MojAndroid

Samsung má v roku 2015 jasný cieľ – zjednodušiť svoje portfólio a predstaviť zariadenia v novom dizajnovom jazyku. Hneď zo začiatku roka to dala spoločnosť najavo predstavením niekoľkých modelov z rodiny “A“, pričom dva smartfóny s týmto označením (predstavené boli ešte minulý rok) pristáli aj na našom redakčnom stole. Mne do ruky sadol väčší z dvojice smartfónov – Samsung Galaxy A5, ktorý som krátkodobo vymenil za Samsung Galaxy S5, ktorý používam ako primárne zariadenie. Nová generácia Samsungov sa mi jednoznačne páči, no našiel som na nej aj niekoľko negatív. Viac popisujem v samotnej recenzii tohto zariadenia.

KONŠTRUKCIA | Pevný najmä vďaka kovovému rámu

Samsung Galaxy A5 je naozaj tenký. Jeho konštrukcia dosahuje hrúbku iba 6,7 mm, čo z tohto zariadenia robí jeden z najtenších smartfónov, aké kedy Samsung vyrobil. V kombinácii s novým dizajnom, ktorý nastolila Alpha a Note 4 sa mi Galaxy A5 naozaj páči. Zaoblené rohy, kovový rám, zaujímavý zadný kryt a hmotnosť 123 gramov spôsobujú udivený výraz na tvárach ľudí, čo toto zariadenie po prvýkrát chytia do ruky. V dobrom. Verím, že tento rok bude pre Samsung dôležitým a podľa mňa doňho vykročili tou správnou nohou.

samsung-galaxy-a5-foto-2

Prednú časť smartfónu vypĺňa po celej ploche odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. To pod povrchom ukrýva 5-palcový HD displej, predné senzory, 5 Mpix selfie kameru, ale aj dvojicu softvérových tlačidiel v spodnej časti. Tie už tradične dopĺňa hardvérové tlačidlo Domov, tentokrát bez čítačky odtlačkov prstov. V zariadení strednej triedy sme ju ale ani neočakávali. Samozrejmosťou je aj predný reproduktor, ktorý sa ukrýva pod mriežkou hneď nad logom. Ako to už (bohužiaľ) býva zvykom, predná strana zariadenia je náchylná na odtlačky vašich prstov. Hoci ich ale pri pohľade z boku na zariadení vidíte, pri používaní (a zapnutom displeji) vám neprekážajú. A vždy si ich môžete utrieť jednoducho o nohavice alebo tričko.

samsung-galaxy-a5-foto-6

Zadný kryt prináša v tomto zariadení nový, matný povrch. Ten pri pohľade z rôznych uhlov trocha mení farby, pričom na dotyk pôsobí tento materiál veľmi príjemne. Vďaka hranatejšiemu dizajnu po obvode sa zariadenie dobre drží v ruke a nemusíte sa báť, že by vám vypadlo. Negatívne hodnotím šošovku fotoaparátu, ktorá vytŕča zo zadného krytu. Áno, som si vedomý toho, že A5-ka má hrúbku iba 6,7 mm, no vytŕčajúci fotoaparát je jednoducho náchylnejší na poškodenie. Obruba okolo fotoaparátu ho dokáže aspoň čiastočne ochrániť, no nedovolím si odhadnúť, ako dlho vydrží bez škrabancov. Vedľa fotoaparátu si v zadnom kryte našiel miesto aj LED blesk a hlasný reproduktor. Tie ponúkajú rovnaký tvar ako samotný fotoaparát, čo sa mi páči. Na zadnom kryte nesmie chýbať samozrejme ani logo spoločnosti, ktoré je ale tentokrát vytlačené v matnom prevedení, a tak nebije až tak do očí. Nevýhodou zadného krytu je aj to, že sa nedá odobrať.

