MojAndroid

Samsung Galaxy S21+ je stredným z nedávno predstavených modelov. Výbavu má až na pár detailov totožnú s Galaxy S21. Slovenská cena je stanovená na 1049 eur za verziu so 128 GB úložiskom alebo 1099 eur s 256 GB pamäťou.


Časti recenzie:

Ak si nový Galaxy S21+ predobjednáte, získate navyše slúchadlá Samsung Galaxy Buds Live a novinku – Samsung SmartTag úplne zadarmo.

Samsung Galaxy S21+

Novinka prichádza s novým 5 nm procesorom a vylepšeným dizajnom, avšak prišla o slot na pamäťové karty, QHD rozlíšenie displeja a nabíjací adaptér či slúchadlá v balení.

V balení chýba nabíjačka

Keď Apple oznámil, že v balení nových iPhonov nebude nabíjací adaptér, našlo sa množstvo zástancov tohto riešenia, ale aj množstvo odporcov. Samsung sa teraz vybral rovnakým smerom. Vlajkové lode tohto výrobcu sa väčšinou vyznačovali bohatším balením. Nechýbali napríklad kvalitné káblové slúchadlá od značky AKG či rôzne USB-C redukcie.

Samsung Galaxy S21+

Aktuálne modely majú balenie značne ochudobnené. Okrem samotného smartfónu sa tu nachádza len obojstranný USB-C kábel, kovový nástroj na vyberanie SIM karty a dokumentácia. Nabíjačka, slúchadlá či spomínané adaptéry chýbajú.

Samsung tak mohol predajné balenie celkom slušne zmenšiť. Stále však platí, že v tomto smere je na tom lepšie Apple, ktorého “krabička” je podstatne užšia.

Konštrukcia a dizajn: Tá pravá vlajka

Najnovšie vlajkové lode ponúkajú konštrukciu, ktorá je vyrobená zo skla a kovu. Teda až na základný Galaxy S21. S21+ týmto “problémom” netrpí. Jeho prednú aj zadná strana sú sklenené, pričom ich chráni najnovšie ochranné sklo Gorilla Glass Victus. Jeho rám je kovový a plynule prechádza do oblasti fotoaparátu na zadnej strane.

Samsung Galaxy S21+

Sklo je oproti plastu v Galaxy S21 studenšie na dotyk, no pri záťaži je teplo cítiť viac. Čo je najlepšie, vyhotovenie je matné.  Takto by to mali robiť všetci výrobcovia, výborne odoláva odtlačkom prstov.

Nádherný dizajn

Je to síce čisto subjektívny pocit, ale celkový dizajn novinky sa mi páči. Nie je na ňom nič, čo by som chcel vymeniť. Páči sa mi dizajn fotoaparátov na zadnej strane a ich implementácia do celkovej konštrukcie zariadenia. Strieborná farba vyzerá veľmi dobre.

Samsung Galaxy S21+

Predná strana samozrejme patrí displeju, ktorý je natiahnutý až po okraje. Chránená je najnovším krycím sklom Gorilla Glass Victus. Horná strana obsahuje len dva sekundárne mikrofóny, na spodnej sa nachádza USB-C konektor, slot na dve SIM karty a reproduktor. Druhý reproduktor zo stereo dvojice je na prednej strane nad displejom.

Žiadne extrémy či experimenty

Ľavá strana je úplne prázdna, až na dva plastové predely kovového rámu, ktoré sú tam kvôli priepustnosti signálu. Všetky hardvérové ovládacie tlačidlá sú umiestnené vpravo. Ich umiestnenie je ideálne. Nie sú ani príliš vysoko a ani nízko. Používajú a stláčajú sa veľmi príjemne. Kovová oblasť fotoaparátu na zadnej strane jemne vystupuje nad okolitý povrch, no nie je to nič extrémne.

Samsung Galaxy S21+

Keďže ide o vlajkovú loď, samozrejmosťou je vodoodolnosť, v tomto prípade IP67. Zariadenie by malo vydržať ponorenie do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.

Samsung Galaxy S21+ a zabezpečenie

Samsung vo svojich vlajkových lodiach už tradične ponúka ultrasonický snímač odtlačkov prstov. A už tradične sa mi toto riešenie pozdáva zo všetkých najviac. Jediným reálnym nedostatkom je to, že nie každé ochranné sklo s ním dokáže spolupracovať. Inak ale ide o extrémne spoľahlivé riešenie.

