

samsung-galaxy-a5-foto-2

Prednú časť smartfónu vypĺňa po celej ploche odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. To pod povrchom ukrýva 5-palcový HD displej, predné senzory, 5 Mpix selfie kameru, ale aj dvojicu softvérových tlačidiel v spodnej časti. Tie už tradične dopĺňa hardvérové tlačidlo Domov, tentokrát bez čítačky odtlačkov prstov. V zariadení strednej triedy sme ju ale ani neočakávali. Samozrejmosťou je aj predný reproduktor, ktorý sa ukrýva pod mriežkou hneď nad logom. Ako to už (bohužiaľ) býva zvykom, predná strana zariadenia je náchylná na odtlačky vašich prstov. Hoci ich ale pri pohľade z boku na zariadení vidíte, pri používaní (a zapnutom displeji) vám neprekážajú. A vždy si ich môžete utrieť jednoducho o nohavice alebo tričko.

samsung-galaxy-a5-foto-6

Zadný kryt prináša v tomto zariadení nový, matný povrch. Ten pri pohľade z rôznych uhlov trocha mení farby, pričom na dotyk pôsobí tento materiál veľmi príjemne. Vďaka hranatejšiemu dizajnu po obvode sa zariadenie dobre drží v ruke a nemusíte sa báť, že by vám vypadlo. Negatívne hodnotím šošovku fotoaparátu, ktorá vytŕča zo zadného krytu. Áno, som si vedomý toho, že A5-ka má hrúbku iba 6,7 mm, no vytŕčajúci fotoaparát je jednoducho náchylnejší na poškodenie. Obruba okolo fotoaparátu ho dokáže aspoň čiastočne ochrániť, no nedovolím si odhadnúť, ako dlho vydrží bez škrabancov. Vedľa fotoaparátu si v zadnom kryte našiel miesto aj LED blesk a hlasný reproduktor. Tie ponúkajú rovnaký tvar ako samotný fotoaparát, čo sa mi páči. Na zadnom kryte nesmie chýbať samozrejme ani logo spoločnosti, ktoré je ale tentokrát vytlačené v matnom prevedení, a tak nebije až tak do očí. Nevýhodou zadného krytu je aj to, že sa nedá odobrať.

samsung-galaxy-a5-foto-10

Dávku netradičnosti si tentokrát Samsung vyčerpal pri návrhu hrán tohto zariadenia. Horná hrana ostala prázdna, zatiaľ čo v spodnej hrane nájdete okrem tradične umiestneného microUSB portu aj 3,5 mm audio jack pre slúchadlá. Pri bežnom používaní vám táto zmena nebude prekážať, no problém môže nastať pri nabíjaní zariadenia, kedy sa vám pripojené slúchadlá môžu motať do nabíjacieho kábla. Ľavý bok obsahuje ovládanie hlasitosti a vpravo nájdete, taktiež tradične umiestnené, tlačidlo vypínania. K spracovaniu jednotlivých tlačidiel nemám absolútne žiadne výhrady, sú dostatočne veľké, ľahko nahmatateľné aj v tme a ich spracovanie je kvalitné. Pravý bok je miestom, kde sa nachádzajú aj sloty na karty. Tie sú rovnako netradičné, nakoľko sa tu okrem slotu pre nanoSIM kartu nachádza aj nový, kombinovaný slot pre microSD a microSIM. Do zariadenia si môžete vložiť buďto pamäťovú kartu, alebo druhú SIM. Vy sami si tak môžete vybrať, čo viac potrebujete. Toto riešenie je veľmi praktické a páči sa mi jeho idea. Za to má u mňa Samsung ďalšie plus.

samsung-galaxy-a5-foto-5

Celkovo sa mi konštrukcia tohto zariadenia páči a verím, že práve ona vás presvedčí o tom, aby ste si tento mobil kúpili. Kov v kombinácii s odolným sklom a matným plastom sú zárukou kvality a podľa mňa aj dlhoročného používania bez vážnejších problémov. Mrzí ma však zabudovaná batéria, ktorú budete môcť vymeniť iba v servise. Dúfam však, že na to nikdy nebudete mať dôvod :-)