samsung-galaxy-a5-foto-10

Dávku netradičnosti si tentokrát Samsung vyčerpal pri návrhu hrán tohto zariadenia. Horná hrana ostala prázdna, zatiaľ čo v spodnej hrane nájdete okrem tradične umiestneného microUSB portu aj 3,5 mm audio jack pre slúchadlá. Pri bežnom používaní vám táto zmena nebude prekážať, no problém môže nastať pri nabíjaní zariadenia, kedy sa vám pripojené slúchadlá môžu motať do nabíjacieho kábla. Ľavý bok obsahuje ovládanie hlasitosti a vpravo nájdete, taktiež tradične umiestnené, tlačidlo vypínania. K spracovaniu jednotlivých tlačidiel nemám absolútne žiadne výhrady, sú dostatočne veľké, ľahko nahmatateľné aj v tme a ich spracovanie je kvalitné. Pravý bok je miestom, kde sa nachádzajú aj sloty na karty. Tie sú rovnako netradičné, nakoľko sa tu okrem slotu pre nanoSIM kartu nachádza aj nový, kombinovaný slot pre microSD a microSIM. Do zariadenia si môžete vložiť buďto pamäťovú kartu, alebo druhú SIM. Vy sami si tak môžete vybrať, čo viac potrebujete. Toto riešenie je veľmi praktické a páči sa mi jeho idea. Za to má u mňa Samsung ďalšie plus.

samsung-galaxy-a5-foto-5

Celkovo sa mi konštrukcia tohto zariadenia páči a verím, že práve ona vás presvedčí o tom, aby ste si tento mobil kúpili. Kov v kombinácii s odolným sklom a matným plastom sú zárukou kvality a podľa mňa aj dlhoročného používania bez vážnejších problémov. Mrzí ma však zabudovaná batéria, ktorú budete môcť vymeniť iba v servise. Dúfam však, že na to nikdy nebudete mať dôvod :-)

DISPLEJ | SuperAMOLED s HD rozlíšením

Samsung Galaxy A5 ponúka SuperAMOLED displej s uhlopriečkou 5 palcov a HD rozlíšením 720 x 1280 pixelov. Ako som už spomínal, ochranou mu je v tomto prípade odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, na ktorom som po niekoľkých dňoch používania nevidel ani malé škrabance. Ako to pri týchto typoch displejov býva zvykom, natrafíte na sýtejšie farby, ktoré si však môžete upraviť priamo v nastaveniach zariadenia. K dispozícii sú režimy Adaptívne zobrazenie, AMOLED kino, AMOLED fotografia Základný. Ja som zariadenie používal s adaptívnym zobrazením, ktoré prispôsobuje farby displeja v aplikáciách Galéria, Fotoaparát, Internet, Video a Knihy Google Play. Jas displeja som nechal rovnako na automatike, pričom som využil špecialitu od Samsungu – možnosť manuálneho “doladenia” jasu v notifikačnej lište. Môžete si zvoliť, či k automatickým hodnotám jasu chcete pridať alebo odobrať podsvietenie.

samsung-galaxy-a5-foto-4

Nastavenia v kategórii displeja ponúkajú ešte niekoľko zaujímavých možností. Ide napríklad o možnosť zmeniť si typ písma a jeho veľkosť, nastaviť ovládanie jednou rukou či témy, ktoré sú v zariadeniach tejto značky novinkou. Podobne ako pri iných smartfónoch, aj v Samsungu Galaxy A5 si týmto spôsobom môžete zmeniť tapetu a štýl ikon v systéme. Pochváliť musíme aj funkcie, ktoré mnohí z vás pokladajú už za samozrejmosť. Ide napríklad o Inteligentné zapnutie obrazovky, ktoré ponechá displej zapnutý pokiaľ sa naň pozeráte, či šetrič displeja, ktorý sa zobrazí pri nabíjaní zariadenia.

samsung-galaxy-a5-foto-1

Galaxy A5 ponúka okrem bohatých nastavení aj dobré pozorovacie uhly a čitateľnosť v exteriéri. SuperAMOLED displeje sú všeobecne známe aj výborným zobrazením čiernej, ktorú reprezentujú úplne vypnuté pixely, čo má minoritný dopad aj na spotrebu energie. Ak si nastavíte na domácu obrazovku úplne čierne pozadie, môže vám to denne ušetriť nejaké to percento batérie. Displeju na tomto zariadení nemám v zásade čo vytknúť a aj keď ponúka menšie rozlíšenie 720 x 1280 bodov, hodnota približne 294 PPI je dostatočná. Voľným okom pixely uvidíte len vtedy, keď sa budete naozaj snažiť.