Snímač sa podľa výrobcu v tejto generácii zväčšil až o 70 percent. Áno, nájdu sa aj používatelia, ktorým nevyhovuje a sťažujú sa, že je nepresný. Moje skúsenosti sú ale úplne iné. Galaxy S10, S20 a aj S21 majú najlepšie snímače odtlačkov prstov na svete.

Samsung Galaxy S21 5G snimac odtlackov prstov

Ten v Galaxy S21+ je opäť extrémne presný a nemal som akýkoľvek problém s odomykaním. Rovnako je to so všetkými modelmi série Galaxy S21. Zo sto pokusov sa mi stalo možno raz, že sa zariadenie neodomklo na prvýkrát. Aj to bola väčšinou moja chyba. Oblasť snímača si môžem nechať zobraziť neustále v rámci funkcie Always On displej, prípadne sa zobrazí jedným ťuknutím na displej.

Odomykať je možné aj prostredníctvom tváre. Nečakajte ale žiadne pokročilé technológie, aké ponúka napríklad Apple či Huawei. Avšak funguje to spoľahlivo a rýchlo. V porovnaní s odtlačkom prsta ale ide o podstatne menej bezpečné riešenie. V nastaveniach si môžem vybrať či po zaregistrovaní tváre zostanem na odomykacej obrazovke alebo sa automaticky dostanem na tú domovskú. Trochu mi ale chýba funkcia rozsvietenia displeja po zdvihnutí. V nastaveniach som ju nenašiel.

Displej: To najlepšie, až na rozlíšenie

Jedným z najkontroverznejších parametrov novinky je rozlíšenie displeja. Už od čias Galaxy S6 ponúka Samsung vo svojich vlajkových lodiach QHD rozlíšenie. Tento rok sa to zmenilo. Galaxy S21 a S21+ prišli na trh s FHD+ rozlíšením. Minulý rok sme síce QHD rozlíšenie k dispozícii mali, no len pri frekvencii 60 Hz. Takže používatelia, ktorí chceli mať plynulejší displej, museli rozlíšenie znížiť.

Samsung Galaxy S21+ displej

 • Displej má od výroby na sebe nalepenú ochrannú fóliu, ktorá je takmer neviditeľná. Pred škrabancami ochráni výborne.

Vyššie rozlíšenie tak zostane výsadou len modelu Ultra. Áno, mnohým sa bude zdať rozlíšenie ako nedostatočné, prípadne nevhodné pre vlajkovú loď a áno, súhlasím. Ale pokiaľ sa nebudete pozerať len na parametre, zistíte, že displej novinky je jednoducho nádherný. Mimochodom, už nie je zahnutý, čo ocenia mnohí používatelia. A ja som jedným z nich.

Samsung Galaxy S21+

V porovnaní so základným Galaxy S21 je displej väčší, čo znamená pri rovnakom rozlíšení nižšiu hustotu pixelov na palec. Menší model má tak displej o nieco ostrejší. V praxi je to úplne jedno, rozdiel spoznáte len ťažko.

Nižšie rozlíšenie pri bežnom používaní nerozoznáte. Naozaj. Čo ale rozoznáte, je skvelý kontrast a parádne farebné podanie. Pri prvom rozbalení tohto smartfónu som mal pocit, že ide o displej z budúcnosti. Ďalšou skvelou vlastnosťou je variabilná obnovovacia frekvencia.

Samsung Galaxy S21+

Variabilná obnovovacia frekvencia

V závislosti od toho, čo so smartfónom robíte, sa obnovovacia frekvencia displeja prispôsobuje. Pre používateľa to znamená skvelý používateľský zážitok, pre zariadenie zase šetrenie batérie. V nastaveniach si môžem zvoliť ponechanie frekvencie len na 60 Hz. Vynútenie stálych 120 Hz nie je možné. Viditeľnosť displeja na slnku je výborná, môže za to napríklad aj maximálny jas na úrovni skvelých 1300 nitov.

Správanie displeja je možné už tradične celkom podrobne upraviť. V režime obrazovky si môžem zvoliť sýte farby alebo prirodzený režim. Prednastavené sú práve sýte farby. Tu to ale nekončí. Upraviť je možné aj vyváženie bielej farby, buď jednoduchým posuvníkom alebo pomocou rozšírených nastavení aj presnejšie v rámci RGB matice. Toto ale nie je žiadna novinka, nadstavba One UI to už ponúka dlhšie.

