MojAndroid

Samsung vrámci svojho portfólia modelov predstavil novú sériu A, ktorej modely sa označujú po desiatkách. Tak sme sa dostali cez niekoľko modelov až po Galaxy A80 a chystané Galaxy A90. Nám sa však do rúk dostal ich lacnejší súrodenec, Samsung Galaxy A40, ktorý možno na prvý pohľad neohúri tak ako ostatní. Po nejakom čase sme sa však sami presvedčili, že tento smartfón je jeden z tých, ktoré sa naozaj oplatia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Balenie: Prekvapiť vás môžu slúchadlá

Nový Samsung Galaxy A40 nám prišiel v menšej bielej krabičke, ktorá verne zobrazuje aj farebné vyhotovenie Coral. Vo vnútri sa úplne navrchu nachádza samotný smartfón. Pod ním je ukrytý biely adaptér rýchlonabíjačky s výstupom 5V a 2A, čo dá 10 wattov. Nesmieme zabudnúť na rovnako sfarbený USB-C kábel a k tomu pripájame pochvalu pre Samsung za to, že aj v tento cenovej kategórii zavádza moderný štandard.

Milým prekvapením v balení sú slúchadlá. Ani nie tak to, aké dobré sú, ale skôr to, že tam sú. Nás počas testovania mierne boleli uši, pretože nám nesadli tvarom, takže sme siahli po vlastnej alternatíve. Nehrajú však zle a pokým si nepotrpíte na najkvalitnejšom zvuku, budú vám stačiť. Výbavu zakončuje ihla na vyberanie slotu SIM kariet a krabička s dokumentmi. Tá sa ukryla vo vrchnáku celého balenia a chvíľu nám trvalo nájsť ju.

Konštrukcia a dizajn: Elegantný a hlavne kompaktný krásavec

Samsung Galaxy A40 je naozaj pekný telefón. Ťažko povedať, či je to farebným prevedením Coral, v ktorom sme ho dostali na test, alebo celkovou dobre odvedenou prácou výrobcu. Okamžite si získal priazeň nežného pohlavia, hoci muži asi zvolia iné prevedenie. Nám sa ale táto lososovo-ružovo-oranžovo lesklá kombinácia páčila. Navyše má zadná stena naozaj nádherné dúhové odlesky, ktoré kazia len mastné odtlačky prstov.

Na prednej strane kompaktného Samsungu sa rozlieha (po odrátaní zaoblených okrajov) 5,7-palcový displej. Dokonalosť narúša len nenápadný výrez obsahujúci selfie kameru v hornej časti, ktorý nám neprekážal. Nad ním sa usadil malý reproduktor určený na hovory. Notifikačná dióda chýba. Dole je mierne zhrubnutá brada, rámiky sú o niečo tenšie. V hornej časti rámika nájdete len mikrofón. Rámik po obvode celého tela je plastová imitácia kovu, ktorú dole narúša známa trojica: USB-C konektor, reproduktor a audiojack.

Ľavú stranu zariadenia obsadil na prvý pohľad široký slot na SIM karty. Je jedným z milých prekvapení, ktoré nám Samsung Galaxy A40 ponúkol. Ide o plnohodnotný Dual SIM slot s možnosťou dvoch SIM kariet plus microSD pamäťovej karty. To sa len tak nevidí a my za to výrobcu chválime. Na opačnej strane nájdete tlačidlo napájania a vyššie aj reguláciu hlasitosti. Keby ich výrobca umiestnil o jeden centimeter nižšie, bolo by to dokonalé, ani takto to však nie je katastrofa.

Už spomínanej zadnej stene vyrobenej z plastu dominuje jej dizajn. V ľavom hornom rohu si miesto našla dvojica objektívov fotoaparátov. Mierne síce vystupujú z tela, no vôbec to neprekáža. Pod fotoaparátmi je LED blesk, ktorý vie poslúžiť aj ako baterka. V hornej polovici je pomerne presná čítačka odtlačkov prstov, pod ňou pekné logo výrobcu. To si skoro nikto nevšimne, väčšinu ľudí upúta práve ten neskutočný dizajn. Aj nám sa páčil a spolu s dúhovými odleskmi je tak niečo, čo sa len tak nevidí.

Celkovo hodnotíme Samsung Galaxy A40 po tejto stránke veľmi pozitívne. S kompaktným telom s rozmermi 144,3 x 69,1 x 7,9 milimetrov a hmotnosťou 140 gramov môže byť naozaj dobrou voľbou pre ľudí hľadajúcich kompaktný smartfón. Krásny dizajn vo svojej kategórii nemá obdoby a získať si môže priazeň hlavne u žien. Mobil dobre padne do ruky, tlačidlá nie sú ani tak vysoko a poteší slot na dve SIM karty a microSD kartu.

Možnosti zabezpečenia: V strednej triede moderný štandard

Možnosti zabezpečenia nám Samsung Galaxy A40 ponúka hneď dve. Prvou je overená klasika v podobe skenera odtlačkov prstov na zadnej strane. Funguje spoľahlivo a rýchlo. Nevýhodou môže byť to, že od zvyšku zadnej steny nie je nijako ohraničený a niekedy sme ho tak netrafili na prvý pokus. Inak je výborný a nemáme sa na čo sťažovať. Prekvapí aj možnosťou gesta na stiahnutia notifikačnej lišty, ktoré sme občas použili.

Druhou možnosťou ochrany je odomykanie tvárou. Musíme vás ale varovať. Hoci funguje pomerne rýchlo, nie je zrovna bezpečné. A hoci sa nám ho fotkou nepodarilo oklamať, šikovnejším sa to podariť môže. Ak máte zrovna špinavé ruky, môžete zvoliť aj odomykanie tvárou. Je sprevádzané milou animáciou okolo výrezu displeja a pochválime aj milý detail v podobe zámku, ktorý ukazuje, či je telefón zamknutý alebo odomknutý.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+