VÝKON A PAMÄŤ | Snapdragon novej generácie a 2 GB RAM

Nakoľko patrí Samsung Galaxy A5 do strednej triedy, jeho útroby nie sú prešpikované najlepším hardvérom, aký dnes môžete dostať. Objektívne ale môžem povedať, že rozdiel v rýchlosti ani odozve na vaše podnety, napríklad v porovnaní so Samsungom Galaxy S5, nepostrehnete. Procesor Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 ponúka 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,2 GHz, spoločnosť im robí až 2 GB operačná pamäť RAM a grafická jednotka Adreno 306. Tá si poradí aj s náročnejšími hrami, skúšali sme napríklad Modern Combat 5. Celkové reakcie systému sú naozaj svižné a problémom nie je ani bežný mutitasking. Samozrejme, že sa vyskytli situácie, kedy sme pocítili menšie spomalenie zariadenia, no takých bolo naozaj len pár. Výkon tohto zariadenia tak hodnotím pozitívne. Nižšie si môžete prezrieť aj výsledky z benchmarkov.

Vnútorná pamäť nami testovaného zariadenia dosahuje kapacitu 16 GB. Pre používateľa je z tejto hodnoty dostupných približne 11,5 GB, ktoré môžete doplniť aj o pamäťovú kartu typu microSD do kapacity 64 GB. V zariadení som používal pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou, pričom som nepostrehol žiadne spomalenie systému. Samsung dokonca opravil aj dlhodobejší problém s pomalou galériou, takže svoje snímky máte k dispozícii takmer ihneď.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Klasický TouchWiz s množstvom funkcií

Okrem nového dizajnu konštrukcie prichádza Samsung s drobnými zmenami aj v systéme. Samsung Galaxy A5 ponúka Android 4.4.4 KitKat, ktorý však prináša niekoľko nových grafických prvkov z novšieho Lollipopu. Ide napríklad o multitasking, v ktorom sa zobrazujú karty a nie len ploché obrázky s popisom aplikácie. Všetko je samozrejme súčasťou nadstavby TouchWiz od Samsungu, ktorá prináša typické rozloženie domácich obrazoviek, notifikačnej lišty aj zamknutej obrazovky so skratkou pre fotoaparát.

samsung-galaxy-a5-screen-23 samsung-galaxy-a5-screen-10 samsung-galaxy-a5-screen-24

Menu s aplikáciami ponúka mriežku ikon 5×4, pričom za zmienku stoja najmä jeho možnosti. Priamo medzi aplikáciami si môžete vytvoriť vlastný priečinok, do ktorého si umiestnite ľubovoľné tituly, jednotlivé aplikácie v zariadení si môžete nechať usporiadať hneď podľa niekoľkých kritérií, nechcené aplikácie si môžete priamo z menu vymazať a veľmi praktickou možnosťou je aj Skrytie aplikácie. Ak napríklad nepoužívate niektorý zo Samsung titulov, tak si ho v menu jednoducho skryjete a nebude vám tam zavadzať.

Keď už hovorím o aplikáciách, tak mi nedá nespomenúť tituly, ktoré nájdete v smartfóne Samsung Galaxy A5 predinštalované. Ide o Internet (prehliadač), Hudba (prehrávač hudby s pokoričlými funkciami), Video (prehrávač videí so širokou podporou formátov), Plánovač S (prepracovaný kalendár s dennou agendou), E-mail (natívny klient pre e-mailové kontá, vrátane Exchange), Hlasový záznamník, Moje súbory (pekne spracovaný správca súborov), Galaxy Apps (vlastný obchod s aplikáciami a hrami pre vaše zariadenie), Flipboard (čítačka RSS správ), Poznámka, Rádio, S Voice (ovládanie smartfónu hlasom), či Štúdio (aplikácia slúžiaca na kreatívne spracovanie fotografií a videí). Detailnejšie spomeniem obchod Galaxy Apps, kde si pre vás Samsung pripravil niekoľko zaujímavých akcií na aplikácie. Ponuky nájdete v záložke Pre Galaxy, konkrétne pod tabmi Galaxy Essentials a Galaxy Specials. Zadarmo tu získate aplikácie a rôzne predplatné v hodnote niekoľkých desiatok eur.