Samsung Galaxy S21 5G snimac odtlackov prstov

Always On displej

Always On displej je opäť výborný. Zobrazený ho môžem mať neustále alebo sa dokáže zobraziť len na 10 sekúnd po ťuknutí na displej. Poteší aj možnosť nastaviť si presný plán, kedy bude zobrazený a kedy nie. V rámci dizajnu je možné upraviť štýl hodín a ich farbu. Always On displej môže byť orientovaný na výšku, ale aj na šírku. Nechýba informácia o aktuálnom stave batérie a samozrejmosťou je aj zobrazovanie notifikácií v podobe ikony.

Výkon a Pamäť: Exynos sa konečne zlepšil

Na našom trhu Samsung ponúka nové modely s procesorom z vlastnej strajne – Exynos 2100. V USA, Kanade či domovskej Kórei sú nové vlajkové lode s procesorom Snapdragon 888. Samsung v tomto smere má čo robiť, pretože minuloročné Exynosy sa veľmi nepodarili. V porovnaní so Snapdragonmi boli menej výkonné, viac sa prehrievali a výdrž bola značne nižšia. Exynos 2100 to má napraviť.

Nový procesor je vyrobený najmodernejším 5 nm výrobným procesom. Viac informácií si o ňom môžete prečítať v článku Exynos 2100 oficiálne: O 30 % lepší výkon a integrovaný 5G modem.

Náš tip
Exynos 2100 vs Snapdragon 888 vs Kirin 9000 vs Apple A14 | Porovnanie

V rámci výkonu sa tak opäť môžete tešiť na poriadnu vlajkovú triedu. Samsungu Galaxy S21+ nerobia problém ani tie najnáročnejšie hry, všetko zvláda s nadhľadom.

AnTuTu

V rámci benchamrku AnTuTu som Galaxy S21+ porovnal s Huawei Mate 40 Pro. Výsledky z AnTuTu z Androidov nemá význam porovnávať s iPhonmi, preto som sa tomu vyhol. Do tabuľky som vložil aj informácie z testu, v ktorom som porovnával výsledky Galaxy Note 20 Ultra (Exynos) a OnePlus 8 Pro v rámcie recenzie Samsungu Galaxy Note 20 Ultra.

Galaxy S21+ Galaxy S21 Galaxy Note 20 Ultra OnePlus 8 Pro Mate 40 Pro
Test 1 595 141 / 53,9 st. 630 494 / 50,4 st. 527 049 / 60,8 st. 566 850 / 41,1 st. 546 345 / 37 st.
Test 2 525 040 / 53,9 st. 608 867 / 53,6 st. 488 082 / 60,6 st. 571 795 / 43,4 st. 478 937 / 41 st.
Test 3 540 229 / 57,7 st. 553 201 / 50,4 st. 456 008 / 59,9 st. 568 885 / 42,6 st. 431 249 / 41 st.
Test 4  519 703 / 58,3 st. 561 525 / 54,6 st. 327 909 / 44 st.

V porovnaní s Galaxy Note 20 Ultra sa výkon zvýšil a znížila sa aj teplota. Nový procesor je na tom o poznanie lepšie. Galaxy S21+ bol ale stále teplejší ako OnePlus 8 Pro a Huawei Mate 40 Pro. Čo sa týka batérie, Samsung Galaxy S21+ stratil počas týchto štyroch testov 18 percent. Huawei stratil 13 % a Galaxy S21 stratil 20 percent.

Benchmarky ukázali, že Samsung svoju chybu napravil a nový procesor môže súperiť s tými najlepšími. Avšak stále to nie je úplne ono, zariadenie je pri záťaži opäť o niečo teplejšie, čo sa neskôr prejaví v slabšej výdrži. Ak patríte medzi zákazníkov, ktorí sa nonstop nehrajú najnáročnejšie hry, budete určite spokojní.

Bez microSD

Jedným z problémov pri prechode z minuloročných modelov môže byť absencia pamäťových kariet. Samsung Galaxy S21+ ponúka v základe 128 GB úložisko, ak si priplatíte 50 eur, dostanete 256 GB. Osobne si myslím, že je to v čase cloudových úložísk absolútne postačujúce.

