MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Absolútny vrchol

Nie je žiadnou novinkou, že displeje vlajkových lodí od Samsungu vždy patria medzi to najlepšie. Ani v prípade Samsungu Galaxy S10 tomu nie je inak. Rovnako, ako som chválil displej Samsungu Galaxy S10+, budem chváliť aj tu. Oproti nemu je síce menší, no všetky ostatné parametre, vrátate rozlíšenia, sú úplne rovnaké. Čo to znamená v praxi? Vďaka skvelej svietivosti až 1200 nitov nebudete mať problém s jeho čitateľnosťou na priamom slnku, vďaka AMOLED technológii sa môžete spoľahnúť na skvelú čiernu a krásne sýte farby.

Displej zaberá takmer úplne celú prednú stranu zariadenia. Vďaka zahnutiu neexistujú na bokoch prakticky žiadne rámčeky, tie nad a pod displejom sú naozaj minimálne. Toto zahnutie so sebou okrem dizajnu neprináša nič, no aj tak sa mi páči. Nie je nijako agresívne a so smartfónom sa aj napriek tomu pracuje bezproblémovo.

Uhlopriečka tohto displeja je 6,1″ a rozprestiera sa na nej rozlíšenie až 3040 x 1440 pixelov. Hustota pixelov na palec je až 550, čo je naozaj skvelá hodnota. Jednotlivé pixely neuvidíte ani pod lupou. Displej je dokonca ostrejší ako v prípade Samsungu Galaxy S10+. Ich rozlíšenie je síce rovnaké, avšak menšia uhlopriečka zaistí vyššiu hustotu pixelov.

V praxi to znamená, že na displej sa budete pozerať s radosťou. Na oboch stranách je jemne zahnutý. Celistvosť krásne natiahnutého displeja takmer na celú prednú stranu zariadenia narúša predný fotoaparát, ktorý sa nachádza priamo v ňom. Niekomu to prekážať nebude, no niekomu áno. Možností, ako vyriešiť problém predného fotoaparátu pri bezrámikovom displeji je viacero, Samsung na to išiel takto. Oproti väčšiemu modelu sa tu nachádza iba jeden fotoaparát, takže táto “diera” je asi o polovicu menšia. Samsung sa tento priestor predného fotoaparátu snaží efektne zakryť jednou z predinštalovaných tapiet a celkom dobre sa mu to darí. Neznalý používateľ by pri prvom pohľade na zariadenie ani nezistil, že v displeji nejaká diera je.

Nechýba mu podpora HDR 10+ a oproti predchodcom ponúka vyšší jas a širší rozsah farieb. Vysoké rozlíšenie je možné v nastaveniach znížiť. Z výroby je nastavené rozlíšenie FullHD+, čo je síce plne dostatočné, ale prečo nevyužiť to maximálne. Viacero testov potvrdilo, že vyššie rozlíšenie má v tomto prípade len minimálny dopad na celkovú výdrž smartfónu. Ja som teda vošiel do nastavení a rozlíšenie prepol na maximálne. K dispozícii je ešte aj HD+ nastavenie, no tu je už hrubší raster naozaj viditeľný a toto nastavenie neodporúčam vôbec.

Každý správny Samsung s AMOLED displejom ponúka aj Always On režim. Ten je naozaj prepracovaný a nechýba mi tu prakticky nič. Okrem toho, že ho môžete mať zobrazený neustále, je novinkou možnosť jeho zobrazenia po ťuknutí prstom na displej. Zobraziť si môžete nechať čas, dátum, percento nabitia batérie a zariadenie vás bude informovať aj o zmeškaných udalostiach. Vítanou funkciou je aj možnosť ovládania hudobného prehrávača priamo z Always On displeja. Samsung dokonca pri zapnutom Always On displeji kontroluje úroveň okolitého osvetlenia a automaticky upraví jas tak, aby boli informácie dobre čitateľné. V praxi to znamená, že počas slnečného dňa je jas vyšší, naopak v noci je zase nižší.

Oleofóbna vrstva na displeji plní svoj účel výborne. Mastnota z prstov sa na ňom zachytáva naozaj minimálne a prst po displeji kĺže s ľahkosťou.

Okrem tohto všetkého si môžete farebné podanie displeja upraviť tak, ako vám vyhovuje. Režim obrazovky môžete nastaviť na prirodzený alebo sýte farby. V prípade druhého nastavenia ešte môžete doladiť samotné vyváženie bielej buď do chladnejších alebo teplejších tónov.

Výkon a Pamäť: Pravá vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí

Samsung Galaxy S10 je, čo sa týka výkonu, na úplnej špičke. Vyrába sa aj vo verzii s procesormi Qualcomm, no u nás sa predáva s procesorom priamo od Samsungu, Exynosom 9820. Ten je vyrobený 8 nm technológiou. So samotným výkonom budú spokojní aj tí najnáročnejší používatelia. Rýchlosť systému je ukážková, rôzne efekty a prechody sú plynulé a bez sekania. Systém je vyladený veľmi dobre, aplikácie nepadajú a jeho používanie je veľmi príjemné.

Vysoký grafický výkon zase ocenia hráči. Samsung Galaxy S10 zvládne akúkoľvek hru na plných detailoch. U mňa býva zvykom, že zaradenia testujem hraním PUBG. V tomto prípade ide všetko bez problémov aj na maximálnych detailoch a problém mu nerobí ani dlhšie hranie. Síce sa trochu zahreje, no to sa neprejaví na znížení fps. Výsledky z benchmarkov AnTuTu a Geekbench si môžete pozrieť nižšie.

Pri hraní sa síce telefón trochu zohreje, no nie je to nič vážne. Prehrievanie som nepocítil ani pri dlhšej náročnej práci či hraní hier.

Čo sa pamäte týka, tá tiež uspokojí aj tých náročnejších. Hodnota RAM je 8 GB, aplikácia CPU-Z ukazuje 7431 MB celkovej pamäte. Pri bežnom používaní sú stále k dispozícii približne 3 GB RAM. V praxi to znamená, že zariadenie nemá problém ani s náročnejším multitaskingom, aplikácie na pozadí nezatvára a dokáže ich tam mať naozaj veľa.

Kapacita vnútorného úložiska je veľmi slušných 128 GB. CPU-Z ukazuje 109,95 GB, z čoho mám aktuálne po nainštalovaní všetkých mnou používaných aplikácií k dispozícii ešte 103 GB. To je naozaj slušná hodnota pre poriadnu porciu hudby či videí. Pokiaľ by vám ani toto nestačilo, k dispozícii je aj slot na pamäťové karty microSD do kapacity 512 GB. Je škoda, že tento slot je zdieľaný so slotom na SIM kartu. To znamená, že buď využijete Samsung Galaxy S10 ako Dual SIM prístroj, alebo len s jednou SIM kartou a pamäťovou kartou.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
5.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+