samsung-galaxy-a5-screen-25 samsung-galaxy-a5-screen-26 samsung-galaxy-a5-screen-27

Prácu so systémom v tomto zariadení si pochvaľujem a pozitívne hodnotím aj jeho rýchlosť a odozvy. Aj napriek tomu, že je v Samsungu Galaxy A5 použitý procesor nižšej rady, dobre zvláda všetky podnety, ktoré zadáva používateľ a páči sa mi aj nadstavba TouchWiz s novými prvkami. Či sa vám to páči alebo nie, TouchWiz patrí medzi jednu z najprepracovanejších nadstavieb pre Android s množstvom praktických funkcií a aplikácií. A ak sa vám toto prostredie nepáči, tak ho ešte vždy môžete vymeniť za nejaký alternatívny launcher, napríklad Nova.

FOTOAPARÁT | Poteší kvalita fotografií aj videa

Samsung Galaxy A5 ponúka fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix. Spoločnosť mu robí aj blesk, ktorý tvorí LED dióda a medzi schopnosti fotoaparátu patrí aj nahrávanie Full HD videa. V maximálnom rozlíšení dokáže toto zariadenie snímať fotografie v pomere 4:3, pre rozšírenejší formát 16:9 budete musieť použiť 9 Mpix rozlíšenie. Testovacie fotografie som robil práve v tomto pomere strán. Aplikácia fotoaparátu sa nijako nelíši od svojich predchodcov. Nájdete v nej prehľadnú mriežku s nastaveniami a nechýba ani niekoľko režimov pre fotenie rôznych scén, pričom ďalšie režimy si môžete stiahnuť aj z príslušného obchodu. Ku kvalite fotografií nemám väčšie výhrady, snímky sú porovnateľné so zariadeniami v tejto cenovej relácii. To isté platí aj o videu, ktorého ukážku v plnom Full HD rozlíšení nájdete nižšie.

Samsung-Galaxy-A5-fotografia-7

Nižšiu kvalitu snímok pocítite iba pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach, kde však môžete využiť blesk. Menšiu výhradu mám aj k šošovke fotoaparátu, ktorej vystupujúci profil je náchylnejší na mechanické poškodenie. O tom som vám ale povedal už v časti venovanej konštrukcii.

MULTIMÉDIÁ | Aj pre náročnejších

Samsung Galaxy A5 zvláda bravúrne aj úlohu multimediálneho prehrávača. Okrem hudby zvládne pohodovo prehrať aj akékoľvek video. Ak máte problémy s podporou niektorého z formátov, tak vyskúšajte alternatívne aplikácie, napríklad MX Player a PowerAMP. Pochváliť musím aj hlasnú reprodukciu hudby, o ktorú sa stará reproduktor v zadnej časti zariadenia. Ten hrá pomerne hlasno a neskresľuje moc jednotlivé zložky zvuku, takže je vhodný aj na pozeranie filmu či malú párty u vás doma.

samsung-galaxy-a5-foto-7

KONEKTIVITA | Pre Samsung Galaxy A5 žiadny problém

Samsung Galaxy A5 ponúka všetky bežne dostupné štandardy pripojení. Nájdete tu podporu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0 s profilmi A2DP, EDR a LE, A-GPS a GLONASS, FM rádio, či možnosť pripojenia cez 3G a LTE. Počas testovania som vyskúšal všetky z dostupných pripojení a nezistil som žiadny ich nedostatok. Pozitívne hodnotím aj dialer, ktorý okrem inteligentného vyhľadávania ponúka aj ovládanie gestami. Klasickým potiahnutím doprava daný kontakt zavoláte, opačným pohybom mu napíšete správu. Na tieto gestá som si už zvykol pri používaní Samsungu Galaxy S5 a som rád, že ich Samsung integroval aj do (lacnejších) zariadení strednej triedy.

samsung-galaxy-a5-screen-21

Na písanie správ a e-mailov som využil natívnu Samsung klávesnicu dostupnú v tomto smartfóne. Jej odozvy aj presnosť sú dobré, spoľahlivo fungovala aj predikcia slov. Okrem maličkostí jej nemám čo vytknúť. Ak sa vám nebude páčiť, môžete ju nahradiť alternatívou z obchodu Play, napríklad prepracovanou klávesnicou Swype. Na prehliadanie internetu v tomto prípade slúži prehliadač Google Chrome, ktorý je už tradične výborným pomocníkom pri brázdení webstránok.

