MojAndroid

AnTuTu nám prednedávnom oznámilo pre mnohých vcelku zarážajúcu skutočnosť. Myslia si totiž, že porovnávanie výsledného skóre z AnTuTu Benchmark medzi zariadením s Androidom a telefónom s iOS nie je príliš fér. Je tomu tak z istého prostého dôvodu.

Verzia: 7.0.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.0.7
Aktuálna cena: Zdarma

Čo je dôvodom?

V prvom rade, smartfóny s Androidom a iPhony bežia na odlišnom kerneli a líšia sa taktiež aj vo vývojárskom jazyku. Sú to dva úplne odlišné mobilné operačné systémy, tak ako aj AnTuTu Benchmark pre Android a pre iOS sú dva totálne odlišné softvéry. V oboch prípadoch sa od seba odlišujú spôsobom merania výkonu a jeho vyhodnocovania do bodov.

Antutu benchmark logo
AnTuTu Benchmark logo

Počas testovania grafického výkonu sa v benchmarku používa na iOS úplne iné API, ktoré je kompatibilné čisto s týmto operačným systémom. Android sa spolieha na OpenGL ES a vulkan, pričom iOS je známe svojim Metal API od Apple. Aj napriek tomu, že prehrávané scény sú naoko rovnaké, ich mechanizmus renderovania je od základov iný.

Porovnávať možno iba telefóny s rovnakým OS

Keďže prakticky celý proces testovania a vypočítavania počtu bodov je úplne odlišný, dokážeme s určitosťou povedať, že bude hlúposť porovnávať výkon iPhonu v AnTuTu so zariadeniami so systémom Android. Porovnávať je možné iba smartfóny, bežiace na rovnakej platforme, čiže Android modely s Android modelmi a iPhone s ďalším iPhonom.

Vedeli ste o tomto fakte aj predtým? Pokiaľ nie, bude veľmi dobré, aby ste sa už nespoliehali na počet bodov v benchmarku, najmä pokiaľ ide o porovnanie dvoch telefónov s úplne odlišným softvérom. Väčšiu výpovednú hodnotu má porovnanie smartfónov s rovnakou platformou.

Náš tip
AnTuTu: Toto je 10 najvýkonnejších Android smartfónov v septembri 2019

27.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+