MojAndroid

Téma 5G sietí je momentálne mimoriadne populárna. Aj slovenskí operátori už túto najmodernejšiu sieť ponúkajú, no pokrytie zatiaľ nie je príliš významné. Svoje siete však neustále rozširujú a v porovnaní so situáciou spred roka sme na tom na Slovensku neporovnateľne lepšie.

Len nedávno skončila súťaž o dôležité frekvencie z pásma 3600 MHz, ktoré budú operátori využívať najmä na budovanie 5G sietí od septembra 2025. Viac informácií o výsledkoch súťaže nájdete v článku Slovenskí operátori si vysúťažili frekvencie z pásma 3600 MHz pre 5G. Rozdelia si ich takto.

U susedov zobrali budovanie 5G sietí naozaj vážne. Operátor Vodafone informoval o tom, že svojou najmodernejšou sieťou pokrýva už 70 % populácie, čiže cez 7 miliónov obyvateľov. Ako je to na Slovensku? V porovnaní s Českom je 5G na Slovensku utópiou.

Prvý rok 5G v Telekome. Rozširovanie pokrytia, podporované smartfóny a roaming

4ka rozširuje svoju 5G sieť. Pokrytie získava ďalšie veľké mesto

O2 rozširovalo 5G sieť. Pribudlo 23 lokalít, celkovo ich je 87 po celom Slovensku

Orange prichádza s väčším množstvom dát v balíkoch Extra dáta

Zatiaľ čo sa naši operátori neustále chvália 4G pokrytím a uvádzajú ho v percentách pokrývaného obyvateľstva, v prípade 5G to tak nie je. V tejto oblasti sa samozrejme nezabúdajú pravidelne pochváliť novými oblasťami, ktoré pokryli, no celkové percento pokrytia až také zaujímavé nie je.

Opýtali sme sa operátorov

Na tému sme sa preto opýtali všetkých štyroch operátorov. Ako prvý sa vyjadril O2, ktorý nám presné percento neprezradil. Zoznam 5G lokalít od modrého operátora si môžete pozrieť tu. Telekom nám tiež percentá pokrytia neposkytol, aktuálne má pokrytie v 18 mestských častiach Bratislavy a 25 obciach v Bratislavskom a Trnavskom kraji

Od Orangeu sa nám podarilo získať presné číslo. To samozrejme nie je vysoké, ale ceníme si, že nám bol ochotný túto informáciu poskytnúť. Aktuálne pokrýva 2,6 % populácie a do konca tohto roka plánuje pokrývať 20 % obyvateľstva.

Na vyjadrenie 4ky čakáme, neskôr ho doplníme do tohto článku.

5G na Slovensku od roku 2019

5G sieť na Slovensku ako prvý spustil operátor 4ka. Stalo sa tak koncom roka 2019, avšak išlo len o jeden vysielač v Banskej Bystrici. Neskôr sa pridali aj ďalší operátori. Posledným bol Orange, ktorý si za prístup k 5G pýta poplatok, za ktorý zákazník dostane aj dáta navyše.

Náš tip
Výskum: Všetky smart hodinky merajú spálené kalórie nepresne
23.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+