BATÉRIA | 2300 mAh s prekvapivo dobrou výdržou

Súčasťou smartfónu Samsung Galaxy A5 je aj napevno vložená Li-Ion batéria s kapacitou 2300 mAh. S jej výdržou som bol vcelku spokojný, zariadenie som na jedno nabitie dokázal počas týždňa používať viac ako deň a cez víkend som dokonca na jednom nabití vydržal fungovať od piatku večera do pondelkového poobedia. Displej v priemere svietil 2 a pol až 3 hodiny, čo je hodnota, ktorú dosahuje výdrž batérie aj v prípade Samsungu Galaxy S5. Zariadenie som pritom používal na zhruba 10 minút hovorov denne, písanie asi 5 SMS, neustálu kontrolu 3 e-mailových účtov a na prácu s aplikáciami a hrami. Musím sa priznať, že ma výdrž smartfónu Samsung Galaxy A5 prekvapila, aj napriek tomu, že batéria neponúka až takú veľkú kapacitu.

samsung-galaxy-a5-foto-6

Veľmi praktickými funkciami tohto zariadenia sú aj režimy šetrenia batérie. Ich zapnutím aktivujete obmedzenia procesora, pripojení a ďalších prvkov, čo sa môže značne prejaviť na výdrži vašej batérie, najmä v núdzových prípadoch. Ak potrebujete svoje zariadenie živiť z batérie ešte niekoľko ďalších hodín, zapnite režim Extrémneho šetrenia batérie, ktorý za 24 hodín prevádzky spotrebuje menej ako 10% batérie.

HODNOTENIE | Samsung Galaxy A5

V globálnom merítku môžem Samsung Galaxy A5 označiť za veľmi vydarený smartfón. Ponúka naozaj kvalitnú konštrukciu, dobrý displej, dostatočný výkon a aj dobrú výdrž batérie, čo sú všetko významné veci pri rozhodovaní sa o tom, aké zariadenie si kúpiť. Jeho najväčším nedostatkom je ale cena, ktorá je nasadená až na príliš vysokú latku – 400 EUR. Za to si môžete kúpiť Samsung Galaxy S5, Honor 6 či dokonca výborne vybavenú Sony Xperia Z3 Compact. Je tak len na vás, ktoré zariadenie uprednostníte. Hoci má Samsung Galaxy A5 naozaj skvelé vlastnosti, v boji s tak dobre vyzbrojenou konkurenciou to bude mať naozaj ťažké. Jeho šance tak vidím u operátorov, prípadne neskôr, keď jeho cena mierne poklesne.

samsung-galaxy-a5-titulka

Plusy Mínusy
 • Konštrukčné spracovanie
 • Dobré optimalizovaná nadstavba
 • Fotoaparát
 • Batéria
 • Vysoká cena

Samsung Galaxy A5

Android 4.4 KitKat5"
Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410, 4-jadrový, 1,2 GHz1280x720 pixelov
2 GB13 Mpix
16 GB1080p@30fps

23.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Matej Rajniak

  Ako sa divam na tie ceny rozmyslam… preco kupit A5 ked si za rovnaku cenu(alebo lacnejsie) mozem kupit Xperia Z2 alebo Z3 Compact… ako vyzera pekne treba to uznat… ale to je tak vsetko… Navyse Samsung :/

  • Vlado

   Pred nejakým časom (tesne pred uvedením série Z3) som sa tiež rozhodoval medzi Galaxy a Xperia. Odporúčam zájsť si do niektorého Show-room-u napr. niektorého z operátorov a vyskúšať si ktorý systém Ti bude lepšie vyhovovať.
   Ja som si po vyskúšaní prostredia Galaxy S5 (tu som badal mierne lagy pri prechode prostredím, ale nadstavba sa mi páčila viac, viac možností nastavovania….) a Xperia Z2 (tu nadstavba bežala neuveriteľne plynulo) povedal, že asi zmením značku a krátko po uvedení nových Xperií som kúpil Z3Compact a neskôr ešte aj Z3CompactTablet. Na porovnanie napr. výdrž batérie mám pri oboch Xperiách cez 5hodín zapnutého displeja (2-3 dni podľa používania).

