MojAndroid

5G sieť nie je na Slovensku ešte dostatočne rozšírená na to, aby mohla byť používaná väčšinou ľudí. Zato sa však u nás predáva množstvo smartfónov, ktoré 5G podporujú. Lenže môžete sa s nimi automaticky pripojiť k 5G sieti len z dôvodu, že má daný telefón v názve “5G”, respektíve túto sieť podporuje?

5G sieť musí pre model smartfónu povoliť samotný operátor

Podmienkou pre úspešnú registráciu so smartfónom v 5G sieti je podpora daného modelu zo strany operátora. Napríklad taký Pixel 6 Pro síce 5G podporuje, avšak naši operátori ho neregistrujú čiže využívať je možné len 4G a staršie typy mobilných sietí. Občas to býva však aj opačne. Napríklad taká 4ka svoje 5G pre iPhony spustila, avšak Apple telefónu nepovolí sa k najnovšej sieti od tohto operátora pripojiť. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Štvorica našich operátorov má zverejnenú listinu, ktorá naznačuje, s ktorými zariadeniami sa k ich 5G sieti pripojíte. Musíme však poznamenať, že ide o zoznam testovaných mobilov. Symbol “❌” v tabuľke teda nemusí nutne znamenať, že 5G sieť daný operátor pre konkrétny model nepodporuje. Znamená to, že ho neotestoval. Napríklad taký Samsung Galaxy S22 Ultra nie je uvedený u nikoho no dozaista sa s ním k najmodernejšej mobilnej sieti pripojíte. Berte to teda ako informačný zoznam smartfónov, ktoré sú určite konkrétnym operátorom podporované. Je však veľmi pravdepodobné, že táto listina je v skutočnosti podstatne rozšírenejšia.

Orange Telekom O2 4ka
Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy A22
Samsung Galaxy A32
Samsung Galaxy A42
Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy A53
iPhone 13
iPhone 12
Xiaomi Mi 10
Xiaomi Mi 10T
Xiaomi Mi 11 Lite
Xiaomi Mi 11
Xiaomi 12
Redmi Note 10
Redmi Note 11
Motorola Edge Plus
Motorola Edge 20
Motorola RAZR
Motorola moto g50
Motorola moto g100
Motorola moto g71
Motorola moto g82
Huawei P40
Huawei P40 Pro
Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 30
Huawei Mate 20X
OnePlus 9
OnePlus 9 Pro
OnePlus 8 Pro
OnePlus 8T
OnePlus Nord N10
OPPO Reno5
OPPO Reno5 Z
Realme 8
Realme GT
Realme GT Master Edition
Realme GT Neo 2 5G
Realme GT 2
ZTE Axon 11
Vivo V23
Vivo Y76
Vivo Y55

Nájde sa medzi vami niekto, kto už využíva 5G na Slovensku? Ak áno, u akého ste operátora a s akým smartfónom sa k tejto sieti pripájate? Dajte nám vedieť v diskusii.

Náš tip
Mega aktualizácia Motoroly: Android 12 dostáva na Slovensku až 7 modelov
10.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+