Lenže máme tu mnoho používateľov, ktorí na pamäťové karty nedajú dopustiť. Natáčajú napríklad veľa videí, ktoré si zálohujú v telefóne. Presne títo by mohli mať s absenciou slotu na pamäťové karty problém. Pred kúpou si teda musíte zvážiť či vám bude 256 GB miesta dosť alebo radšej zvolíte iný model s podporou pamäťových kariet.

Operačná pamäť má kapacitu 8 GB a je plne postačujúca. Systém si necháva približne 2,2 GB voľnej RAM. Testovanie ukázalo, že Galaxy S21 nemá žiadne problémy, ktoré by boli spôsobené zlou správou či nebodaj nedostatkom operačnej pamäte.

Samsung Galaxy S21+ 5G: Android 11 a One UI 3.1

Nie je žiadnym prekvapením, že aktuálna vlajková loď jedného z popredných výrobcov bude bežať na operačnom systéme Android 11. Samsung už tradične ponúka aj svoju používateľskú nadstavbu, tentokrát v najnovšej verzii One UI 3.1. Nadstavba je moderná a veľmi dobre optimalizovaná.

Ponúka všetky základné, ale aj pokročilé funkcie, ktoré by ste si mohli priať. Ovládanie systému je možné buď tradične pomocou troch softvérových tlačidiel alebo prostredníctvom gest. To je ale funkcia samotného operačného systému. Nadstavba je veľmi dobre prispôsobená používaniu zariadenia v jednej ruke. Na druhú stranu, veľký displej s uhlopriečkou 6,7″ radšej ovládam dvomi rukami.

Všetky začiatočné položky v menu či v nastaveniach nie sú úplne na vrchu, ale začínajú približne v strede. Je to práve kvôli tomu, aby na ne bolo možné dosiahnuť aj prstom jednej ruky. Toto som chválil už pri predchádzajúcich verziách nadstavby One UI a chválim to aj teraz.

Samozrejmosťou je funkcia Bočný panel, ktorú Samsung už dávnejšie vymyslel kvôli tomu, aby aspoň nejako ukázal nové možnosti využitia zahnutého displeja. Nachádzajú sa tu skratky k najpoužívanejším aplikáciám, ktoré si môžete upraviť podľa seba. K dispozícii sú aj akési widgety, pričom nové je možné sťahovať z obchodu Galaxy Store.

Aplikácie môžu byť buď všetky usporiadané na domovských obrazovkách (ako to poznáme z Apple smartfónov), ale nechýba tu ani klasické menu, v ktorom si ich zoradíte podľa seba alebo podľa abecedy. Domovská obrazovka, ako aj menu aplikácií môžu byť v mriežke 4×5 až 5×6 ikôn.

Nechýbajú tu ani šikovné funkcie, ako napríklad rozsvietenie displeja dvojitým poklepaním. Rovnakým gestom ho je možné aj opätovne zamknúť. Samsung si tiež pripravil špeciálny nástroj s názvom Starostlivosť o zariadenie. Nie je to nová funkcia, ale určite stojí za zmienku. Tu nájdete detailné informácie o batérii a jej využití, ale aj o úložisku či RAM.

Samsung Galaxy S21+ 5G ponúka veľmi dobré stereo reproduktory

Multimediálna výbava je už tradične výborná. Fotografie a videá je možné prehliadať na skvelom displeji a aj s kvalitným zvukom. Opäť sa môžete spoľahnúť na výborne hrajúce stereo reproduktory. Jeden sa nachádza na spodnej strane, druhý je zároveň aj reproduktorom slúžiacim na telefonovanie a umiestnený je nad displejom.

Reproduktory hrajú rovnako kvalitne a rovnako nahlas. A keď myslím nahlas, tak poriadne nahlas. Ani pri najvyššej hlasitosti nie je zreteľná rezonancia či iná degradácia kvality zvuku. V rámci možností nechýba ani basová zložka. Zvuk z nich je celkovo veľmi príjemný a opäť patria medzi to najlepšie na trhu.

Samsung Galaxy S21+

3,5 mm audio jack bohužiaľ na smartfóne nenájdete. V balení sa tiež nenachádzajú žiadne slúchadlá, ako sme boli zvyknutí, to je škoda. Osobne mi to v ére bezdrôtového počúvania hudby nevadí. Moje Bluetooth slúchadlá (Galaxy Buds+) sú vždy pripravené.