   • Matej Rajniak

    Mám Z2 a spokojnejší s novým telefónom som nebol od čias iPhone 4… Sony sa fakt snaží :-)

 • Jašter

  To si ten ťamťung robí srandu z tou cenou za danú výbavu :-D ani sa nečudujem že sa mu nedarí tak ako voľakedy

  • R9

   A Apple si ju robi uz 7 rokov a co teraz…

 • Vlado

  Prečo keď som hodnotil 4 a pol hviezdičky, potvrdilo “Vaše hodnotenie 0”.
  A otázka č. 2: hodnotím recenzované zariadenie, alebo recenzenta?

  • S tymi hviezdami neviem preco to tak je. A hodnotíš zariadenie :) Rád ale prijmem aj objektivnu kritiku ;)

   • Vlado

    Možno som nepresne klikol. Už to asi nezistím.
    A otázka č.2, len pre istotu. Či už Ty, alebo kolegovia robíte recenzie na veľmi profesionálnej úrovni a naďalej sa zlepšujete, experimentujete, hľadáte nové prvky napr. pri fotografiách a podobne. Tu ani nie je čo hodnotiť, resp. kritizovať. Po novom roku ste začali naplno a postupne prechádzate na vyššie levely. Len tak ďalej :)

 • dunco

  Po prvních pár řádcích této recenze jsem věděl jak tato recenze dopadne. Redaktor je vyloženě fanoušek Samsungu. Výkon na úrovni S3 a cena na úrovni S5, Z3 a LG G3. Za tu cenu to může koupit pouze zarytý fanoušek Samsungu,ta cena je úplně mimo.

  • Banderas

   Absolutne suhlasim. Take hovadiny ake su popisane v recenzii,to moze napisat skutocne len clovek ktory nevie co hovori alebo zaryty tamtungista…

   “Pochváliť musím aj hlasnú reprodukciu hudby, o ktorú sa stará reproduktor v zadnej časti zariadenia. Ten hrá pomerne hlasno a neskresľuje moc jednotlivé zložky zvuku, takže je vhodný aj na pozeranie filmu či malú párty u vás doma.” – Malu party doma? Ani Boomsound reproduktory u HTC One M8 neurobia malu party,nie to este 1 reprak umiestneny vzadu,a ak je to reproduktor ako u S5 tak nehrozi ani len microParty,to je ledva na ozvucenie kupe vozna v novych vlakoch ked stoja.

   “Objektívne ale môžem povedať, že rozdiel v rýchlosti ani odozve na vaše podnety, napríklad v porovnaní so Samsungom Galaxy S5, nepostrehnete” – ak TouchWiz na A5 seka ako na S5 tak pri tom lagovani clovek uz fakt nepostrehne rozdiel.

  • hrino

   Uroven S5, Z3, G3 ale teraz nie v case uvedenia do predaja… Alebo aj nova A4 od Audi za 30 000 je zla kupa, ked za tu cenu kupis ojazdenu staru osmicku?
   Ak takto rozmyslas, potom nikdy nic nemozes kupit lebo vsetko nove je na zaciatku drahe a postupne zlacnie a casto sa stane ze to je na trhu aj naraz, no porovnavat sa to neda…

   A zabudas na fakt ze tento telefon oproti S5 prinasa novu a pre vela ludi aj kvalitnejsiu konstrukciu s drahsich materialov.

   • dunco

    Mě, ale zajímají parametry a ne vzhled. Vnitřnosti to má na prd, neodpovídají ceně, to musíš pochopit.