DISPLEJ | SuperAMOLED s HD rozlíšením

Samsung Galaxy A5 ponúka SuperAMOLED displej s uhlopriečkou 5 palcov a HD rozlíšením 720 x 1280 pixelov. Ako som už spomínal, ochranou mu je v tomto prípade odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, na ktorom som po niekoľkých dňoch používania nevidel ani malé škrabance. Ako to pri týchto typoch displejov býva zvykom, natrafíte na sýtejšie farby, ktoré si však môžete upraviť priamo v nastaveniach zariadenia. K dispozícii sú režimy Adaptívne zobrazenie, AMOLED kino, AMOLED fotografia Základný. Ja som zariadenie používal s adaptívnym zobrazením, ktoré prispôsobuje farby displeja v aplikáciách Galéria, Fotoaparát, Internet, Video a Knihy Google Play. Jas displeja som nechal rovnako na automatike, pričom som využil špecialitu od Samsungu – možnosť manuálneho “doladenia” jasu v notifikačnej lište. Môžete si zvoliť, či k automatickým hodnotám jasu chcete pridať alebo odobrať podsvietenie.

samsung-galaxy-a5-foto-4

Nastavenia v kategórii displeja ponúkajú ešte niekoľko zaujímavých možností. Ide napríklad o možnosť zmeniť si typ písma a jeho veľkosť, nastaviť ovládanie jednou rukou či témy, ktoré sú v zariadeniach tejto značky novinkou. Podobne ako pri iných smartfónoch, aj v Samsungu Galaxy A5 si týmto spôsobom môžete zmeniť tapetu a štýl ikon v systéme. Pochváliť musíme aj funkcie, ktoré mnohí z vás pokladajú už za samozrejmosť. Ide napríklad o Inteligentné zapnutie obrazovky, ktoré ponechá displej zapnutý pokiaľ sa naň pozeráte, či šetrič displeja, ktorý sa zobrazí pri nabíjaní zariadenia.

samsung-galaxy-a5-foto-1

Galaxy A5 ponúka okrem bohatých nastavení aj dobré pozorovacie uhly a čitateľnosť v exteriéri. SuperAMOLED displeje sú všeobecne známe aj výborným zobrazením čiernej, ktorú reprezentujú úplne vypnuté pixely, čo má minoritný dopad aj na spotrebu energie. Ak si nastavíte na domácu obrazovku úplne čierne pozadie, môže vám to denne ušetriť nejaké to percento batérie. Displeju na tomto zariadení nemám v zásade čo vytknúť a aj keď ponúka menšie rozlíšenie 720 x 1280 bodov, hodnota približne 294 PPI je dostatočná. Voľným okom pixely uvidíte len vtedy, keď sa budete naozaj snažiť.

VÝKON A PAMÄŤ | Snapdragon novej generácie a 2 GB RAM

Nakoľko patrí Samsung Galaxy A5 do strednej triedy, jeho útroby nie sú prešpikované najlepším hardvérom, aký dnes môžete dostať. Objektívne ale môžem povedať, že rozdiel v rýchlosti ani odozve na vaše podnety, napríklad v porovnaní so Samsungom Galaxy S5, nepostrehnete. Procesor Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 ponúka 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,2 GHz, spoločnosť im robí až 2 GB operačná pamäť RAM a grafická jednotka Adreno 306. Tá si poradí aj s náročnejšími hrami, skúšali sme napríklad Modern Combat 5. Celkové reakcie systému sú naozaj svižné a problémom nie je ani bežný mutitasking. Samozrejme, že sa vyskytli situácie, kedy sme pocítili menšie spomalenie zariadenia, no takých bolo naozaj len pár. Výkon tohto zariadenia tak hodnotím pozitívne. Nižšie si môžete prezrieť aj výsledky z benchmarkov.

Vnútorná pamäť nami testovaného zariadenia dosahuje kapacitu 16 GB. Pre používateľa je z tejto hodnoty dostupných približne 11,5 GB, ktoré môžete doplniť aj o pamäťovú kartu typu microSD do kapacity 64 GB. V zariadení som používal pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou, pričom som nepostrehol žiadne spomalenie systému. Samsung dokonca opravil aj dlhodobejší problém s pomalou galériou, takže svoje snímky máte k dispozícii takmer ihneď.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Klasický TouchWiz s množstvom funkcií

Okrem nového dizajnu konštrukcie prichádza Samsung s drobnými zmenami aj v systéme. Samsung Galaxy A5 ponúka Android 4.4.4 KitKat, ktorý však prináša niekoľko nových grafických prvkov z novšieho Lollipopu. Ide napríklad o multitasking, v ktorom sa zobrazujú karty a nie len ploché obrázky s popisom aplikácie. Všetko je samozrejme súčasťou nadstavby TouchWiz od Samsungu, ktorá prináša typické rozloženie domácich obrazoviek, notifikačnej lišty aj zamknutej obrazovky so skratkou pre fotoaparát.

samsung-galaxy-a5-screen-23 samsung-galaxy-a5-screen-10 samsung-galaxy-a5-screen-24

Menu s aplikáciami ponúka mriežku ikon 5×4, pričom za zmienku stoja najmä jeho možnosti. Priamo medzi aplikáciami si môžete vytvoriť vlastný priečinok, do ktorého si umiestnite ľubovoľné tituly, jednotlivé aplikácie v zariadení si môžete nechať usporiadať hneď podľa niekoľkých kritérií, nechcené aplikácie si môžete priamo z menu vymazať a veľmi praktickou možnosťou je aj Skrytie aplikácie. Ak napríklad nepoužívate niektorý zo Samsung titulov, tak si ho v menu jednoducho skryjete a nebude vám tam zavadzať.