V rámci konektivity chýba snáď len zabudnutý infračervený port. Aj keď mať možnosť ovládať napríklad televízor pomocou telefónu by nebola na škodu. Samozrejmosťou je podpora sietí 5G a naraz je možné do Galaxy S21 vložiť až dve fyzické SIM karty. Navyše, nechýba ani eSIM funkcionalita.

Fotoaparát Samsung Galaxy S21+ 5G: Patrí medzi to najlepšie

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že fotovýbava sa v porovnaní s minuloročným Galaxy S20+ nezmenila. A je to pravda, teda aspoň po hardvérovej stránke. Opäť tu máme dva dvanásťmegapixelové snímače a jeden 64 MP objektív s úplne rovnakými parametrami:

Hlavný snímač: 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS
Ultra-širokouhlý snímač: 12 MP, f/2.2, uhol záberu 120˚
Teleobjektív: 64 MP, f/2.0, PDAF, 1,1x optický zoom, 3x bezstratový zoom, OIS

Človek by mohol povedať, že nový Galaxy S21+ bude fotiť úplne rovnako ako predchádzajúci model. No zlepšil sa softvér, takže fotografie sú ešte lepšie. Svoju úlohu v tomto smere hrá aj výkonnejší procesor Exynos 2100, ktorý zvláda všetky úkony ešte o niečo rýchlejšie.

Rozlíšenie, pomer strán a veľkosť fotografií

Fotografovať je možné pomocou hlavného snímača v rozlíšení 12 megapixelov pri pomere strán 4:3. Ak zvolíte iný pomer strán, fotografia bude orezaná, čo znamená nižšie rozlíšenie. Samsung dovolí fotografovať aj v rozlíšení 64 megapixelov pomocou “teleobjektívu”, ktorý využije ako hlavný snímač. Počas pekného slnečného počasia či všeobecne dostatku svetla dokáže vyfotografovať viac detailov ako hlavný snímač.

Avšak neponúka taký dobrý dynamický rozsah, čo je dosť dôležité. Hlavný snímač samozrejme vedie aj v kvalite fotografií v noci. 64-megapixelové fotografie sú veľké približne 17 MB, zatiaľ čo 12 MP fotografie majú približne 3 MB. RAW fotografie s rozlíšením 12 megapixelov sú veľké približne 23 MB.

Aplikácia fotoaparátu

Fotoaplikácia je už tradične na vysokej úrovni a ponúka všetky dôležité funkcie. Práca s ňou je veľmi príjemná a intuitívna. Avšak niekedy, najmä pri zoomovaní, som postrehol jemné zaváhania. Pripisujem to možno horšej softvérovej optimalizácii, no nie je to nič, čo by mi nejako vyslovene prekážalo.

Kvalita fotografií cez deň samozrejme patrí medzi špičku. Nič iné som ani nečakal. Dynamický rozsah je výborný a páčia sa mi aj verné farby. Úroveň saturácie je zvládnutá veľmi dobre a šum prakticky neexistuje. Rovnako nočné fotografie sú veľmi dobré. Nie sú ladené zbytočne do teplých farieb a snažia si zachovať vernosť. Nočný režim je k dispozícii pre všetky tri snímače a určite ho odporúčam používať.

Samsung Galaxy S21+

Fotografie dokáže celkom slušne vylepšiť. Nočný režim výrazne eliminuje šum, fotografiu zosvetlí a celkovo vyzerá lepšie. Našťastie nočné fotky nevyzerajú akoby boli vytvorené cez deň.  Bezstratové priblíženie je maximálne do 3x a takéto fotky sú veľmi pekné a detailné. Maximálne digitálne priblíženie je až 30-násobné, avšak tu už ide kvalita výrazne dole. Do približne 10x sa však fotiť stále oplatí.

“Špeciálne” funkcie

Novinkou je špeciálny režim s názvom “Režisérov pohľad”. Súčasne dokáže zobraziť zábery zo všetkých troch snímačov vzadu a selfie fotoaparátu. Používateľ tak má skvelý prehľad o tom, akú scénu dokážu v reálnom čase zachytiť konkrétne objektívy. Portrétový režim sa volá trochu netradične – Na výšku. Samsung Galaxy S21+ 5G dokáže natáčať aj video s rozmazaným pozadím, stačí vojsť do režimu Video na výšku.

Selfie

Selfie fotoaparát sa tiež vydaril. Jeho najlepšou funkciou je automatické zaostrovanie, ktoré sa len tak nevidí. V noci pomôže nočný režim, no nočné fotografie aj tak za veľa nestoja. Cez deň je to už podstatne lepšie. Dokonca aj dynamický rozsah je slušný a poteší aj portrétový režim.