    • hrino

     Ale cenu netvori len procesor a displej.. Aby sme sa chapali, aj mne to pride dost, len beriem do uvahy ze je to nieco nove aj pre znacku ktora ten telefon spravila, je tam kopec inovacii a pravdepodobne aj SW vybavy a za toto vsetko si musis priplatit. A v neposlednej rade ako je uz zvykom cena rychlo padne :)

     • dunco

      Ok,ale pochop,že když si za tu cenu koupím některý telefon co jsem uvedl,tak už budu mít od začátku lepší displej, procesor, foťák, reproduktory atd..Tak proč ho mám kupovat?!!!!

      • hrino

       Adi sa nechápeme.. Porovnávas prakticky neporovnateľne, spomínané telefóny su rok staré a je jasné ze im cena klesla na úroveň dnešných telefónov strednej triedy… O pol roka bude tento stat 200e a ty napíšeš pri recenzii na nejaký lowend od Prestigia ze za jeho cenu si kúpiš Samsung A5 :)

       • dunco

        Promiň, ale je to marný, je to marný.

        • hrino

         Asi áno

         • kri

          hrino, nie je podstatne, ze ako dlho su na trhu konkretne mobily nakolko ked kupujem novy telefon, tak aj ten co je na trhu rok bude novy, mozno len pred par dnami vyrobeny. a tuto samsung hracku pri sucasnej ponuke na trhu si kupia naozaj iba dumb and dumber, ktori nemaju o mobiloch sajnu.

         • kri

          hrino, nie je podstatne, ze ako dlho su na trhu konkretne mobily nakolko ked kupujem novy telefon, tak aj ten co je na trhu rok bude novy, mozno len pred par dnami vyrobeny. a tuto samsung hracku pri sucasnej ponuke na trhu si kupia naozaj iba dumb and dumber, ktori nemaju o mobiloch sajnu.

         • kri

          hrino, nie je podstatne, ze ako dlho su na trhu konkretne mobily nakolko ked kupujem novy telefon, tak aj ten co je na trhu rok bude novy, mozno len pred par dnami vyrobeny. a tuto samsung hracku pri sucasnej ponuke na trhu si kupia naozaj iba dumb and dumber, ktori nemaju o mobiloch sajnu.

   • logo

    Výborne napísané, súhlasím, je to presne tak…….

  • Fanusik Samsungu co ti pise z LG G3 a doteraz vlastnil HTC Sensation XE, LG G2 a Nexus :) Cenu som hodnotil aj ja negativne…

   • dunco

    Tak si přečti prvních pár vět co jsi napsal.Když někdo takhle začne recenzi tak nevím co si mám myslet.

 • stanley1

  take osemjadro honor 6 ho doslova zadupe do zeme, v antutu len nieco cez 20tis? ved to je na smiech.. napr honor 6 plus ma score vysoko nad 40 tis. navyse za skoro menej ako 100e.. dakujem neprosim.. dizajn a vzhad nie je vsetko.. najdolezitejsi bol takmer vzdy pomer cena/kvalita! za tento midend srot by som nedal viac ako 250e a to hovorim s plnou vaznostou! az sa bude predavat za takuto cenu, bude rentabilny a adekvatny k tomu co ponuka..

 • jano pn

  mňa zaujala pasáž:
  Do zariadenia si môžete vložiť buďto pamäťovú kartu, alebo druhú SIM. Vy sami si tak môžete vybrať, čo viac potrebujete. Toto riešenie je veľmi praktické a páči sa mi jeho idea. Za to má u mňa Samsung ďalšie plus.
  Pre mna 100 percent mínus lebo keď si kúpim telefón na dve sim karty ako chcem tak kam dám potom pamäťovú kartu takže žiadna výhoda

  • maťko

   A keď si kúpiš zariadenie bez slotu na pamäťovú kartu, tak kam si ju dáš…?
   Máš to tam preto aby si mal možnosť sa rozhodnúť čo využiješ. Drvivá väčšina telefónov má možnosť len simka a pamäťovka, takže toto je určite prínos ak máš možnosť voľby.
   Nevraviac o tom, že sa to dá kedykoľvek prehodiť a zvoliť si čo viac potrebuješ. Cez deň tam môžeš mať obe simky a keď máš voľno, tak napr “pracovnú” vymeníš za pamäťovú kartu.

