MojAndroid

Pre zákazníkov operátora 4ka z Trnavy máme super správy. Pokrytie najmodernejšou 5G sieťou prichádza už aj do tejto časti Slovenska. Otestovať ju na vlastnej koži môžete hneď, stačí vám k tomu SIM karta od 4ky a podporovaný smartfón.

„Vo 4ke sa snažíme postupne rozširovať naše 5G pokrytie aj mimo Bratislavy do ďalších veľkých miest. Preto sme radi, že sa nám podarilo v priebehu marca dokončiť potrebnú inštaláciu 5G technológie a následne oživenie a spustenie 5G siete v Trnave. 5G signál v Trnave určite pomôže našim zákazníkom hladným po dátach užiť si vysoké rýchlosti a stabilnú priepustnosť hlavne vo vyťažených periódach dňa. Je našou ambíciou neustále krok za krokom zlepšovať naše služby a teší nás, že v procese prípravy 5G výstavby je aj ďalšie mesto na západnom Slovensku, ktoré predstavíme už čoskoro,“ hovorí Patrik Kollaroci, technický riaditeľ pre mobilné služby 4ka. 

Ktoré mestá už majú pokrytie?

Okrem Trnavy si prenosové rýchlosti 5G siete môžu vyskúšať aj zákazníci vo viacerých mestských častiach Bratislavy (Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Nové Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rača, Ružinov, Staré Mesto a Vrakuňa) či vo vybraných častiach Banskej Bystrice.

Vo všetkých oblastiach, ktoré operátor stihol sieťou piatej generácie pokryť, využíva 3.7 GHz frekvenčné pásmo a v duálnom režime 40 MHz pásmo, čo používateľom sľubuje prenosové rýchlosti až 450 Mbps.

S výstavbou 5G siete pokračuje aj konkurencia

4ka 5G na Slovensko priniesla ako prvá, no odvtedy sa do boja o najlepšiu 5G sieť zapojila aj konkurencia. Telekom zatiaľ novú sieť spustil len v Bratislave, pričom pri sťahovaní súborov dosiahnete maximum 600 Mb/s.

Telekom 5G
5G od Telekomu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O2 svoju 5G sieť nakoplo v októbri 2020 a spočiatku bola dostupná v bratislavskej Petržalke, Ružinove, Dúbravke a Karlovej Vsi. V septembri minulého roka nasledovalo prvé väčšie rozširovanie a teraz je celkovo pokrytých už 64 lokalít naprieč celým Slovenskom. Orange zatiaľ s najslabším pokrytím ponúka prístup k najmodernejšie sieti len v Petržalke.

Náš tip
Toto tu ešte nebolo. 4ka predstavuje zdieľaný paušál SLOBODA na štvrtú

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+