Priznám sa, že trochu mi chýba  automatické zaostrovanie ultra-širokouhlého objektívu. Túto funkciu ponúka len model Ultra. To pre mňa znamená, že na podarené makro fotografie vytvorené ultra-širokouhlým objektívom môžem zabudnúť. Ale nie je to až také zlé, v tomto smere totiž nastupuje 64 MP “teleobjektív”. Priblížené fotografie nevyzerajú vôbec zle a tento snímač dokáže zachytiť množstvo detailov. Nie, stále to nemá na makro z Huawei P40 Pro či OnePlus 8 Pro (ultra-širokuhlé objektívy), no určite je to lepšie ako klasické dvoj či päťmegapixelové dedikované makro snímače v smartfónoch nižších tried.

8K video poteší, no nenadchne

Maximom pre natáčanie videa je podobne ako minulý rok 8K rozlíšenie pri 24 snímkach za sekundu a pre jeho natáčanie slúži 64 MP snímač. 8K Video poteší samozrejme množstvom detailov, no kvôli slabej stabilizácii sa hodí skôr na natáčanie statickejších záberov, určite nie na natáčanie pri chôdzi. Prítomné je aj automatické zaostrovanie, ktoré je tiež o niečo pomalšie. 8K video vidím skôr ako takú ukážku toho, čo všetko dnešné smartfóny dokážu. Minuloročné modely dokázali 8K video natáčať len 5 minút, tu je to neobmedzené.

4K video so 60 snímkami za sekundu, to je už iná káva. Najmä cez deň je parádne, plné detailov a perfektne stabilizované. Určite ide o jedno z najkvalitnejších videí, aké môžete zo smartfónu dostať. Spokojný som aj s rýchlosťou preostrovania. 4K@60fps video je možné natáčať buď hlavným objektívom alebo ultra-širokouhlým. Po začatí natáčania už nie je možné medzi nimi prepínať.

K dispozícii je aj natáčanie v 4K@30fps, prípadne FHD@60fps a FHD@30fps. Vo všetkých týchto nastaveniach sú k dispozícii všetky tri snímače a prepínanie medzi nimi je možné aj počas natáčania videa. Opäť platí, že stabilizácia obrazu je skvelá, avšak pozor na približovanie. Stabilizácia obrazu je po priblížení podstatne horšia, možno viac, ako by som si prial. Akoby tam žiadna nebola.

Celkom pekné sú aj videá v noci, no tu nastupuje výraznejší šum. To sa dalo čakať. Tiež veľmi neodporúčam prepínať medzi objektívmi, natáčanie v noci jednoznačne najlepšie zvláda ten hlavný. Aj keď to nie je tiež ideálne. Verím, že prvá softvérová aktualizácia sa zameria práve na stabilizáciu videa v noci.

Super-stabilizované a super-spomalené video

Skalní fanúšikovia sa potešia možnosti natáčať super-stabilizované video, ktoré v niektorých prípadoch dokáže doslova zázraky. Ja som radšej volil klasické video, nejako som tejto funkcii na chuť neprišiel. A keďže som dostával veľa otázok ohľadom rozlíšenia a snímkovacej frekvencie, áno, Galaxy S21 ho stále dokáže natáčať “len” vo FullHD rozlíšení pri maximálne 60 snímkach za sekundu.

Mnohí sa ma tiež pýtali na to, ako je to so super-spomaleným videom. To bolo približne pred 2-3 rokmi obrovským hitom, teraz sa jeho wow efekt vytratil. Samsung Galaxy S21 ho dokáže natáčať opäť maximálne v HD rozlíšení s 960 fps. Čo je pre mňa novinkou, je, že teraz ho natočíte dvoma spôsobmi. Smartfón dokáže buď čakať na pohyb vo vami nadefinovanej časti záberu alebo super-spomalené video natáča od ťuknutia na spúšť.

Potešilo ma tiež, že z každého natočeného videa (aj super-spomaleného) je možné jedným kliknutím vytvoriť pohyblivý GIF obrázok.

Pri dlhšom používaní fotoaparátu, najmä pri natáčaní videa, je zreteľné výraznejšie zahrievanie zariadenia v hornej zadnej časti. Našťastie to nie je nijako extrémne a v porovnaní s minuloročnými modelmi je na tom podstatne lepšie.