 • Ani nemusim citat clanok a viem aku ma chybu, alebo chyby – cena a je to samsung.

 • Adam Beňko

  Nema byt galaxy A5 fullmetal ? Co som cital recenzie na inych strankach , tam pisali o fullmetal body , ci mate iba inu verziu ?

 • Dano3266

  Však to vyzerá ako sgs 2, dizajnéri v samsungu musia mať svoju prácu radi lebo viditeľne sa tam nenarobia :-D. A tá cena? No ten kto si to kúpi asi o telefónoch veľa nevie…

 • Zdeno

  Je vás tu asi 10 čo nadávate na Samsung a nechceli by ste ho ani zadarmo. A to ste ho ani nevideli a nedržali. Zvyšných 200 ľudí si recenziu prečíta a povie si že pekný telefón, dobrý, ale zatiaľ drahý. Ale nemajú potrebu to komentovať a chváliť sa aký super fón Sony, HTC atď. majú skoro zadarmo. Svedčia o tom predaje Samsungu. Síce klesajú, ale stále sú obrovské.

  • Adam Beňko
  • Adam Beňko
  • Dano3266

   Zadarmo by ho bral každý, ide o to že je predražený. Polovička má Lenovo Vibe Z2 za 300 a jediný mínus je asi veľkosť toho telefónu (5,5). Poprípade iný výrobcovia ponúkajú viac muziky za menej dukátov tak nevidím logický dôvod kúpiť si tento Samsung.

  • maťko

   súhlasím s tebou.
   K tým klesajúcim predajom… Chytám sa za hlavu pri niektorých komentároch ako sa niektorí diskutéri vytešujú, že samsung klesá, a že nech padne na kolená. To len vidieť že o tom nič nevedia.
   Zisky má samsung stále sú obrovské, to je nepochybné a stále aj obrovské budú. Samozrejme že klesajú, keďže rastú iní výrobcovia, tak niekde na trhu sa to prejaví a líder to zvyčajne pocíti najviac, najmä keď vstupujú do hry noví zaujímaví hráči. No predpokladám, že možno o nejaké 2-3 roky sa to ustáli, samsung bude dovtedy najskôr stále klesať. A aj potom bude samsung najväčší, len s menším podielom voči ostatným.

 • Roman

  Tak v recenzii napíšete že výkon je super idú tam najnáročnejšie hry, systém mal len pár zaváhaní tak prečo len 75% podľa vaších slov by to malo byť aspoň 85%

 • Roman

  Tak v recenzii napíšete že výkon je super idú tam najnáročnejšie hry, systém mal len pár zaváhaní tak prečo len 75% podľa vaších slov by to malo byť aspoň 85%

  • To je hodnotenie s porovnani s dalsimi zariadeniami tejto cenovej kategorie :-) A za 400 EUR sa nájdu zariadenia aj s lepším procesorom, preto ma hodnotenie iba 75%

 • L

  Za tú cenu jedine ak sľúbili ľuďom vo výrobe zvýšenie platov aspoň o 100$ iný dôvod na takú cenu nevidím

 • Rasto

  Tá batéria je smiešna u samsungu, ze rozsvieteny displej 2,5 az 3 hodiny… Na mojom lg g2 mám pri týchto hodnotách ešte cca 50% a to som väčšinu času na nete.

 • mudryp1 .

  Vsetci odbornici tu zabudaju na jednu vec a tou je ze kolko % ludi pri kupe telefonu zaujima kolko bodov ma v antutu a ci ma cip 80 alebo 802…takze hovorit ze si ho kupi len dumb and dumber nie je velmi namieste…kazdy sa vyzna v niecom inom a neznamena to hned ze je dumber. V mojom okoli su ludia co maju Z2 a nevedia ani zapnut internet. Samsung nepredava telefony len pre ludi ktori ovladaju a riesia technicke parametre.

 • LACEESTRIKE

  LTE/4G ikona
  mam 4G sim a aj aktivnu sluzbu 4G, aj v pokryti siete 4G som,vyber siete nastaveny na automatiku.. no ikonka siete mi ukazuje H, H+ ….operator tvrdi ze 4G mam aktivnu. Neviem teda kde moze byt chyba…

+