Keď už hovorím o aplikáciách, tak mi nedá nespomenúť tituly, ktoré nájdete v smartfóne Samsung Galaxy A5 predinštalované. Ide o Internet (prehliadač), Hudba (prehrávač hudby s pokoričlými funkciami), Video (prehrávač videí so širokou podporou formátov), Plánovač S (prepracovaný kalendár s dennou agendou), E-mail (natívny klient pre e-mailové kontá, vrátane Exchange), Hlasový záznamník, Moje súbory (pekne spracovaný správca súborov), Galaxy Apps (vlastný obchod s aplikáciami a hrami pre vaše zariadenie), Flipboard (čítačka RSS správ), Poznámka, Rádio, S Voice (ovládanie smartfónu hlasom), či Štúdio (aplikácia slúžiaca na kreatívne spracovanie fotografií a videí). Detailnejšie spomeniem obchod Galaxy Apps, kde si pre vás Samsung pripravil niekoľko zaujímavých akcií na aplikácie. Ponuky nájdete v záložke Pre Galaxy, konkrétne pod tabmi Galaxy Essentials a Galaxy Specials. Zadarmo tu získate aplikácie a rôzne predplatné v hodnote niekoľkých desiatok eur.

samsung-galaxy-a5-screen-25 samsung-galaxy-a5-screen-26 samsung-galaxy-a5-screen-27

Prácu so systémom v tomto zariadení si pochvaľujem a pozitívne hodnotím aj jeho rýchlosť a odozvy. Aj napriek tomu, že je v Samsungu Galaxy A5 použitý procesor nižšej rady, dobre zvláda všetky podnety, ktoré zadáva používateľ a páči sa mi aj nadstavba TouchWiz s novými prvkami. Či sa vám to páči alebo nie, TouchWiz patrí medzi jednu z najprepracovanejších nadstavieb pre Android s množstvom praktických funkcií a aplikácií. A ak sa vám toto prostredie nepáči, tak ho ešte vždy môžete vymeniť za nejaký alternatívny launcher, napríklad Nova.

FOTOAPARÁT | Poteší kvalita fotografií aj videa

Samsung Galaxy A5 ponúka fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix. Spoločnosť mu robí aj blesk, ktorý tvorí LED dióda a medzi schopnosti fotoaparátu patrí aj nahrávanie Full HD videa. V maximálnom rozlíšení dokáže toto zariadenie snímať fotografie v pomere 4:3, pre rozšírenejší formát 16:9 budete musieť použiť 9 Mpix rozlíšenie. Testovacie fotografie som robil práve v tomto pomere strán. Aplikácia fotoaparátu sa nijako nelíši od svojich predchodcov. Nájdete v nej prehľadnú mriežku s nastaveniami a nechýba ani niekoľko režimov pre fotenie rôznych scén, pričom ďalšie režimy si môžete stiahnuť aj z príslušného obchodu. Ku kvalite fotografií nemám väčšie výhrady, snímky sú porovnateľné so zariadeniami v tejto cenovej relácii. To isté platí aj o videu, ktorého ukážku v plnom Full HD rozlíšení nájdete nižšie.

Samsung-Galaxy-A5-fotografia-7

Nižšiu kvalitu snímok pocítite iba pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach, kde však môžete využiť blesk. Menšiu výhradu mám aj k šošovke fotoaparátu, ktorej vystupujúci profil je náchylnejší na mechanické poškodenie. O tom som vám ale povedal už v časti venovanej konštrukcii.