Batéria a nabíjanie: Úspornejší procesor pomohol

Najväčšou novinkou je v tomto smere jednoznačne absencia nabíjacieho adaptéra v balení. Tomuto som sa ale už povenoval v časti Balenie. Prejdem teda na reálne skúsenosti s výdržou novinky. Vo vnútri sa nachádza batéria s kapacitou 4800 mAh, čo je veľmi slušné. Pomôže tiež nový 5 nm procesor, ktorý je nielen výkonnejší, ale aj úspornejší. A v neposlednom rade spomeniem aj displej, ktorý dokáže v reálnom čase meniť obnovovaciu frekvenciu, čím ušetrí nejaké to percento batérie.

V porovnaní s minuloročnými modelmi je výdrž určite lepšia. Galaxy S20+ najviac trpel práve na použitý procesor, ktorý sa vo výdrži batérie nemohol rovnať so Snapdragonom. Galaxy S21 vo verzii so Snapdragonom síce nemám, a tak neviem výdrž porovnať.

Samsung Galaxy S21+

Celkovo som s výdržou spokojný. Pri bežnom používaní mi zariadenie bez problémov vydržalo do večera, pričom som mal ešte nejaké percentá k dobru. Bežné používanie zahŕňalo klasické veci, ako sociálne siete, maily, sem-tam nejaká fotka, benchmark, prípadne nejaká hra. Nenáročný používateľ by mohol zvládnuť aj dva dni bez nabíjačky. Ale toto nie je smartfón pre nenáročných.

Rýchlosť nabíjania som bohužiaľ otestovať nemohol, keďže v balení nie je nabíjací adaptér a ten originálny k dispozícii nemám. Avšak parametre nabíjania poznáme. Maximálny výkon je 25 W, rovnaký mali aj minuloročné modely. Celkové nabitie by malo trvať približne hodinu, možno o pár minút dlhšie.

Samozrejmosťou je aj bezdrôtové nabíjanie, tentokrát s výkonom 15 W a vždy ma veľmi poteší aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Pokiaľ používate ekosystém od Samsungu, svoje smart hodinky alebo bezdrôtové slúchadlá si nabijete aj prostredníctvom smartfónu, čo je obrovská výhoda najmä na cestách. Netreba nosiť žiadne nabíjačky navyše, stačí len jedna – na smartfón.

Samsung Galaxy S21+ 5G: Záverečné hodnotenie

V porovnaní s minuloročným modelom sa toho zlepšilo veľa. Áno, slot na pamäťovú kartu stále niekomu bude chýbať. Viac ma teší, že Samsung pochopil, že ľuďom sa páčia matné farebné prevedenia, ktoré nezachytávajú odtlačky prstov.

Samsung napravil aj asi najväčšiu chybu minuloročných modelov – procesor. Nový Exynos 2100 sa už tak nezahrieva, ponúka vyšší výkon a vďaka tomu sa zlepšila aj výdrž batérie. Oceňujem naozaj nádherný displej s variabilnou obnovovacou frekvenciou, aj keď len maximálne S FHD+ rozlíšením. Palec hore aj za skvelé reproduktory a parádne fotoaparáty, ktoré sú zase o niečo lepšie.

Samsung Galaxy S21+

Pochvalu si zaslúži aj fotoaparát, ktorý je síce fyzicky rovnaký, ale softvérovo opäť dozrel a fotografie z neho sú opäť o niečo lepšie. V porovnaní s plastovým Galaxy S21 mi stále lepšie vychádza menší model, ktorý je v základe o 200 eur lacnejší. Pokiaľ vám nevyhovujú jeho menšie rozmery, väčší model vám prinesie nielen väčší displej, ale aj silnejšiu batériu. Len si musíte priplatiť.

