MojAndroid

Najmodernejšia 5G sieť tvorí minimálne množstvo pokrytia našej krajiny. Väčšinou ju nájdeme iba v našom hlavnom meste, no nájde sa napríklad aj v Banskej Bystrici. Operátor 4ka 5G ponúka, no používatelia iPhonov majú jednoducho smolu, pretože ju využívať nemôžu. Prečo je tomu tak? Téme sa venoval portál Živé.sk.

5G si zákazníci operátora 4ka na svojom iPhone nepovolia

Na úvod by sme radi spomenuli fakt, že 4ka spustila svoju vlastnú 5G sieť už pred viac ako jedným rokom. Na našom trhu sa predáva veľmi veľké množstvo zariadení, ktoré 5G podporujú. Pravda je však taká, že záleží na operátorovi, či pre daný model smartfónu umožní prístup do svojej 5G siete.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

A teraz sa dostávame k Apple. 4ka by samozrejme nemala problém sprístupniť 5G pre používateľov telefónov s logom jabĺčka. Predsa len ide o veľkú časť ich zákazníkov a nechceli by prísť o zisky a výrobcovia Android zariadení problém nemajú. Nedorozumenie pochádza však zo strany Apple. Ten chce, aby operátor nakúpil 20 000 kusov iPhonov a až tak v systéme zákazníkom 4ky povolí využívanie 5G siete.

4ka totiž podľa webu Živé.sk nemá s americkým gigantom uzavretú zmluvu a nekupuje od neho mobilné telefóny. Apple jednoducho chce zvýšiť predaje iPhonov na našom trhu. Pre náš portál, MôjAndroid.sk, sa hovorca SWAN a 4ky, Pavel Ďurík, vyjadril nasledovne:

Prísľub Apple na sprístupnenie 5G funkcionality pre našich klientov podmienený objednávkou 20000 smartfónov považujeme za jasný dôkaz o zneužívaní dominantného postavenia tohto výrobcu. Zneužívanie dominantného postavenia Apple je najviac viditeľné v porovnaní s reakciami ostatných renomovaných výrobcov smartfónov, ktorí potrebné úpravy súvisiace so spustením 5G funkcionality vo svojich zariadeniach pre našu sieť realizovali bezpodmienečne a rádovo v týždňoch a nie v rokoch, ako je aktuálny stav u Apple. Aktuálny stav sa natoľko vychyľuje od normálu, že považujeme za našu povinnosť túto anomáliu riešiť všetkými dostupnými prostriedkami.

Budúcnosť 5G od 4ky v iPhonoch je nejasná. Zatiaľ to zrejme nikoho neovplyvní, no vo vzdialenejšej budúcnosti by to mohlo vytvoriť množstvo otázok. Čo si o tejto situácii myslíte vy?

Náš tip
WhatsApp: Na tieto čísla určite nevolajte, môžete prísť o svoj účet

31.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+