MULTIMÉDIÁ | Aj pre náročnejších

Samsung Galaxy A5 zvláda bravúrne aj úlohu multimediálneho prehrávača. Okrem hudby zvládne pohodovo prehrať aj akékoľvek video. Ak máte problémy s podporou niektorého z formátov, tak vyskúšajte alternatívne aplikácie, napríklad MX Player a PowerAMP. Pochváliť musím aj hlasnú reprodukciu hudby, o ktorú sa stará reproduktor v zadnej časti zariadenia. Ten hrá pomerne hlasno a neskresľuje moc jednotlivé zložky zvuku, takže je vhodný aj na pozeranie filmu či malú párty u vás doma.

samsung-galaxy-a5-foto-7

KONEKTIVITA | Pre Samsung Galaxy A5 žiadny problém

Samsung Galaxy A5 ponúka všetky bežne dostupné štandardy pripojení. Nájdete tu podporu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0 s profilmi A2DP, EDR a LE, A-GPS a GLONASS, FM rádio, či možnosť pripojenia cez 3G a LTE. Počas testovania som vyskúšal všetky z dostupných pripojení a nezistil som žiadny ich nedostatok. Pozitívne hodnotím aj dialer, ktorý okrem inteligentného vyhľadávania ponúka aj ovládanie gestami. Klasickým potiahnutím doprava daný kontakt zavoláte, opačným pohybom mu napíšete správu. Na tieto gestá som si už zvykol pri používaní Samsungu Galaxy S5 a som rád, že ich Samsung integroval aj do (lacnejších) zariadení strednej triedy.

samsung-galaxy-a5-screen-21

Na písanie správ a e-mailov som využil natívnu Samsung klávesnicu dostupnú v tomto smartfóne. Jej odozvy aj presnosť sú dobré, spoľahlivo fungovala aj predikcia slov. Okrem maličkostí jej nemám čo vytknúť. Ak sa vám nebude páčiť, môžete ju nahradiť alternatívou z obchodu Play, napríklad prepracovanou klávesnicou Swype. Na prehliadanie internetu v tomto prípade slúži prehliadač Google Chrome, ktorý je už tradične výborným pomocníkom pri brázdení webstránok.

BATÉRIA | 2300 mAh s prekvapivo dobrou výdržou

Súčasťou smartfónu Samsung Galaxy A5 je aj napevno vložená Li-Ion batéria s kapacitou 2300 mAh. S jej výdržou som bol vcelku spokojný, zariadenie som na jedno nabitie dokázal počas týždňa používať viac ako deň a cez víkend som dokonca na jednom nabití vydržal fungovať od piatku večera do pondelkového poobedia. Displej v priemere svietil 2 a pol až 3 hodiny, čo je hodnota, ktorú dosahuje výdrž batérie aj v prípade Samsungu Galaxy S5. Zariadenie som pritom používal na zhruba 10 minút hovorov denne, písanie asi 5 SMS, neustálu kontrolu 3 e-mailových účtov a na prácu s aplikáciami a hrami. Musím sa priznať, že ma výdrž smartfónu Samsung Galaxy A5 prekvapila, aj napriek tomu, že batéria neponúka až takú veľkú kapacitu.

samsung-galaxy-a5-foto-6

Veľmi praktickými funkciami tohto zariadenia sú aj režimy šetrenia batérie. Ich zapnutím aktivujete obmedzenia procesora, pripojení a ďalších prvkov, čo sa môže značne prejaviť na výdrži vašej batérie, najmä v núdzových prípadoch. Ak potrebujete svoje zariadenie živiť z batérie ešte niekoľko ďalších hodín, zapnite režim Extrémneho šetrenia batérie, ktorý za 24 hodín prevádzky spotrebuje menej ako 10% batérie.

HODNOTENIE | Samsung Galaxy A5

V globálnom merítku môžem Samsung Galaxy A5 označiť za veľmi vydarený smartfón. Ponúka naozaj kvalitnú konštrukciu, dobrý displej, dostatočný výkon a aj dobrú výdrž batérie, čo sú všetko významné veci pri rozhodovaní sa o tom, aké zariadenie si kúpiť. Jeho najväčším nedostatkom je ale cena, ktorá je nasadená až na príliš vysokú latku – 400 EUR. Za to si môžete kúpiť Samsung Galaxy S5, Honor 6 či dokonca výborne vybavenú Sony Xperia Z3 Compact. Je tak len na vás, ktoré zariadenie uprednostníte. Hoci má Samsung Galaxy A5 naozaj skvelé vlastnosti, v boji s tak dobre vyzbrojenou konkurenciou to bude mať naozaj ťažké. Jeho šance tak vidím u operátorov, prípadne neskôr, keď jeho cena mierne poklesne.

samsung-galaxy-a5-titulka

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • Dobré optimalizovaná nadstavba
  • Fotoaparát
  • Batéria
  • Vysoká cena

Samsung Galaxy A5

Android 4.4 KitKat5"
Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410, 4-jadrový, 1,2 GHz1280x720 pixelov
2 GB13 Mpix
16 GB1080p@30fps

23.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+