Základné Parametre:

Rozmery 165,1 x 75,6 x 8,9 mm
Hmotnosť 200 gramov
Displej Dynamic AMOLED 2X, 6,7″, variabilná obnovovacia frekvencia 48-120 Hz, 2400 x 1080p, 394ppi, zabudovaný ultrasonický snímač odtlačkov prstov
Procesor Exynos 2100
RAM 8 GB
Úložisko 128/256 GB, nerozšíriteľné
Fotoaparáty Hlavný: 12 MP, f/1.8, OIS

Ultra-širokouhlý: 12 MP, f/2.2, uhol záberu 120 stupňov

Teleobjektív 1: 64 MP, f/2.0, 3x bezstratové priblíženie

Selfie: 10 MP, f/2.2, AF

Vodoodolnosť IP68
Batéria 4800 mAh
Nabíjanie 25 W káblové, 15 W bezdrôtové, reverzné bezdrôtové
Farebné prevedenie čierna, strieborná, fialová
Ostatné Stereo reproduktory AKG, Dolby Atmos, USB-C, NFC, 5G

Samsung Galaxy S21+ 5G: Slovenské ceny a verzie:

Galaxy S21+ 5G 8/128 GB 1049 €
Galaxy S21+ 5G 8/256 GB 1099 €
 • K predobjednávkam získa zákazník bonus, bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds Live a Smart Tag v celkovej hodnote 203,90 €.

Samsung Galaxy S21 5G a jeho konkurencia

OnePlus 8 Pro

Najvybavenejší OnePlus zoženiete na Slovensku už za cenu pod 800 eur za verziu s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Oproti Samsungu má výhodu vo väčšom displeji s vyšším rozlíšením, avšak Samsung má displej kvalitnejší a jeho obnovovacia frekvencia je variabilná. OnePlus ponúkne o niečo lepšiu výdrž, Samsung zase vedie v kvalite fotoaparátov. Aj keď nie oveľa. OnePlus ale navyše ponúkne skvelé makro fotografie vytvorené kvalitným ultra-širokouhlým snímačom.

OnePlus 8 Pro fotenie

OnePlus tiež láka na podarenú nadstavbu a celkovú rýchlosť systému. Samsung však nie je o nič pomalší, navyše ponúka modernejší procesor. V rámci aktualizácií to už také jednoznačné pre OnePlus nie je. Galaxy S21 prišiel s Androidom 11 a určite dostane Android 12, 13 a 14. Pre OnePlus hovorí aj cena, ktorá je podstatne nižšia.


Apple iPhone 12 Pro

128 GB iPhone 12 Pro stojí 1149 eur, čo je o stovku viac ako Galaxy S21+ s rovnako veľkou pamäťou. Za 256 GB Samsung zaplatíte 1199 eur, iPhone vás vyjde až na 1269 eur. Samsung ponúkne krajší displej s vyššou obnovovacou frekvenciou a lepším jasom. Vo výkone zase vedie iPhone, navyše jeho softvérová podpora bude trvať dlhšie, aj keď Samsung sa za 3 veľké aktualizácie operačného systému vôbec nemusí hanbiť.


Obom modelom chýbajú nabíjačky v balení. Za fotoaparát by som dal bod Samsungu, keďže ponúka viac možností, plnohodnotný profesionálny režim a lepšie zoomovacie schopnosti. Vo videu zase vedie iPhone.

8.7

Samsung Galaxy S21+ 5G

Stredný vlajkový model od Samsungu pre rok 2021 dostal batériu s kapacitou 4800 mAh, ktorá ponúka solídnu výdrž. Teší ma, že procesor Exynos 2100 napravil chyby predchodcu. Samsung Galaxy S21+ je plnohodnotnou vlajkovou loďou, ktorej nechýba prakticky nič. Osobne mi napríklad vôbec neprekáža absencia slotu na pamäťové karty (už som ich do telefónu roky nevložil), ale zároveň chápem, že niektorým fanúšikom bude chýbať. FullHD+ rozlíšenie displeja tiež nevidím ako nedostatok. Stále si stojím za tým, že vyššie rozlíšenie v smartfónoch potrebné nie je. Opäť ale chápem rozhorčenie fanúšikov. Vlajkové lode od Samsungu už dlhé roky ponúkajú vyššie rozlíšenie. Tešia ma kvalitné stereo reproduktory a s kvalitou fotoaparátov nemám žiadny problém. Je to presne to, čo od TOP modelu v roku 2021 očakávam.zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • Kvalitná a atraktívna konštrukcia
 • Výborné stereo reproduktory
 • Vysoký výkon
 • Kvalitné fotoaparáty a video
 • Výborný snímač odtlačkov prstov
 • Skvelý displej

 • Len FHD+ rozlíšenie displeja
 • Ultra-širokouhlý objektív nevie zaostrovať
 • Chýbajúca nabíjačka v balení
 • Problémy s kompatibilitou ochranného skla na displej s ultrasonickým snímačom odtlačkov
 • Absencia slotu na pamäťovú kartu
25.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+